Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Gratulacje elcupa udanych łowów :) Pięknie prezentują się Jeseniki z Jastrzębia!

 

My natomiast w składzie Paweł (PPB), Romek (ORJ), Rafał (Rafał_zoom) i ja udaliśmy się już po raz drugi na hałdę Skalny i to co tam zobaczyliśmy i udokumentowaliśmy (wielkie brawa dla fotografów!!!) pozostanie nam na długo w pamięci. Przepiękne widoki o zachodzie, o których już dzisiaj wspominaliście. Świetny obrazek Szarloty i Vlk Roudnego w jednej linii, Jeseniki z Pradziadem z głową w chmurach :), imponujący wygląd Beskidu Morawskiego i cmur nad nim i nad naszymi głowami, w końcu rewelacja czyli maszt koło Wieliczki w Chorągwicy (dokładnie 90km od Hałdy Skalny) wypatrzony jakimś cudem przez sokole oko ORJta i uwieczniony na zdjęciu przez Rafała (brawo!) oraz obok świecący obiekt (równie daleko) wstępnie zidentyfikowany przez Romka, ale czekamy na potwierdzenie obserwacji. Szukaliśmy jeszcze Koszęcina, Klepaczki i Chrzelic pod Opolem, ale tym razem widoczność nie pozwoliła na ich zobaczenie - przynajmniej jest pretekst do następnego przyjazdu.

 

W skrócie - czekajcie na fotki, bo jest na co! Dzisiajesze obserwacje znowu zrobiły pewne "kroki milowe" w rozwoju wątku i utwierdziły nas już chyba wspólnie w przekonaniu, że Skalny to fascynujące miejsce, które kryje jeszcze pewnie nie jedną niespodzianke. Polecamy i zapraszamy na następny wspólny wypad!

 

Pozdrawiam wszystkich czytających, obserwujących i naszą dzisiejszą ekipę (która nieźle została przewiana przez halny ;) ),

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w końcu rewelacja czyli maszt koło Wieliczki w Chorągwicy (dokładnie 90km od Hałdy Skalny) wypatrzony jakimś cudem przez sokole oko ORJta i uwieczniony na zdjęciu przez Rafała (brawo!) oraz obok świecący obiekt (równie daleko) wstępnie zidentyfikowany przez Romka

Czyżby był to RON Kraków-Zwierzyniec przy ul. Malczewskiego? http://pl.wikipedia.org/wiki/RON_Malczewskiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekałem na taki dzień jak dzisiaj :-)

Od jakiegoś czasu przyglądam się czeskiemu systemowi meteo Medard. W stabilnych warunkach pogodowych jego prognozy sprawdzają się prawie zawsze, a dziś okazało się, że dobrze sobie radzi również w przypadku dużej dynamiki zjawisk. Prognoza na dzisiejszy poranek pokazywała bezchmurne niebo przed wschodem Słońca i rozwój chmur tuż po wschodzie. Mam nadzieję, że Mateusz i Michał wybaczą mi, że nie zdążyłem ich ostrzec ;-)

Dziś na 14. prognozowany jest Beskid w deszczowych chmurach. Postaram się dotrzeć na hałdę na Kostuchnie, żeby to sprawdzić. Cubex, liczę, że też tam będziesz :-)

Z kolei na wieczór model przewiduje dobre warunki na Jeseniki. Warto sprawdzić jeszcze raz po 12. (prognoza jest uaktualniana co 6 godzin), czy aby coś się nie pozmienia.

 

PPB na Kostuchnę niestety nie dotarłem. Z moich obserwacji na godz. 13tą Beskidy zachodziły mgłą więc mój główny cel czyli Tatry stały się niemożliwe. Zresztą wcześniej potwierdził to Adams. Szkoda że nie mogłem do was dołączyć w łaziskach bo Pradziad to mój drugi cel. Myślę, że następnym razem się uda.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, to było wspaniałe 20 minut przy zachodzie słońca. Takich kontrastów jeszcze nie widziałem.
Miałem podobne odczucia stojąc z kolegami na hałdzie. Przejrzystość powietrza w kierunku zachodnim i południowo-zachodnim była imponująca. Gdyby Szumawa była wyższa, to pewnie byśmy ją złapali ;-)

Przebiłeś nas, elcupa, zdjęciem Jeseników - złapałeś wieżę na Pradziadzie, która z naszej lokalizacji cały czas była zasłonięta przez chmury.

