Skocz do zawartości

lekka oprawa lustra głównego


Gość zbig

Rekomendowane odpowiedzi

To moze przedstawie prototyp prostej, lekkiej celi na lustro . Z wszystkimi srubami wazy 0,6 kg przy 280 mm srednicy . Lustro jest do napylenia . Cela ciasno wchodzi w tube , ale na tyle lekko ze mozna kolimowac . Taki rozwiazanie jest sztywne .

Rysy na lustrze to moje dzielo . Socha parabolizowal.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbig litości :notworthy:

nawet U daje gumowe uszczelki pod te wkręty

:D i dokrecaja mocno bo sa gumy co to amortyzuja w/g ogolnie przyjetych zasad mocowania lustra .

Z tymi srubami mocujacymi lustro bez podkladek to bardzo wazne jest aby dokrecic na "minimalny styk" . Patrze z boku na fazke lustra i lebek sruby . Widac czy sruba dotyka lustro . Wkrecam srube aby prawie co dotknela .

Tak samo zasada jest czy bardzej aksjomatem aby cela lustra byla na sprezynach.

Nastepny z aksjomatow to klejenie lusterka wtornego w sumie na sztywno . Przeciez szybka posredniczaca zmniejsza naprezenia LW spowodowanych termicznym rozszerzeniem wymiarow walca do ktorego mocowane jest LW ale w plaszczyznie LW . Sam musisz przyznac ze to mocowanie / sciety walec / rozszerza sie w zdluz osi optycznej tuby . Do tego z racji sciecia 45 st. boki sa roznej dlugosci i tym samym roznie sie wydluzaja podczas termicznych zmian temperatury . Szybka to kompensuje ? :Boink: Nie ma prawa .

Lusterko ulega deformacji .

Jeden z sposobow aby ominac ten problem to mocowanie lusterka blaszkami.

Sam wymyslilem inny . :D Znowu zburze swietosci :Boink: .

Silikon jak jest bardzo cienko to klei w zasadzie sztywno, ale jak jest go grubo to elastycznie .

Wystarczy aby lusterko nie bylo klejone do plaszczyzny ale do siatki z np 3 pretow 2mm na calej dlugosci lusterka , ktora sztywno jest polaczona z klasycznym mocowaniem . Calosc oblepiamy silikonem i na drugi dzien jest OK . Lusterko jest elastycznie mocowane . Mozemy nim z 1 mm przekrecac :Beer: a jest na tyle sztywne, ze nie zmienia polozenia pod wlasnym ciezarem .

ps. Nie biore odpowiedzialnosci jakby za bardzo latalo . :Beer:

Mocowanie lusterka sa robione z roznych materialow i spotkalem sie z takim co w temp. pokojowej mocno deformowal lusterko . Takie plywajace mocowanie radykalnie poprawilo obraz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbig, ale musisz pamiętać przecież o tym, że lustro prawie nigdy nie leży poziomo na celi, w takim układzie, po prostu krawędzią, bedzie się opierać na jednym czy dwóch gwoździach

 

wiec jaki wtedy będzie rozkład naprężeń?

czy ciężar podparty na cieńkim gwodździu - punktowo, nie spowoduje większych odkstałceń lustra, niż rozłożony na większej powierzchni, np. na wyfrezowanej fazce w tej celi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te gwozdzie to sa wkretami z zeszlifowanym gwintem aby lustro nie opieralo sie na gwintowanych bokach wkretow . Lustro o srednicy 24 cm, wadze 3 kg i wysokosci 3 cm bedoc bokiem opiera sie na 2-3 srubach . Nie zauwazylem pogorszenia obrazu jak lustro jest przechylone . Wkrety bokami glowek opieraja sie delikatnie o fazke lustra. Dla ciezkich i duzych luster to u siebie wymyslilem okrag z bednarki o troche wiekszej srednicy niz lustro mocowany do plaszczyzny, na ktorej lezy lustro . Miedzy bednarke a lustro dam slilikon czy lepiej cos bardziej elastycznego . W ten spocob ciezkie , duze lustro bedzie jednorodnie opieralo sie bokiem . To tak na wzor paskow z Taurusow.

Ten sposob mocowania lustra uwazam za stabilniejszy niz klasyczny sprezynkowy . Sadze, ze klejenie glownego lustra tez jest gorszym rozwiazaniem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cela jest dopasowana do tubusa i go usztywnia . Kolimuje 3 srubkami http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...e=post&id=14108 .

Te srubki to zarazem mocuja cele lustra w tubie wzdluz osi uby . Jak zwykle mam to partacko wykonane, ale dziala poprawnie. Duzo ladniej bylo by miec 25 mm dlugosci o kwadratowym przekroju pret mosiezny, Al o boku 15 mm . Z jednej strony wiercimy otwor aby sruba kolimacyjna np. M6 z malym luzem swobodnnie przez niego przechodzila . Z przeciwnej strony ale wzdluz preta wiercimy i gwintujemy otwor na M6 . Ta strona / mozna poprzez szersza podkladke/ przykrecamy krotka srubka M6 do tuby, ale jak juz calosc z cela , lustrem i wkreconymi srubami kolimacyjnymi wlozymy do tuby .

Wczesniej musimy wlozyc dluzsza srube M6 w otwor co zrobilismy w precie . Zeby sruba nie wypadala to musimy nakrecic nakretke na srube / mozna dac tez podkladke/ i jakos ja zamocowac aby nie bylo luzu wzdluznego dla tej sruby ale tez nie moze za cezko sie krecic bo ta sruba kolimujemy lustro.

