Skocz do zawartości

Jaki newton 150 mm SYNTY wybrać???


Voyager

Rekomendowane odpowiedzi

Witam na forum. Chciałbym zakupić swój pierwszy, nie licząc lornetki, i w miarę dobry teleskop. Po przewertowaniu wielu ofert moją uwagę zwróciły reflektory Newtona o średnicy 150 mm firmy SYNTA. Poniżej podaję intersujące mnie modele:

 

- SYNTA "Sky-Watcher" 15075PEQ3-2 150/750 Parabolic Reflektor - 1200 zł

- SYNTA "Sky-Watcher" 15012PEQ3-2 1200/150 Reflektor - 1350 zł

- SYNTA "Sky-Watcher" 1501EQ3-2 150/1000 Catadioptric-Newtonian - ??? zł

 

I oczywiście pytanie do ekspertów na forum: Czy takie teleskopy są wystarczające do nauki obserwacji nieba przez amatora i czy można przez nie w miarę dużo zobaczyć? No i który z tych trzech modeli byłby najlepszy jeśli są miedzy nimi jakieś istotne różnice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko eksperci przeczytają ten temat, zaraz będą polecać Ci 200mm syntę na dobsonie, niezależnie czy chcesz telepa o takim montażu czy nie :P

W każdym razie ja - co prawda dopiero początkujący mogę powiedzieć, że zapewne tego typu sprzęt wystarcza jak najbardziej do nauki. Czy można dużo zobaczyć ? Wiele zależy od tego gdzie mieszkasz i na warunki pogodowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Takim teleskopem >>> http://www.allegro.pl/item108603613_telesk...2_miesiecy.html

Na takim teleskopie ja poznawalem podstawy. )

 

 

Jesli rozmatujesz teleskop z dobsem na 2 czesci to da sie go zabrac gdziekolwiek nawet maluszkiem :) Jest tu kolega ktory tego dokonal.

 

 

 

Jesli dobson odpada to moze cos takiego. http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...6c421e586ba21f3

 

Tylko nie jest to rewelacja .... jedyne co w tym dobre to naped.

Edytowane przez kazoman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Takim teleskopem >>> http://www.allegro.pl/item108603613_telesk...2_miesiecy.html

Na takim teleskopie ja poznawalem podstawy.)

 

Przecież tym "ślepakiem" firmy NO-NAME z Allegro nic się nie da zobaczyć. Średnica 60 mm i powiększenie 525 razy to jest totalna lipa!

 

Jesli rozmatujesz teleskop z dobsem na 2 czesci to da sie go zabrac gdziekolwiek nawet maluszkiem:) Jest tu kolega ktory tego dokonal.

 

Właśnie problem z tym, że nie mam bryczki a i na tarasie na dobsona za ciasno.

 

Jesli dobson odpada to moze cos takiego. http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...6c421e586ba21f3

 

Tylko nie jest to rewelacja .... jedyne co w tym dobre to naped.

 

No tak, ale teleskop 150 mm zbiera 1/3 wiecej światła niż taki 130 mm. Poza tym szukać obiektów na niebie chciałbym się nauczyć samodzielnie. B)

Edytowane przez Voyager
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiemy sie .... to nie moje tylko kumpla. A poprostu daje wam obraz tego czym mialem przyjemnosc bawic sie w wiaku 16 lat. :)

 

A moona obserwowalo sie z wielka przyjemnoscia ..... Przecietna lornetka temu dorownywala ... :):Boink:

 

 

Zerknij moze na takie cudo ... http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...6c421e586ba21f3 moze kiedys doczekamy sie takiego dnia w ktorym bedzie nas na niego stac .....

Edytowane przez kazoman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrane przez Ciebie 150 sa na montazu EQ3 . Te montaze spisuja sie dobrze ale z takimi lunetkami co za 100 zl z allegro kupisz . Choc pewnie na balkonowe obserwacje jak nie porownasz z innymi montazami z poczatku bedziesz zadowolony . Co do braku miejsca na balkonie na Dobsona ? Pewnie wiesz, ze paralaktyk duzo wiecej zajmuje :Beer: . Dobson to rura i podstawa , paralaktyk to rura, montaz, przeciwwaga , statyw.

