Skocz do zawartości

73P Schwassmann-Wachmann z kompakta


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Na wstępie przepraszam za nowy topic ale nie chce zasmiecać wątku z fotami z lustrzanek :D

 

Jak do tej pory udało mi się zrobić 3 fotki tej pieknej komety. Zajeło mi to 3 noce (a raczej wieczory).

Jednak głównym celem nie było upolowanie komety a testowanie nowego kompakta Sony DSC-S90 który ostatnio wpadł mi w ręce. Wynik testów jest jednoznaczny: Canon A60 idzie do lamusa B) Nowy kompakcik oprócz tego że ma 4Mpixele to ma najwazniejsze 30sek ekspozycji :banan: A w dodatku małe szumy w porównaniu z a60 to nie ma szumów właściwie B)

 

 

1 maja

 

cel: składnik C

sprzęt: Sony DSC-S90+Soligor18ED+Tair 4,5/300

parametry: 34x30sek, ISO400

obróbka: MaximDL, crop & resize:

 

73pc24gk.th.jpg

 

 

2 maja

 

cel: składnik B

sprzęt: Sony DSC-S90+Soligor18ED+Tair 4,5/300

parametry: tylko 20x30sek, ISO400

obróbka: MaximDL, crop & resize:

 

73pb1vi.th.jpg

 

 

3 maja

 

cel: ponownie składnik C

sprzęt: Sony DSC-S90+Soligor18ED+Tair 4,5/300

parametry: 39x30sek, ISO400

obróbka: MaximDL, crop & resize:

 

73pc19fw.th.jpg

 

 

Trochę sie tego nazbierało. W przyszłych dniach jeszcze spróbuje coś zrobic jesli Łysy nie zabije komety.

 

Podsumowując nowy kompakt - nowe mozliwości :D Trzeba tylko monta zmienić bo ma opory przed uprowadzeniem 30sek (50% materiału do kosza) <_<

 

Pozdrowienia

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qbanos fotki znakomite, jakbyś nie napisał, to by się nikt nie poznał, że kompakta :D

 

tylko pliss załaduj je jako miniaturki, bo ta strona topica ma ponad 0,5MB

i teraz jeszcze koszmarnie się wolno ładuje z imageshack'a, format strony też się totalnie rozjechał

możesz przecież tak zrobić:

[url=http://www.imagehack.adres.do.miniaturki][img=http://http://img52.imageshack.us/img52/311/73pc24gk.jpg][/url]

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qbanos, wlewasz miód w me serce, bo ja też mam Soniacza, tylko V1. Próbowałem sie nim bawić projekcją [krótkie czasy, do Księżyca i Słońca], ale rezultaty były średnie, z różnych przyczyn, prawdopodobnie psuje sprawę okular projekcyjny, w każdym razie mam sporą aberracje chromatyczną [we współpracy z Newtonem] Nie orientujesz sie, jaki wpływ ma na jakość zdjęcia [pod kątem chromatyzmu] ma ewentualne przymknięcie przesłony aparatu? Sam obiektyw od tego kompakta trochę aberruje na maksymalnym zoomie [widać ciut na niektórych fotach dziennych]. Być może niedługo sprawdzę to w końcu eksperymentalnie, ale nie chcę wyważać drzwi już otwartych -zaobserwowałeś jakąś zależność? Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qbanos, wlewasz miód w me serce, bo ja też mam Soniacza, tylko V1. Próbowałem sie nim bawić projekcją [krótkie czasy, do Księżyca i Słońca], ale rezultaty były średnie, z różnych przyczyn, prawdopodobnie psuje sprawę okular projekcyjny, w każdym razie mam sporą aberracje chromatyczną [we współpracy z Newtonem] Nie orientujesz sie, jaki wpływ ma na jakość zdjęcia [pod kątem chromatyzmu] ma ewentualne przymknięcie przesłony aparatu? Sam obiektyw od tego kompakta trochę aberruje na maksymalnym zoomie [widać ciut na niektórych fotach dziennych]. Być może niedługo sprawdzę to w końcu eksperymentalnie, ale nie chcę wyważać drzwi już otwartych -zaobserwowałeś jakąś zależność? Pozdrawiam

