Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze znalazłem fotkę El. Bełchatów z wieży Klasztoru na Jasnej Górze (ok 52 km)

http://www.adamwalanus.pl/horyzont/8806je.JPG

 

Po dokładnym ustaleniu według Google Earth wyciąłem kawałek horyzontu z zdjęcia i mocno go przeretuszowałem, wiadomo pixele robią swoje wiec tak wygląda efekt

b_.jpg

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na drugiem mam Rafał to spróbuje :szczerbaty:

Nie ma na zachód od Góry Chełmskiej żadnego dużego wzniesienia. Moja koncepcja (od lewej ): Fajna Ryba, Bąkowa i Chełmska. Ale to płaskie wzniesienie Przedborzem a Chełmem mi nie pasuje :unsure:

 

 

wydaje mi sie że z góry Sławno to Bąkowa i Chełmo są prawie w jednej linii. Trudno okreśic dokładnie co tam widać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Swoją drogą w analizie zanieczyszczeń powietrza(niezwiązane z lokalną działalnością człowieka) powinny być przydatne trajektorie cząsteczek powietrza.

Oto przykład dzisiejszej (trajektoria wsteczna za okres 60h, dla 3 poziomów):

323619_trj001.gif

 

Super! Własnie o to chodziło. Kiedyś mi to pokazywali koledzy z UWr przy interpretacji katastrofalnych opadów. Gdzie to można znaleść? Mogłbyś podać namiary? To bardzo sie przydaje przy prognozowaniu dalekich widzialności, bo czasem przy danym kierunku wiatru źródło pochodzenia masy powietrza jest zupełnie gdzie indziej. I jeszcze jedno - jak czytać przekrój pionowy bo juz nie pamietam.Czy od prawej do lewej czyli czy mamy tu osiadanie porcji powietrza płynacej spod Grenlandii?

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy kominy El. Bełchatów są na tyle wysokie i grube ze mogą być widoczne z odległości około 114 km?

 

Pewnie, że mogą. Ja wiele razy widziałem własnie z takiej odległości kominy El. pod Chottbus ze Szrenicy a wydają mi one cieńsze, a także El. Opole (165 km) i to w dzień, więc nie widzę tu problemu, bo te sa potężniejsze, tylko trzeba być odpowiednio wysoko.

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dokładnym ustaleniu według Google Earth wyciąłem kawałek horyzontu z zdjęcia i mocno go przeretuszowałem, wiadomo pixele robią swoje wiec tak wygląda efekt

b_.jpg

Rozumiem, że to z Radiostacji właśnie? Pytanie, gdzie w takim razie G. Kamieńsk? Bo jeżeli widać aż tak dużą część kominów, to hałda też powinna się załapać, tym bardziej, że tam w prawo zawadzający teren schodzi w dół. Co ciekawe powinna ona pojawić się w tle jasnogórskiej wieży...

 

M.

 

PS. Nie podoba mi się również dysporoporcja w wysokości kominów.

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że to z Radiostacji właśnie? Pytanie, gdzie w takim razie G. Kamieńsk? Bo jeżeli widać aż tak dużą część kominów, to hałda też powinna się załapać, tym bardziej, że tam w prawo zawadzający teren schodzi w dół. Co ciekawe powinna ona pojawić się w tle jasnogórskiej wieży...

 

M.

 

Jak to? Przecież Kamieńsk bedzie na prawo od Bełchatowa i właśnie ja widzę, że teren tam sie wznosi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieża Jasnogórska powinna być bardziej na prawo, niestety nie mam przybliżenia tego horyzontu ale myślę ze powinna być widoczna.

Zdjęcie oczywiście z Radiostacji :)

 

może to są nadajniki w Koszęcinie, skoro jeden jest wyższy a drugi niższy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na drugiem mam Rafał to spróbuje :szczerbaty:

Nie ma na zachód od Góry Chełmskiej żadnego dużego wzniesienia. Moja koncepcja (od lewej ): Fajna Ryba, Bąkowa i Chełmska. Ale to płaskie wzniesienie Przedborzem a Chełmem mi nie pasuje :unsure:

Mój typ - od lewej - Bukowa Góra, w środku Diabla a z prawej Bukowa z Chełmnem zlene w jedno (chyba nawet widać dwa tła) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że mogą. Ja wiele razy widziałem własnie z takiej odległości kominy El. pod Chottbus ze Szrenicy a wydają mi one cieńsze, a także El. Opole (165 km) i to w dzień, więc nie widzę tu problemu, bo te sa potężniejsze, tylko trzeba być odpowiednio wysoko.

A masz jakiekolwiek zdjęcie na potwierdzenie bo coś mi sie wierzyć nie chce ?

