Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Oj Michale co ty chcesz nas w niebo wysłać i zmuszasz do kupienia lotnii :szczerbaty:

Panorama z Łaziska ma złe współrzędne i jest zrobiona z 400m :lanie:

 

Co do Żor to identyczny widok wyszedł mi z tym wygenerowanym przez Tushe :Beer:

TATRY_Z_ZOR.JPG

 

Tu masz panoramke z Łaziska i spróbuj mnie poprawić porównując te wierchy z GE

TATRY_Z_LAZISKA_.JPG

 

Ale czy bierzesz pod uwagę wysokośc tej hałdy? Podejrzewam że wysokośj może byc w granicach 400m npm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziś w nocy, tak samo jak wczoraj zaraz po deszczu, zauważam świetną widoczność w kierunku na Zagłębie Karwińsko-Ostrawskie, kominy w Detmarovicach oraz ciekawie podświetlony komin w kombinacie hutniczym Arcelor Mittal w Ostrawie (25 km)

http://www.ostravaci.cz/foto-ostrava.php?s...=42&id=1592

Jutro ma być pogodnie, wilgotność z biegiem dnia ma spadać, więc może jest szansa na dalekie widoki. Już teraz wunderground pokazuje dużą widoczność na przeważającym obszarze Polski. Nadciągają nowe masy powietrza znad Morza Północnego i Norwegii. Nawet jeśli w ciągu dnia widoczność będzie wyglądała na słabą, proponuje poczekać do zachodu słońca, chyba ta pora roku ma to do siebie, że nisko położone słońce podświetla nieczystości w powietrzu i dopiero w okolicach zachodu i wchodu potencjalne widoki się ukazują. Tak było w piątek. Ewentualnym poszukiwaczom życzę powodzenia.

 

Zdjęcie z wczorajszej nocy:

7564a8581072fb74m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elcupa

Witam. Dziś w nocy, tak samo jak wczoraj zaraz po deszczu, zauważam świetną widoczność

 

To ja też coś dorzucę od siebie, ale z dzisiaj, troche rozmyte bo " to przez wiatr -to jego wina!!!" :lol::D:szczerbaty:

Najpierw Qubus w Katowicach a w tle oś. 1000-lecia

Qubus1000Lecia.JPG

 

Tychy

Tychy.JPG

 

No i Skrzyczne, ale tu pytanie do was na jakiej górze jest ten krzyż? Czy to nie Żar?

SkrzyczneZar.JPGSkrzycznePow.JPG

 

Jedna rzecz jaka powoli dociera do mnie to to, że zczyna mi brakować porządnej ręcznej nastawy ostrości, bo mimo, że mój fociak ją ma, to nie jest to samo co w lustrzankach i już w główce kolebie się wizja posiadania lustra B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolo 14 patrzyłem z Żor ale widocznośc była kiepska i nawet Beskidu nie było widac :(

 

Fakt, dzisiaj widoczność kiepska, choć właśnie teraz patrzę się z okna na zachodzące Słońce i na horyzoncie wydaje się nie być dużo zanieczyszczeń. Powietrze jest suche, temperatura niska i silny wiatr, więc nie rozumiem dlaczego jest tak słabo z widocznością. Choć tłumacze to sobie tym, że wczoraj w nocy przy wysokim ciśnieniu nad Katowice nadleciał śmierdzący smog, więc jednak coś wisi w powietrzu, choć niebo takie klarowne.

 

Mam plan za 15 minut wyskoczyć na hałdę w Murckach i zobaczyć, jak to w rzeczywistości wygląda, więc dam Wam cynk.

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Już myślałem, że moje przecież wcale nie tak odważne przewidywania zupełnie się nie sprawdzą. Na szczęście ostatnia godzina była pod względem widoczności już całkiem dobra, choć była to widoczność bardzo wybiórcza. W takich warunkach najlepsze są chwile nawet nie przed zachodem, ale kilkanaście minut po. Do czasu kiedy coraz ciemniejsze niebo nie daje dostatecznego kontrastu.

 

951c3587a685c632m.jpg

 

2fd6871ee0ec1383m.jpg

 

8c08f0fed73a8f98m.jpg

 

Wrzucam kilka zdjęć w kierunku na Lysą Horę i Travny oraz efektowne dymy i opary z elektrowni Detmarovice.

Bardzo jestem ciekawy co udało się złapać Mateuszowi, na kamerce Tatry prezentowały się bardzo fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo jestem ciekawy co udało się złapać Mateuszowi, na kamerce Tatry prezentowały się bardzo fajnie.

 

Super ta Twoja Lysa!

 

Potwierdzam wybiórczą widoczność w różnych kierunkach, z dominacją azymutu Beskidu Śl-Morawskiego. Gdy przyjechałem na hałdę było już niestety za ciemno, Słoneczko schowało się całą średnicą i już tylko resztki ugiętego światła oświecały na krwisto czerwony kolor południowo-zachodni horyzont. W kierunku Babiej ciemno z niskim zachmurzeniem, gdyż Diablaka widać nie było - na Tatry to już oczywiście za późno.

 

Powiem tak - byłem na Murckach tydzień temu i wyglądało to gorzej. Widać, że ten wiatr robi swoje, ale widocznie cos siedzi nisko w powietrzu przez to ciśnienie - na tych ok. 380 m n.p.m. na hałdzie czuć to jeszcze wyraźniej. Jak tak dalej pójdzie, to wróżę dobrą widoczność, lecz nie na Tatry. Aby te było widać potrzebujemy sporego opadu, tak uczy doświadczenie...