-Jarosław

 

Narazie dość krótko mam ten aparat wiec niewiele moge powiedzieć. Przymknięcie przysłony w samym aparacie na pewno troszkę da jednak wtedy obraz bedzie ciemniejszy a przecież nie o to chodzi w foceniu DS'ów (ale do Księzyca może pomóc). Ja akurat niestety nie foce przez Newtona gwiazdek a przez normalny obiektyw foto który sam w sobie ma dużą aberrację (foce na max świetle zawsze), do tego dochodzi aberracja okularu (niby ED ale minimalnie jest) no i samego obiektywu aparatu. Nie zdażyłem jeszcze zrobić testów na ksieżycu ale na gwiazdkach nie jest źle (co widac na fotce) wiec nie narzekam. W najbliższych dniach na pewno spróbuje go na Łysym przez Newtona. Możesz również zrobić test to porównamy.

 

Na twoim miejscu spróbowałbym z innym okularem. Nie wiem jakiego używasz ale z Newtonem i poprzednim aparatem dobrze współpracował Plossl32 Soligora (oczywiście do Księżyca).

 

P.s. zazdroszcze ISO800 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubiegłej nocy spróbowałem złpać kometke samym kompaktem, niebo ładne tylko Łysy świecił.

Złapał sie fragment B chyba: :)

 

lyra73p4fa.jpg

 

A tutaj crop samej kometki:

 

crop0bv.jpg

 

Ten kompakcik ładnie wyciaga kolory gwiazd, o niebo lepiej niż A60 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto składnik B z wczoraj, bardzo pojasniał. Teraz dobrze widać wachlarzowaty ogon :o

 

Sony DSC-S90 w projekcji, 38x30sek ISO400, crop i duży resize:

 

73pb6bo.jpg

 

Po agresywnej obróbce uwidacznia się też niebieska otoczka wokół głowy komety. Gdyby zestackować jeszcze raz tyle fotek to byłoby ładnie widać :)

 

image13kl.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie Polaris, ile ekspozycji z tych które robisz jest do wykorzystania? U mnie to wyglada tak że 30-40% jest zawsze do śmieci.

 

W jakim celu robisz darki? Powershot sam automatycznie odejmuje darka zaraz po wykonaniu zdjęcia..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Ładnie Polaris, ile ekspozycji z tych które robisz jest do wykorzystania? U mnie to wyglada tak że 30-40% jest zawsze do śmieci.

 

W jakim celu robisz darki? Powershot sam automatycznie odejmuje darka zaraz po wykonaniu zdjęcia..

 

Zawsze robie 15x15 z czego wszystkie stakuje.

Rzadko ktora klatka jest do wyrzucenia bo przed finalnymi klatkami probuje do oporu zeby gwiazdki byly nieporuszone i w miare ostre.

 

Nie wiedzialem, ze A75 odejmuje darka. Wiec robilem i wrzucalem w Registaxa.

Serio odejmuje???

 

Qbanos opisz dlaczego czesc klatek u Ciebie jest do smieci? Co z nimi nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze robie 15x15 z czego wszystkie stakuje.

Rzadko ktora klatka jest do wyrzucenia bo przed finalnymi klatkami probuje do oporu zeby gwiazdki byly nieporuszone i w miare ostre.

 

Nie wiedzialem, ze A75 odejmuje darka. Wiec robilem i wrzucalem w Registaxa.

Serio odejmuje???

 

Qbanos opisz dlaczego czesc klatek u Ciebie jest do smieci? Co z nimi nie tak?

 

Mój A60 więc Twój A75 zapewne też po każdej fotce 15 sekundowej cos tam mieli przez kolejne 15sek - wtedy ma właśnie zakryta migawkę i robi sobie darka którego potem automatycznie odejmuje od fotki.

Kiedys próbowałem zabawe z darkami ale okazywało się że z zasłonietym obiektywem klatki wychodzą prawie czarne - aparat robił fotke z zakrytym obiektywem a potem to samo odejmował zostawiając zero albo minimum. Niestety jest to akurat wada bo kto wie co on oprocz tego darka odejmuje..

