Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Też tak coś przeczuwałem, ale nie było czasu się gdzieś wybrać. Więc jednak za dnia je widać mimo mleka w powietrzu, czyli poranki i wieczora można sobie odpuścić na obserwacje....

 

Do środy nie ma nadzieji na poprawę - napływa suche powietrze kontynentalne, poźniej jest szansa na zmianę ale mało pewna. W Sudetach dziś w dzień widzialność była max ok 60 km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafał - tak jest zawsze, tylko że im lepsza widoczność, tym później zaczyna się robić 'błękit'. Zauważ, że w dni z uwiecznionymi Tatrami nigdy ten błękit nie występuje. Szczerze nie wiem jak to ściśle wytłumaczyć - Witku? Wydaje mi się, że chodzi tutaj o zawieszoną nad gruntem wilgoć, która pochłania (w sensie rozprasza) światło biegnące do obserwatora im dalej tym bardziej (dlatego błękit przechodzi różne odcienie od najjaśniejszego do najciemniejszego). Natomiast dlaczego błękit? Może od koloru nieba? Z tego co pamiętam z lekcji fizyki w ogólniaku, to barwa niebieska z widma światła białego ulega największemu rozproszeniu w atmosferze i stąd w dzień nie widzimy gwiazd tylko błękit :)

 

Wszystko jest uzależnione od wielkości i zawarości czastek w powietrzu. Fale o długości mniejszej od wielkości czastki są pochłaniane, odbijane i rozpraszane, a o wieksze przepuszczane. Dlatego część widna światła o dłuzszych falach a więc kolor żółty i czerwony łatwiej przechodzi, natomiast fioletowy, niebieski trudniej. Przy horyzoncie światło słoneczne na długa drogę przez najniższe warstwy atmosfery i dlatego dominuje tu barwa zółta i czerwona, a niebieski i fioletowy jest silnie pochłonięty. Natomiast w bardzo czystym powietrzu, np zima w górach, czy po deszczu, gdy cząstek areozoli jest niewiele i sa małe, część widma długofalowa przepuszczana jest bez przeszkód, zaś krótkofalowa - czyli fiolet i niebieski rozpraszana przede wszystkim na składnikach gazowych powietrza. Stąd właśnie dalekie krajobrazy są w tonacji niebieskiej a nawet fioletowej - zimą w wyższych górach. Dlatego też używa się zótych filtrów do eliminowania zamglenia dali.

Zauważyłem, że Wasze zdjęcia z Tatr w ciągu dnia mają zawsze odcień niebieski, chyba że zostały mocno obrobione. Natomiast zimą o świecie oglądane są wzupełnie innym oświetleniu, więc wystepuje tonacja zółta - zgodnie z tym co napisałem powyżej. Tu światło długą drogę odbywa w czystym powietrzu, dopiero tuż przed obserwatorem wchodzi w silnie zanieczyszczoną warstwę i cały błękit ulega wytłumieniu a reszta dochodzi umozliwiając zobaczenie wierchów.

To tyle co zapamietałem z teorii. Jesli Was to interesuje bardziej to mogę doczytać i popytać mądrzejszych ode mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do innych punktów obserwacyjnych połozonych na północ od Górnego Śląska, słyszałem

że najlepsze obserwacje można uzyskać na wspomnianej G. Kozłowej k/Józefowa i Przedborza,

jest tam w dodatku wieża (nie wiem czy można wejść) :

 

http://mcfm.republika.pl/images/gosiewo2.jpg

 

ale są miejsca niezalesione, w przeciwieństwie do np Góry Chełmo.

Zobaczyć stamtąd Babią - bezcenne ;-)

Koledzy, co Wy na to, żeby spotkać się np. na Kozłowej w długi weekend? Swoją drogą ta wieża jest wypisz wymaluj jak nasza w Bytkowie :)

 

Dojazd znośny, w okolicy sporo górek do wypróbowania a i w Świętokrzyskie nie daleko, więc jakichś fajerwerków widocznościowych nie trzeba. Oczywiście wiadomo, jeżeli będzie pogoda...

