Skocz do zawartości

Spory bolid z Wielkopolski


Gość saywiehu

Rekomendowane odpowiedzi

Gość saywiehu

Dziś ok. godz. 0.45, jadąc samochodem, zauważyłem bolid o jasności ok. -4 do -6, może nawet jaśniejszy, nad zachodnią częścią horyzontu, lecący z południa na północ. Niestety, warunki obserwacyjne "zza kółka" są prawie żadne :( , więc moja relacja musi być niepełna i przybliżona.

Widziałem jasną kulę światła z wyraźnym ogonem, bardzo szybko przemieszczającą się na wysokości ok. 20-25 stopni. Wydawało mi się, że kolor tak kuli, jak i ogona, miał odcień pomarańczowo- czerwony. Po przelocie pozostał ślad w postaci smugi kondensacyjnej.

Jechałem wtedy polną drogą, w miejscu pozbawionym oświetlenia. Po ok. 3 minutach dojechałem do celu - smugi już nie widziałem. Natomiast spotkałem grupkę młodzieży, która głośno komentowała to zjawisko, hmmm... upewniłem się wtedy, że to nie był np. samolot :) Szczerze mówiąc, gdyby nie ta smuga i te podekscytowane dzieciaki, sądziłbym że widziałem jakiś myśliwiec odrzutowy, bo sporo ich tu u mnie lata!

 

Qrcze strasznie żałuję, że nie mogło to-to lecieć tych kilka minut później!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Byłbym Mirku wdzięczny :) Natomiast ja sprawdzę dokładnie kierunki świata, to że leciał z południa na północ, to kurs orientacyjny.

Pierwszy raz widziałem bolid z ogonkiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nic nie zarejestrowałem o tym czasie. Zacząłem się zastanawiać dlaczego i zobaczyłem że obserwowałeś z Trzcianki. Niestety w tamtym kierunku o którym pisałeś nie patrzy żadna kamera PFN-u (chociaż być może Zielona Góra ma tam skierowaną jedną kamerę) Z tego co piszesz to on leciał nad Niemcami gdzieś w okolicy Berlina. Być może Niemcy coś zarejestrowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Szkoda!

A już najwiękciejsza szkoda, że nic na mnie nie patrzy :D

Właśnie się przeprowadzam do Czarnkowa, to raptem 18 km od Trzcianki. Będę mieszkać sobie sam nad rzeką, przy prowadzonej przeze mnie marinie. Mam kawał portu do dyspozycji i parę budynków, ładny widok na całą zachodnią połowę nieba, jest łącze internetowe, miałbym dostęp do serwera.

Czy można by coś u mnie zainstalować? Dozór, dopilnowanie, dbałość itd. gwarantowane. Pasja tysz :D Jeśli będą koszty- nie jakieś straszliwe - można dalej rozmawiać :)

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzcianka, Czarnków to kultowe tereny obserwacyjne w Wielkopolsce. Napewno przydała by się tam stacja PFN. Musiała by ona jednak patrzeć w takim kierunku gdzie patrolują niebo takze inne kamery czyli w Twoim przypadku na południe i wschód. Gdyby powstała stacja w Szczecinie to wchodziły by w rachubę takze innne kierunki. Pogadam z kolegami z PFN i zobaczę co możemy Ci zaproponować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Dziękuję Mirku za odpowiedź :)

Spróbuję znaleźć miejscówkę dla tych kierunków. Choć nie będzie to łatwe, bo Czarnków od tej strony jest otoczony łańcuchem dość wysokich wzgórz morenowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Mirku za odpowiedź :)

Spróbuję znaleźć miejscówkę dla tych kierunków. Choć nie będzie to łatwe, bo Czarnków od tej strony jest otoczony łańcuchem dość wysokich wzgórz morenowych.

 

Pagórki w sumie specjalnie nie przeszkadzają bo i tak staramy się patrzeć 20-30 stopni ponad horyzont.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.