 

Możesz zrobić testy i porównać co Ci wyjdzie, ja nigdy nie robiłem żadnych darków tylko jak najwięcej fotek. Tobie też polecam minimum 100 :) I bedzie pieknie.

 

A z moimi klatkami? Po prostu są pojechane na maxa - mój montaż ma bardzo słuszne PE :D które naturalnie zwiększa sie z powiekszeniem. To i tak miód że uprowadzi w ogóle te 30sek. Czas zacząć zbierać na EQ5 :Salut:

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Mój A60 więc Twój A75 zapewne też po każdej fotce 15 sekundowej cos tam mieli przez kolejne 15sek - wtedy ma właśnie zakryta migawkę i robi sobie darka którego potem automatycznie odejmuje od fotki.

Kiedys próbowałem zabawe z darkami ale okazywało się że z zasłonietym obiektywem klatki wychodzą prawie czarne - aparat robił fotke z zakrytym obiektywem a potem to samo odejmował zostawiając zero albo minimum. Niestety jest to akurat wada bo kto wie co on oprocz tego darka odejmuje..

 

Możesz zrobić testy i porównać co Ci wyjdzie, ja nigdy nie robiłem żadnych darków tylko jak najwięcej fotek. Tobie też polecam minimum 100 :) I bedzie pieknie.

 

A z moimi klatkami? Po prostu są pojechane na maxa - mój montaż ma bardzo słuszne PE :D które naturalnie zwiększa sie z powiekszeniem. To i tak miód że uprowadzi w ogóle te 30sek. Czas zacząć zbierać na EQ5 :Salut:

 

30 sekund? ja mam 15 sekund, chyba, ze doliczasz darka :-)

Tak, mieli fotke, masz racje, ale myslalem, ze przy 15sek. naswietlania tyle samo potrebuje na zapisanie pliku na karcie. Dzieki za wyjasnienie. Wydaje mi sie, ze lepiej wychodzi z darkiem recznym, ale moze to zludzenie?

 

Tak, EQ5 :-)

Moze kiedys jak inne priorytety finansowe beda zalatwione.

 

100 klatek nie zdzierze. Juz naswietlanie 15x wprowadza u mnie nerwowy nastroj, ze moglbym sobie poogladac Jowisza :szczerbaty: a siedze jak ta p...

 

Jak dobrze zaskoczy silniczek RA to mam bardzo male "pojechanie". Gwiazdki sa niemal punktami.

za to newralgiczna jest osiowosc aparatu i chyba w koncu kupie ten adapter do projekcji.

 

Ciekawe czy z tych moich zdjec SW3 (gwiazdy-kreski) mozna wywnioskowac przyblizone PE?

 

A na razie... walczmy dalej :Beer:

Jak zajdzie Lysy to biore sie za mgielki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 sekund? ja mam 15 sekund, chyba, ze doliczasz darka :-)

Tak, mieli fotke, masz racje, ale myslalem, ze przy 15sek. naswietlania tyle samo potrebuje na zapisanie pliku na karcie. Dzieki za wyjasnienie. Wydaje mi sie, ze lepiej wychodzi z darkiem recznym, ale moze to zludzenie?

 

Tak, EQ5 :-)

Moze kiedys jak inne priorytety finansowe beda zalatwione.

 

100 klatek nie zdzierze. Juz naswietlanie 15x wprowadza u mnie nerwowy nastroj, ze moglbym sobie poogladac Jowisza :szczerbaty: a siedze jak ta p...

 

Jak dobrze zaskoczy silniczek RA to mam bardzo male "pojechanie". Gwiazdki sa niemal punktami.

za to newralgiczna jest osiowosc aparatu i chyba w koncu kupie ten adapter do projekcji.

 

Ciekawe czy z tych moich zdjec SW3 (gwiazdy-kreski) mozna wywnioskowac przyblizone PE?

 

A na razie... walczmy dalej :Beer:

Jak zajdzie Lysy to biore sie za mgielki.

