Skocz do zawartości

kamera ccd - jak podlaczyc ?


Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

kupilem taka kamere ccd : http://www.allegro.pl/item95962551_kamera_..._obiektywy.html

 

wraz z obiektywami : computar 12mm f/1.4 oraz Carl Zeiss Tevidon 50mm f/1.8

 

problem w tym ze kompletnie nie wiem jak ja podlaczyc do komputera ( nie mam do niej zadnych sterownikow , instrukcji - jednym slowem nic :( ) , jezeli ktos siedzi w temacie to prosze o info

 

podstawowe pytanie : czy da sie podlaczyc kamere bez karty telewizyjnej ?

 

czy jest to kamera color czy B&W ?

 

czy nada sie do astrofoto ?

 

kamera posiada 3 wyjscia :

 

prostokatne : auto iris

koncentryczne : EXT-SYNC

koncentryczne : VIDEO OUT

 

czy ktos wie do czego sluza ?

 

pozdrawiami z gory dzieki za pomoc

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak Ci tutaj pomóc. Ta kamerka wg mojej oceny to nie jest strzał w dziesiątkę. Sprzedający podaje ze jest czarno - biała to pewnie taka jest. A do komputera jej raczej bezpośrednio nie podłączysz bo tam nie ma wyjścia cyfrowego (przynajmniej ja takiego nie widze). Może jeszcze ktoś się na ten temat wypowie ale do astro-foto to cudo to raczej się nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedający napisał, że jest to kamera monochromatyczna (czarno biała) o standardowej rozdzielczości aby ją podłączyć do komputera jest niezbędne wejście analogowe sygnału wideo. Przeważnie w postaci gniazda czincz. Im lepsza karta video tym lepszy obraz. Możesz ją takze podłączyć do telewizora albo po AV (czincz) albo po Euro złaczu poprzez specjalną przejściówkę.

 

Gniazdo auto irys służy do podłączenia obiektywu posiadającego automatyczną przysłonę

 

Gniazdo EXT-SYNC to gniazdo do synchronizacji wielu kamer

 

Ciebie interesuje gniazdo video out. To jest analogowe wyjście sygnału wideo z kamery, a złacze jest BNC. Najlepiej kup przejściówkę BNC/czincz wtedy połaczysz ją kablem czincz/czincz.

 

Teraz najważniesze do astro ta kamera nadaje się średni. Możesz za jej pomocą

-pokazywać Księżyc

-zrobić szukacz

-użyć w stacji bolidowej (jeżeli jest odpowiednio czuła tzn ma włączone na stałe lub załączane na zyczenie AGC (automatyczną regulację wzmocnienia)).

 

Ewentualnie użyć jej jako normalnej kamery przemysłowej.

 

Dołączone obiektywy są obiektywami renomowanych firm z ręczną przysłoną ale o dość małym polu widzenia do meteorków się nie nadadzą natomiast tevidon będzie bardzo dobry jeżeli będziesz chciał zrobić z niej szukacz.

 

Zasilanie 12VDC gniazdo jest opisane: środkowe złącze to plus, a zewnętrzne to minus. Zasilisz to z każdego zasilacza od np. kalkulatora o wydajności większej niż 200mA. Zasilacz powinien być stabilizowany. Można także zasilić ją z akumulatora.

 

Kamera wbrew temu co napisał sprzedający nie jest dużej rozdzielczości tylko ma rozdzielczość standardową . Kamera o dużej rozdzielczości ma około 600TVL. Podobnie obiektywy nie są jasne tylko standardowe choć tak jak napisałem renomowanych firm. Generalnie nie widzę na tej kamerze żadnych dodatkowych przełaczników co wskazuje na to ze jest to bardzo prosta kamera. Cena jaką dałeś jest OK. Tyle powinny kosztować same obiektywy, a kamerę masz gartis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzieki przedewszystkim dla Mirka za opis kamery - oto mi wlasnie chodzilo :):dobrze:

 

faktycznie jak byk bylo napisane ze jest to kamera czarno-biala - ale sprzedajacy na poczatku nic o nij nie wiedzial i tym sie zasugerowalem... :Boink:

 

kupilem troche bez zastanowienia - zobacze co da sie z niej wycisnac , najwyzej sprzedam na allegro jak nie bedzie uzyteczna

 

okazalo sie ze w podelku z kamera byl jeszcze jeden obiektyw :) :] : Computar 4mm f/1.2 - chyba nadalby sie do zrobienia stacji bolidowej bo jasny i szeroki

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mnie cieszy :) moze kiedys jak bede mial wiecej czasu zrobie stacje bolidowa...

 

jeszcze jedno pytanie :

 

jaka kupic karte TV aby mozna bylo zgrywac filmiki z kamery ? , a konkretnie : czy do astrofoto wystarczy tansza karta typu :

 

http://www.allegro.pl/item102132335_tuner_...poszlo_fv_.html

 

lub

http://www.allegro.pl/item102537917_karta_...box_fv_gw_.html

 

nie chce kupic karty ktora bede musial zmienic za 2 miesiace bo okaze sie ze nie jest wystarczajaca do takich celow

 

pozdrawiam

Marcin

 

PS myslalem takze nad wykorzystaniem kamery do robienia filmikow z chmurami w przyspieszonym tempie , ale podejrzewam ze do tego nada sie kazda karta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wszystko zależy jak mocny masz komputer i jakiej jakości obraz i kompresja będzie Cię zadowalała,

od lat królem w kartach tv był chipset Conexant 848 później 878, lecz od jakiś 1-2 lat zaczyna rządzić Conexant CX23881, ten ostatni ma już 10-bitowy przetwornik i najważniejsze sprzętową eliminację przeplotu

czyli ja polecałbym Ci jednak coś takiego np.: http://www.allegro.pl/item103201382_leadte...wawa_salon.html albo jak masz niezamocny komputer to jakąs ze sprzętowym kodowaniem mpg2 np.: http://www.allegro.pl/item103044057_leadte...peg_2_wawa.html

a Medion, to taka sięć handlowa dla której sprzęt robią bardzo różni producenci, lecz zawsze jest to jakaś okrojona wersja ogólnie przyjętego standardu, to koszt niskiej ceny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.