 

Najbliższe dni, wg ICM, możemy sobie odpuścić.

 

PS. Jeszcze jedno - ktoś się orientuje co to za masakryczny słup dymu poleciał w niebo z kierunku (chyba) Tychów? Zobaczyłem to po powrocie do domu z hałdy, ale z mojego okna ciężko mi ocenić odległość i kierunek.

 

M.

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Jeszcze jedno - ktoś się orientuje co to za masakryczny słup dymu poleciał w niebo z kierunku (chyba) Tychów? Zobaczyłem to po powrocie do domu z hałdy, ale z mojego okna ciężko mi ocenić odległość i kierunek.

 

M.

 

no właśnie, dzisiaj jadąc ul.Sienkiewicza przez Larysz ok.16.10 dokładnie dostrzegłem właśnie to samo, kłęby dymu(?) od strony tak jak mi się wydawało Tychów.Nie mogę potwierdzić skąd to... bo tam dom na domie stoi, no i w dodatku człowiek za sterami był, ale uwagę to to mi przykuło.Szkoda, że czas mnie gonił, bo bym odwiedził ul.Graniczną, która myślę by tu rozwiała nasze wątpliwości.Pomimo eksploracji tamtejszych terenów, nic nie udało mi się ustrzelić <_< .Poza tym beznadzieja, nawet EC III miało się kiepsko.

 

@elcupa

super 3 fotka :D

 

@merti

no widzisz, skoro to przez wiatr, trójnóg kupić czas... :D

 

pozdrawiam :Salut:

Edytowane przez Michał Turlej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Czy ktoś z Katowic widział Pradziada?

Kilka razy próbowaliśmy z PPB z Murcek i Kostuchny, ale na zachodnim horyzoncie ani razu nie zobaczyliśmy nawet jednego wzniesienia, a co dopiero Pradziada. Podejrzewam, że gdzieś mniej więcej przez Górę Św. Anny będzie przebiegać południkowo granica widoczności Pradziada z naszych "okolic".

 

Tak abstrahując od Pradziada, to kilka dni temu fascynowaliśmy się widokiem Tatr z Żor. To teraz Żory z Katowic :) (zdjęcie dawno temu zrobione przez PPB z Kostuchny)

 

http://images20.fotosik.pl/314/9d0c5cb4fd91ae25.jpg (chyba z tych bloków były robione zdjęcia Tatr?),

 

i Św. Anna z hałdy na Kostuchnie

 

http://images22.fotosik.pl/107/fabed25bde13e8e4.jpg (skoro widać ją tak słabo, to Jeseniki można sobie od nas podarować).

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś kiedyś czytałem na forum iż ktoś widział Pradziada z Kukurydzy w Katowicach. Według google earth Góra Św. Anny nie stoi na drodze pomiędzy Pradziadem a Katowicami, więc Pradziad powinien być widoczny z najwyższych punktów w Katowicach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

patrykos chodzi ci może o to co tu kiedyś pisał Michał? Czy to są te górki bo z mapy by pasowało: z Równej poprzez Zabrze na Pradziada

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...392&st=820#

 

i jeszcze jego 3 zdjęcia też podretuszowane:

DSC07761e.jpgDSC07762e.jpgDSC07763e.jpg

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

To nie było na tym forum, ponieważ tam nie było zdjęć, ale z tych zdjęć od Michała wygląda na to ze to są Jesionki, na drugim zdjęciu widać Pradziada jak byk :)

Dla porównania:

Pradziad z Gliwic http://static.panoramio.com/photos/original/5558746.jpg

DSC07762e.jpg

:Salut:

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, co słychać?

Dzisiaj znalezione na http://tatry.inspiration.pl

bardzo wciągający link: http://www.viewfinderpanoramas.org/panoramas.html#longlines

pozdr.

m.

Z przykrością muszę stwierdzić, że polskie rekordy reprezentuje słaby "wyczyn" ;) Ktoś musi autorowi strony podrzucić prawdziwe rekordy! Co za problem fotografować odległe obiekty z 3000 m n.p.m. :P

 

Choć przyznam bez bicia, że te obiekty fotografowane z odległości 200km swoim mizernym wyglądem robią wrażenie :o

 

Dzięki za link!

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Kto dziś rano nie spał? Ktoś gdzieś był?

Autobus jest bezlitosny, nie poczeka, dlatego tylko to, co udało mi się z balkonu zrobić (a na parterze mieszkam -_- ):

rano.jpg

gdyby nie drzewa i gdyby trochę wyżej...

tak, tak, były dzisiaj Tatry.

pozdrawiam

m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy nie ma ich w tym momencie!!??

 

Patrzę na S horyzont i pięknie widać chmury aż do samego dołu! Boję się, że zbierając się teraz dojadę na hałdę, jak już będzie za ciemno. Ale niebo ma idealnie kontrastujący kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hermit

Tyle, że nie mam zielonego pojęcia gdzie mieszkasz, dlatego napisałem tak;)

 

#edit

Coś czuje, że jutro z rana również będzie dobra widoczność, dlatego jeżeli tak to na pewno zrobię jakieś zdjęcia :).

Btw, mieszkam na 10 piętrze to raczej nie tak źle

Edytowane przez Marekexp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.