Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich. Dziś i wczoraj, koło godziny 14-15 na południowo-zachodnim niebie pojawiły się przejściowe przejaśnienia. Otwierając przy tym dalekie widoki na zachodnią część Beskidu Śląsko-Morawskiego. Od Radhoszcza po Wielki Jawornik (około 55-60 km). Śnieg przestaje padać, będzie postępować rozpogodzenie, także jutro, a zwłaszcza pojutrze, jest szansa nawet na bezchmurne niebo. Jeśli widoczność się utrzyma, mamy szanse na dalekie widoki w zimowej szacie. Ma zmienić się kierunek wiatru z północno-zachodniego na południowo-zachodni, ale jaki to będzie miało wpływ, nie wiem. Jutro się okaże, czy moje przepowiednie się sprawdzą, o warunkach postaram się informować na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moje przepowiednie spełniły się tylko po części. Dopiero przy i po zachodzie słońca góry odsłoniły się w pełnej krasie. Horyzont jak w planetarium w Chorzowie, z tym ze zamiast budynków widać Beskid Śląsko-Morawski. Jutro ma się nasilić wiatr i przez to widoczność może wzrosnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spostrzeżenia masz trafne tylko że są lokalne dla twojego terenu.

U mnie, dopiero gdy słońce było nad horyzontem, Beskid zaczął się ledwie przebijać.

Jednak do pełni szczęścia potrzeba nam dwóch różnych frontów i w efekcie tak jak mówisz - silnego wiatru. <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widoki miałeś podobne do tych, które kiedyś zastaliśmy z PPB w Murckach też o tak nieludzko wczesnej porze ;)

 

Charakterystyczny jest niski poziom inwersji i pewnie było równie, a nawet bardziej, zimno niż za naszej kadencji. Tyle, że wtedy inwersja była na tyle wysoka, że skutecznie zasłoniła Tatry, odkrywając jedynie wierzchołki Pilska i Diablaka.

 

Piękne jest to spektrum kolorów chmur na kilkanaście minut przed i po wschodzie Słońca. Gdzieś w gąszczu informacji w naszym wątku znalazłyby się fotki robione przez Pawła właśnie przy takiej aurze.

 

Napisz jeszcze ORJ jak wysoko jest położony dach Twojego budynku. Zaciekawiło mnie to w kontekście dzisiejszych fotek.

 

PS. Paweł, kiedy na hałde? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie ORJ! Podobne widoki miałem przedwczoraj wieczorem, oczywiście jakże mniej przyjemne. Na horyzoncie Beskid, poniżej szaro, powyżej pomarańczowy pas a wyżej granat nieba. Czyli co, moja przepowiednia sprawdziła się? Jeśli tak, to na dzisiejszy wieczór mam podobną. Chmury od strony przysłonecznej wyglądają bardzo ciekawe ,,widocznościowo". Pojedyncze rozciągnięte płatki z ciemniejszymi środkami i jakby przepalonymi krawędziami. Wysoko i tej samej wysokości. Już takie widywałem i zazwyczaj dawały dobrą widoczność. Poza tym Beskidy widoczne, tak na 5,5. Zakładam, że wieczorem, kiedy słońce nie będzie oświetlało zawiesiny, która wydaje mi się być plisko powierzchni ziemi, widoczność jeszcze wzrośnie, choć najlepiej być gdzieś wyżej, np tak jak ORJ.

 

P.S. Podobne chmury są nad Tatrami i Małą Fatrą

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

Zamieszczam fotki które zrobilem dzisiaj rano w godzinie 6/50 - 7/00 z dachu mojego bloku.

 

1-Tatry

2-Babia Góra i Tatry Zachodnie

3-El.Jaworzno III

 

Pozdrawiam :D

ORJ. Fotki cudowne. Ja cągle mam nadzieję że z Tych też zobaczę Tatry! Babia Góra dziś o 15:10 widoczna jak na "tacy" ze śniegiem w zachodniej części gołym okiem... Skrzyczne z wierzą jak " na dłoni" gołym okiem. Tylko jak wlazłem na 20to piętrowca to Babia majaczyła i po wszystkim!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ORJ jakim aparatem robiłeś te zdjęcia? Wykorzystujesz duży zoom?

