Skocz do zawartości

Celestron c8n


m_jq2ak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jest, wybrany :banan: c8n. 27_07_06_1632.jpg

Jako amator stwierdzam co następuje.

Montaż rzeczywiście solidny jeśli chodzi o te 2" i stal, bardzo miło, stabilnie, dobrze się prezentuje w ręku :).

Samo rozłożenie nie sprawiło mi zbytnich trudności, jeśli ktoś widział niwelator i coś próbował nim robić myśle, że będzie miał podobnie. Zdziwiłem się, co do zamocowania tubusa (30 min zastanawiania :Boink: ) w zasadzie 1 śruba i druga mniejsza na kontrę ciężko uwierzyć, że tubus się nie wysunie. A jednak.

Pokrętła mikroruchów (ra, dec) są plastikowe i niestety słabej jakości (mam nadzieje, że są jakieś zamienniki), bo jeden z nich już zaczął mi wypadać, muszę robić mniejsze "mikroruchy" :szczerbaty: .

Fakt, że jako amator solidnie nimi kręciłem. Co nie zmienia faktu :rolleyes:.

Szukałem googlem, ale nie bardzo mogłem znaleść coś na temat jak ktoś taki jak ja, mając w ręku po raz 1 teleskop ma go obsługiwać. Co mogę ustawiać i jak, oczywiście instrukcja - balansowanie jak najbardziej, wykonana. I co dalej ustawiać na polarną ?! I potem mikroruchy na cel ? Szukacz - jak ustawić ostrość ? Co prawda wykręca się przednia (ta grubsza część i jest kontra, ale czy to tak :Boink: (zapewne).

Problemy z patrzeniem przez szukacz, ach te odwrotności, dało się we znaki. Oraz nie opanowanie poruszania teleskopem, precyzyjnie o zadane parametry. Ustawianie wysokości montażu bezproblemu, ale wogóle nie użyłem regulacji do szerokości geograficznej (próbowałem na sucho i jakoś nie szło - brak wprawy ?!).

Jak mi się skończyła mikroregulacja przestawiałem teleskop :).

Włożenie plossl 20 mm i duży apetyt na obserwacje. Z tego przęjęcia 1 godzina głowienia się :Boink: dlaczego nic nie widzę w okularze ? A od czego wyciąg i regulacja ostrości :ha: Takie małe a cieszy :D.

I okazało się, nie mam pojęcia o precyzyjnym nastawieniu teleskopu. Gdzie odczytywac precyzyjne wartości kąta. Jak to wszystko poustawiać aby trafić ...

Jest mapa nieba i znalazłem herkulesa ale nie mogłem znaleść M13 potem łabędź i próba M29. Może za słaba widoczność. Drogę mleczną było widać. Miejsce obserwacji balkon budow. jednorodzinne podłoże płytki gres, miejscowość 35 tys. Trochę dalej od centrum najbliższe latarnie 200 - 300 metrów do sąsiadów 100- 50 metrów i raczej ich mieszkania nie są bardzo rozświetlone.

W końcu 20 mm ploslla to tylko 50x powiększenia, może nie ten okular ?

Nie mogę się doczekać napędu na dwie osie.

Być może odpowiedzi gdzieś są na forum lub w internecie ale 1,5 h szukania skutecznie mnie zniechęciły.

Więc mam prośbę chociaż o linka lub odnośnik do forum. Gdybyście odpowiedzieli na choćby część pytań może nie wszystkie nawet wyartykułowane, a znajdujące się "między wierszami". Bardzo proszę. I z góry

dziękuję.

 

Pozdrawiam całe forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro widać było Drogę Mleczną, to obiekty które wymieniłeś powinno się łatwo odszukać. Tyle,że to Twój pierwszy raz. Czy bawiłeś sie wcześniej z lornetką, czy korzystałeś z jakiejś mapki [jakiej?]? To jedno. Drugie to szukacz. Z tego co piszesz, wiesz jak ustawić ostrość w szukaczu. Jesli jest to szukacz 50mm, to M13 pod ciemnym niebem powinieneś po prostu w nim widzieć, jako taka mleczną, rozmazaną trochę [nieostrą] gwiazdkę. Szukaj wg. mapki , jej położenie miedzy gwiazdami Herkulesa pozwala na łatwą lokalizację. Nie przejmuj się dokładnym ustawianiem osi polarnej montażu na biegun -nastaw na oko mniej więcej. Podobnie nie przejmuj sie za bardzo skalami obu osi montażu [za wyjatkiem tej, gdzie ustawiasz kat podniesienia osi polarnej, by wycelowac ją w biegun]. Szukaj wg. mapki gwiazdowej, najlepiej celuj w jakąs dogodnie położoną gwiazde widoczną gołym okiem, jak najblizej obiektu, a potem w szukaczu wg. mapki [warto ja odwócić do góry nogami].

A teraz WAŻNE: Czy wyjustowałeś szukacz względem tuby teleskopu? Jeśli nie, patrzy on nie tam, gdzie teleskop i stąd problem. Zrób to najlepiej w dzień, na jakims odległym obiekcie w terenie [min. 500m odległości], warto to zrobić możliwie dla dużych [tj. średnich] powiekszeń, to się przyda przy celowaniu w obserwacjach planetarnych, od razu można założyc krótszy okular. Do DS zaczynaj najpierw z jak najmniejszym powiększeniem, bo masz wtedy maksymalne pole widzenia, co pomoże Ci zidentyfikować otoczenie obiektu.

Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w szukaczu reguluje się ostrość ?

Użyłem WinStars i oprogramowania z płyty dołączonej od producenta.

Dużo mi pomogło celowanie jedno oko przez szukacz drugie otwarte w niebo :)

Ku wielkiej radości :banan: zaobserwowałem na pl 20 mm m27, m13, m57, m29 (chyba)

 

Teraz tylko kupić okulary i barlowa.

 

Dzięki za rady. Jak widać pomogło.

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w szukaczu reguluje się ostrość ?

 

Tak, w obiektywie.

Odkrecasz lekko pierscien blokujacy i regulujesz ostrosc cela obiektywu.

Po ustawieniu dokrecasz pierscien i juz.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.