Dobsonem intuicyjnie celujesz i masz , paralaktyk ma okreslone ruchy . Bezsprzecznie jest wygodniejszy do dluzszych obserwacji przy duzym powiekszeniu szczegolnie z napedem . Ale minimalnie dobry do astrofoto kosztuje ponad 3000 zl , wszystkie tansze to trzesadelka im tansze tym wieksze- dla metrowej ogniskowej .

150 mm lustro powinno wisiec min na montazu EQ5 i to do obserwacji wizualnych . Bo ten montaz do astrofoto tylko jasnych obiektow sie nadaje . Ksiezyc, jasne planety i slonce.

Musisz tez wiedziec, ze zrobic nietrzesacy ulozyskowany montaz to podobny material co tandety jakie nam oferuja za duze pieniadze. Ale wtedy za mniej trzesace nie zdzieraliby takiej kasy .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrane przez Ciebie 150 sa na montazu EQ3 . Te montaze spisuja sie dobrze ale z takimi lunetkami co za 100 zl z allegro kupisz . Choc pewnie na balkonowe obserwacje jak nie porownasz z innymi montazami z poczatku bedziesz zadowolony.

 

No właśnie wybrałem najtańsze telepy 150 mm z montarzem EQ3 bo pozostałe sprzęty o podobnym zwierciadle są z EQ1/2 lub też są o wiele droższe.

 

Co do braku miejsca na balkonie na Dobsona? Pewnie wiesz, ze paralaktyk duzo wiecej zajmuje. Dobson to rura i podstawa , paralaktyk to rura, montaz, przeciwwaga , statyw.

Dobsonem intuicyjnie celujesz i masz , paralaktyk ma okreslone ruchy . Bezsprzecznie jest wygodniejszy do dluzszych obserwacji przy duzym powiekszeniu szczegolnie z napedem.

 

Czytałem w kilku miejscach, że podstawa dobsona strasznie ogranicza ruchy telepa na balkonie przez jego kolizję z barierkami. Telepa na azymucie lub paralaksie można statywem podwyższyć ponad "opłocenie".

 

Ale minimalnie dobry do astrofoto kosztuje ponad 3000 zl , wszystkie tansze to trzesadelka im tansze tym wieksze- dla metrowej ogniskowej .

 

Mnie astrofoto raczej nie interesuje bo jak sobie policzyłem to na jaki taki "astro-foto-zestaw" trzeba mieć minimum 5000 zł i to nie tylko o telepa się tutaj rozchodzi ale i o masę innych gadżetów. Na taki bajer kompletnie nie mam kasy. <_<

 

150 mm lustro powinno wisiec min na montazu EQ5 i to do obserwacji wizualnych.

 

Właśnie dlatego nie zamierzam wybierać się z EQ3 w "zawietrzony" teren. Skupię się raczej na tarasie i zakrytym przed wiatrem kawałku podwórka obok domu. Akurat widok na niebo mam z tych lokacji niezły. B)

 

PS. Znalazłem jeszcze trzy teleskopy z "wyższej półki" a mianowicie:

 

- "Soligor" MT-750/152 - 1650 zł

- "Celestron" Advanced C6-N 150/750 CG-4 - 1700 zł

- "Bresser" Messier N-150 EQ-5 Reflektor 150/1200 - 1750 zł

 

Na jakiej klasy podstawach one stoją???

Edytowane przez Voyager
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ograniczenia przez barjerke dobsonów to ja sie nie zgadzam!!

Ja mam słynną syncie 8" która nominalnie ma zawieszonego telepa na wysokości ok. 65cm, niestety moja barjerka jest wysoka na 1 m czyli 35cm różnicy... to dużo...

