Skocz do zawartości

ASCT in Soligor MT-750 by me ;)


piotrusb

Rekomendowane odpowiedzi

Witojcie ;)

 

Ostatnio wpadł mi w ręce wiatraczek komputerowy 12V, więc postanowiłem zrobić sobie wreszcie chłodzenie na teleskop. Poczytałem to i owo (głównie Bazę Wiedzy :Beer: ) i zabrałem się do roboty :Boink: Podstawę chłodzenia (czyli to, na czym wiatrak będzie się trzymał) stanowiła..... decha ? Nie wiem, jak to nazwać - ogólnie jest to kawałek sprasowanego drewna.

 

aa5c47dd4f130e68m.jpg

 

Wiatraczek - zasilanie na 12 V, docelowo będzie on zasilany stacją zasilającą, taką jak tutaj - http://allegro.pl/item109952770_akumulator...owy_od_ss_.html.

 

93abc4505e718379m.jpg

 

Łączenie wiatraczka i podstawy zostało wykonane dwoma śrubkami a dodatkowo zostało uszczelnione silikonem:

 

8e4477e8ed2bc08cm.jpg

 

Dodatkowo, od strony wewnętrznej, przyklejone zostały 4 uszczelki, żeby ograniczyć drgania:

 

50cef5d5a2c24860m.jpg

 

Wszystko trzyma się na 4 rzepach, przyklejonych na klej uniwersalny :Beer:

315282413ead918dm.jpg

 

Całość nie jest jakoś estetycznie wykonana, bo nie było to dla mnie najważniejsze (no i nie mam uzdolnień plastycznych niestety :szczerbaty: ), natomiast podstawę zamierzam pomalować na kolor czarny, żeby nie było go zbytnio widać :)

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

PS: Chciałem tutaj oddać honory innym twórcom ASCT, których własne konstrukcje skusiły mnie do skonstruowania własnego zestawu aktywnego chłodzenia :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawę chłodzenia (czyli to, na czym wiatrak będzie się trzymał) stanowiła..... decha ? Nie wiem, jak to nazwać - ogólnie jest to kawałek sprasowanego drewna.

 

 

Ja bym to nazwał skleją, płytą wiórową, płytą OSB, bo na taką mi to wygląda ;-)

 

Pomysł niezły tylko przydałoby się trochę kultury sztabowej, no i wydaje mi się, że chłodziłoby się znacznie lepiej gdyby powietrze miało ujście, czego nie widzę tak, więc wentylator tłoczy i tłoczy a tam nie ma żadnego obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... tak, więc wentylator tłoczy i tłoczy a tam nie ma żadnego obiegu.

 

jeśli pomiędzy celą lustra a tubusem jest tam jakikolwiek prześwit to wszystko jest w porządku, bo powietrze będzie uchodzić przodem teleskopu

 

pozdr

Raf

 

edit: Piotrek, napisz jak się sprawuje całość z chłodzeniem

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli pomiędzy celą lustra a tubusem jest tam jakikolwiek prześwit to wszystko jest w porządku, bo powietrze będzie uchodzić przodem teleskopu

 

pozdr

Raf

 

 

No tam jest kilka cm prześwitu, także lustro nie dotyka bezpośrednio tyłu tubusu (nie wiem, czy to się nazywa celą właśnie).

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kultury sztabowej ? A co to :huh:

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

Chodzi mi o wykończenie tego elementu jako całości, czyli wyszlifowania tych zadziorów na obwodzie, które zostały z otworów, malowanie itd., czyli ogólnie wartości artystycznych całego projektu, bo, mimo że spełnia swoje zadanie jednak nie cieszy oka a to chyba ważne dla większości z nas ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o wykończenie tego elementu jako całości, czyli wyszlifowania tych zadziorów na obwodzie, które zostały z otworów, malowanie itd., czyli ogólnie wartości artystycznych całego projektu, bo, mimo że spełnia swoje zadanie jednak nie cieszy oka a to chyba ważne dla większości z nas ;-)

 

 

Aaaaa, o to chodzi :D To jeszcze zostanie wykończone, nie bój żaby :Boink::Beer::Salut:

