Skocz do zawartości

Olympus SP-320


Gość ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ignisdei

Niedawno nabyłem sobie mediamarktowy Olympus Sp-320 i przetestowałem na wypadzie do Ustki, na razie nie mam śmiałości ani sposobności sprawdzenia go w astro (brak adaptera do telpa), Jednak biorąc pod uwagę jego możliwości (link poniżej)

Olympus

 

można przypuszczać że nie jest to przeciętny kompakcik. Zresztą rozmawialiśmy już na wątku astro –fotografii na ten temat

z kolegami.

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=13031&hl=

 

Myślę że ten kompakcik jest wart założenia nowego topika

a oto przykładowe zdjęcie wieczorem , oceńcie sami

Jesli macie jakieś własne wnioski na temat sp-320 to dajcie na ten topic, cena tego sparatu to 777 zł w MM

ma kupe manualu, ISO 800, i 7,1 mpx matrcę, i b..długi czas ekspozycji. To zdjęcie to zaledwie 2 mpx

 

:Salut:

post-1723-1154365165_thumb.jpg

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei
adapter do telepa? zby wypróbować?

zaraz mi tu jak sie tylko ściemni wyrywaj na dwór. ustawiasz wszystko na maxa. max czas, iso i przesłona i robisz rawa. potem pokazujesz go tu na forum.

 

Obiecuje że spróbuje, ale prosze o troche czasu!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałeś już nowy nabytek pod względem hot pikseli?

Jeśli tak, to podaj rezultaty.

Już służę - testy wykonałem programem zapodanym przez A Jesiona, wykonałem je w jpg. (niestety RWA olympusowskie program nie dekoduje) wykonałem naświetlanie przy zasłoniętym obiektywie tzn. w temp. pokojowej, obiektywem z wyciągniętym zumem, robiłem zdjęcia włóknom nogawki moich spodni.

Zdjęcia przy przysłonie 2,8 - ISO 800 , format 3072x2304 czyli 7,1 mpx

 

Oto co mi wyszło choć pamiętajcie że to nie żaden EOS tylko kompakcik za 777 zł :

 

czas D/H

 

1/60, F2,8, ISO800 = 0/24

1/3 F2,8, ISO800 = 0/24

1/13 F2,8, ISO800 = 0/26

1 F2,8, ISO800 = 0/30

15 F2,8, ISO800 = 0/9222

30 F2,8, ISO800 = 8/391603 (TRYB BULB)

60 F2,8, ISO800 = 85/2022981 (TRYB BULB)

Aż strach bierze co by wyszło przy 8 min.

 

A teraz zauważyłem że A.Jesion robił swoje testy przy ISO 100 - ja by było sprawiedliwie wykonałem podobnie!!!! :rolleyes:

 

1/60, F2,8, ISO100 = 0/16

1/3 F2,8, ISO100 = 0/8

1/13 F2,8, ISO100 = 0/0

1 F2,8, ISO100 = 0/4

15 F2,8, ISO100 = 0/34

30 F2,8, ISO100 = 0/60 (TRYB BULB)

60 F2,8, ISO100 = 0/538 (TRYB BULB)

'Wnioski pozostawiam specom od D/H pxs.

Pozdr Robert :Salut:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiłem zdjęcia włóknom nogawki moich spodni.

Włóknom?

 

Zrób poprostu zdjęcie 1024x768 z włączoną redukcją szumów i czasem 60sek 64ISO w pokoju przy np.: świetle samego monitora tak żeby było optymalnie naświetlone. A potem takie same 1/60sek przy zapalonym żyrandolu. Jeśli redukcja szumów sobie poradzi i nie będzie widać różnicy to dobry aparat.

 

Np.: mój Nikon Coolpix 995 tak ma, nikt jeszcze nie zgadł które zdjęcie jest które.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włóknom?

 

Zrób poprostu zdjęcie 1024x768 z włączoną redukcją szumów i czasem 60sek 64ISO w pokoju przy np.: świetle samego monitora tak żeby było optymalnie naświetlone. A potem takie same 1/60sek przy zapalonym żyrandolu. Jeśli redukcja szumów sobie poradzi i nie będzie widać różnicy to dobry aparat.

 

Np.: mój Nikon Coolpix 995 tak ma, nikt jeszcze nie zgadł które zdjęcie jest które.

 

Zrobiłem jak kazałeś, zdjęcia sa niemal identyczne, i wartości które wypluł tester d/h niemal identyczne, jednak ich wysokość postawiła mi włosy na głowie.

Ale sobie poradził test zdany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakiegoś powodu nie chcesz nam ich pokazać.

