Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Chłopaki za wrzucenie fotek!

 

Jak widzicie warunki do najlepszych nie należały (wiało, że bina w rękach nie potrafiłem utrzymać), ale wystarczyły nam żeby stwierdzić, że WARTO częściej odwiedzać Łaziska. Kostuchna oferuje 70% tego, co ze Skalnego...

 

Dojazd jest dziecinnie prosty - trzeba z Wisłostrady zjechać na Łaziska Górne i później w lewo, następnie cały czas prosto (ok. 500 m) aż do dużego parkingu po prawej stronie drogi - jest tam dom kultury i tego typu melinki ;), stamtąd dojście jest juz proste - a co więcej nie ma tam tego problemu co z Dorotką i Siewierską, że w godzinach "po robocie" stoi się godzinę w korkach (mówię o dojeździe od Katowic ;>). Nam dojazd na miejsce zajął nie więcej niż 20 minut! Wejście na górę też do trudnych nie należy, tylko nie zrażajcie się tablicami "zakaz wstępu" ;)

 

Z góry widok na południe podobny do Kostuchny, tyle że raczej Tatr tam nie będzie (potwierdzały to już wcześniej generowane panoramki). Widok na zachód jest za to świetny - pięknie prezentuje się Szarlota oraz widać, że Jeseniki powinny "jeść z ręki" - a ja dodam więcej, że znajdziemy tam także nasze Sudety... To co z hałdy nazwaliśmy Pradziadem zapewne nim nie było i to mnie martwi, bo wygląda na to, że stamtąd Pradziad będzie zasłonięty przez wzniesienia, koło których stała ta hałda stożkowa (jest na fotce) - ale potwierdzimy to następnym razem.

 

Przy najbliższej okazji widocznościowej na pewno właśnie tam wrócimy!

 

Pozdrawiam,

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut: Ładnie wypunktowałeś te charakterystyczne punkty. :D

1-Czantoria z wieżą widokową

2-Kozubova- schronisko

3-Javorovy- Wieża tv

4-maszt na Stokłosicy

5-Skrzyczne

6-maszt - Magurka Wilkowicka

7-Żar(na tle Jaworzyny)

8-Krzyż-Hrobacza Łąka

9-maszt -Okrąglica

 

Nie myślałeś czasem o występie w programie "Mam Talent" ? ;-P

Respect za wiedzę

 

P.S. Dzięki chłopaki za spotkanie na hałdzie Skalny. Do następnego... trzeba znaleźć Pradziada ;-P

Dorzucam Szarlotę.

thumb_48f8deb6ec7b9088245925.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałeś czasem o występie w programie "Mam Talent" ? ;-P

Respect za wiedzę

 

P.S. Dzięki chłopaki za spotkanie na hałdzie Skalny. Do następnego... trzeba znaleźć Pradziada ;-P

Dorzucam Szarlotę.

thumb_48f8deb6ec7b9088245925.jpg

 

Rafał to co wzieliście za Pradziada to Biskupia Kopa :D

Mam talent?gdzie to leci pewnie na TVN :lol: Wolałbym w Omnibusie w 5,10,15 :lol: Albo w Turnieju Miast he he

Pozdro :D

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał to co wzieliście za Pradziada to Biskupia Kopa :D

Hehe :) Czyli nasze "Góry Oderskie" to pewnie południowy skraj Jesenika...

 

Ale teraz tak - skoro widziamy Bischofskoppe, to Pradziad i reszta Jesenika jest 10 km dalej "od nas". A tych autentycznie nie było widać - tak jakby bliższy horyzont zasłaniał dalszy, a to jest raczej niemożliwe. Trzeba tam wrócić przy lepszej pogodzie i to dokładnie sfotografować.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne te Tatry z Lipki! Uwielbiam, kiedy zza wzgórz wyłaniają się tylko najwyższe partie tatrzańskich szczytów :-)

 

A przed zdjęciami Rafała pozostaje głęboko się pokłonić i kontemplować je z rodziawioną gębą ;-)

 

Tymczasem miało miejsce spotkanie ekipy w składzie Mateusz, Rafał (Zoom) i ja. Wybraliśmy się na rzadko odwiedzany (niesłusznie!) szczyt hałdy w Łaziskach, przy czym nie odstraszył nas wiejący zimny wiatr ;-) Widoczność nie była zła; załapaliśmy się na Beskidy wraz z Pilskiem, Babią i Lysą Horą, Jeseniki i nieokreślone bliżej pagórki (Góry Oderskie?). Przy bardzo dobrej widoczności hałdę można polecić jako punkt oferujący ciekawą i zróżnicowaną panoramę Górnego Śląska i okolic - tych bliższych i dalszych.