Chociaż jak mówisz to ze Szrenicy więc wysokość robi swoje i możesz mieć rację. Zresztą na dolnym śląsku nie ma tyle syfu w powietrzu :P

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz jakiekolwiek zdjęcie na potwierdzenie bo coś mi sie wierzyć nie chce ?

Chociaż jak mówisz to ze Szrenicy więc wysokość robi swoje i możesz mieć rację. Zresztą na dolnym śląsku nie ma tyle syfu w powietrzu :P

Niestety nie mam zdjęć ale głowę dam za to uciąć. Siedziałem tam wiele lat i widziałem te niemieckie kominy wielokrotnie, parę razy w dzień a najczęściej latem wieczorem po deszczu na tle rozjaśnionego horyzontu. W tym kierunku powietrze jest wtedy kryształowo czyste i gdyby Góry Bukowe pod Szczecinem były wielkości Alp to z pewnością byłyby widoczne. Niestety w druga strone jest o wiele gorzej.

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam zdjęć ale głowę dam za to uciąć. Siedziałem tam wiele lat i widziałem te niemieckie kominy wielokrotnie

Zdjęć też nie mam, ale:

1. Mam niezależne świadectwo - jakiś czas temu rozmawiałem z moim kolegą, który pracuje na Śnieżce i on też widział wiele razy te kominy w Niemczech.

2. Możemy to policzyć. Robiłem symulację ze Szrenicy do elektrociepłowni Opole i wyszło, że nic nie przeszkadza - byle tylko powietrze na małych wysokościach było przejrzyste. Tu zapewne też tak wyjdzie, pod warunkiem prowadzenia obserwacji z odpowiedniego miejsca ;)

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem symulację ze Szrenicy do elektrociepłowni Opole i wyszło, że nic nie przeszkadza - byle tylko powietrze na małych wysokościach było przejrzyste.

 

To chodziło o Elektrownię Opole w Dobrzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dzisiaj cały dzień mam jakiś niemieckojęzyczny komunikat

"Hier entstehen die Internet-Seiten des Confixx Benutzers"

To chwilowe problemy z serwerem, wszystko powinno wrocic do normy juz wkrotce. Przepraszamy za usterki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

odbiegnę trochę od tematu. zainteresowałem się dalekimi widokami Alp w Niemczech, poszperałem trochę i znalazłem parę ciekawych zdjęć z miejsc oddalonych na północ o ok.150-230 km. Chyba najdalej wysuniętym na północ miesjcem, z którego uwieczniono podczas inwersji Alpy jest miasteczko Rothenburg ob der Tauber we Frankonii. Znalazłem też zdjęcie Alpz francuskiego pasma Weogezów.

 

Rothenburg ob der Tauber (ok 230 km)

Geislingen an der Steige

(ok 160 km)[/url] 48° 39' 36.17" N 9° 51' 52.14" E

 

Laupheim (Kreis Harburg-Ries)

Laupheim (Kreis Harburg-Ries) 48° 44' 21.11" N 10° 52' 37.67" E

 

szczyt Hohloh - północny Schwarzwald - prawie 250 km...

Wogezy - Francja

Alpy z Monachium

 

Swoją drogą to ciekawią mnie zawsze pomiary widoczności w Niemczech. Nawet na terenach nizinnych

dość często stacje meteo meldują maksymalną możliwą wartość - 70 km, podczas gdy u nas dość rzadko zdarza się 50 km (wartości oficjalnych stacji meteo). Poza tym u naszych zachodnich sąsiadów widzialność jest zdecydowanie i częściej lepsza niż w Polsce. Jakie czynniki mają na to wpływ?

Czy częstsze i silniejsze wiatry z zachodu i południa? Czy może również mniejsze niż u nas zaniczyszczenie powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ho, ho, ho - niesamowita przejrzystość powietrza, chyba w Polsce nie ma takiej nigdy ale.. co do tych 250 km to mam spore wątpliwości. Wiem że różne cuda się zdarzają, wiemy to z historii choćby tego forum ale plastyka i wysokość gór przy założeniu takiej odległości wydaje się trudna do uwierzenia. Nie znam niemieckiego ale czy aby na pewno chodzi o odległość 250km od fotografowanego obiektu? Mnie wydaje się to niemożliwe, co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ho, ho, ho - niesamowita przejrzystość powietrza, chyba w Polsce nie ma takiej nigdy ale.. co do tych 250 km to mam spore wątpliwości. Wiem że różne cuda się zdarzają, wiemy to z historii choćby tego forum ale plastyka i wysokość gór przy założeniu takiej odległości wydaje się trudna do uwierzenia. Nie znam niemieckiego ale czy aby na pewno chodzi o odległość 250km od fotografowanego obiektu? Mnie wydaje się to niemożliwe, co sądzicie?

