Skocz do zawartości

Potężny bolid nad centralną Polską


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatniej nocy stacja Kraków odnotowała pojawienie się jasnego zjawiska o godzinie 23:51:52 UT. Bolid był jasny, ale w Karkowie

bardzo nisko nad horyzontem (widziany w kierunku na Nowy Dwór Maz.) i jaśniejąc opuścił kadr. W Warszawie na szczęście

pracowała moja przenośna stacja bolidowa oparta o Canona 300D i obiektyw Canon EF-S 10-22 mm ustawiony na 11 mm i f/4.0 oraz ISO 800. W Warszawie zjawisko było widoczne w pełnej krasie wysoko nad zachodnim i połuniowo-zachodnim horyzontem. Oceniam, że meteor mógł miec nawet -10 mag! Fotki zjawiska są w naszym dzienniku bolidów PFN:

http://pfn.pkim.org/?q=pl/node/161

 

Czekamy na dane ze stacji Poznań, Urzędów, Toruń i Szastarka. Wszystkie pracowały i są spore szanse, że mają to zjawisko uwiecznione.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatniej nocy stacja Kraków odnotowała pojawienie się jasnego zjawiska o godzinie 23:51:52 UT. Bolid był jasny, ale w Karkowie

bardzo nisko nad horyzontem (widziany w kierunku na Nowy Dwór Maz.) i jaśniejąc opuścił kadr. W Warszawie na szczęście

pracowała moja przenośna stacja bolidowa oparta o Canona 300D i obiektyw Canon EF-S 10-22 mm ustawiony na 11 mm i f/4.0 oraz ISO 800. W Warszawie zjawisko było widoczne w pełnej krasie wysoko nad zachodnim i połuniowo-zachodnim horyzontem. Oceniam, że meteor mógł miec nawet -10 mag! Fotki zjawiska są w naszym dzienniku bolidów PFN:

http://pfn.pkim.org/?q=pl/node/161

 

Czekamy na dane ze stacji Poznań, Urzędów, Toruń i Szastarka. Wszystkie pracowały i są spore szanse, że mają to zjawisko uwiecznione.

 

Arek

 

Arek no nie siej paniki, ten bolid ma tylko – 8 mag, zresztą też go zarejestrowałem i ledwo dochodzi do – 8 na moich fotkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na szczęście chyba poszlismy po rozum do głowy i przestaliśmy się użerać.

 

I tak trzymać panowie.

 

Będąc 200 km na wschód od Krakowa obserwowałem w tym czasie zmienne. O tej porze akurat byłem przy X Cygni. Wiem, że mniej więcej w tym momencie wydawało mi się (patrzyłem w okular teleskopu), że na balkonie zauważyłem jakieś pojaśnienie, ale pomyślałem, że chyba coś mi się tylko wydawało. Ciekawe, czy to było to? W przyszłości będę sobie notował nawet takie zdarzenia.

Co ciekawe wcześniej widziałem kilka meteorków i nawet na 15 minut usiadłem w leżaku, aby popatrzeć, czy jest jakaś zwiększona aktywność, ale nie chciały lecieć :(, więc powróciłem do zmiennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również widziałem tego bolida. Chwilę potem poszedł meteor ok. -2 z kierunku Ryb na Enifa w Pegazie (piekny bialutki). Szkoda, że w tym czasie naświetlameł rejon M81 i M82.

Aż szkoda, że nie miałem tam wycelowanego Canona...

Paweł Maksym

 

PS

Arek, chłopaki wyśta mądre chłopy dogadacie się a jak nie to ja się do Was przejadę na pertraktacje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byliśmy z Waldkiem w nocy w puszczy 40km na północ od Poznania i Waldek także widział tego bolida. Z naszego miejsca leciał bardzo nisko 10-20 stopni nad horyzontem. w kierunku południowo wschodnim. Ja niestety go nie widziałem bo akurat oglądałem bardzo szybko poruszającego się satelitę. Satelita był bardzo jasny około 0mag. Nie było to Iridium ani ISS. Ale widziałem takzę tej nocy bolida około -4mag lecącego pionowo z góry na dół dokładnie na północy. Zaraz sprawdzę czy moja stacja go zarejestrowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również widziałem tego bolida. Chwilę potem poszedł meteor ok. -2 z kierunku Ryb na Enifa w Pegazie (piekny bialutki). Szkoda, że w tym czasie naświetlameł rejon M81 i M82.

Aż szkoda, że nie miałem tam wycelowanego Canona...

Paweł Maksym

 

PS

Arek, chłopaki wyśta mądre chłopy dogadacie się a jak nie to ja się do Was przejadę na pertraktacje...

 

 

Paweł na seminarium PFN w Urzędowie (tydzień temu) rozmawiałem na temat stacji u Ciebie i praktycznie jest to załatwione tylko musimy trochę ogarnąc sprzęt bo się nam bałagan zrobił. Pogadam z Mariuszem jak szybko możesz dostać urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem i niestety nie mam go patrzę zdecydowanie wyżej.Musi wam wystarczyć z Poznania taka informacja jaką dłaem dwa posty wcześniej. Być może zaczął się palić stosunkowo nisko nad ziemię 60-70km i dlatego w Poznaniu był widoczny tak nisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.