Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem bardzo fajne miejsce na DO.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Makovica

 

Nie trzeba wyłazić na Gerlach lub Sławkowski aby zrobić zdjęcie na 256km

 

http://www.heywhatsthat.com/?view=B1VQENQV

Też robiłem symulacje z róznych szczytów gór tokajsko-slanskich vel Zempleni i wygląda na to, że są b. dobrymi punktami na obserwacje w kierunku SE (Rumunia), a z tej symulacji wynika, że widć nawet Munti Apuseni (prawdopodobnie grupe Vladeasy), których panorama z Łomnicy juz nie łapie. Zastanawiałem się nawet, czy nie odwiedzić tych szczytów latem, tylko czy wtedy będa szanse na dalekie widoki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale mylisz się. To jest o wiele dalszy plan na prawo od GSA. Anka z Kopy wygląda tak:gsa.JPG

Wydaje mi się, że jest to jakaś hałda, ale jaka ?

Sorry, coś mi się pochrzaniło,że robiłeś zdjęcia ze Ślęży, wielka szkoda, że to nie kierunek NE bo można by pomarzyć, że to jakieś pierwsze wzniesienie w Jurze, a te kominy to np. Częstochowa... . A swoją drogą to ciekawe, czy taka obserwacja jest możliwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że troszkę pokręciłeś podpisy w tamtej okolicy. Spalena będzie następna w prawo od tej, którą tak podpisałeś, potem mamy opadającą grań Skrzyniarek, a to co opisałeś jako Siwy, to chyba bedzie Salatyn, potem może Brestowa, a właściwy Siwy to dopiero ten trójkącik dalej w prawo. I jeszcze się zastanawiam, czy to co podpisałeś jako Kieżmarski, to nie przypadkiem Durny, ale głowy nie dam.

Bierzesz pod uwagę skąd robiona jest ta panorama ? Koniaków. To nie jest na północ od Tatr. Salatin na bank wtapia sie w nagromadzenie szczytów przy Banikova. Pewny nie jestem wyłącznie co do Spalenej. Tylko tam mogłem się pomylić.

 

Jurek >> zabije !! :D na tej drugiej panoramce też chcesz podpisy ? ... ok ok ale wieczorem :D tamtą sie wyprostuje żeby nie było marudzenia że Krivan za niski no i opiszę tą drugą. a teraz adieu, lece w teren.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, coś mi się pochrzaniło,że robiłeś zdjęcia ze Ślęży

Kiedyś już wrzucałem na forum symulacje z HWT skąd widać Ślęże. Niestety linia jej osiągalności szybko kończy się w kierunku wschodnim :(

 

A z resztą co mi szkodzi zrobić raz jeszcze :) - http://www.heywhatsthat.com/?view=AAE0POTC Dalej niż z Św. Anny zobaczyć jej się nie da w kierunku N, E i S, no może poza Olesnem, które też wypadałoby kiedyś odwiedzić, bo blisko nas.

 

Tak swoją drogą wypadałoby założyć osobny topic na forum z symulacjami, bo o to często ktoś się pyta, niekiedy niepotrzebnie po raz wtóry. Jak znajdę chwilkę, to założę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, niby dużo widać, ale nie rozumiem jednej rzeczy. Po co jechać taki szmat drogi, żeby zobaczyć jakieś wzgórza w Rumunii? ;) Rozumiem gdyby stamtąd dało się zobaczyć Gorgany, które ciągle pozostają poza zasięgiem naszych DO. Niestety prawda jest smutna - zróbcie sobie symulacje z Hoverli. Nie zobaczymy jej ani ze Słowacji ani tym bardziej Polski, jest skutecznie zakryta przez Borżawę.

 

Po co kombinować. Przy obecnym szczęściu założe się, że jadąc na Radhosta wrócimy z Klosterwappen. Serio :) Tylko nie można tam jechać w zimie, bo wtedy nie ma szans.