 

Kostuchna i Murcki

Tychy i Oświęcim

Bohaterka wieczoru - Szarlota

Pradziad i hałda (tylko jaka?)

Góry Oderskie?

Góry Oderskie (?) w zbliżeniu

Mateusz w akcji

Rafał w akcji

Ekipa w komplecie na tle Szarloty (a raczej Szarlotki)

 

 

Witam.

Czasami jest tu nudno, ale czasami to człek nie wie na co odpisać i tak jest teraz:).

Gratuluję udanego wypadu na hałdę w Łaziskach i tu nie ma sporu , że to faktyczne centrum obserwacji tu na Śląsku.

Naprawdę świetne fotki.

Na 4 fotce (Pradziad i hałda...) to chyba faktycznie hałdy Dębieńska schowane w jednej lini. Pod Biskupią kopą widać nawet białą kulę automatycznej stacji meteorologicznej w Bełku.

Pozwoliłem sobie delikatnie opisać 3 fotkę:)

A co do Biskupiej Kopy i Pradziada, to tak się to prezentuje z Szarloty ze świetnym opisem Romana

1cac60fb8acf1da1m.jpg

:)

Bohaterka_wieczoru___Szarlota_z__azisk_opis.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe :) Czyli nasze "Góry Oderskie" to pewnie południowy skraj Jesenika...

 

Ale teraz tak - skoro widziamy Bischofskoppe, to Pradziad i reszta Jesenika jest 10 km dalej "od nas". A tych autentycznie nie było widać - tak jakby bliższy horyzont zasłaniał dalszy, a to jest raczej niemożliwe. Trzeba tam wrócić przy lepszej pogodzie i to dokładnie sfotografować.

 

M.

 

Jeśli to co widzieliśmy było Biskupią kopą, zrobiłem małą symulację. Wychodzi na to, że z hałdy Sklany, Pradziad wychodzi zaraz na lewo od Elektrowni Rybnik.

48f9a9f29ceb3245105434.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie napisaliście że jedziecie na Hałde Skalny ?? Tak bardzo sie chciałem wczoraj gdzieś wybrać, to śmigałem nie wiadomo po co po swoich pagórkach sam :/

 

A co do hałdy w Czerwionce - również polecam (i potwierdzam że to ona), byłem tam kiedyś kiedyś dwa razy, ale widoczność na 100+ km. Super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry widok na południe podobny do Kostuchny, tyle że raczej Tatr tam nie będzie (potwierdzały to już wcześniej generowane panoramki). Widok na zachód jest za to świetny - pięknie prezentuje się Szarlota oraz widać, że Jeseniki powinny "jeść z ręki" - a ja dodam więcej, że znajdziemy tam także nasze Sudety... To co z hałdy nazwaliśmy Pradziadem zapewne nim nie było i to mnie martwi, bo wygląda na to, że stamtąd Pradziad będzie zasłonięty przez wzniesienia, koło których stała ta hałda stożkowa (jest na fotce) - ale potwierdzimy to następnym razem.

 

Przy najbliższej okazji widocznościowej na pewno właśnie tam wrócimy!

 

Pozdrawiam,

M.

 

 

Witam!

Mateusz dlaczego myślisz, że Tatry z Łazisk będą niewidoczne. Przecież punkt jest dostatecznie odległy i wysoki więc co miałoby je zasłonić?

Ciekawa jest też twoja teoria z Pradziadem z Kostuchny - przecież widywano stamtąd maszt gołym okiem.

Genaralnie to chętnie do was dołączę na hałdzie w Łaziskach i skorzystam z waszej wiedzy i doświadczenia.

 

P.s.

