Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

A czy myślał ktoś z Was o zdjęciach w podczerwieni ? Te najlepiej nadają się w tym temacie. Chciałem kupić stosowny filtr, bo nie jest drogi (100 zł, srednica 55 mm), ale mój aparat nie nadaje się do tego. Widziałem w internecie zdjęcia z np. Nikona. Może ktoś na tym forum z lepszym sprzętem mógłby zrobić coś w tym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ORJ za wyprostowanie, wiesz w Czechach dużo jest wież widokowych i stale się buduje nowe, więc ta moja to pewnie jest gdzie indziej, lub była tam wcześniej.

Może gdzieś w pobliżu jest podobna wieża? Może na Smrku?

 

 

A ta górka to Smrk, podczas wyjścia na sąsiednią Lysa Horę. Ja tam żadnej wieży nie widziałem i nie widzę.

 

Ale jednak: http://www.goryizerskie.pl/?file=art&art_id=91

?????

 

:Salut: Górka która jest na fotce to Smrk 1276 w Beskidzie Morawskośląskim ,na wierzchołku nie ma żadnej wieży tylko niewielka polana po brzegach porośnięta jarzębiną,słup z kierunkowskazami szlaków i 2 lub 3 ławeczki.Od strony wschodniej przy szlaku od zalewu Sance pod szczytem tablice upamietniające poległych partyzantów oraz zniszczona tablica poświęcona Johnowi Lennonowi.Ze szczytu widok obejmuje kierunki na zachód i północ. :Salut:

Dodam zresztą widac to na fotce że góra jest poprzecinana drogą asfaltową i szutrową która nie dochodzi jednak na szczyt.

 

A link dotyczy Smrk-u w Górach Izerskich

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko linijką sprawdziłem w "terenowym" google maps i jest duże prawdopodobieństwo, że można go dojrzeć, o ile ma sygnalizację diodową - tu musi wypowiedzieć się ORJ.

 

:lol: Merti Chorągwica ma sygnalizację diodową jak na Kosztowach tylko odległości poziomów z światłami w górnej części nie są rozmieszczone w stosunku do dolnych. jednakowo.-dwa najwyższe są bliżej siebie o ile dobrze pamiętam.

Ps.Najdalej Chorągwicę widziałem w nocy spod Turbacza:) :lol:

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php...mp;postcount=60 - tutaj też 355m. Zauważ, że różnica między 335 a 355 może być czeskim błędem...

 

A mnie inetersuje coś takiego:

 

Chorągwica k. Wieliczki 49°57’N** 020°05’E** maszt/ RTV/TV mast 1 288m, 710 m npm - to już troche jest, jest szansa to gdzieś "od nas" złapać?

 

M.

 

Mateusz problematyka w różnicy wysokości polega na tym że maszt Kosztowy został podwyższony pod koniec lat 80-tych poprzez dobudowę na szczycie nadajnika który do zeszłego roku osłonięty był biało-czerwoną "skarpetą"na sztywno przypomijającą rurę.Po remoncie w zeszlym roku jest brązowa.

W pierwotnej wersji maszt kończył się na kwadratowej platformie. :lol:

 

zrobiłem retusz jak to kiedyś wyglądało :D

symulacja.JPG

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Widoczność wzrasta. Już teraz jest punktowo na 7, wieje z południa, w Tatrach halny, jutro ma polepszyć się pogoda a wiać ma nadal, może to przesłanki do czegoś większego?

Obyś był dobrym prorokiem :) Systematycznie śledze widzoczność w okna, teraz daje 6 i nic więcej. Po doświadczeniach ostatnich nieudanych wypraw na hałdy i Waszych doniesieniach widocznościowych obawiam się, że to -1 na naszą niekorzyść to lokalne dymy i tak będzie całą zimę...

 

Natomiast jeżeli się polepszy, to zapraszam na Skalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Na początek gratulacje wielu świetnych zdjęć :D

 

Nie wiem czy mieliście okazje podziwiać to (link znaleziony w sieci):

 

http://www.adamwalanus.pl/Tatry1.html

 

i z opisem:

 

http://www.adamwalanus.pl/tatry070916panor.html

 

Pozdrowienia !