Problem rozwiązałem wydając około 40 zł na zakup 3 nóżek do mebli :D . Nóżki mają wysokość 15 cm i da się do nich nakręcić 6 cm stupki które jeszcze podwyższając telepa to jeszcze mają większą powieszchnie stykania z podłożeł, w dodatku da się płynnie je wykręcać dzięki czemu mozna je także użyć do poziomowania telepa. Problem z głowy.

 

P.S Nózki można kupić wszędzie. Ja kupowałem je w Lerła Merlę (nie tak to się pisze :szczerbaty: ) i były dostępne jeszcze nózki o wsokości od 5 cm do 75 cm. Dla każdego wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sie niezgodze co do tego ze eq3-2 to tandeta... Zbiq obserwowales kiedys na tym??? Pamietaj o tym ze SkyLux byl na Astro3 a nie na eq3 natomiast eq3-2 jest o klase lepszy od zwyklego eq3. Montaz z jakim mozna go porownywac to soligor wiec niemow ze jest slaby. Fakt jego aluminiowe nuzki so badziewne ale po ich wymianie to wsztstko jest ok. kiedys na tym powiesilem refraktor 120mm i bylo dobrze. Eq3-2 jest dobry bo jest maly a jakoscia dorownyje eq5 on z zalozenia mial byc montazem ktory sie chowa do plecaka razem z mala zwarta tuba a statyw do reki i wsiada sie na rower jadac za miasto porobic fotki ksiezyca i jasnych Ds krotka ogniskowa.

Edytowane przez Adam Buhl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się jeszcze nad czymś takim:

 

- Sama tuba MT-750 (zakładam, że DSy obserwujesz i jak Ktoś poniżej napisał 750 mm ogniskowej tak się nie trzęsie) - koszt: 890 + przesyłka.

- Montaż CG5stal (989); aluminium (899) + przesyłka

Całość kosztuje: 1879 + ok 60 za przesyłkę.

 

Masz wtedy teleskop w miarę uniwersalny (może trochę za mały do DS, ale krótki (69cm), można zaadoptować stary plecak na stelarzu, żeby go nosić nawet na dłuższym dystansie; jest przez swoje 150mm mniej wrażliwy na seeing (lecz gdy ten jest paskudny, to i tak nic na planetach nie zobaczysz :( )

A statyw jest naprawdę pod ten teleskop solidny (niestety statyw nie jest przenośny na plecach; owszem po podwórku to mozna go nosić ale np. na daleką łąkę lub dużą polanę w lesie 2km od domu to już nie)

Są chętni sprzedający teleskopy 150mm za ok 400-500 zł. Poczekaj na okazję i masz co najmniej 400 w kieszeni. Podobnie z montażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbig nie przesadzaj z tym EQ3-2, sam miałeś poprawianego Skyluxa pod swoim i mówiłeś że do wizuala był ok.

Ja miałem CG4 (EQ3-2) pod 150/750 jak posadziłem go na statywie teodolitowym to spokojnie można było bez napędu na planetki lukać , nawet MT800 można było ścierpieć na takim składaku ale tu do planetek trzeba było zapiąć napęd i starać się nie stukać w teleskop.

 

przez Adam Buhl

Montaz z jakim mozna go porownywac to soligor wiec niemow ze jest slaby.

Mam Soligora i muszę stwierdzić że mój były CG4 był stabilniejszy mimo że nie był poprawiany.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co sie z poczatku ma wydaje sie dobre, ewentualnie wystarczajaco dobre . Ale z biegiem czasu i jak na nieszczescie porowna sie z lepszym to zawsze wychodzi ze to co sie ma to slabizna . Niedawno chcialem EQ5 kupic ale to tez slabizna .

Z tego wszystkiego w rozsadnej cenie to tylko samorobka . Zmienily mi sie oczekiwania co do montazy .

Nie maja prawa dlugo drgac oraz ciezko chodzic po lekkim przeciazeniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.