Dzisiaj byłem na hałdzie w Kostuchnie ale straszna lipa. Jednak widziałem kilka osób robiących fotki podobnie ubrani jak na focie ze skalnego (zamieszczonej na forum)- więc może to wy tam byliście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Dzięki chłopaki za spotkanie na hałdzie Skalny. Do następnego... trzeba znaleźć Pradziada ;-P

Dorzucam Szarlotę.

 

Rafale jakie to powiększenie użyłeś w takim zoomie!? :o

Widać nawet Kościół w Niewiadomiu z kąd zawze pstrykam Orlovę i pasmo Łysej - to mój punkt widokowy, gdzie zawsze jadę by sprawdzić widoczność.

 

4ef67474e540cbe4m.jpg

 

Dziwi mnie, że Góry Św. Anny nie było widać, a może było?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał to co wzieliście za Pradziada to Biskupia Kopa :D
Kto by pomyślał, byliśmy naprawdę przekonani, że to Pradziad. W takim razie brak widoczności najwyższego szczytu Jeseników (a horyzont w pobliżu el. Rybnik przejrzeliśmy dokładnie) jest kolejnym dowodem na to, że przejrzystość powietrza jest niezwykle wrażliwa na lokalne warunki pogodowe. A swoją drogą jeśli ktoś chce sobie dorysować Pradziada na podstawie symulacji Rafała (świetna robota!), to bardzo proszę: Elektrownia Rybnik ;-)

 

Na 4 fotce (Pradziad i hałda...) to chyba faktycznie hałdy Dębieńska schowane w jednej lini. Pod Biskupią kopą widać nawet białą kulę automatycznej stacji meteorologicznej w Bełku.
Ciekaw byłem, czy ktoś to zauważy i nie zawiodłem się :-) Na wycinku pełnej klatki radar w Ramży jest lepiej widoczny. Przy okazji wyjdzie na jaw na jakim materiale pracuję obrabiając zdjęcia...
Pozwoliłem sobie delikatnie opisać 3 fotkę:)
Dzięki, Benji :-) Ciekawiło mnie co to za zakłady wokół Szarloty.
Dziwi mnie, że Góry Św. Anny nie było widać, a może było?
Było widać, ale sam nie wiem, dlaczego jej nie sfotografowałem. Może Rafał ją złapał?

 

Mateusz dlaczego myślisz, że Tatry z Łazisk będą niewidoczne. Przecież punkt jest dostatecznie odległy i wysoki więc co miałoby je zasłonić?
Organoleptycznie nikt z nas jeszcze tego nie sprawdził (chyba?), ale wszystkie symulacje w GoogleEarth czy MicroDemie wskazują, że Tatry z Łazisk są zasłonięte przez Policę i Babią. Wychyla się bodajże tylko Krywań jako samotna iglica. Nawiasem mówiąc obniżenie Babiej i Policy jest przeze mnie postulowane od samego początku tego wątku ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz dlaczego myślisz, że Tatry z Łazisk będą niewidoczne. Przecież punkt jest dostatecznie odległy i wysoki więc co miałoby je zasłonić?

Okaże się przy pierwszej lepszej widoczności - sądząc po tym ile wystają one ponad Beskid z Kostuchny, to przesunięcie miejsca obserwacji na Skalny powinno teoretycznie dać taki efekt. Czy tak jest w rzeczywistości, okaże się.

 

Ciekawa jest też twoja teoria z Pradziadem z Kostuchny - przecież widywano stamtąd maszt gołym okiem.

Widzę, że nie zbyt dokładnie czytasz wątek ;) Przecież sam go stamtąd gołym okiem widziałem dwukrotnie. Chodziło mi o to, że z Kostuchny nie widać Jesenika poza samym szczytem Pradziada i generalnie widoczność na zachód redukuje się tam do Auchana i McDonalda w Mikołowie ;)

 

Genaralnie to chętnie do was dołączę na hałdzie w Łaziskach i skorzystam z waszej wiedzy i doświadczenia.

Zapraszamy! Podaj jakieś namiary, to jadąc na Skalny przekręcimy do Ciebie.

