Skocz do zawartości

Kabelek do bulb do 350D


lapa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, staram sie zrobić kabelek do portu drukarkowego(parallel port) i za każdym razem jak podłączam aparat to , następuje wyzwolenie - nic sie z komputera nie da zrobić ... zastosowalem tranzystory bc547 - troche inny niz zalecany. Czy ktoś może robił coś takiego i może mi pomóc ?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez lapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś jak je ze sobą popodłączałes. Piszesz, że inne niż polecane, ale gdzie polecane?

Raczej problem nie jest w bc547 - to klasyczny npn. Albo coś masz źle podłączone albo linia portu LPT jest cały czas wysterowana. W instrukcji do DSLRFocus sugerują podnieśc najpierw aplikację, bo ona inicjuje właściwe stany na liniach portu gdyż Windowza może je na dzień dobry wszystkie poustawiać.

 

Ja nie robiłem co prawda z LPTa tylko z Atmela, ale zasada ta sama.

 

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś jak je ze sobą popodłączałes. Piszesz, że inne niż polecane, ale gdzie polecane?

Raczej problem nie jest w bc547 - to klasyczny npn. Albo coś masz źle podłączone albo linia portu LPT jest cały czas wysterowana. W instrukcji do DSLRFocus sugerują podnieśc najpierw aplikację, bo ona inicjuje właściwe stany na liniach portu gdyż Windowza może je na dzień dobry wszystkie poustawiać.

 

Ja nie robiłem co prawda z LPTa tylko z Atmela, ale zasada ta sama.

 

pozdr

th

 

 

Wiec wszystko zrobilem zdognie z DSLR Focus. Odpalam program, wchodze w opcje Exposure Setup, wlaczam parallel port ( powiem szczerze ze nie wiem czy dobrze - bo nigdzie nie moge znaleźć dobrego opisu). Podlaczam kabel do portu i za każdym razem jest wyzwolenie i kompletnie nic nie mozna zrobić z komputera - trzeba wyjac wtyczke by zakonczyc ekspozycje. Wydaje mi sie że wszystko dobrze złożyłem i problem moze leżec przy odpowiedniej konfiguracji DSL Focus V.3

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrych kilka lat temu napisałem prosty program, który jest pomocny w zrozumieniu działania portu LPT za jego pomocą można wysyłać bity do portu itd. Chętnych zapraszam do pobrania http://maxlam.webpark.pl/lpt007.rar jest to cały projekt chyba jedna z nowszych wersji jest to implementacja C++ i wstawek ASM. Program jest skompilowany i jak dobrze pamiętam zawiera wszystkie biblioteki, jakie są potrzebne by się uruchomił.

 

Kurcze dawno już nic nie napisałem może trzeba by znowu zacząć :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaki wtyk zastosowałeś od strony aparatu? Powinien to być wtyk stereo!!! Sprawdź czy jak podłączysz tylko wtyczkę do aparatu a ta LPT nie jest podłączona, czy migawka aparatu też się wyzwoli?? Jeśli tak to albo tranzystor ma zwarcie, albo zwarcie jest na kabelku lub w samym mini jeku.

Jeśli tu masz wszystko OK. a używasz Win XP to sprawdź ustawienia portu. Powinien być ustawiony standardowy z użyciem przerwań!!!!

 

To tyle co mi się nasuwa na gorąco.

 

Pozdrawiam Piotr G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.