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o wykończenie tego elementu jako całości, czyli wyszlifowania tych zadziorów na obwodzie, które zostały z otworów, malowanie itd., czyli ogólnie wartości artystycznych całego projektu, bo, mimo że spełnia swoje zadanie jednak nie cieszy oka a to chyba ważne dla większości z nas ;-)

 

 

Aaaaa, o to chodzi :D To jeszcze zostanie wykończone, nie bój żaby :Boink::Beer::Salut:

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

PS:

edit: Piotrek, napisz jak się sprawuje całość z chłodzeniem

 

Jak tylko przestestuję to napiszę :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny wentylatorek w oprawie lustra głównego w 245-tce. Nie jest on zamocowany na stałe, lecz doczepiany w chłodne noce. Napędzany jest z sieci poprzez zasilacz12V, bądź z baterii 9 V, – opcja wykorzystywana w terenie (kręci się wolniej, ale wystarczająco). Wentylatorek działa nadzwyczaj dobrze, skracając czas chłodzenia lustra przynajmniej o połowę. Polecam! to naprawdę działa :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj kolego, ja niestety no nie potrafię się powstrzymać i muszę Ci powiedzieć że wykonałeś to po prostu strasznie, zero kompletne zero staranności. Zastanawia mnie jak mogłeś tak krzywo wyciąć otwór wewnętrzny, domyślam się że nawiercałeś wiertarką otwór przy otworze, ale nawet ta amatorska metoda pozwala wyciąć symetryczne koło. Nie zrozum mnie źle ale ja po prostu nie odważył bym się zamieścić tego na forum, zawsze musisz brać pod uwagę estetykę wykonania, jeśli na więcej Cię nie stać to od tego są koledzy którzy mogą wykonać to za ciebie.

 

ps. na forum nie tylko sie chwali :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj kolego, ja niestety no nie potrafię się powstrzymać i muszę Ci powiedzieć że wykonałeś to po prostu strasznie, zero kompletne zero staranności. Zastanawia mnie jak mogłeś tak krzywo wyciąć otwór wewnętrzny, domyślam się że nawiercałeś wiertarką otwór przy otworze, ale nawet ta amatorska metoda pozwala wyciąć symetryczne koło. Nie zrozum mnie źle ale ja po prostu nie odważył bym się zamieścić tego na forum, zawsze musisz brać pod uwagę estetykę wykonania, jeśli na więcej Cię nie stać to od tego są koledzy którzy mogą wykonać to za ciebie.

 

ps. na forum nie tylko sie chwali :Salut:

 

 

Oczywiście, krytykę przyjmuję i się z nią zgadzam :Salut: Nie mam zdolności np. takie jak Twoje i nie wiem, czy wyszło by mi tak, jak Ty robiłeś to z pleksy :Beer: A koledzy ? No właśnie to robił kolega (wycinał) :szczerbaty::Boink: (ale nie z forum, tylko kolega z bloku).

 

Następnym razem postaram się o coś bardziej miłego dla oka :D

 

Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie komentarze :)

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne, żeby mod spełniał swoje zadanie. Takie detale jak wygląd i estetyka dopracujesz z czasem i odpowiedniejszymi narzędziami ;). Chcę tylko dodać, że IMHO fajnie że się pochwaliłeś - od tego jest dział ATM

 

pozdr

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Też mam MT750 i tak wykonałem swój wiatraczek:

Wiatrak_2.jpgWiatrak_3.jpg Wiatrak_4.jpg Wiatrak_MT750_1.jpg

gąbka jest dosyć twarda i sztywna, tak ze ciężar wiatraka nie gnie jej. Wyjąłem ją z opakowania jakichś częsci elektronicznych... Otwór wycięty jest pod wiatrak na wcisk, aby kwadratowy profil przytrzymywał go. Średnica zew. gąbki odpowiada średnicy tubusa - ok 18 cm. Gąbka tłumi drgania. Mocowanie mozna zrobic na wkręty - jak na zdjęciach - ja trochę przerobiłem i mam rurki wciskane na śruby regulavcyjne celi. nie rozkolimowuje to teleskopu i trzyma pewnie całe "urządzenie". Zasilanie standard - 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.