 

Nie doszukuj się spisku , wyszły podobnie naswietlone dwie białe klatki, nie jestem jakimś krypto-reklamatorem olympusa, ani olympusoentuzjastą- a ten kompakcik jest tylko myszką o większej matrycy, którą kupiłem do robienia zdjęć nad morzem, a to że ma ciut lepsze osiągi od konwencjonalnych myszek sprawia że chciałem sróbować amatorskiej fotografii astro -w celach auto-dydaktycznych , czyli na chłopski rozum:nie mam o niej zielonego pojęcia więc czytam posty, naświetlam, focę planety i łysego, wrzucam wyniki w RegiStax-a ale to co wychodzi nie jest: powiedzmy dla oka konesera, myślę że kompakciki mające kilka cech lustrznki stanowią jakąś alternatywę dla ludzi mniej majetnych, mojego pokroju. Ale oczywiście dzisiaj wieczorem wykonam jeszcze raz dwie fotki i wrzucę je jako załączniki.Pozdr Robert :Beer:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Włóknom?

 

Zrób poprostu zdjęcie 1024x768 z włączoną redukcją szumów i czasem 60sek 64ISO w pokoju przy np.: świetle samego monitora tak żeby było optymalnie naświetlone. A potem takie same 1/60sek przy zapalonym żyrandolu. Jeśli redukcja szumów sobie poradzi i nie będzie widać różnicy to dobry aparat.

 

Np.: mój Nikon Coolpix 995 tak ma, nikt jeszcze nie zgadł które zdjęcie jest które.

Wybacz prosze ale na śmierc zapomiałem o tych dwóch fotkach, już sie rewanżuję. Naświetlałem moją syncie na tle mojego stylowego kchedensa :D

Ostatnio zrobiłem błąd naśwtlajac bezpośrenio w zapalony monitor (dlatego wyszły dwie identyczne białe fotki) - tym razem zrobiłem inczaej tzn. teraz ustawiłem w salonie,

nr 1) na stole, przy włączonym żyrandolu iso 64, przysłona 2,8 , czas 1/6 s 1024x768

nr 2) na stole, przy włączonym samym telewizorze 25-calowym, stojącym 3 m dalej, którego to blask nie nie padał bezpośrednio na przedmiot ekspozycji, iso 64, przysłona 2,8 , czas ok 60 s (około bo naswietlałem ręcznie), 1024x768.

Zresztą wszystko masz w EXIF-ie

Wynika z tego że fotki nie są do końca identyczne z korzyścią dla dłuższego czasu naświetlania.

Mysle że różnica w barwie i nasyceniu spowodowana jest tym że lampa daje światło żółte a kineskop białe, cieżko tak naprawdę znaleźć optymalne warunki, aby dać równe szanse obu ekspozycjom.

Mam nadzieję, że w jakimś stopniu odpowedziałem na Twoje pytanie, pozdr Robert :Salut:

post-1723-1155939691_thumb.jpg

post-1723-1155939714_thumb.jpg

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Niedawno nabyłem sobie mediamarktowy Olympus Sp-320 ..........................

.................................... cena tego sparatu to 777 zł w MM

:Salut:

 

Jesteś szczęśliwym człowiekiem, powinieneś grać jaknajczęściej w toto-lotka, szczególnie w kumulację. Byłem dzisiaj w MM i szukałem tego aparatu, nie było go ale był SP 310 (który jest w podobnej cenie) i kosztował prawie 1200 zł (1199). Oczywiście pozostają sklepy internetowe, ale to też dziwne że rozbieżność cen tego modelu bywa prawie 1:2, z czego mogą wynikać aż tak duże różnice w marży handlowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś szczęśliwym człowiekiem, powinieneś grać jaknajczęściej w toto-lotka, szczególnie w kumulację. Byłem dzisiaj w MM i szukałem tego aparatu, nie było go ale był SP 310 (który jest w podobnej cenie) i kosztował prawie 1200 zł (1199). Oczywiście pozostają sklepy internetowe, ale to też dziwne że rozbieżność cen tego modelu bywa prawie 1:2, z czego mogą wynikać aż tak duże różnice w marży handlowej.

To wszystko wynika z promocji w MM, slep tak ogólnie jest paszywie drogi z wyjątkiem rzeczy które umieszczają na rozkładówkach - gazetkach i które leżą w pudle po kilkadziesiąt sztuk, bez dodatkowcy kart futerałów i innych pierdół właśnie tak, leżały sobie 320-tki i żaden "cynk" nawet na nie nie spojrzał - interesowały ich raczej te śliczne prostokąciki wyeksponowane w witrynie z całą masą dodatków. Jesli zależy Ci na tym modelu to szukaj w necie, w MM odpada. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naprawde przez miesiąc nie było można położyć szrota na ziemi i zrobić jedno zdjęcie nieba i tu pokazać?

No nie denerwuj się :Beer: wszystko jest w exifie choć czas to zaledwie 108 s.

 

a6aa5578e866fee2m.jpg

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na podstawie tego zdjęcia można coś powiedzieć o aparacie (pytanie do starych praktyków)?