Edytowane przez agasczarna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Na początek gratulacje wielu świetnych zdjęć :D

 

Nie wiem czy mieliście okazje podziwiać to (link znaleziony w sieci):

 

http://www.adamwalanus.pl/Tatry1.html

 

i z opisem:

 

http://www.adamwalanus.pl/tatry070916panor.html

 

Pozdrowienia !

 

Witam :Salut: ,

oj tak, mieliśmy okazję podziwiać te zdjęcia w zeszłą sobotę.Ale dzięki za czujność.I witamy w gronie :Salut: .

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Chciałbym zainicjować dyskusje w sprawie Alp z Małej Fatry.

 

Zrobiłem sobie na GE symulacje widoku ze znanego Wam zdjęcia:

 

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=259

 

Wyszło mi mniej więcej coś takiego:

 

GoogleEarth_Image.JPG

 

Co ciekawe, na zdjęciu w postaci "Klaka" nałożyły się na siebie dwie góry o nazwie Klak! Prawy podłużny grzbiet to Vlk Luka, natomiast to co na zdjęciu jest "przełęczą" między nimi w rzeczywistości jest zlaną masą pojedynczych fatrzańskich szczytów (w GE bez nazwy). Ostatecznie oszacowałem miejsce obserwacji na wzniesienie o współrzędnych takich jak na obrazku z symulacji. Wzajemne położenie Klaka i Luki oraz miejsca obserwacji (zwracam uwagę na bardzo dobre odwzorownie kształtów ze zdjęcia na symulacji!) jednoznacznie sugerują, że w miescu Kolsterwappen nie ma żadnego alpejskiego szczytu. Linia patrzenia idąca w kierunku "Schneeberga" idzie wprost do punktu na mapie, gdzie zaznaczone jest Monachium (568 km od miejsca obserwacji). Po drodze idziemy po równinach i wzniesieniach nie przekraczających 1000 m.

 

Z argumentów przemawiających przeciw temu wnioskowaniu jest to, że na oryginalnym zdjęciu inwersja przykrywa "wszystko" od Klaka do "Alp", tymczasem na symulacji za Klakiem (a dokładniej Kalakami :) ) jest jeszcze troche szczytów o podobnej wysokości...

 

W chwili obecnej jestem na 30% przekonany, że zdjęcie nie przedstawia Schneeberga.

 

Zapraszam do dyskusji,

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tyle na ile godzine przed wschodem Słońca można ocenić widoczność, wg mnie jest rewelka! Gwiazdki świecą punkcikami przy samym horyzoncie, więc powietrze jest tam klarowne, a zatem nie ma mgły. O 5tej zbieram się na Kostuchne - jeżeli ktoś to odczyta przed wschodem Słońca, to możemy się tam spotkać.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 h później...

 

Poza tym, że południowe dzielnice Katowic korkują się już o 06:30 :blink: to żadnej innej ciekawej obserwacji nie poczyniłem. Do ostatniej chwili przed pierwszymi rozbłyskami wschodzącego Słońca byłem przekonany, że będzie świetnie - Żar świecił po oczach, Skrzyczne na swoim miejscu (nie widziałem tylko oświetlenia krzyża na Hrobaczej i wydaje mi się, że tej nocy w ogóle nie świecił...) a Straconka w Bielsku prezentowała się w ciemności imponująco.

 

Wraz z pierwszymi oznakami wschodu wzmagał się wiatr i chmury jakby ruszyły na komende. Z południa przyszło w mgnieniu oka to, co mieszkańcy Śląska i Zagłębia mają teraz nad głowami (jeszcze godzinę temu mieliśmy gwieździste niebo nad sobą, sytuacja zmieniła się w przeciągu godziny). Nad Beskidem pojawiło się coś w rodzaju mieszanki mgły, niskiego zachmurzenia i ściany deszczu - widać było ledwo ledwo kontury Beskidów i nic więcej. To o tyle fascynujące, że dałbym się pokroić, że widoczność była kilkanaście minut wcześniej bardzo dobra. Nawet teraz patrząc przez okno na południe dałbym 8 z małym hakiem...