 

To zdjęcie zostało zrobione na dużej wysokości 988 m n.p.m podejrzewam że jeszcze wyżej, bowiem na szczycie jest w dodatku wieża. Na http://de.wikipedia.org/wiki/Hohloh jest również adnotacja,że można przy doskonałych warunkach wypatrzeć Alpy Szwajcarskie, właśnie te, które mamy na tym zdjęciu.

Użytkownik o pseudo "Manuel" pisze pod zdj, :

"250 km Fernsicht vom Hohloh im Nordschwarzwald auf die Urner Alpen. Zu sehen unter anderem: Fleckistock (3416m), Titlis (3239m), Sustenhorn (3503m) und Dammastock (3630m)..."

- co wyraźnie oznacza 250-km odległość do szczytów Urner Alpen w Szwajcarii. Chyba,że oszukuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tych 250 km to mam spore wątpliwości. Wiem że różne cuda się zdarzają, wiemy to z historii choćby tego forum ale plastyka i wysokość gór przy założeniu takiej odległości wydaje się trudna do uwierzenia. Nie znam niemieckiego ale czy aby na pewno chodzi o odległość 250km od fotografowanego obiektu? Mnie wydaje się to niemożliwe, co sądzicie?

 

Zgadzam się. IMO to może być około 100km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! Własnie o to chodziło. Kiedyś mi to pokazywali koledzy z UWr przy interpretacji katastrofalnych opadów. Gdzie to można znaleść? Mogłbyś podać namiary? To bardzo sie przydaje przy prognozowaniu dalekich widzialności, bo czasem przy danym kierunku wiatru źródło pochodzenia masy powietrza jest zupełnie gdzie indziej. I jeszcze jedno - jak czytać przekrój pionowy bo juz nie pamietam.Czy od prawej do lewej czyli czy mamy tu osiadanie porcji powietrza płynacej spod Grenlandii?

 

Wszytko możesz znaleźć tutaj: http://www.ready.noaa.gov/hysplitarc-bin/trajsrcarcn.pl

Co do interpretacji, ja ustawiłem sobie trajektorię wsteczną. A przekrój pionowy(choć z drugiej strony to nie jest ten typowy przekrój np. termoizoplet) czytamy właśnie od prawej do lewej(w tym przypadku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odbiegnę trochę od tematu. zainteresowałem się dalekimi widokami Alp w Niemczech, poszperałem trochę i znalazłem parę ciekawych zdjęć z miejsc oddalonych na północ o ok.150-230 km. Chyba najdalej wysuniętym na północ miesjcem, z którego uwieczniono podczas inwersji Alpy jest miasteczko Rothenburg ob der Tauber we Frankonii. Znalazłem też zdjęcie Alpz francuskiego pasma Weogezów.

Bez względu na prawdziwość odleglości zdjęcia są piękne i to wystarczy. Takie Alpy z Munchen miałem okazję zobaczyć na własne oczy - niby średnia wysokość podobna do Tatr Wysokich, ale z dala sprawiają o wiele większe wrażenie niż nasze Karpaty. Napiszę do któregoś z autorów nieopisanych zdjęć o zgodę na publikacje na DO, gdzie dołączymy odpowiednią symulacje.

 

Natomiast co do strony DO, to właśnie zauważyłem, że już wszystko śmiga jak należy. Zachęcam do regularnych odwiedzin w najbliższych dniach, bo już niedługo szykuje się pewna gratka dla dalekich obserwatorów :)

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda wreszcie się zlitowała! (czyt. zaczęło solidnie wiać i wreszcie spadł deszcz). Jak tylko skończyło u mnie lać wszedłem na dach. Niestety było już zbyt ciemno aby dostrzec jakieś wierchy. Ale nie ma tego złego...

Krzyż na Hrobaczej:

100_6299.JPG

 

Nadajnik na Skrzycznem też mrugał ale bez statywu przy tak silnym wietrze ciężko coś dobrego zrobić:

100_6323.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem prawie że pewien, że to zdjęcie zostało wykonane z samolotu. Łącząc linią Zugspitze i ten garb na Hesselbergu z prawej strony od masztu nie ma dalej żadnej góry, która byłaby wyższa od wyżej wymienionego. W ogóle na pierwszy rzut oka w całej okolicy nie ma wyższego. Tak więc aby z takim komfortem oglądać Alpy znad góry, która ma prawie 700m, trzeba być ok. 2 km nad ziemią.

 

@KowalTM - skąd masz te 230 km?

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.