Rafał zapewne wkrótce podzieli się szczegółowymi zdjęciami, ja wrzucę szersze scenerie oddające klimat obserwacji.

Zachód

Stratocumulus mammatus

Szarlota, Rouvny i kopalnie

Jeseniki w panoramie z elektrownią Rybnik

Rafał w akcji (zamiast fotki zbiorowej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobne odczucia stojąc z kolegami na hałdzie. Przejrzystość powietrza w kierunku zachodnim i południowo-zachodnim była imponująca. Gdyby Szumawa była wyższa, to pewnie byśmy ją złapali ;-)

Przebiłeś nas, elcupa, zdjęciem Jeseników - złapałeś wieżę na Pradziadzie, która z naszej lokalizacji cały czas była zasłonięta przez chmury.

Rafał zapewne wkrótce podzieli się szczegółowymi zdjęciami, ja wrzucę szersze scenerie oddające klimat obserwacji.

Zachód

Stratocumulus mammatus

Szarlota, Rouvny i kopalnie

Jeseniki w panoramie z elektrownią Rybnik

Rafał w akcji (zamiast fotki zbiorowej)

 

no Pawle foty na mnie zrobiły wrażenie...niedałbym rady jechać bo dopiero wolny byłem o 17.30 i kicha.Szkoda.Może następnym razem się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za spotkanie na hałdzie Skalny i gratuluje świetnych fotek z Gliwic i panoramy Jesenika PPB.

Pradziad przebijał jednak lekko przez chmury ;-)

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=328

Jeszcze wypatrzony sokolim wzrokiem ORJ maszt RTCN Kraków *Chorągwica* z hałdy Skalny

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=325

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak jak obiecałem z rana dodaje zdjęcia które udało mi się zrobić. Strasznie zaluje, ze kiedy wy jechaliscie na obserwacje ja musialem pracowac... eh. Trudno.

 

 

godzina była chyba 6. ciekawe niebo i ciekawy wiatr.

 

34e77269fb53cb1fm.jpg

 

chwile pozniej bylo jasniej

 

083f8425e155e1e3m.jpg

 

widok w strone tatr i baniej gory.

 

63317465c725cec5m.jpg

 

beskidy zywieckie tez swietnie widoczne

 

7a08425b864b010dm.jpg

 

widok na tatry bielskie

 

90115d8b4c1ab22am.jpg

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam raz jeszcze. Wspaniałe zdjęcia PPB, bardzo lubię jak kadry przepełnione są ciepłym światłem jak na Twoim zdjęciu w kierunku Szarloty. Ale nic nie przebije zdjęcia mammatusów, nie widziałem tych chyba najbardziej spektakularnych chmur jeszcze nigdy. Sam zacząłem szukać w swoich dzisiejszych zdjęciach podobnych, pozwoliłem sobie zajrzeć do exifów i wydaje mi się, że o tej samej porze złapałem coś podobnego, choć to takie intencjonalne wyszukiwanie. Tak tu wygląda u mnie.

 

4f21f9c49d8a3171m.jpg

 

A co do Pradziada, zdjęcie zrobione przez mojego uczynnego kolegę ze świetnym punktem widokowym na balkonie :D

Zdjęcie zrobił przed 17. Podobny kadr, z wydaje się lepszą widocznością, zamieszczałem całkiem niedawno, wtedy przeszło bez echa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widok na tatry bielskie

Coś mi się te Tatry nie widzą. Bialskie mają dużo śmielszą rzeźbę i nie powinny być tak rozległe z perspektywy Katowic. Nie mam pewności co to za ostra górka w centrum kadru, ale obstawiałbym Okrąglicę. Tak czy owak - gratuluję udanego poranka :-)

 

Ale nic nie przebije zdjęcia mammatusów, nie widziałem tych chyba najbardziej spektakularnych chmur jeszcze nigdy. Sam zacząłem szukać w swoich dzisiejszych zdjęciach podobnych, pozwoliłem sobie zajrzeć do exifów i wydaje mi się, że o tej samej porze złapałem coś podobnego, choć to takie intencjonalne wyszukiwanie.
No, to wygląda na wymiona :-) Są nieco słabiej podświetlone niż na moim zdjęciu, ale charakterystyczne krągłości widać bez dwóch zdań. Co do spektakularności, to te "moje" też nie były specjalnie wybujałe. Najlepsze mammatusy zawsze wiążą się z chmurami burzowymi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się te Tatry nie widzą. Bialskie mają dużo śmielszą rzeźbę i nie powinny być tak rozległe z perspektywy Katowic. Nie mam pewności co to za ostra górka w centrum kadru, ale obstawiałbym Okrąglicę. Tak czy owak - gratuluję udanego poranka :-)

