Skocz do zawartości

M31 - mgiełka?


Rafalizator

Rekomendowane odpowiedzi

Ja wyciągnąłem swojego meada dzisiaj na tarasik tuż po obserwacjach Jowisza, namierzyłem sobie M31 a tu kiszka :/.... Przez lornetkę namierzyłem jej położenie - było widać chmurkę w środku nieco jaśniejszą. Wycelowałem teleskop i to samo tylko, że w powiększeniu :P. Szczerze mówiąc spodziewałem się czegoś więcej niż mgiełki z jaśniejszym jądrem. Mieszkam na wsi więc nie mam problemów z ciemnym niebem jak miastowi :P. Może coś robię źle ? Teleskop raczej dobrze wychłodzony bo stał od 21.00 na podwórku a Galaktykę w Andromedzie skończyłem oglądać przed chwilą czyli o 23.40. Może to jeszcze za wcześna pora nocy albo i roku żeby zobaczyć coś więcej ? (w końcu nocy astronomicznej nie mamy jeszcze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafalizator, jeżeli twój meade to newton, to nie spodziewaj się jakiejś wyraźnej różnicy w zasięgu pomiędzy lornetką z obiektywami o średnicy 50mm, a newtonem 114mm :huh:

 

Jeżeli przyjmiesz, że ekwiwalentem apertury lornetki "50-tki" jest refraktor o obiektywie ~ 65mm (trochę strzelam z pamięci- fajny wykresik porównawczy jest w "Niebo na weekend"), a ekwiwalentem newtona 114-tki jest refraktor o obiektywie ~80-85mm - to masz "wzrost apertury" o jakieś ~15-20%.

 

Jeśli chodzi o moje osobiste odczucia naprawdę konkretną różnicę "na pierwszy rzut oka" (zwłaszcza dla kogoś kto nie ma doświadczenia w obserwacjach DS-ów) w zasięgu widać przy zwiększeniu apertury dwukrotnie. Oczywiście dla o wiele miejszych różnic w aperturach różnice są obserwowalne, ale wymaga to wprawy i spędzenia trochę czasu z dwoma sprzętami.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak samo dzisiaj (tzn. wczoraj :D ) wyciągnąłem swoją 114 na balkon.

Niestety nic nie mogę powiedzieć o M 31 bo mam z niego widok na południe, ale M 57 prezentowała się świetnie :D .

Tak prawdę powiedziawszy to pierwszy raz od siebie z miasta ją widziałem, bo nie dość że światła to jeszcze balkon jest wybudowany "kosztem" pokoju tzn. nie wystaje z bloku..., ale trochę gimnastyki z paralaktykiem i jakoś mi się udało :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak samo dzisiaj (tzn. wczoraj :D ) wyciągnąłem swoją 114 na balkon.

Niestety nic nie mogę powiedzieć o M 31 bo mam z niego widok na południe, ale M 57 prezentowała się świetnie :D .

 

No ja też jak tylko przeczytałem tego posta to wycelowałem w M 57 :D. Z tego jestem bardziej zadowolony. Coprawda troszkę mała jak na moje stukrotne powiększenie, ale było ją widać wyraźnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, akurat m31 to najlepiej mi wygląda w ...lornetce :)

może w lustrze pow. 275 mm będzie więcej detali, bardziej plastyczna, fachowcy widzą podobno dwa ramiona pyłowe, ale do newtona 275mm, kronos 20x60 niema sobie równych,

(zaznaczam jeśli chodzi tylko o m31 i naturalnie to moje subiektywne odczucia)

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To także moje subiektywne odczucia.

20x to jest powiększenie w sam raz, choć brzegi wychodzą już lekko poza kadr. Ale widać ją całą z obiema satelitami. Przy czym rozkosz dopiero pod ciemnym niebem...

A większy sprzęt to można studiować już strukturę. Zobaczyć gromadki, pasy pyłowe.

Sugeruję jednak poczekanie jeszcze trochę. Koniec lipca w srodku nocy, lub nawet dopiero przy nowiu sierpniowym będzie znacznie okazalsza.

 

W T380 trzeba być "fachowcem" aby _nie_ dojrzeć dwu ciemnych pasów

 

!ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pogoda dziś dopisze to pokuszę się zerknąć na M31 mojim taurusem.

Pozdro pogodnego i ciemnego nieba.