 

katastrofalny obiektyw :blink:

brzegi koszmarne.

 

wielka szkoda, bo reszta jak na kompakt jest niezła. szkoda że nie kosztuje 200-300zł więcej i nie ma lepszego szkła.

 

inne małe aparaty z iso1600 mają lepsze szkła ale niemaja az tak dobrych ustawień albo matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz Regulus może dobrze że się wstrzymałeś, z zakupem.. :Boink:

Szczerz mówiąc już się napaliłem na ten model, nawet pojechałęm do Krakowa do MM, tyle że aparatu nie było. Gdyby był kupiłbym go wtedy na pewno. Ale całkiem nie zrezygnowałem, może akurat to zdjęcia tak wyszło, tamte testy wyszły przecież OK. Poczekam jeszcze na opinię Twoją i drugiego użytkownika na forum - Gespeta. Szkoda że więcej praktyków się nie wypowiedziało, a może Ty zamieść więcej zdjęć żeby był większy materiał do oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumacz jaśniej, "jak chłop krowie", bo ja się przyglądam i nie widzę czym brzegi róznią się od reszty fotki. Widzę tylko kolorowy szum, a wśród niego gwiazdy.

 

SP_320crop.jpg

 

za:

http://www.imaging-resource.com/PRODS/SP350/SP35A.HTM

 

mozna zobaczyć co wyprawia ten obiektyw.

 

http://www.imaging-resource.com/PRODS/SP35...5RESW_250UL.jpg

 

czyli na brzegach juz nie jest nawet achromatem.

 

więc albo się będzie mocno go przysłaniac na wide 36mm, albo nie kupować.

 

pozatym dystorsja 1% będzie powodować kiepskie składanie fotek dla całego kadru bez idealnego prowadzenia.

 

wybór nalezy do kupującego. ja raczej zrezygnowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może Ty zamieść więcej zdjęć żeby był większy materiał do oceny.

To zdjęcie przedstawia niebo ok 23.00 nad moim ogrodem, rozświetlone lampami moich sąsiadów - bogaczy w obawie o swoje posesje, jednak była to pogodna noc z wyraźną drogą mleczna.

Obiecuję że przy nastepnej pogodnej nocce powtórzę zdjęcie tym razem w Raw, i przy dłuższym czasie. A'popos nim zniechęcisz się do czegokolwiek zasięgnij opinni jeszcze kilku "wyjadaczy" co napewno da ci bardziej przejżysty pogląd na spawę, przy każdej poważnej decyzji w medycynie potrzebne jest konsylium, postaraj sie zatem popytać na PW, szczególnmie tych którzy robili już fotki kompaktami, ja z zainteresowaniem będę się temu przyglądał i z chęcią odpowiem na każde pytanie w miarę moich oczywiście skromnych możliwości poznawczych.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecuję że przy nastepnej pogodnej nocce powtórzę zdjęcie tym razem w Raw, i przy dłuższym czasie.

 

Może zrób też kilka fotek Łysego i Słońca, a może Saturna i Jowisza. Może też gwiazdozbiorów i gromad. I może w ciemnym miejscu, gdzie nie będzie pomarańczowej łuny od sodówek.

Poza tym również fotki nie-astro. Jak wspomniałem ten aparat mam kupić do celów ogólnorodzinnych, wycieczkowo-imprezowych, a motywacja w zastosowaniach w astro ma być moją małą tajemnicą.

 

A'popos nim zniechęcisz się do czegokolwiek zasięgnij opinni jeszcze kilku "wyjadaczy" co napewno da ci bardziej przejżysty pogląd na spawę, przy każdej poważnej decyzji w medycynie potrzebne jest konsylium, postaraj sie zatem popytać na PW, szczególnmie tych którzy robili już fotki kompaktami, ja z zainteresowaniem będę się temu przyglądał i z chęcią odpowiem na każde pytanie w miarę moich oczywiście skromnych możliwości poznawczych.

 

Jeszcze się nie zniechęciłem, ale narazie inni starzy wyjadacze nie zabrali głosu. Pierwsze pytanie: czy ma wbudowaną lampę błyskową ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.s. Ignisdei masz straszne niebo, przy 100sek na ISO800 tak żółto?? :blink:

Mi to mówisz! :Boink: okolica silnie zindustarializowana, w powietrzu jest więcej sztucznych fotonów niz tlenu :wacko:

 

Jeszcze się nie zniechęciłem, ale narazie inni starzy wyjadacze nie zabrali głosu.

 

Własnie! pogadaj z qbanos-em kto jak kto ale on ma chyba największe, praktyczne pojęcie o foceniu kompaktami - przynajmiej jemu takie forki nawet wychodzą.

 

Pierwsze pytanie: czy ma wbudowaną lampę błyskową ?

Oczywiście że ma, wbudowaną, za to model 350 ma prócz tego stopkę na zewnętrzna lampę.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.