 

@KowalTM - mógłbyś wtedy podjechać do nas z Kamieńska? Dla nas obce rejony, chętnie skorzystamy z pomocy przewodnika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie często pojawiającego się wątku poszukiwania Tatr... wróciłem właśnie z Koniakowa, mam stały punkt obserwacyjny na wys. 700 mnpm ;) skąd do Tatr Zachodnich będzie ca. 70km,

wierchy i owszem pojawiały się popołudniami, ale mocno rozświetlone, zamglone ;( myślę, że musimy poczekać wymianę powietrza na południu Polski, jutro postaram się wrzucić parę fotek...

Koniak_w_opis.jpg

 

edit:

ustrzeliłem schronisko na Wlk.Raczy, czy krzyż na Będoszce Wlk., ale to wszystko w odległości 20-30km, zamglone Tatry Wysokie ~100km (ponad Przeł.Glinne)

Schr. na Wlk.Raczy: 5.jpg , Krzyż na Będoszce Wlk.: 6.jpg , Tatry Wysokie: 3.jpg

Edytowane przez Jurek K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT:

Nie wiecie może jak prezentuje się wzniesienie w rezerwacie Segiet (365m.n.p.m.). Widok z tamtąd byłby naprawde imponujący

To tam jest jakieś niezalesione wzniesienie? Sporo się po tym rezerwacie wyłaziłem, ale nie kojarzę żadnego miejsca widokowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tam jest jakieś niezalesione wzniesienie? Sporo się po tym rezerwacie wyłaziłem, ale nie kojarzę żadnego miejsca widokowego.

Tak się sobie dziwie teraz, bo nigdy w życiu nie słyszałem o tym miejscu, a myślałem, że znam już wszystkie w regionie ;) Na Geoportalu i mapach Google'a wszystkie tamtejsze wzniesienia wyglądają na totalnie zalesione. A szkoda, bo teoretycznie ta '365' ma bardzo przyzwoite przewyższenie w stosunku do terenu leżącego na linii do Jesenika, Gór Sowich i Ślęży. Myślę, że pomimo 160 km do tych dwóch ostatnich powinny być one widoczne. Bardzo ładny byłby stamtąd również widok na Sokole Góry.

 

I jeszcze jedno... Mam pytanie do kolegów odwiedzających Psarsko-Lubszańskie wierchy, czy widać stamtąd hałde Kamieńsk?

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja takie info z innej beczki nieco.

Jak co poniedziałek wyjazd do Częstochowy. W drodze powrotnej oczywiście wypatrywanie górek. I tak: z wzniesienia przed samym Koziegłowami widoczna El.Jaworzno III, więc raptem 40km, dalej na południe nic mimo bezchmurnego nieba. Mimo zbliżania sie na południe nic na horyzoncie sie nie pojawiło. Ale ku mojemu zaskoczeniu o zachodzie słońca wszedłem na dach i Skrzyczne pięknie się pokazało wśród licznych cumulusów. Czyżby zmiana pogody? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja takie info z innej beczki nieco.

Jak co poniedziałek wyjazd do Częstochowy. W drodze powrotnej oczywiście wypatrywanie górek. I tak: z wzniesienia przed samym Koziegłowami widoczna El.Jaworzno III, więc raptem 40km, dalej na południe nic mimo bezchmurnego nieba. Mimo zbliżania sie na południe nic na horyzoncie sie nie pojawiło. Ale ku mojemu zaskoczeniu o zachodzie słońca wszedłem na dach i Skrzyczne pięknie się pokazało wśród licznych cumulusów. Czyżby zmiana pogody? :rolleyes:

Ja o zachodzie Słońca miałem przez chwile dostęp do zachodniego horyzontu i muszę Wam powiedzieć, że na bank było widać dzisiaj tam góry. Faktycznie pod koniec dnia musiała się poprawić widoczność (ja bym nie powiedział pogoda, bo dzisiaj cały dzień była rewelacyjna ;) ), gdyż mocno pod wieczór spadło zawilgocenie. Poza tym nawet z rana Beskidy przebąkiwały przez mgłe, ale widoczność na pewno nie dochodziła do 90 km, bo z ul. Kościuszki Lysej nie było na południu.

 

Ponawiam pytanie o tą Jure. Czy są zainteresowani wyjazdem w ten weekend? Ja jadę bez względu na frekwencje, ale będzie raźniej w zespole :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie ta '365' ma bardzo przyzwoite przewyższenie w stosunku do terenu leżącego na linii do Jesenika, Gór Sowich i Ślęży. Myślę, że pomimo 160 km do tych dwóch ostatnich powinny być one widoczne. Bardzo ładny byłby stamtąd również widok na Sokole Góry.

