Skocz do zawartości

Obserwacje okolo kwadry


regius

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chce wybrac sie ze znajomym poobserowac troche DS'ow, jednak zbliza sie okres 1-wszej kwadry ksiezyca.Czy w takich warunkach da sie zobaczyc jakies DS'y (w gre wchodzi sroda lub piatek) czy wyjazd mija sie z celem? Nigdy nie obserwowalem niczego poza ksiezycem w tych warunkach , a nie wiem czy w ciemno mam pokonywac 70km. w jedna strone :D

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Witam.

Chce wybrac sie ze znajomym poobserowac troche DS'ow, jednak zbliza sie okres 1-wszej kwadry ksiezyca.Czy w takich warunkach da sie zobaczyc jakies DS'y (w gre wchodzi sroda lub piatek) czy wyjazd mija sie z celem? Nigdy nie obserwowalem niczego poza ksiezycem w tych warunkach , a nie wiem czy w ciemno mam pokonywac 70km. w jedna strone :D

 

Pozdr.

 

Teraz Ksiezyc w okolicy I kwadry jest wysoko na niebie, wiec dosc mocno zaswietla niebo i przeszkadza w obserwacjach DS.

 

Moze lepiej na poczatek skupic sie na samym Ksiezycu, a DSy obserwowac jak Lysy zajdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Teraz Ksiezyc w okolicy I kwadry jest wysoko na niebie, wiec dosc mocno zaswietla niebo i przeszkadza w obserwacjach DS.

 

Moze lepiej na poczatek skupic sie na samym Ksiezycu, a DSy obserwowac jak Lysy zajdzie?

 

Zreszta jak masz czyste niebo to zawsze warto jechac na noc obserwacyjna :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doswiadczenia wynika, ze nie ma problemu z obserwacjami DSow podczas 1 kwadry.

Nalezy pamietac, ze jasnosc Ksiezyca i jego wplyw na jasnosc tla wzrasta bardzo tylko w okolicach pelni. Przyrost jasnosci nie jest wiec funkcja liniowa. Z moich obserwacji oraz z raportow innych astroamatorow wynika, ze tak naprawde Ksiezyc zaczyna przeszkadzac w obserwacjach DSow dopiero od 5 dni przed i do 5 dni po pelni. W pozostalych dniach nie ma problemu. Jezeli masz zamiar polowac na jakies NGC to rzeczywiscie w piatek i sobote moze byc z tym slabiej, ale obiekty M beda nadal dobrze widoczne.

 

Najbardziej cierpia galaktyki. Polecam jednak obejrzec M65 i M66 w Raku plus NGC 3628. W okularze szerokokatnym (okolo 1.8 stopnia) beda wszysztkie 3 w jednym polu widzenia. Poza tym M81 i M82 sa bardzo jasnymi galaktykami. M51 tez bedzie widoczna. Jasne Clustery jak M13, M3 i piekny M44 sa widoczne w moim XT10 nawet przy pelni. Poza tym jest sam Ksiezyc. Tylko uwaga, bo mozna zrujnowac sobie nocna adaptacje oczu patrzac na niego. Najlepiej zaczac od niego i potem przejsc do Saturna by po nim przejsc do clusterow i galaktyk.

 

Zaraz po zachodzie slonca wychodzi tez Jowisz, piekny widok teraz gdy osiaga opozycje. Saturn tez cieszy oczy no i nasza kochana kometa 73P osiagnie najwieksza jasnosc gdzies w okolicach tego weekendu. Na Jowisz bym tez skonczyl, bo bedzie najwyzej i jego jasnosc zredukuje twoje zrenice do dwoch mm.

 

Jak wiec widzisz jest mnostwo obiektow do ogladania. Juz samego Saturna, Jowisza i Ksiezyca starczy na jedna noc.

 

Jezeli masz wiec mozliwosc i pogoda pozwala, to jedz po gwiazdy bez zastanowienia.

Pozdrawiam

Maciek

Edytowane przez Pirx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi.Mam nadzieje ,ze pogoda dopisze , bo znalazlem nie daleko mnie (okolo 70-90 km.) , podobno kapitalne miejsce do obserwacji.Gosciu strasznie je zachwala , pisal , ze M33 jest widoczna golym okiem ! Chce sie tam wybrac i zobaczyc jak naprawde tam jest , jesli bedzie tak jak pisal , to wkoncu znalazlem jakies dobre miejsce do obserwacji.... :)

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.