 

Dzisiaj byłem na hałdzie w Kostuchnie ale straszna lipa. Jednak widziałem kilka osób robiących fotki podobnie ubrani jak na focie ze skalnego (zamieszczonej na forum)- więc może to wy tam byliście?

No mnie na bank nie mogłeś widzieć. Czyżby Koledzy robili jakieś utajnione zapoznanie? ;)

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pradziad widziany z Gliwic

znalezione w necie

http://astrowojpisk.republika.pl/pics/inne/pradz3.jpg

To już stare zdjęcie - pojawiło się na samym początku istnienia wątku, ale bez dwóch zdań brawa dla autora za uwiecznienie takiej chwili. A im więcej jeżdże po różnych fascynujących widokowo miejscach i żałuję, że nie znalazłem się tam przy lepszych warunkach, tym bardziej doceniam umiejętność ludzi do znajdywania się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było widać, ale sam nie wiem, dlaczego jej nie sfotografowałem. Może Rafał ją złapał?

 

Złapałem ale fotki są zamazane, więc nie wrzucałem.

Poniżej poruszone = Biskupia Kopa oraz Góra Świętej Anny z hałdy Skalny.

thumb_48fa512479b26929913563.jpgthumb_48fa51257fa7c905030499.jpg

 

Powychodziły całkiem nieźle jeszcze inne ciekawe obiekty, były przez chwilę świetnie doświetlane przez słońce.

Mysłowice?, EL Jaworzno, KWK ??

 

thumb_48fa5124b565e389252192.jpgthumb_48fa512500eb2849497694.jpgthumb_48fa5125405ad723534301.jpg

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powychodziły całkiem nieźle jeszcze inne ciekawe obiekty, były przez chwilę świetnie doświetlane przez słońce.

Mysłowice?, EL Jaworzno, KWK ??

 

 

Mysłowic nie znam tak dobrze z tej strony, może to być i Sosnowiec. Ale ta kopalnia to wg mnie Ziemowit.

Myślałem jeszcze o Piascie, ale KWK Piast ma napis na wieży szybowej.

 

Jak byłem na Pilsku, to było też widać ten szyb, lecz od południa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thumb_48fa5124b565e389252192.jpg
Ooo, to moja dzielnica, Podwale w Jaworznie. Tam po lewo jest zielony 10-pietrowiec. Ja za nim mieszkam :) U góry ta duż betonowa wieża to BTS opERAtora komórkowego. Obok widać zalesione wzniesienie - tam jest mój punkt obserwacyjny na Tatry i Beskid, drugi najwyższy punkt w mieście.
thumb_48fa512500eb2849497694.jpg
Na tle Elektrowni Jaworzno 3 widać wieżę traingulacyjną w mysłowickich Morgach.
thumb_48fa5125405ad723534301.jpg
A tu strzelam - KWK Czeczot.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojazd jest dziecinnie prosty - trzeba z Wisłostrady zjechać na Łaziska Górne i później w lewo, następnie cały czas prosto (ok. 500 m) aż do dużego parkingu po prawej stronie drogi - jest tam dom kultury i tego typu melinki ;), stamtąd dojście jest juz proste - a co więcej nie ma tam tego problemu co z Dorotką i Siewierską, że w godzinach "po robocie" stoi się godzinę w korkach (mówię o dojeździe od Katowic ;>). Nam dojazd na miejsce zajął nie więcej niż 20 minut! Wejście na górę też do trudnych nie należy, tylko nie zrażajcie się tablicami "zakaz wstępu" ;)

 

Czyli wchodzicie tam od strony Łazisk Średnich od dyskoteki Delta? Mieszkam blisko i chętnie bym się do Was dołączył :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj moje kochane Ślązaki ;). Ani Piast ani Czeczott. To po prostu KWK Brzeszcze (Obecnie KWK Brzeszcze-Silesia Ruch I)

 

Zapalony fan Górnego Śląska a szczególnie industrialu,

Maciek

 

Jeszcze w ramach uwagi. KWK Czeczott i KWK Piast maja kominy żelbetowe. A ten na zdjęciu wygląda na ceramiczny. Poza tym konstrukcja głównej wieży wyciągowej jest idealnie pasująca do KWK Brzesze.

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.