 

PS. Taka ciekawostka. Okazuje się, że z Tarnicy widać Lwów, a z tegoż z kolei widać Hoverlę :)

Acha, bo wcześniej nie zauważyłem, z tej górki widać też Pietrosula w Rodniańskich i o ile sie nie mylę Farcaula w Marmaroskich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że na krótkich obiektach praktycznie nigdy efekt ten nie będzie widoczny, ale patrząc tutaj

Koniak_w.jpg

widać, że na obiektach wielkości Tatr odstepstwo robi się już duże. Dopiero obróciwszy kadr aż o 6 stopni powstaje w miarę równy obraz horyzontu

Koniak_w_mod_.jpg

gdzie Skorusina jest pionowa.

Obróćcie oryginał i wersję podpisaną tak, żeby Banówka nie była wyższa od Krivania :rolleyes: i podeślijcie mi plis na adres DO obie fotki - zamieści się. :)

 

daję panoramę złożoną z innych kadrów, w nieco większej rozdzielczości,

dziwne, wieża na Skoruszynie, czy kościół w Ujosłach(?) wydają się być pionowe... a Banówka nadal wyższa od Krywania - może tak ma być? ;)

pano9_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś już wrzucałem na forum symulacje z HWT skąd widać Ślęże. Niestety linia jej osiągalności szybko kończy się w kierunku wschodnim :(

 

A z resztą co mi szkodzi zrobić raz jeszcze :) - http://www.heywhatsthat.com/?view=AAE0POTC Dalej niż z Św. Anny zobaczyć jej się nie da w kierunku N, E i S, no może poza Olesnem, które też wypadałoby kiedyś odwiedzić, bo blisko nas.

 

Tak swoją drogą wypadałoby założyć osobny topic na forum z symulacjami, bo o to często ktoś się pyta, niekiedy niepotrzebnie po raz wtóry. Jak znajdę chwilkę, to założę.

Acha, jeszcze jedno Mateo, myslę, że Slęża jest niezłym punktem do Do, a do tego łatwo osiagalnym, jest nawet schronisko na szczycie gdzie można przenocować (i to na pewno nie za 100 euro jak na Łomnicy), żeby rano móc robić zdjęcia ze szczytu. Jest to prawdopodobnie najdalej na NW wysunięty punkt, z którego można uchwycić Beskid Śląski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daję panoramę złożoną z innych kadrów, w nieco większej rozdzielczości,

dziwne, wieża na Skoruszynie, czy kościół w Ujosłach(?) wydają się być pionowe... a Banówka nadal wyższa od Krywania - może tak ma być? ;)

pano9_2.jpg

 

 

Wygląda dużo lepiej ale nadal prawa strona jest zbyt wysoko...dla pewności wygenerowałem Kashmira z Ochodzitej...

thumb_4a3923d0cb893595855705.jpg

 

Nałożyłem jedno na drugie:

thumb_4a39256d46b0f121118003.jpg

 

Czym składasz te panoramy ?

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda dużo lepiej ale nadal prawa strona jest zbyt wysoko...dla pewności wygenerowałem Kashmira z Ochodzitej...

thumb_4a3923d0cb893595855705.jpg

 

Nałożyłem jedno na drugie:

thumb_4a39256d46b0f121118003.jpg

 

Czym składasz te panoramy ?

 

PhotoStitch z Canon Utilities, jego jedna (jedyna?) zaleta, to szybkość działania na dużych plikach,

kiedyś robiłem Panorama Factory, ale musiałbym cracków szukać, chyba, że jest jakiś dobry freeware?

w PhotoStitch zadeklarowałem poprawnie ogniskową 560mm, więc skąd ten błąd? - może jednak trzeba targać statyw z wbudowaną poziomicą?

na Twojej panoramie, Banówka jest także wyższa od Krywania - Mateusz będzie niepocieszony ;)

Edytowane przez Jurek K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sądzę że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Po prostu to co dalej jest mniejsze, a im bliżej tym szczyty mniejsze fizycznie stają się wyższe. Takie perspektywy już na forum się zdarzały ale jakoś nikt nie przywiązywał do tego uwagi :)

pano9_1e.jpg

Tu macie przykład jak perspektywa się rozkłada...