 

To generalnie widok w strone tatr bielskich, no i ich napewno dzis nie bylo widac:) ale tak czy siak beskid jest zadowalający przed 12h pracy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby był to RON Kraków-Zwierzyniec przy ul. Malczewskiego? http://pl.wikipedia.org/wiki/RON_Malczewskiego

Nie.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/RTCN_Chor%C4%85gwica

 

To najwyższy bezwzględnie maszt RT w Polsce, nie licząc tych na górach. Polecam link

 

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php...mp;postcount=60

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe, na zdjęciu w postaci "Klaka" nałożyły się na siebie dwie góry o nazwie Klak!
Pomyliły Ci się Klaki ;-) Wyjaśnię to możliwie prosto i precyzyjnie. Swój punkt obserwacyjny umiejscowiłeś w paśmie Wielkiej Fatry w pobliżu Klaka Wielkofatrzańskiego, tymczasem zdjęcie było wykonane z Małej Fatry Krywańskiej (ze szczytu Małofatrzańskiego Wielkiego Krywania) w kierunku Małej Fatry Luczańskiej (uwiecznionej w postaci szczytów Wielkiej Luki i Małofatrzańskiego Klaka). Nasuwa się wniosek, że Słowacy mogliby mieć więcej wyobraźni przy nadawaniu nazw szczytom i pasmom górskim ;->

 

Jednak patrząc z Krywania (N49*11'23" E19*01'47") masyw Schneebergu powinien być widoczny dokładnie nad szczytem Wielkiej Luki. Tam, gdzie widać "Alpy" w rzeczywistości jest masyw Hochwechsel, który ledwo przekracza 1700 m n.p.m. Są zatem dwie możliwości. Albo zdjęcie było robione z innego punktu w okolicy Krywania (mi nie udało się takiego znaleźć), albo to, co nazwaliśmy górami, to po prostu chmury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam świeże informacje o widoczności. Rano było nijako, niewiele się przebijało. Od jakiegoś czasu wiatr znów przybrał na sile i automatycznie się poprawiło, by dojść do poziomu 7,5-8. Chmury typowo widocznościowe, nad Tatrami mniej chmur, może coś z tego będzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyliły Ci się Klaki ;-) Wyjaśnię to możliwie prosto i precyzyjnie. Swój punkt obserwacyjny umiejscowiłeś w paśmie Wielkiej Fatry w pobliżu Klaka Wielkofatrzańskiego, tymczasem zdjęcie było wykonane z Małej Fatry Krywańskiej (ze szczytu Małofatrzańskiego Wielkiego Krywania) w kierunku Małej Fatry Luczańskiej (uwiecznionej w postaci szczytów Wielkiej Luki i Małofatrzańskiego Klaka). Nasuwa się wniosek, że Słowacy mogliby mieć więcej wyobraźni przy nadawaniu nazw szczytom i pasmom górskim ;->

 

Jednak patrząc z Krywania (N49*11'23" E19*01'47") masyw Schneebergu powinien być widoczny dokładnie nad szczytem Wielkiej Luki. Tam, gdzie widać "Alpy" w rzeczywistości jest masyw Hochwechsel, który ledwo przekracza 1700 m n.p.m. Są zatem dwie możliwości. Albo zdjęcie było robione z innego punktu w okolicy Krywania (mi nie udało się takiego znaleźć), albo to, co nazwaliśmy górami, to po prostu chmury.

