Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Ja był bym ostrożny z tym zdjęciem. Analizowaliśmy je w zeszłym roku z ORJem i doszliśmy do takiego samego wniosku: ta fota musi być robiona bliżej bo Tatry są tu ogromne. Jeśli była by z Buska to wierchy na fotkach każdego z nas, ze śląskich rejonów, też musiały by być tak duże, a takich wielkich nie ma nawet na zdjęciach z Krakowa

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wzniesienie wyłaniające się za górkami to Góra Jeleniowska 529m.n.p.m. Co ciekawe jest ona kawałek dalej za Łysicą i nawet Łysą górą :lol: Niezbadane są wyroki przejrzystości powietrza :D Panorama się robi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja był bym ostrożny z tym zdjęciem. Analizowaliśmy je w zeszłym roku z ORJem i doszliśmy do takiego samego wniosku: ta fota musi być robiona bliżej bo Tatry są tu ogromne. Jeśli była by z Buska to wierchy na fotkach każdego z nas, ze śląskich rejonów, też musiały by być tak duże, a takich wielkich nie ma nawet na zdjęciach z Krakowa

Merti - zwróć uwagę na zgodność z symulacją. Na dużym zoomie w Kashmirze zgadzają się nawet proporcje wysokości tych malutkich górek z Sądeckiego. A ich pozorna wielkość wynika z dwóch powodów - po pierwsze dużego zooma a po drugie bardzo niskich górek leżących po drodze. My w końcu patrzymy przez Beskid Mały, który niestety niski nie jest...

 

EDIT: Poza tym w każdej chwili możemy wywołać do tablicy autora tego zdjęcia, z którym prowadzę od jakiegoś czasu korespondencje.

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merti - zwróć uwagę na zgodność z symulacją. Na dużym zoomie w Kashmirze zgadzają się nawet proporcje wysokości tych malutkich górek z Sądeckiego. A ich pozorna wielkość wynika z dwóch powodów - po pierwsze dużego zooma a po drugie bardzo niskich górek leżących po drodze. My w końcu patrzymy przez Beskid Mały, który niestety niski nie jest...

Zoom robi swoje. Pamietacie Tatry z Csovanyos? Jak sie wydawały potężne i nieprawdopodobnie blisko. Szkoda tylko, że wyższe szczyty się schowały w chmurach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę teraz prosić o realizację drugiej części prośby? :) Ale mogę się założyć, że jeżeli to aż tak wysoko (tu jestem zaskoczony), to Łysica tam jednak jest...

 

Mi sie tez wydaje, że Łysica tam jest ( w lewej częsci zdj w dalszym planie). I kształ, wysokość i kierunek pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj. Autor ma to niebywałe szczęście, że mieszka w miejscu, gdzie G. Świętokrzyskie rażą po oczach a na południu można bić rekordy odległości w DO...

 

to normalnie skandal, mieszkać w takim fajnym miejscu ;) inni się męczą z piselozą, szukacjąc Tatr z Gliwic ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie ponownie

Tak dla przerywnika w Waszej dyskusji chciałem pokazać zdjęcie jakie znalazłem na dysku. Zdjęcie zrobione z Góry Leskowiec z Groni Jana Pawła (890 m.n.p.m.) w kierunku północnym (podejrzewam, że to w wasze okolice). Niestety widoczność nie była rewelacyjna. Może rozpoznacie coś ciekawego na zdjęciu. Ja przegrzebałem trochę zdjęcie z lupą i znalazłem w środku kadru jakiś zamek (być może to Tenczynek).

Zdjęcie nie było obrabiane tylko trochę zkadrowane (gdyby trochę obrobić można by chyba więcej szczegółów wydobyć - ale nie mam w tym wprawy jeszcze - więc jakby co to proszę próbować).

Leskowiec.jpg

 

Czołem :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem przez weekend w Apartamentowcu na ul. Jesionowej 22. Pracuje tam żona więc zroblem zdjęcie z 3go piętra. Z dachu widac 10 razy lepiej, bo generalnie budynek jest wyżej położony niz szczyt altusa. Niebawem zamieszcze panorame z dachu, ale czekam na dobrą pogode, złapac beskidy, moze tatry a co dopiero sudety na jednym zdjęciu? To by była mega panorama B)

 

Tutaj zdjecie z 3go pietra

 

3b91bf744faaf86d.jpg

 

Widac tez bylo miejscówkę Rafała, czyli wierze lesnika :rolleyes:

 

