Skocz do zawartości

Nietypowa przejściówka.


zjelon

Rekomendowane odpowiedzi

Nieopatrznie sprzedałem obiektywy M42 do Zenita oczywiście, aby mieć kasę na obiektywy do Canona (tak mi się wydawało, że koniec z filmami) i powstał problem, bo poza MTO mam obiektywy na bagnet Canona do 350D no i jak je umocować do Zenita czy ktoś wie coś na temat przejściówki z EF na M42.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, niesądzę, ale przede wszystkim z takiego powodu, że obiektywy do EOS'a mają przesłonę sterowaną elektronicznie, więc jak sobie wyobrażasz sterowanie tą przesłoną Zenitem? :unsure:

 

no i druga sprawa, że mocowanie EF ma większą średnicę niż M42, a to oznacza, że pewnie taki obiektyw musiałby być odsuniety od płaszyzny ostrości Zenita, a to już oznacza jakąś optykę w takowej przejściówce

 

ale taki zabieg stosuje sie np. w makrofoto:

012611.jpg mieszek1.jpg

zdjęcia z: http://www.stopa.cso.pl/technika/index.html

pierścienie odwrotnego mocowania kupisz tu: http://www.raysfoto.pl/

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ja też się zastanawiałem nad taką przejściówką

Pomysł mam taki - obiektyw 400/f5,6 eos ef zakończyć gwintem m42.

Następnie podłączyć kątówkę 45° M42x1/1,25" i po wsadzeniu okularu otrzymać lunetkę do obserwacji ziemskich albo mały traveller.

 

Czy ktoś już miał doświadczenia z taką dziwną kombinacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, ale lepsze obrazy da zwykły achromat, wszak obiektywy soczewkowe foto korygowane są do fotografii a nie do wizuala.(za wyjątkiem obiektywów lustrzanych)

 

To pomysł na wycieczkę. Jak idę z aparatem i teleobiektywem to mógłbym zabierać do kieszeni kątówkę i okular, wówczas nie musiałbym zabierać lunety.

Z Rubinarem też próbowałem chodzić i po przejściu ok 10 km plecy zaczynają boleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierścienie odwrotnego mocowania kupisz tu: http://www.raysfoto.pl/

pozdrowienia

Pierścień odwrotnego mocowania stosuje się w makrofotografii przy skali odwzorowania większej niż 1:1, to znaczy wtedy, gdy odległość przedmiotowa jest mniejsza od odległości obrazowej.

Obiektywy fotograficzne korygowane są przy założeniu, że odległość przedmiotowa jest znacznie większa od odległości obrazowej, więc w makrofotografii obiektyw traci doskonałość odwzorowania, po prostu nie był liczony na skale 1:1.

Odległość bazowa aparatów serii Praktica/Zenith (chyba i Pentax) jest mniejsza niż odległość bazowa Canonów. Dlatego przejściówka z Canona EOS na M-42 jest prosta, bo mamy ZAPAS ODLEGŁOŚCI. Niestety, przy przejściu w drugą stronę należałoby obiektyw jakby ZAGŁEBIĆ w korpusie aparatu, skąd konieczność stosowania elementów optycznych.

 

Pozdrawiam - Miłek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pomysł na wycieczkę. Jak idę z aparatem i teleobiektywem to mógłbym zabierać do kieszeni kątówkę i okular, wówczas nie musiałbym zabierać lunety.

Z Rubinarem też próbowałem chodzić i po przejściu ok 10 km plecy zaczynają boleć.

W takim razie zamiast kątówki zbuduj sobie układ odwracający w postaci tulei z dodatkowym okularem, coś w rodzaju niezbyt silnego mikroskopu, w ktorym obiektywem powinna być soczewka achromatyczna. Robiłem to kiedyś z optyką mikroskopową, ale obiektywy takie mają małe średnice wejściowe i obraz jest ciemny. Z odpowiednio duża soczewką może się to udać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Ja też się zastanawiałem nad taką przejściówką

Pomysł mam taki - obiektyw 400/f5,6 eos ef zakończyć gwintem m42.

Następnie podłączyć kątówkę 45° M42x1/1,25" i po wsadzeniu okularu otrzymać lunetkę do obserwacji ziemskich albo mały traveller.

 

Czy ktoś już miał doświadczenia z taką dziwną kombinacją?

 

Ja mam podobny problem, ale z zoomem na bagnet FD (w komplecie do Canona AE1). Chciałbym móc go sprzęgać z sprzętem na M42x1, choćby do webkamerki. Mam przejściówkę z FD na M42, ale odwrotnej nigdzie nie spotkałem. Może ktoś zetknął się z takim wynalazkiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.