 

Wnioski: co zaważyło? Nie wiem, obawiam się, że poszukiwany przez nas parametr pogodowy decydujący o widoczności to niestety 'szczęście'... Wg ICMu chmury są wystarczająco wysokie, wilgotność 84% (wczoraj miało być 60%) - zdecydowanie za dużo, ciśnienie nawet niskie a wiatr zamiata solidnie. Aż z ciekawości w chwilach wolnego czasu zrobię dzisiaj historyczną analizę warunków pogodowych w udokumentowanych dniach dobrej widoczności - a nóż widelec znajdą się jakieś prawidłowości. Natomiast co z tego, skoro i tak nie znalazł się jeszcze taki, kto np. parametr taki jak wilgotność przewidział na 24h do przodu...

 

M.

 

PS. Kto w tej chwili może niech napisze, jak widoczność na góry, bo słowo daje w oczach widoczność się poprawia. Nie wiem czy to ja mam takiego mega pecha, czy coś mnie tu wprowadza w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 h później...

 

Poza tym, że południowe dzielnice Katowic korkują się już o 06:30 :blink: to żadnej innej ciekawej obserwacji nie poczyniłem. Do ostatniej chwili przed pierwszymi rozbłyskami wschodzącego Słońca byłem przekonany, że będzie świetnie - Żar świecił po oczach, Skrzyczne na swoim miejscu (nie widziałem tylko oświetlenia krzyża na Hrobaczej i wydaje mi się, że tej nocy w ogóle nie świecił...) a Straconka w Bielsku prezentowała się w ciemności imponująco.

 

Wraz z pierwszymi oznakami wschodu wzmagał się wiatr i chmury jakby ruszyły na komende. Z południa przyszło w mgnieniu oka to, co mieszkańcy Śląska i Zagłębia mają teraz nad głowami (jeszcze godzinę temu mieliśmy gwieździste niebo nad sobą, sytuacja zmieniła się w przeciągu godziny). Nad Beskidem pojawiło się coś w rodzaju mieszanki mgły, niskiego zachmurzenia i ściany deszczu - widać było ledwo ledwo kontury Beskidów i nic więcej. To o tyle fascynujące, że dałbym się pokroić, że widoczność była kilkanaście minut wcześniej bardzo dobra. Nawet teraz patrząc przez okno na południe dałbym 8 z małym hakiem...

 

dokładnie tak.

Ja o 5.30 się zameldowałem na pylonie i przez bitą godzinę (poza lekko majaczącym Beskidem)miałem do podziwiania wariację chmur na niebie oraz... jazdę "kretynów" po rondzie śpieszących się do pracy:D .

Niedawno w Sosnowcu spadł deszcz a teraz się przejaśnia.Poczekamy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Kto w tej chwili może niech napisze, jak widoczność na góry, bo słowo daje w oczach widoczność się poprawia. Nie wiem czy to ja mam takiego mega pecha, czy coś mnie tu wprowadza w błąd.

 

Witam.

W tej chwili jest rewelka. Generalnie obserwuję tylko Czantorię, która u mnie jest wyznacznikiem widoczności. Wieża widokowa gołym okiem.

 

Około 14ej wybieram się na Kostuchnę więc jak będziesz tam wcześniej daj znać czy widoczne są Tatry. W końcu wypada je zobaczyć...

Podaję nr na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekałem na taki dzień jak dzisiaj :-)

Od jakiegoś czasu przyglądam się czeskiemu systemowi meteo Medard. W stabilnych warunkach pogodowych jego prognozy sprawdzają się prawie zawsze, a dziś okazało się, że dobrze sobie radzi również w przypadku dużej dynamiki zjawisk. Prognoza na dzisiejszy poranek pokazywała bezchmurne niebo przed wschodem Słońca i rozwój chmur tuż po wschodzie. Mam nadzieję, że Mateusz i Michał wybaczą mi, że nie zdążyłem ich ostrzec ;-)

