Skocz do zawartości

Ustawienie montażu paralaktycznego


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

??? ??? ??? Mam mały problem - przy ustawianiu montażu paralaktycznego popełniam jakiś błąd.

Czy może mi ktoś w punktach po kolei wymienić wszystkie czynności, które należy wykonać, aby poprawnie ustawić montaż ?

 

Pozdrawiam

Benedykt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma chętnych do pomocy koledze ? :'( :o

 

Czasem komuś może się już po prostu nie chcieć tłumaczyć poraz kolejny tego samego...

 

A czasami, w środku dnia, nie bardzo jest jak zajrzeć na Forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Looknij, Benedykcie, do FAQu na stronie domowej Martela:

http://www.mosty.plock.com/martel/

Są tam "jakieś" trzy dokumenty o ustawianiu montażu.

Jest też coś na stronie domowej Bartka:

http://astro4u.net/nuke/modules.php?name=C...wpage&pid=9

(tylko nie wierz, że zaawansowany obserwator ustawia montaż w około godzinę, bo to jakiś żart)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo czuję o co tu chodzi. Pewnie ta operacja powinna być trudna. Ale ja to robię tak: ustawiam statyw, montuje głowicę, patrzę przez lunetkę biegunowa na niebo, znajduję gwizdę (tę jedyną nieruchomą ;D), ktręcę dwoma pokrętłami aż gwiazda znajdzie się w środku pola (celownika) ... i już. Cała operacja zajmuje mi jakieś 5 min z wyjmowaniem sprzętu ze skrzyni.

 

Jak już raz tak ustawię, to na balkonie, na którym nie mam widoku na gwiazdę polarną, orientuję statyw i montaż kompasem i też jest OK.

Przy powiększeniach do 100x obraz w okularze 50stopnowym nie ucieka przez około 10 min. W okularze 82 st i powiększeniu 50x obraz jest widoczny przez około 30-40 min.

 

Są to czasy w jakich obiekt obserwowany przemieszcza się ze środka pola widzenia poza obszar widzenia.

 

Nie wiem czy to jest OK i czy trzeba walczyć o więcej, ale mnie to zadowala. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawiam montaż wcale nie widząc gwiazdy polarnej :),a trzyma obraz dość długo.Robię to tak:

1.kompasem ustawiam dokładnie na północ

2.Na montażu mam narysowaną przedziałke 0-90 stopni,ustawiam na 52(na tej wysokości znajduje sie gwiazda polarna-w ciągu roku są niewielkie odchyły ok 0,5 stopnia) i już :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam ten ból z balkonem bez Gwiazdy Polarnej :(. Ale metodą prób i błędów doszedłem do wyników podobnych jak Krokodyl. Poza tym jak raz się dobrze ustawi montaż, to potem wystarczy zaznaczyć miejsce na nóżki statywu i nie ma problemu z ponownym ustawieniem.

 

Swoją drogą Benedykcie, to napisz, jakie masz konkretnie kłopoty z ustawieniem montażu. Będziełatwiej odpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.