6686d2f222f6f82c.jpg

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

więc może na moim zdjęciu z Buczyny też widać Łysicę. Jeśli to możliwe to bardzo prosiłbym Marola lub Mertiego lub kogokolwiek kto umie to zrobic o wykonanie symulacji (panoramki). Zależy mi bardzo aby sie upewnić co to za górki no i jest to fajny punkt widokowy. Z góry dzięki :)

podaje współrzędne

51 00' 05. 45" na północ

19 56' 16. 53" na wschód

ok 323 mnpm

1.JPG

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie pytanie... Kadr zdjęcia kończy się na Tarnicy, choć jak widać z lewej strony "coś" tam jeszcze się wznosi. Teraz już wiadomo, że to Krzemień i zaraz później pokazałoby się Bukowe Berdo. Nie zrobiłeś zdjęcia w tym kierunku, bo bliższa górka już zasłaniała, czy po protsu zapomniałeś, ale widziałeś?

 

O ile pamiętam to po tej stronie nic już nie było widać. Zdjęcie oryginalne w ogóle jest dużo mniej kontrastowe i taka też była widoczność wtedy. Ale jestem pewien, że ogarnąłem najszerzej jak się dało, tzn. na granicy widoczności. Nic więcej wtedy nie widziałem w tym kierunku. Co nie znaczy, że nie można spróbować w innych warunkach...

Na razie u nas radośnie grzmi i pada więc nie wybieram się na obserwacje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mart >> macie racje z ORJtem że Tatry na tym zdjęciu są nieprawdopodobnie duże, ale wydaje mi sie zdjęcie jednak mogło być zrobione z tak dużej odległości (czy z samego Buska to już inna sprawa). Gorce po lewej (pasmo Lubania) i Pieniny Spiskie które załapały się w na tle pasma tatrzańskiego. Zastanawia mnie tylko tak duża luka pomiędzy pasmami Lubania a Turbacza (obu na zdjęciu jednak nie widać!). Więc gdybym w ciemno miał strzelać skąd robione byłoby zdjęcie powiedziałbym Bochnia, Brzesko, do głowy bo mi nie przyszło Busko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafal44, gratuluję upolowania Łysicy i o włos, w prawo, a złapał by się jeszcze Św. Krzyż

1_rafal44_ed.jpg

Dzieki, wynika z tego że Łysicę widać z wielu miejsc w pogórzu przedborskim, a wszyscy zastananawialiśmy się czy w ogóle ją widać. W życiu bym nie pomyślał, że jest tak blisko..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafal44, gratuluję upolowania Łysicy i o włos, w prawo, a złapał by się jeszcze Św. Krzyż

1_rafal44_ed.jpg

Więc może tu jest św. Krzyż? gdy powiększam to zdjecie (nieskompresowane) to wydaje mi się że widać tam nadajnik

P5070053.JPG

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy na prawo od niej wyłania się nadajnik na św Krzyżu?

 

To które w takim razie są Perzowa i Sieniawska, które mnie zmylily:) ?

 

 

Witajcie Panowie.

Wstyd się przyznać, ale po złożeniu panoramy z kadrów na lewo od Kielc, Łysica aż razi w oczy.

_ysica_small.jpg

 

Wersja większa:

http://77.55.101.136/zibi/lysica.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... dokładnie to jest św Krzyż, a jak widzisz tam jeszcze nadajnik to już na bank masz potwierdzenie... B)

Mogę Ci przeslać to zdjęcie bez kompresji, to sam ocenisz. Jak chcesz to podaj maila

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Panowie.

Wstyd się przyznać, ale po złożeniu panoramy z kadrów na lewo od Kielc, Łysica aż razi w oczy.

_ysica_small.jpg

Daleki obserwator, który zbyt dużo naoglądał się wysokich gór na południu i zachodzie, faktycznie może na początku pomylić koronę G. Świętokrzyskich z jakimiś pagórkami ;)

 

Ja dodam jeszcze jedno. Jeżeli faktycznie na ostatnim cropie znalazł się Św. Krzyż (bo to ta wieża na 100% - ma charakterystyczny cieńki biało-czerwony szczyt i grubszą podstawe) w postaci tego pozornego 'przedłużenia' Łysicy na południe, to widać ją niewiele gorzej od Łysicy, a to ponad 10 km dalej. A z tego wniosek, że trafiłeś tam na rewelacyjne warunki widocznosciowe, które jeżeli dobrze pamiętam, tego dnia nigdzie i przez nikogo prognozowane nie były. Być może to za mało, żeby z Św. Krzyża szukać Babiej Góry, ale w centralnej Polsce widoczność była do pozazdroczenia. biorąc pod uwagę porównywalną odległość Św. Krzyża z Fajnej co Babiej z Katowic śmiem twierdzić, że od nas tak dobrze Babią widać nie więcej niż 3 razy w roku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.