Dziś na 14. prognozowany jest Beskid w deszczowych chmurach. Postaram się dotrzeć na hałdę na Kostuchnie, żeby to sprawdzić. Cubex, liczę, że też tam będziesz :-)

Z kolei na wieczór model przewiduje dobre warunki na Jeseniki. Warto sprawdzić jeszcze raz po 12. (prognoza jest uaktualniana co 6 godzin), czy aby coś się nie pozmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekałem na taki dzień jak dzisiaj :-)

Od jakiegoś czasu przyglądam się czeskiemu systemowi meteo Medard. W stabilnych warunkach pogodowych jego prognozy sprawdzają się prawie zawsze, a dziś okazało się, że dobrze sobie radzi również w przypadku dużej dynamiki zjawisk. Prognoza na dzisiejszy poranek pokazywała bezchmurne niebo przed wschodem Słońca i rozwój chmur tuż po wschodzie. Mam nadzieję, że Mateusz i Michał wybaczą mi, że nie zdążyłem ich ostrzec ;-)

Dziś na 14. prognozowany jest Beskid w deszczowych chmurach. Postaram się dotrzeć na hałdę na Kostuchnie, żeby to sprawdzić. Cubex, liczę, że też tam będziesz :-)

Z kolei na wieczór model przewiduje dobre warunki na Jeseniki. Warto sprawdzić jeszcze raz po 12. (prognoza jest uaktualniana co 6 godzin), czy aby coś się nie pozmienia.

OK, to wieczorkiem jedziemy na Skalny. Będę jeszcze do Ciebie kręcił Paweł i do reszty osób, które kiedyś uprzedzały mnie o chęci wyjazdu na Łaziska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, jak się macie?

Dzisiaj to warto było wstać nawet na te chmury, rzeczy niesamowite się dzieją.

dokładnie, mamy takę sztuczną górkę na Środuli (+/-chyba 345m n.p.m.)stok ma 50 m wysokości.Na górze jeszcze kiedyś była knajpa-bar, ale chyba to zlikwidowali.Ilekroć tam byłem pogoda zawsze kicha i nawet Beskidu nie miałem okazji zobaczyć dry.gif .Jest ona widoczna np. i z pylonu i z Dorotki.

zwaną także "wulkanem" ;-) Nie jest taka wysoka, zdaje się, że na jakimś planie miasta widziałem oznacznie 320 m - co by się mniej więcej zgadzał - stok ma 50 metrów, ale od podnóża, tam było naturalne wzniesienie, nieznacznie (mniej więcej o 20 metrów) podniesione. To ciekawe, bo też nie mam dobrych wrażeń, jęłsi o widocznosć chodzi, inna sprawa, że Lenartowicza mam "pod nosem", więc jak jest po co, to idę tam, gdzie bliżej. Plus "wulkanu" jest taki, że jest dostępny cału południowy horyzont, generował ktoś może panoramę? (coś mi się zdaje, że najciekawszy fragment zasłonią bloki na Gwiezdnej, tak więć Lenartowicza górą).

pozdrawiam

m.

PS.

http://www.adamwalanus.pl/AWfoto1.html

niesamowite te zdjęcia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekałem na taki dzień jak dzisiaj :-)

Od jakiegoś czasu przyglądam się czeskiemu systemowi meteo Medard. .....

....Z kolei na wieczór model przewiduje dobre warunki na Jeseniki. Warto sprawdzić jeszcze raz po 12. (prognoza jest uaktualniana co 6 godzin), czy aby coś się nie pozmienia.

Potwierdzam, ale odnośnie Beskidu Morawskiego. Słońce czerwone na horyzoncie oświetliło go aż po Wielką Czantorię. Fantastyczny widok. Co do prognozowania, ostatnio zauważam że ICM-ka ma bardzo trafne prognozy i się mocno potwierdzają. Choć by na dziś: w naszym regionie chmurki wysokie a w Tatrach niskie i gęste. Potwierdziło się to bo z Michałem dziś trzykrotnie sprawdzaliśmy naocznie i odchodziliśmy z punktu widokowego niezadowoleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.