 

Dzisiaj wieczorem z górki mikołowskiej widać było Beskid Śląski. Beskid Żywiecki i Babia Góra pozostały we mgle.

 

Witam :Salut:

Fuji Finepix S-5600

te wczorajsze zdjęcia robiłem na największym zoomie jakim ten aparat dysponuje czyli x10, tylko zdjęcie EL.Jaworzno w mniejszym.

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ORJ. Fotki cudowne. Ja cągle mam nadzieję że z Tych też zobaczę Tatry! Babia Góra dziś o 15:10 widoczna jak na "tacy" ze śniegiem w zachodniej części gołym okiem... Skrzyczne z wierzą jak " na dłoni" gołym okiem. Tylko jak wlazłem na 20to piętrowca to Babia majaczyła i po wszystkim!

 

:Salut:

Masz na myśli któregoś z 2 wieżowców na Os. N lub tego na O? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak dalej pójdzie to Tatry z Katowic będziemy oglądać raz w tygodniu !

Ech, pomyśleć, że na widok Tatr ze Śląska czekałem 20 lat.

Co do widoczności Tatr z Tychów to chyba jest to niemożliwe. Z Klimontu widać jedynie kawałek Tatr Słowackich - tych najwyższych. Tychy są niżej i bardziej na południowy- zachód, bliżej Beskidów, które mogą zasłonić góry.

 

ORJ, jak zmierzyłeś tak dokładnie swoja wysokość ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak dalej pójdzie to Tatry z Katowic będziemy oglądać raz w tygodniu !

Ech, pomyśleć, że na widok Tatr ze Śląska czekałem 20 lat.

Co do widoczności Tatr z Tychów to chyba jest to niemożliwe. Z Klimontu widać jedynie kawałek Tatr Słowackich - tych najwyższych. Tychy są niżej i bardziej na południowy- zachód, bliżej Beskidów, które mogą zasłonić góry.

 

ORJ, jak zmierzyłeś tak dokładnie swoja wysokość ?

 

:Salut: Położenie budynku 293m.n.p.m według górniczej mapy powierzchni terenu

+wysokosć budynku od pow.ziemi do dachu - 35m = 328m.n.p.m

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut:

Masz na myśli któregoś z 2 wieżowców na Os. N lub tego na O? :D

Dokładnie ORJ mam na myśli 17piętrowca z oś N. To chyba najwyższy punkt Tychów. Chociaż czsem mam wrażenie że tereny przemysłowe są znacznie wyżej ale to złudzenie bo stamtąd na skrzycznym można liczyć narciarzy bez rolnety....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut:

Nieżle ORJ - też cię dopadła handra na poranne widoczki :szczerbaty:

 

cubex nie pozostaje ci nic jak tylko wedrzeć się na ten wieżowiec po lewej stronie i polować na wierchy.

 

Współczuję ci adams że dopiero ten rok dał ci możliwość ujrzenia Tatr. Od dawna często zajeżdzam rowerkiem w okresie wiosenno-letnim na wzniesienie nad Borami. Wcześniej nim bakcyl polowania na Tatry jeszcze mnie nie opanował, przy dobrej pogodzie zawsze widywałem wierchy, ale jakoś nigdy do tego nie przywiązywałem uwagi. Za to Babią wiecznie widywałem ze swojego balkonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut:

Nieżle ORJ - też cię dopadła handra na poranne widoczki :szczerbaty:

 

:Salut: Całe szczęście że teraz kilka dni miałem na nocną zmianę co mi się często nie zdarza,i gdy w drodze z pracy do domu widziałem ten kolor rozjaśniającego się nieba ,czułem że będą Tatry.Więc szybka decyzja-na dach. :D Normalnie pracuję na rano,no i po 5 godz.wychodzę już z domu,więc nie mam szans.

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.