Skocz do zawartości

Wybuch Supernowej RS Ophiuchi


Rafalizator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Właśnie włączyłem neta i chciałem już wejść na pocztę gdy nagle trafiłem na informację o przewidywanym wybuchu supernowej w gwiazdozbiorze wężownika. Gwiazda ta jest o tyle ciekawa żę już na początku tego roku pojaśniała podczas wybuchu z 12,5 mag do 4,5 i była widoczna gołym okiem. Jeśli przyszły wybuch będzie wystarczająco jasny, może być pomocny w określeniu prawidziwych rozmiarów wszechświata. Atronomowie nie są w stanie przewidzieć dokładnej daty wybuchu... Więc nie pozosostaje nam nic innego jak śledzić wężownika :D .

 

Tutaj zapodaję ciekawym linkiem z jej dokładnym położeniem a także innymi linkami do ciekawych artykułów na jej temat.

 

Pozdrawiam. Pogodnego i ciemnego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej kochanieńki. Powinieneś szybko wywalić te pierdoły.

Nie dość, że temat był już wałkowany, gdy musieliśmy wyjaśniać te bzdury mało zorientowanym, to jeszcze popełniasz karygodne błędy. RS Oph nie jest supernową, żadna gwiazda nie może być supernową - to określenie dotyczy zjawiska. Ta gwiazdka to Nowa powrotna, czyli układ dwóch gwiazd, z których jedna gdy się nażre za dużo gazu od drugiej - puszcza sobie porządnego bąka i wtedy to się zapala i możemy ją obserwować gołym okiem. A więcej możesz poczytać, gdy sobie poszukasz, choćby przejrzysz linki podane na stronie u Bartosza, do której podałeś odnośnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henryk, za ostro, za ostro i jeszcze raz za ostro. Edukacja młodzieży i działalność dydaktyczna nie polega na opierd...

z góry na dół. Tym bardziej, że oprócz nazwania RS Oph supernową i młodzieńczego entuzjazmu żadnych karygodnych błędów tu nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej kochanieńki. Powinieneś szybko wywalić te pierdoły.

 

No, ok. Ja tylko chciałem poryszyć kwestię ciekawego zjawiska, które może nastąpić w najbliższym czasie i chyba warto zwrócić na to uwagę... Ze jest to układ dwóch gwiazd, to zdaję sobie z tego sprawę, a narazie się wciąż edukuję w tym kierunku, więc za błąd przepraszam. Nie wydaje mi się żęby to były aż takie "pierdoły".

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej kochanieńki. Powinieneś szybko wywalić te pierdoły.

Nie dość, że temat był już wałkowany, gdy musieliśmy wyjaśniać te bzdury mało zorientowanym, to jeszcze popełniasz karygodne błędy. RS Oph nie jest supernową, żadna gwiazda nie może być supernową - to określenie dotyczy zjawiska. Ta gwiazdka to Nowa powrotna, czyli układ dwóch gwiazd, z których jedna gdy się nażre za dużo gazu od drugiej - puszcza sobie porządnego bąka i wtedy to się zapala i możemy ją obserwować gołym okiem. A więcej możesz poczytać, gdy sobie poszukasz, choćby przejrzysz linki podane na stronie u Bartosza, do której podałeś odnośnik.

Jednak nie ma to jak koleżeńska i miła odpowiedź zabarwiona nutką wyższości...

Nie chcę rozpoczynać dyskusji ale wydaje mi się, że można jakoś inaczej zwrócić uwagę na błędy. Bądź co bądź kolega miał dobre intencje.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wreszcie znaleźć to co czytałem rano ;). Chyba jednak się nie myliłem co do wybuchu supernowej. No chyba żę w czasopiśmie Nature zrobili taki karygod ny błąd :P. Przy okazji, może kolega Henryk się przekona co do tego co napisałem i troszkę ostudzi emocje :). Tutaj daję kolejny ciekawy link który naprawdę warto przeczytać no i taki krótki cytacik z tego artykułu.

 

 

W czasopiśmie "Nature" napisano, że astronomowie dostrzegli gwiazdę RS Ophiuchi w gwiazdozbiorze Wężownika, która może wybuchnąć jako supernowa typu 1a

 

http://wiadomosci.wp.pl/kat,28434,wid,8411373,wiadomosc.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RS Ophiuchi to gwiazda nowa powrotna - kandydatka na supernową. Normalnie jej blask wynosi ok 11-12 mag., jednak co kilkanaście, kilkadziesiąt lat wybucha i zwiększa swoją jasność do około 4-5 mag.

Ostatni taki wybuch nastąpił w lutym tego roku. Jako pierwsi pojaśnienie gwiazdy zaobserwowali niezawodni Japończycy, a "najszybszym" z nich okazał się H. Narumi, który 12.02.2006 dojrzał RS Oph i ocenił jej jasność na 4.5 mag. Co ciekawe dostrzegł ją w szukaczu swojego teleskopu.

Poprzednie zanotowane wybuchy tej nowej powrotnej miały miejsce w latach: 1898, 1933, 1958, 1967 i 1985.

 

Także polscy miłośnicy astronomii obserwowali ostatni wybuch:

 

post-2346-1154276163_thumb.jpg

 

Obecnie gwiazdę można obserwować wieczorem, oczywiście w gwiazdozbiorze Wężownika, jednak jej jasność wynosi zaledwie ok 12 mag.

Trzeba więc czekać na następny wybuch, ale zapewne kolejne ileś lat. I przypuszczalnie będzie jeszcze wiele takich normalnych wybuchów, zanim bohaterka wątku rozbłyśnie jako supernowa :)

 

I jeszcze zdjęcie RS Ophiuchi:

 

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap060224.html

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się KOPER - następnym razem jak się wyszykujesz, to przy wybuchu będzie przez kilka dni z rzędu pełne zachmurzenie, albo akurat oderwiesz wzrok od teleskopu by odpędzić komara... ach... to jest właśnie najpiękniejsze w astronomii B) Optymiści wszystkich krajów łączcie się!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długo to jeszcze zabierze nim RS Oph wybuchnie to dokładnie nie wiadomo:). Jak powiedział w podanym przeze mnie wywiadzie prof. Różyczka, już zaniedługo może się okazać że ta gwiazda wybuchnie jako supernowa, ale równie dobrze może się okazać że następny wybuch okaże się tylko rozbłyskiem i na to zjawisko sobie jeszcze poczekamy... Byłoby ciekawie jednak trafić na moment bez chmur :P i zobaczyć sobie ten wybuch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się KOPER - następnym razem jak się wyszykujesz, to przy wybuchu będzie przez kilka dni z rzędu pełne zachmurzenie, albo akurat oderwiesz wzrok od teleskopu by odpędzić komara... ach... to jest właśnie najpiękniejsze w astronomii B) Optymiści wszystkich krajów łączcie się!

 

 

Nie ma sie co smiac u nas na dolnym czesto takie klimaty sie dzieja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.