 

 

Jak mówi McArti w moim nowym kompakcie jest 30 sek ekspozycji (+niestety 30 sek darka)

 

A co do ilości klatek to nie myslisz chyba że ja kiedy robiłem wiecej niż 200 klatek każdorazowo wciskałem spust? To idzie zwariować, górna granica dla mnie to 60 fotek - w tym nowym Sony musze niestety wciskać spust po każdej fotce, trzeba to jakoś rozwiązać. Powershoty maja taką fajną opcję "serie zdjęć". Dzięki niej można cykać bez przerwy tyle fotek ile na karte wlezie. Operator może sobie w tym czasie poobserwować coś przez telekop, iść na herbatke albo nawet spać na np 2h. :D Jedynym warunkiem są naładowane baterie i jakiś ATMowy sposób trzymania spustu ciągle wciśniętego.

 

Udanych prób :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Jak mówi McArti w moim nowym kompakcie jest 30 sek ekspozycji (+niestety 30 sek darka)

 

A co do ilości klatek to nie myslisz chyba że ja kiedy robiłem wiecej niż 200 klatek każdorazowo wciskałem spust? To idzie zwariować, górna granica dla mnie to 60 fotek - w tym nowym Sony musze niestety wciskać spust po każdej fotce, trzeba to jakoś rozwiązać. Powershoty maja taką fajną opcję "serie zdjęć". Dzięki niej można cykać bez przerwy tyle fotek ile na karte wlezie. Operator może sobie w tym czasie poobserwować coś przez telekop, iść na herbatke albo nawet spać na np 2h. :D Jedynym warunkiem są naładowane baterie i jakiś ATMowy sposób trzymania spustu ciągle wciśniętego.

 

Udanych prób :)

 

Wyciagne Skyluxa, bo jak pojde na herbatke to po przyjsciu moge zastac na ziemi slady pospiesznie targanego sprzetu :szczerbaty:

 

A Skyluxem z reki bede jechal, bo EQ3-2 jeden tylko ;-)

 

Niestety ja mam jedna opcje - siedziec przy sprzecie i pstrykac do oporu :angry:

 

Ja pstrykam kazda osobno, bo w losowych momentach sprawdzam czy mont nie "jedzie".

A przy serii to sie okazuje dopiero przy kompie...

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie ze na kompie a po co wcześniej sprawdzać? Najpierw się robi a potem wywala:) Przynajmniej ja tak zawsze robiłem, jest łatwiej nie trzeba sie bawić w podgląd itp. A takie siedzenie jest nużące, ostatnio udało mi sie nawet zasnąć na balkonie :D Ale już mam pomysł jak to wszystko zautomatyzować klockami lego :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
No pewnie ze na kompie a po co wcześniej sprawdzać? Najpierw się robi a potem wywala:) Przynajmniej ja tak zawsze robiłem, jest łatwiej nie trzeba sie bawić w podgląd itp. A takie siedzenie jest nużące, ostatnio udało mi sie nawet zasnąć na balkonie :D Ale już mam pomysł jak to wszystko zautomatyzować klockami lego :helo:

 

To jak zrobisz to podziel sie idea :-)

 

Szlag by mnie trafil jakbym mial z miejsca wywalac 40% czasu spedzonego bezczynnie ;-)

 

Jak pogoda dopisze to moze dzis tez cos zrobie.

"Jutro tez wam uciekniemy!" :szczerbaty:

 

Pozdrawiam!

 

Qbanos, uzywasz jakichs filtrow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qbanos, uzywasz jakichs filtrow?

 

Niestety nie posiadam żadnych. Poza tym filtry zazwyczaj pociemnieją obraz a przy tych 30 sek to i tak jest wystarczająco ciemno. Zresztą niebo mam dobre, małe LP. :banan:

 

Nie wywalił byś 40%, masz lepszy mont niż mój a ja wywalam 40% :D Spróbuj jak mówie, zostaw go jak możesz na 2h niech cyka. Potem segregacja, wywalisz najwyżej kilkanaście klatek. A jak zestackujesz bedzie miodzio, zasieg pod 14mag na pewno. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.