Jump to content

janusz_m

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  224
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

132 Good

About janusz_m

 • Rank
  Antares

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Skąd
  Kolbuszowa/Podkarpackie

Recent Profile Visitors

1007 profile views
 1. Czy ktoś zabiera na zlot lornetkę kątową powyżej 100mm? Chętnie pojechałbym choć na chwilę obejrzeć nawet za dnia.
 2. Radio Rzeszów umieściło wzmiankę o ks. Wiesławie https://www.radio.rzeszow.pl/#ajx/wiadomosci/26457/pogrzeb-ksiedza-milosnika-astronomii
 3. Bardzo smutna wiadomość. Ks. Wiesława miałem okazje poznać podczas brzegowego zakrycia gwiazdy przez Księżyc w kwietniu 2007. Nie pamiętam już jaka to była gwiazda. W kilka osób byliśmy rozlokowani na linii zakrycia w miejscowości Trzęsówka na podkarpaciu. Po zjawisku wymieniliśmy się spostrzeżeniami i porozmawialiśmy w grupie na różne tematy, nie tylko astronomiczne. Ks. Wiesiek był spokojnym i ułożonym człowiekiem z poczuciem humoru. Pamiętam to dokładnie mimo lat, i choć dziś nie interesuje się już astro, to czasem wspominam tamten wieczór. Wieczne odpoczywanie wśród gwiazd racz mu dać Panie...
 4. Góry z Przydonicy w pobliżu Jeziora Rożnowskiego. Zdjęcie telefonem przez uchyloną szybę auta. Odległość na oko 70 może 90 km, nie wiem.
 5. Bardzo smuta wiadomość... Śmierć w tak młodym wieku, wydawać się mogło że w pełni sił... Janusza znałem osobiście, człowiek wielce zasłużony dla nas. Wieczne odpoczywanie wśród gwiazd....
 6. Ja dziś prowadząc lornetę za samolotem natrafiłem przypadkowo na planetę Wenus w pięknej wąskiej fazie, zaś chwilę później znalazłem ją gołym okiem. Była godzina 15.00.
 7. Dziś była rewelacyjna widoczność z Podkarpacia. Tatry doskonale widoczne gołym okiem z odległości ok.170 km. Na miejscówce z której je widać zebrało się kilkanaście osób by podziwiać widok. Ja dojechałem z aparatem grubo po zachodzie słońca i zrobiłem na szybko jedno zdjęcie już w ciemnościach. Zdjęcie słabieńkie jednak cieszę się, że w ogóle coś wyszło.
 8. Wygląda to tak od spodu tak od strony obiektywów tak na całości
 9. Ja unieruchomiłem swoją 28x110 nawiercając w stopce lornety od spodu otwór ma kołek ustalający. Całą zaś stopkę przykręciłem do płytki (szybkozłączki) głowicy dwoma śrubami M5 z których jedna pełni role koła ustalającego. Dodatkowo zakontrowałem śrubką M4 stopkę lornety do pręta podstawy aby nie mogła się obrócić. Rozwiązanie to jest mega solidne, mało inwazje (trzy otwory w stopce) i estetyczne. Niemożliwe jest aby lorneta poluzowała się sama z siebie. Unieruchomić lornetę można na wiele sposobów, każdy może zrobić to po swojemu dostosowując do posiadanego montażu. Wybrałem chyba najprostszy sposób. Koszt zerowy bo mam potrzebne narzędzia, czas pracy ok. 30 min.
 10. Hej!, nie przekreślałbym dobrej głowicy olejowej foto/video. Posiadam głowice Benro S8 z balansem. Mocuję ją na starym statywie drewnianym Zeiss. Całość jest wystarczająco stabilna. Umożliwia bardzo płynne oraz szybkie nakierowanie lornety w dowolny punkt. Nie trzeba jej blokować - zostaje nieruchoma w takim położeniu w jakim przestanę ją przesuwać. Jestem zadowolony. Siedzi na niej 28x110.
 11. Święty Krzyż z odległości ok 77 km. Pojedyncza klatka bez obróbki. Zdjęcie w ognisku SCT 8". Wykonałem je kilka dni temu po zachodzie słońca przy średniej widoczności. Przy lepszych warunkach pewnie udałoby się wycisnąć więcej. Jednak z metodą avik-owania nie może konkurować. Poniżej szerszy plan z teleskopem
 12. Witam, miałem rolnetkę Omegon Argus 25x100 przez kilka miesięcy. Oceniam ją jako dobry sprzęt. Dużą zaletą są małe gabaryty, niska waga, oraz ogólna poręcznosć. Mechanicznie i kolimacyjnie była bez zarzutu. Niewielkie rozmiary uzyskano dzięki krótkoogniskowym obiektywom, które mają oczywiste wady. Dlatego astygmatyzm i nieostrość brzegowa były wyraźnie. Szczególnie w obserwacjach gwiazd. Dokuczały także odblaski jasnych gwiazd poza polem widzenia. Kupiłem Argusa z myślą do obserwacji dziennych oraz do samolotów, gdzie spisywała się naprawdę dobrze. Wcześniej używałem przez kilka lat Sky Mastera 25x100 więc miałem porównanie. Argus okazał się znacznie lepszy od SM i myślałem, że zostanie u mnie na następne kilka lat. Cieszyłem się z każdej obserwacji. Lecz przez te kilka miesięcy mój apetyt lornetkowy szybko wzrósł i zapragnąłem czegoś większego i lepszego niż Argus. Kupiłem więc APM 28x110 i dopiero teraz czuję się zaspokojony na następne kilka lat. Rożnica w rozdzielczości i jakości obrazu pomiędzy 28x110 a 25x100 warta jest przesiadki.
 13. Dziś znów warunki na Podkarpaciu były przyzwoite. Wizualnie ustrzeliłem całe pasmo świętokrzyskie i klasztor na Świętym Krzyżu - 75 km. Na deser zjadłem Tatry (słabo ale jednak) - 170 km. Przy okazji zjawiło się kilka zaciekawionych tematem osób, gdyż zawsze stoję z dużą lornetą na statywie która przyciąga ludzi. Ludziska często nie dowierzają, że takie rzeczy można zaobserwować z takich odległości.
 14. Ja dziś widziałem wieże widokową na Globikowej z Trzęsówki. Niby niedaleko bo ok. 40 km w linii ale cieszy. Widziałem także lotnie nad tamtymi pagórkami, oczywiście przez lornetkę.
 15. Gratuluję udanego wypadu. Wyobrażam sobie jak było. Dawno nie widziałem czarnego nieba, mam nadzieję że jeszcze kiedyś zobaczę Pozdro!
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.