 

Rammstein :), to daj znać jak u Ciebie. U mnie z nią średnio... być może dlatego że w tamtej części nieba jest lekka łuna ze mojej wioski :P i jeszcze wczesna pora na DS'y psują efekt. Natomiast wczoraj oglądałem sobie M27 i M82 i całkiem nieźle:). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście jeśli chodzi o miodność widoku to najfajniesze M31 i M33 widziałem w Jodłowie przez Zeissa 7x50 Mirka Dymka :Salut:

Jeśli chodzi o detal to aperture rulez

Nie ma jak ciemne niebo :)

 

A powiedz mi Bartolini :), bo widzę żę Ty jesteś dość doświadczony a ja mam dopiero od kilku dni teleskop i poznaję niebo, czy można np zobaczyć przy ciemnym niebie jakieś kolorki jak na fotach przy użyciu mojego teleskopu i przy ciemnym niebie, czy raczej mogę o tym pomarzyć? Jeśli nie to jakim telepem to bym zaobserwował. Wczoraj ogladałem M27 - ogromna i fajna :D ale niestety wszystko szare. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei

Tak m31 to teraz tylko mgiełka przynajmiej z jaśniejszym jąderkiem :lol: , szczególnie u mnie za miastem, (jestem pół-miastowy i pół-wieśniak) przy moim jasnym krótkim newtonie najlepiej spisuje się okularek 25mm dając 26 x , teraz to kicha nawet nie ma zmierzchu astronomicznego, (najbliższy już 28.07 o godź 0.30) księżyc zajdzie 22.03 ale i tak by dużo nie przeszkadzał bo zaledwie 7% traczy. Dlatego mała rada wtedy zapoluj na M31 ja tak zrobie! :astro:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi Bartolini :), bo widzę żę Ty jesteś dość doświadczony a ja mam dopiero od kilku dni teleskop i poznaję niebo, czy można np zobaczyć przy ciemnym niebie jakieś kolorki jak na fotach przy użyciu mojego teleskopu i przy ciemnym niebie, czy raczej mogę o tym pomarzyć? Jeśli nie to jakim telepem to bym zaobserwował. Wczoraj ogladałem M27 - ogromna i fajna :D ale niestety wszystko szare. Pozdrawiam

 

O kolorkach jak na fotach zapomnij. Jesli już wymienisz swoje lustro na takie 3-4 razy wieksze od tego co masz obecnie, to mozesz sie spodziewac subtelnych barw na m42. Reszta obiektów i tak pozostanie szarymi mgiełkami.

 

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na M31 przyjdzie jeszce czas, ta galaktyka obecnie jest jeszce nisko na niebie. Wrzesień, pażdzernik wydają sie dobrymi miesiącami do obserwacj tego obiektu. Dzisiaj chiałem troche polukać ale niestety chmury. :burza:

Obecnie jest dużo ciekawszych obiektów np. w Strzelcu i tam trzeba kierować swoje teleskopy :Boink:

 

Pozdrawiam pogodnego i ciemnego nieba.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np. byłem 19.07 na obserwacjach i bardzo ładnie prezentowały się gromadu kuliste w Wężowniku. Duże wrażenie na mnie zrobiła gromada M10.

Plecam również M81 i M82 w Wielkiej Niedźwiedzicy.

W Wężu widziałem mgławice emisyjną ORZEŁ, niezła.

Koledzy mają racje, teraz robi się wężownika i strzelca a na gwiazdozbiory jesienne przyjdzie czas na jesień.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To także moje subiektywne odczucia.

20x to jest powiększenie w sam raz, choć brzegi wychodzą już lekko poza kadr. Ale widać ją całą z obiema satelitami. Przy czym rozkosz dopiero pod ciemnym niebem...

A większy sprzęt to można studiować już strukturę. Zobaczyć gromadki, pasy pyłowe.

Sugeruję jednak poczekanie jeszcze trochę. Koniec lipca w srodku nocy, lub nawet dopiero przy nowiu sierpniowym będzie znacznie okazalsza.

 

W T380 trzeba być "fachowcem" aby _nie_ dojrzeć dwu ciemnych pasów

 

!ciemnego nieba!

 

 

co trzeba zaladowac do wyciagu zeby moc studiowac gromadki w M31 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co trzeba zaladowac do wyciagu zeby moc studiowac gromadki w M31 ?

 

zakładając, że wyciag wsadzisz w coś odpowiednio dużego ...

 

na początek

 

ngc206 juz przy 90x, na sieci są opisy juz z 6", ale niebo trzeba mieć kryształowe

G1 (Mayal II) (13,7 mag) w t380 można było momentami rozdzielić mickey mouse w zeszłym roku przy 460x (Nagler7mm+Barlowx2).

kolejne czekają

 

polecam stronę

 

http://www.angelfire.com/id/jsredshift/gcm31.htm

 

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.