M.

 

Ja bym tam nie liczył na Ślężę ani Sowę. To daleko jak na taką wysokość. Pewnie coś je zasłoni, a jesli nawet nie to trudno bedzie się ich doszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie o tą Jure. Czy są zainteresowani wyjazdem w ten weekend? Ja jadę bez względu na frekwencje, ale będzie raźniej w zespole :)

Chętnie bym się z Wami gdzieś wybrał w końcu, Jura to tym bardziej ciekawa propozycja np. z dosyć dobrze znaną mi G.Zborów ale w ten weekend co innego będę wypatrywać... m.in koncert zespołu Coma w ramach Dni Czeladzi 2009. Zapraszam :helo:

 

Wybaczcie za OT :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie o tą Jure. Czy są zainteresowani wyjazdem w ten weekend? Ja jadę bez względu na frekwencje, ale będzie raźniej w zespole :)

 

Jestem chętny na Jurę lub tę górkę koło Przedborza.

 

I jeszcze jedno... Mam pytanie do kolegów odwiedzających Psarsko-Lubszańskie wierchy, czy widać stamtąd hałde Kamieńsk?

 

Z góry Grojec nie widać.

Edytowane przez Northwood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem kolegów zaalarmować a tu widzę że wy zamiast na punktach to przed monitorami siedzicie :P

Sytuacja poprawia sie z każdą chwilą! Widoczność z Czeladzi na ten moment = 85km. Do 90 nieco brakuje bo zarys Babiej ledwo widoczny. Jade na zachód słońca na Dorote choć powiem wam że na SW widoczność niezbyt dobra.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wysypisku też słabo <_<

Ledwo Babia i Pilsko. A jak wracałem z pracy to na szczycie Wzgórza Wandy w lusterku mi Łysa mignęła :szczerbaty:

 

@vrq - jak wszystko dobrze pójdzie za 2 miesiące przeprowadzę się do Czeladzi (os. Musiała). Zrobiłem sobie nawet panoramkę z okolic Kościoła Św. Mateusza. Próbowałeś kiedyś stamtąd wypatrywać gór ? Jest w ogóle w najbliższej (na kilkanaście minut marszu) okolicy jakieś wzniesienie z widokiem na SE ?

 

pozdrawiam wszystkich

 

:Salut:

MUSIALA.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mlodyst>> z tego miejsca nic nie zobaczysz, teren zabudowany blokami dookoła. Żeby w Czeladzi obserwować góry musisz wydostać sie poza miasto bo zbyt dużych niezabudowanych wzniesień nie ma. No chyba że zamierzasz wypatrywać wierchów z dachu bloku a na os.Musiała takich po 11-12 pięter jest kilka.

W okolicy najlepszy punkt odległy od centrum jakieś 10min piechotą to wzgórze przy DK94 przy zajeździe Oberża (panorama na całe południe i zachód, od wschodu ograniczona przez wzgórze na którym stoi Szpital Wojewódzki i nadajnik GSM a na północy dominuje G.Św.Doroty.), ponadto wzgórze Borzecha (wyłącznie na SW) oraz sama G.Św.Doroty leżąca nieopodal Czeladzi.

 

oto symulacja z wzgórza przy Oberży:

MIEJSCOWKA_VRG.jpg

 

 

ps:wieczorem nic sie niestety więcej nie pokazało u mnie. Diablak pokazał rogi i zaszedł chyba mgłą przed zachodem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z Kostuchny coś było widać, ale po takim 18.04 to na dobrą sprawę szkoda było marznąć ;) Bez rewelacji, także nawet fotek nie robiliśmy. Szukałem Pradziada, ale bezskutecznie. Mam nadzieje, że frakcja 'północna' nas czymś zaskoczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dziś byłem nad J. Otmuchowskim. Widoczność na południe znośna, z kolei im bardziej na zachód tym gorzej.Ledwo było widać W.Sowę. Mimo wszystko porobiłem kilka zdjęć:

Biskupia Kopa (30 km)9480613cecf6424bm.jpg Pradziad (41,5 km) 42c561f19c066f71m.jpg

i jeszcze panorama Wysokiego Jesionika z niedzieli + opis:

http://s4.zapodaj.net/55341491.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.