Skocz do zawartości

DSI, pierwsze koty za ploty


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Padlo dzis w nocy na stara znajoma. (CHolera mozna focic tylko miedzy polnoca a druga rano! :( )

 

Material 5x30s + 5x60s + 5x120s + 5x180s. + kilka pojednyczych na dziwnych czasach (od 20s do 200s)

 

Sprzet Pronto + DSI I + HEQ5

 

Zrobilem darki ale chyba nie odjalem ich prawidlowo, mam tez ewidentniy problem z ustawianiem ostrosci.

 

Poznizej kilka wersji obrobki tej eMki pod Irisem, ale mam nadzieje, jeszcze cos z tego wydusic. Wszystko z delikatnym crop'em po alginowaniu.

 

m27_30.jpg

 

m27_27.jpg

 

last.jpg

 

last_new.jpg

 

last_new_log2.jpg

 

Prosze o uwagi, co jest nie tak, gdzie bledy i w ogole co do czego. To moja pierwsza eMka i pierwsza obrobka DSa!

 

Pozdrawiam.

 

last_new_log.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwszy DS, to świetnie Ci wyszło.

Darki są raczej dobrze odjęte, bo nie widać żadnych hot pikseli.

Wygląda raczej na potrzebę odjęcia flat fielda. Jest mały gradient, a może to od zaświetlenia tła.

Ostrość koniecznie trzeba ustawiać programem. Na oko wychodzi lipa.

Nie wiem jakim programem rejestrujesz ekspozycje. Powinien mieć opcje focus.

Jeżeli kamera jest 8 bitowa, to powinieneś robić ekspozycje wydłużając co ileś tam o czynnik 2.

Zdecydowanie zwiększy się dynamika zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie duzo zagwozdek dostalem podczas obrobki.

 

1. Dlaczego po stackowaniu mam zawsze B&W mimo ze klatki sa kolorowe? (mam dwie opcje, albo B&W albo RGB i wtedy do kazdego kanalu podaje wszystkie klatki, a moze powinienem jeszcze jakos inaczej?)

 

2. Czasami pojawiaja mi sie w trakcie obrobki ciemne nieregularne plamki. Ladnie je widac podczas alginowania, wedruja sobe przez fotke zawsze w tych samych odleglosciach i ukladzie, ale w roznych partiach zdjecia. Co to do cholery jest?

 

3. Gdzie jest w IRISie guzik UNDO!?

 

4. Darka zrobilem tak: darki 30, 60, 120 i 180sek. zestackowalem do jednego. Potem odjalem go od wszystkich klatek. Potem zestackowalem klatki. Czy to jest prawidlowy algorytm?

 

5. Jak zlikwidowac pojasnienie w gornym, lewym rogu? (to szum od kamery, to nie jest tlo)

 

6. Przy jak jasnym tle odpuszczacie wydluzanie ekspozycji?

 

7. Jakie konwersje mam wybierac, gdy default'owym wyjsciem kamery jest jpg?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Jak zlikwidowac pojasnienie w gornym, lewym rogu? (to szum od kamery, to nie jest tlo)

 

Ta kamera nie ma przypadkiem opcji "AMP OFF" ? - bo to zaświetlenie wygląda właśnie tak, jakby pochodziło od wzmacniacza. Jeśli jest opcja o której mówię, to po jej ustawieniu powinno być znacznie lepiej.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia to efekt potraktowania materialu czyms co sie nazywa DDP. Ale cholera troche mnie niepokoi to, ze dla klatek o roznych czasach naswietlania, ten sam algorytm o tych samych parametrach daje kompletnie rozne efekty. Z ta ostatnia mam tez inny problem, za cholere nie moge sciemnic tla bez rozwalania obiektu

 

:(

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że nie ma wielu użytkowników kamerki DSI, sądząc po ilości odpowiedzi. ;)

Doczytałem trochę o tej kamerce i okazuje się, że jest 16 bitowa, więc to co pisałem o gradacji ekspozycji traci ważność. Po prostu rób jak najwięcej długich ekspozycji jakie się da.

TU jest przykład ekspozycji z jasnym tłem, która jest jeszcze użyteczna.

Jeżeli chodzi o ciemne plamy, które wspominasz, to jeżeli możesz, pokaż pojedyńczą, niekalibrowaną ekspozycję. Wtedy można coś więcej powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zainteresowanie :)

 

To jest najjasniejsza klatka jaka w tej sesji jeszcze wykonalem

 

Deep_Sky6_5.jpg

 

Tak wygladal dark

 

Deep_Sky11_1.jpg

 

A tu zaznaczylem plamki o ktorych mowilem

 

m27_30.jpg

 

Nie ma ich na pojedynczych klatkach. Wylaza dopiero przy stackowaniu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plamy, które zaznaczyłeś, wyglądają mi na artefakty JPG. Unikaj obróbki w tym formacie.

Kamerka powinna mieć format FITS i tylko tego się trzymaj.

Rozjaśnienie w górej części obrazu jest wynikiem elektroluminescencji pochodzącej od wzmacniacza odczytu, który znajduje się w czipie CCD. Wyłączenie go na czas ekspozycji tzw. amp off, zmniejsza to rozjaśnienie, a nie likwiduje całkowicie. Dark jest dobry i powinien dobrze likwidować owe rozjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, mówimy o stackowaniu DS'ów czy planetek?? Bo akurat to okienko co pokazałeś to dotyczy planetek.

 

Oto jak ja alignuje klatki z DS'ami.

Otwieram w menu processing okienko stellar registration.

Jako sekwencja wejściowa dla przykładu wpisałem Twoją XYZ, wyjściowa będzie inna czyli np. ZYX ilośc klatek dałem przykładowo 10.

Co do metody to global jest czasochłonna ale pewna nie ma szans żeby coś sie rozjechało.

e9c5c307d190d8cf.jpg

 

Gdy już zalignujesz to otwierasz okienko komend tam wpisujesz: add2 nazwa_sekwencji_wyjściowej ilość_fotek czyli np. add2 ZYX 10 wciskasz enter i zaczyna stackować.

64dd19537cb13347.jpg

Edytowane przez Szymek Ozimek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakim formacie kamerka zapisała te Twoje klatki??

 

Kolorowe jpegi.

 

Deep_Sky6_4.jpg

 

Jak bedzie znowu kawalek nieba, to zobacze czy nie da sie jej przestawic w jakis sensowniejszy format. RAW albo co.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Tylko szkoda mi tych jpg. Moze by jednak dalo sie cos z nich wycisnac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.