Tyle że ja szukałem takiego miejsca, z którego małofatrzański Klak ma taki 'grzbiet' jak na fotce (bo z Kryvania i bliskich okolic takiego nie ma) oraz Vlk Luka jest ustawiona pod tym profilem i wyszło mi tylko w tym jednym miejscu (podobieństwo wręcz łudzące). Zgadzam się, uciekłem w ten sposób z Małej Fatry, ale w tej nie potrafiłem na Googlu znaleźć miejsca, które przypominałoby to ze zdjęcia. W tym miejscu abstrahuje od "Alp", skupiam się tylko na uzgodnieniu kształtów okolicznych szczytów. Co więcej - szczyty ze zdjęcia nie przypominają obiektów oddalonych o 280 km, ponadto z tego profilu Schneeberg nie może mieć tylu "ząbków", to równy szczyt a z takiej odległości powinny się one (o ile by były) zlewać w jedną masę. Myślimy dalej :)

 

A co do dzisiejszych warunków, to 'z okna' 7,5 z tendencją do 8. Jedziemy dzisiaj znowu na Skalny, czy może Kostuchna albo Siewierska? Jak inni?

 

M.

 

PS. A może tym razem Klimont?

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że ja szukałem takiego miejsca, z którego małofatrzański Klak ma taki 'grzbiet' jak na fotce (bo z Kryvania i bliskich okolic takiego nie ma)
Nie mogę się zgodzić. Na Twojej symulacji Klaki wyglądają jak piramidka, a na zdjęciu widać wyraźnie skalne urwisko Klaka Małofatrzańskiego, które opada na zachód, a więc od strony Wielkiej Fatry jest niewidoczne. Tutaj możesz zobaczyć to samo urwisko sfotografowane od południowego-zachodu. Porównaj te kształty.

Ponadto na symulacji na lewo od Klaków wyłania się wysoki grzbiet, którego nie ma na "alpejskiej" fotce, a Wielka Luka nie wiedzieć czemu znacznie przewyższa nie tylko pagórek po prawej, ale i samego Klaka.

 

Co do wyjazdu dzisiaj - niestety, odpadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby był to RON Kraków-Zwierzyniec przy ul. Malczewskiego? http://pl.wikipedia.org/wiki/RON_Malczewskiego

:lol: Witam

na początku myślałem że światła na lewo od masztu Chorągwica którego było widać aż 3 z 4 świetlnych poziomów, to któryś z kominów huty Skawina,ale po powrocie do domu i dogłębnej analizie wszystko wskazuje że te światła należą do masztu do którego dołączyłeś link :D Skawińskie kominy patrząc ze Skalnego gdyby nie były zasłonięte przez wzgórza znajdowały by się na prawo względem masztu Chorągwica.

 

Ps.Panowie widze że wielu z Was uwieczniło nieźle efekty wczorajszego dnia.Gratulacje :D bardzo ładne

Pozdrawiam :Salut:

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się zgodzić. Na Twojej symulacji Klaki wyglądają jak piramidka, a na zdjęciu widać wyraźnie skalne urwisko Klaka Małofatrzańskiego, które opada na zachód, a więc od strony Wielkiej Fatry jest niewidoczne. Tutaj możesz zobaczyć to samo urwisko sfotografowane od południowego-zachodu. Porównaj te kształty.

Ponadto na symulacji na lewo od Klaków wyłania się wysoki grzbiet, którego nie ma na "alpejskiej" fotce, a Wielka Luka nie wiedzieć czemu znacznie przewyższa nie tylko pagórek po prawej, ale i samego Klaka.

 

Co do wyjazdu dzisiaj - niestety, odpadam.

 

Myślę że widok którego autor podał że jest z Wlk Krywania właściwie jest zrobiony spod szczytu Krywania w połowie drogi od Snilovskego sedla.Wtedy jeżeli chodzi o wierzchołki Martinskiego Hola względem Klaku pasują do mojego opisu a to juz dawno sprawdzałem.jedynie do tych Alp nie mam pewności.Przeanalizujcie to panowie jeszcze raz z lokalizacji pomiędzy Krywaniem a Snilovskim sedlem.

:D

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz małe uzupełnienie

 

1.W kierunku na Šostýnské vrchy i Palkovické Hůrky, bliżej kopalnia Lazy.

 

80e8e17147b95b3dm.jpg

 

2. Jesioniki z centrum.

 

2a116076f0381b4cm.jpg

 

3. Świecąca Lysa Hora

 

e161f11dc8d234a5m.jpg

 

Na 1 zdjęciu najwyższy widoczny punkt to po lewej wierzchołek Velkego Javornika 917m.

Na 2 :)

Na 3 te światło to napewno refleks któregoś z okien budynków obok wieży.

 

 

Ps.M.Mateusiak

na Twoich fotkach nie ma Tatr Bielskich-niestety :unsure:

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.