Zablokowac nakretke mozna druga nakretka lub klejem np. kropelka . Wazne jest aby nie bylo luzu wzdluz sruby i sobodnie nia krecic . Sruby M8 maja za duzy skok gwintu i ciezko sie kolimuje dlatego max 6 mm albo drobnozwojowa.

Rysowac nie za bardzo umie . Dlatego ten opis . Pewnie ciezki do zaskoczenia.

Lustro z cela wyciagam po wykreceniu 3 malych srubek M6 przykrconych z boku tuby Po ponownym wlozeniu minimalnie sie rozkolimowuje .

Najwazniejsze w tym mocowaniu jest to, aby nie bylo luzu wzdluz sruby kolimacyjnej i preta, w ktory jest wlozona . Te sruby sa wkrecone w nagwintowane otwory w pierscieniu, na ktorym opiera sie lustro . Krecac sruba kolimacyjna wkrecam lub wykrecam ja z pierscienia . Drugi koniec sruby jst sztywno przymocowany do tuby i w efekcie pierscien z lustrem zmienia polozenie .

Na zdjeciu mam wersje z wykorzystanien nakretek M6 i jedna M8 zamiast co polecam preta o prostokatnym przekroju . Na zdjeciu tuby nie widac glowek srob M6 i podkladek co sa na zewnatrz bo lampa blyskowa je mocno rozjasnila , tak jak tube.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbig litości ....

ok.

 

ps

nie pasuje mi jedynie sluszna Twoja linia i metody jej wprowadzania, choc dostrzegam Twoje wysilki usystematyzowania . :Salut:

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbys w swoim telepie mial podobna prowizorke to o kilka kg bylby lzejszy . Jak w 1 poscie zaznaczylem jest to prototyp . Jak ktos chce to zawsze mozna na wkrety trzymajace lustro zalozyc gumki .

Sadze, ze zalety tej konstrukcji jak prostota, mala waga, stabilnosc sa duze w przeciwienstwie do jej ceny i moze ktos na jej bazie zrobi po swojemu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbys w swoim telepie mial podobna prowizorke to o kilka kg bylby lzejszy . Jak w 1 poscie zaznaczylem jest to prototyp . Jak ktos chce to zawsze mozna na wkrety trzymajace lustro zalozyc gumki .

Sadze, ze zalety tej konstrukcji jak prostota, mala waga, stabilnosc sa duze w przeciwienstwie do jej ceny i moze ktos na jej bazie zrobi po swojemu .

 

:Beer: dlatego ja swoją celę też będę odchudzał-a jak to w swoim czasie :D

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i jest to prymitywne mocowanie lustra ale to nieważne, najważniejsze jest to jakie obrazy daje ten teleskop. A daje bardzo dobre obrazy o czym mogłem się przekonać na zlocie w Centrum Polski.

Pozdro..

 

Ja też widziałem :banan: -daję słowo obrazy ekstra - prawie jak w moim :D

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się wypowiem gdyż widzę, że sporo emocji i coraz mniej techniki pomysł dobry a dlaczego bo prosty i skuteczny a to najważniejsze im większa komplikacja tym więcej może się popsuć, jeśli chodzi o wykonanie to kolega wyraźnie pisze, że nie jest to wersja ostateczna a zrobiona celem sprawdzenia. Zresztą gorsze rzeczy widziałem przeglądając ATM i nikt nie wyrażał tak dosadnie dezaprobaty.

 

Powiem jak ja bym zmienił, co nieco w tym mocowaniu po pierwsze użyłbym śruby z łbem imbusowym po drugie taką gdzie część jest nie gwintowana i o odpowiednio nagwintował. Reszta to kwestia parku maszynowego lub pilniczek ;-) ale to już zależy od indywidualnych możliwości i zdolności, których jak widać autorowi nie brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Może pisząc ten post posypia się słowa"litości" badz "bój się Boga" lecz co mi tam.

Jakiś czas temu zabrałem się za robienie mocowania lustra glównego ze sklejki.Wszystko juz było ładnie zrobiono,wykonczone na "cacy".Po zamocowaniu celi z lustrem do tuby okazało się,że aby ustawic ostrosc muszę zastosować przedłóżki :angry: .Dla wyjasnienia sprawy, zakupiłem w DO wyciag 2"/1,25" za 90zł.

Po rozmowie ze zbigiem udalem się do niego na konsultację :Beer: Okazało sie,że:

Tuba jest za krótka :angry: (panowie z U chyba cieli tuby hurtowo ,a pózniej montowali bardzo długie wyciagi aby wogóle uzyskac ostrosc w okularze.

Tuba jest krzywa :angry: w/g zbiga odpowiedzialene za to były te 2 kochane sruby ,ktorymi mocowało sie tube z montażem.

Okazało sie,ze jedyny sposób to przerobic całe mocowanie lustra glownego (pierwsze moje wrazenie).

zbig zrobil to w genialny ,a zarazem prosty sposób :Beer:

Nie będe opisywal tego ponownie ,prosze sobie popatrzec na zdjecia mocowania lustra zbiga i bedzie wszystko jasne B)

Jakie sa plusy i minusy tego mocowania:

Plusy-

a)lekki montaż(drewno)!!

b)prostota kolimacji oraz demontazu(wszystko na 3 srubach)!!

c)szybsze chłodzenie lustra głównego !!

Minusy-

a)może z lekka amatorskie wykonanie(dla wrazliwych pod wzgledem estetycznym)

P.S ja również jestem uczulony na tym punkcie(już zbig sież smieje ,ze co ryska to sprayem maluje tube :lol: ),lecz liczy się efekt końcowy i obrazy jakie daje telep.

Pozdrawiam serecznie zbiga i reszte ATM'owców :Beer::Beer::Beer:

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.