 

:EDYTKA:

Jurku, polecama AutoStitcha oraz Hugina do panoram...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, jeszcze jedno Mateo, myslę, że Slęża jest niezłym punktem do Do, a do tego łatwo osiagalnym, jest nawet schronisko na szczycie gdzie można przenocować (i to na pewno nie za 100 euro jak na Łomnicy), żeby rano móc robić zdjęcia ze szczytu. Jest to prawdopodobnie najdalej na NW wysunięty punkt, z którego można uchwycić Beskid Śląski.

Ze Ślęży nie widać Beskidu. Zerknij jeszcze raz na symulacje. A że do DO dobrym miejscem jest, to pokazała ostatnia fotka Krzyśka_S - klik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

I jeszcze się zastanawiam, czy to co podpisałeś jako Kieżmarski, to nie przypadkiem Durny, ale głowy nie dam.

Też mi sie tak wydaje, a Kiezmarski raczej jest szczytem opisanym jako Kołowy. Zastanawia mnie jeszcze czy Rohacz Płaczliwy nie jest Ostrym :-)

 

Mimo wszystko za opis :brawo:

 

EDIT: odnośnie krzywego horyzontu - moja panoramka tez tak ma, maszt w Kosztowach trzyma pion, a np. "Gwiazda" juz mocno leci w lewo

 

 

:Salut:

Edytowane przez mlodyst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurku, polecama AutoStitcha oraz Hugina do panoram...

 

zrobiłem porównanie PhotoStitcha Canona (u góry) z AutoStitchem (na dole):

panoramy.jpg

IMHO - AutoStitch jest o niebo lepszy, ech - gdzie ja oczy miałem... ;)

 

merti - dzięki za fajne narzędzie !!

Edytowane przez Jurek K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze Ślęży nie widać Beskidu. Zerknij jeszcze raz na symulacje. A że do DO dobrym miejscem jest, to pokazała ostatnia fotka Krzyśka_S - klik.

Krzysiek_S robił ją 200 m poniżej szczytu. Ślęża jest dobrym miejscem, niestety powyżej 100 km niewiele juz widać. Ja widziałem GSA ( 113km) i chyba jest to kres mozliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem na zamku w Chęcinach, potem jechałem do cze-wy, niestety bez sprzetu ale za to ze zdenerwowaną narzeczoną (kobiet się jednak nie zrozumie).

 

Jeżeli narzeczona nie ma wyrozumiałości dla DO to należy się nad tym poważnie zastanowić :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EC Wrocław też mi nie pasuje bo po pierwsze troche za wysokie, a po drugie nie ten kierunek. EC jest w samym centrum Wrocławia i powinno byc widoczne bardziej po prawej - ja nic takiego tam nie widzę. W tle wydaje mi się, że to są wzgórza przy Obornikach Śl. , więc kierunek Żórawina. Tylko dlaczego cieniutki maszt wyszedł jak 2 kominy przylegające do siebie?

 

Sprawdziłem dziś z Grunwaldu - Biskupiej rzeczywiście komin EC Wrocław bedzie po lewej. Wysokość też pasuje, bo jego wierzchołek ma 300 mnpm, a Kocie Góry w tle ok 220 - 240 mnpm. Maszt w Żórawinie jest dosyć cienki aby tak wyszedł na fotke. Więc juz sam nie wiem co to może być. Nie pasują mi te wzgórza przed rzekomim kominem bo tam takich nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi sie tak wydaje, a Kiezmarski raczej jest szczytem opisanym jako Kołowy. Zastanawia mnie jeszcze czy Rohacz Płaczliwy nie jest Ostrym :-)

 

Łomnica to Durny, Kieżmarski to Łomnica, Kołowy to Kieżmarski, a Jagnięcego już nie widać. Rohacz Płaczliwy to Ostry, bo Płaczliwy jest na prawo - bez opisu. Każdy może się pomylić :notworthy:

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łomnica to Durny, Kieżmarski to Łomnica, Kołowy to Kieżmarski, a Jagnięcego już nie widać. Rohacz Płaczliwy to Ostry, bo Płaczliwy jest na prawo - bez opisu. Każdy może się pomylić :notworthy:

 

I jeszcze: Sivy vrch to Baraniec, Siva Kopa to Sivy vrch, a dalej na prawo Raztoka, Ostra i dopiero na końci Siva Kopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem skąd u Rafała to zainteresowanie Makovicą - Wieża TV na Makovicy z Turbacza :) Jeżeli dobrze pamiętam z symulacji z Makovicy, to jest to najdalsza możliwa obserwacja z Makovicy na północ, tyle że widziana z drugiej strony.

 

Wydaje mi się, że na Makovicy nie ma wieży TV. czy to nie będzie ta z prawej str zdjęcia?wieza.jpg. Robione nastepnego dnia :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że na Makovicy nie ma wieży TV. czy to nie będzie ta z prawej str zdjęcia?wieza.jpg. Robione nastepnego dnia :rolleyes:

 

Zwracam honor :notworthy: . Jest wieża a nawet 4, tylko że niskie http://www.radia.sk/vysielace/94_kosice-makovica.html a tu jest wysoka, taka jak na moim zdjęciu ze Sławkowskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro lepiej znacie Tatry ode mnie to podpiszcie sami panoramę Jurka a ocenimy. Zresztą, jest Kaszmir więc po co tracić czas na obróbkę skoro można sobie wygenerować i ufać temu co się pokaże. <_<

 

Jurek wybacz ale nie chce mi sie pracować dalej nad czymś co tak jest rozliczane. <_<

 

Za Tatry Wysokie jestem osobiście pewny.

Biję się w pierś jedynie za Kończystą, zupełnie nie wiem dlaczego się tam znalazła a powinna być pomiędzy Starobociańskim a Jarząbczym :huh:

 

Wyprostowana, naprawiona i w kilku miejscach gdzie uznałem za słuszne poprawiona panorama:

Koniak_w.jpg

Więcej editów nie będzie.

 

 

a tu macie plik .psd , jak ktoś chce może wyedytować na swój sposób, jeśli uważa że Łomnica jest bardziej wysunięta na północ niż np. Kieżmarski.

http://wyslijto.pl/files/download/8kiog1d729

 

Pozdro.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro lepiej znacie Tatry ode mnie to podpiszcie sami panoramę Jurka a ocenimy. Zresztą, jest Kaszmir więc po co tracić czas na obróbkę skoro można sobie wygenerować i ufać temu co się pokaże. <_<

 

Jurek wybacz ale nie chce mi sie pracować dalej nad czymś co tak jest rozliczane. <_<

 

Za Tatry Wysokie jestem osobiście pewny.

Biję się w pierś jedynie za Kończystą, zupełnie nie wiem dlaczego się tam znalazła a powinna być pomiędzy Starobociańskim a Jarząbczym :huh:

 

Wyprostowana, naprawiona i w kilku miejscach gdzie uznałem za słuszne poprawiona panorama:

Koniak_w.jpg

Więcej editów nie będzie.

 

a tu macie plik .psd , jak ktoś chce może wyedytować na swój sposób, jeśli uważa że Łomnica jest bardziej wysunięta na północ niż np. Kieżmarski.

http://wyslijto.pl/files/download/8kiog1d729

 

Pozdro.

 

Ojej, nie obrażaj się, po to jest forum aby podyskutować. A odwaliłes kawał dobrej roboty :brawo:

Kończysta akurat była dobrze, bo ta jest przy Gerlachu. W zachodnich jest Kończysty W. i on jest przy Starorobociańskim. Durny rzeczwiście będzie po lewej str Łomnicy, reszta moich poprawek jest dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.