Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Dziś mała fotorelacja ze Śnieżnika z wczoraj. Nic rewelacyjnego, ale po raz pierwszy miałem tak dobrą widzialność, a na Śnieżniku jestem średnio trzy razy w roku :)

1. Karkonosze (do Śnieżki 98 km)

2. Ślęża 74 km

3. Elektrownia Opole 95 km

4. GSA 98 km

5. Biskupia Kopa 42 km

6. Kilka godzin później - Śnieżnik z Biskupiej Kopy

7. Maszt w Chrzelicach i Opole z Kopy

 

DSCN0003.JPG

DSCN0012.JPG

DSCN0126.JPG

DSCN0159.JPG

DSCN0040.JPG

DSCN0246.JPG

DSCN0237.JPG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te światełka na Pradziadzie mocno mnie zaintrygowały. O której godzinie wieża jest podświetlana? A czy przypadkiem nie zmieniono oświetlenia w ostatnim czasie? Bo nie chce mi się wierzyć, że przez synte wychodzą takie wyraźne z Gliwic a przez Bino nie widzieliśmy ich z Gsa... No chyba że robiłeś to na na prawde długim czasie?

Nie wiem jak było wcześniej, bo nocą fotografowałwm Pradziada pierwszy raz. A czas jednej klatki to około 15 sekund. Klatka z Pradziadem na tle Księżyca: Pradziad 20 sek. ,Księżyc 1 sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj późnym popołudniem/wieczorem w Oświęcimiu, niestety czas mnie gonił i nie miałem czasu na dokladniejsze obserwacje, ale wydawało mi się, że warunki były rewelacyjne. Oczywiście to dużo bliżej niż GOP ale Beskidy były widoczne niesamowicie wyraziście (bywam tam od czasu do czasu i raczej nie jest tak zawsze), czyżby nikt wczoraj nie ustrzelił żadnych fajnych zdjęć? Czy może na Śląsku było gorzej albo po prostu wszyscy rozjechali się po Polsce :D

 

vrqrozmumiem że ta Łomnica to z Czeladzi :D ogniskową 5000mm :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyżby nikt wczoraj nie ustrzelił żadnych fajnych zdjęć? Czy może na Śląsku było gorzej albo po prostu wszyscy rozjechali się po Polsce :D

 

Wczoraj z Biskupiej Kopy nie było rewelacji. Śnieżka ledwo widoczna, więc jakichś spektakularnych zdjęć nie ma. ;) Dzisiaj jeszcze gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może na Śląsku było gorzej albo po prostu wszyscy rozjechali się po Polsce :D

 

vrq rozmumiem że ta Łomnica to z Czeladzi :D ogniskową 5000mm :rolleyes:

Raczej to pierwsze :) Te Tatry to z G.Wdżar z wczorajszego wieczora, widoki takie mam zagwarantowane do końca tygodnia :)

A ogniskowa ... 70mm :szczerbaty:

 

Widoczność była perfekcyjna.

Przed zachodem dokonałem ciekawej obserwacji:

100_8602.JPG

Zdjęcie wykonane z Przełęczy Snozkiej. Azymut ok. 260'. Jeśli dzisiejszego wieczora też będą takie warunki pójdę znów na Wdżar dokonać lepszej obserwacji tego szczytu z masztem. Ktoś wie co to może być ?

 

Jest też Velky Rozsutec :)

100_8601.JPG WdĹźar - Rozsutec.jpg

 

No i jeszcze takie dwie panoramki, pierwsza z mojego okna we wsi Kluszkowce, druga z Zamku Czorsztyńskiego (widać Pilsko i Babią po prawej stronie):

pano1.jpg pano2.jpg

 

No i na koniec Babia i Pilsko:

100_8831.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie wykonane z Przełęczy Snozkiej. Azymut ok. 260'. Jeśli dzisiejszego wieczora też będą takie warunki pójdę znów na Wdżar dokonać lepszej obserwacji tego szczytu z masztem. Ktoś wie co to może być ?

 

stawiam na Magurke w Magurze Orawskiej

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to Magurka. Bardzo charakterystyczny (dzięki wieży przekaźnikowej) szczyt na Orawie.

 

Ja mam trzy zdjęcia z wczoraj (obiektyw 300mm):

 

świecąca Lysa Hora:

 

15a8d4a8ef1266a9m.jpg

 

i Skrzyczne:

 

736968887b827c33m.jpg

 

oraz Velky Javornik wystający ponad Palkovicke hurky:

 

501edfaaff4ead54m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dochodzi 3:45. Siedze sobie w pekinskiej kafejce przy komputerze z zepsuta myszka i czytam najdluzszy watek swiata. Probuje nadrobic zaleglosci nagromadzone od polowy kwietnia, ale biorac pod uwage, ze za 3 godziny wychodze na pociag, raczej mi sie to nie uda...

 

Milo poczytac Wasze posty i poogladac zdjecia. Co tu kryc, troche zazdroszcze dobrej pogody i dalekich widokow. Bo tu w Pekinie smog zageszcza atmosfere, a w takim Yichengu monsun zamienia powietrze w parowa laznie. Nawet na pograniczu Yunnanu i Tybetu, na wysokosci 3000 m n.p.m., jest duszno i pochmurno, a w zachodnich Chinach pustynny pyl ogranicza widocznosc do kilometra. Nieco dalej mozna popatrzec w Kirgizji i Uzbekistanie, ale kto by sie polapal w tych wszystkich 5-, 6- i 7-tysiecznikach...

 

Jednym slowem, fajnie tam macie, gdzie Sniezka i Pradziad, i Tatry, i Bieszczady. Naprawde ciesze sie, ze juz wracam. Jeszcze tylko dwie Mongolie (Wewnetrzna i ta wlasciwa), Bajkal, transsib, Krym... Raptem jakies 7 tys. km i na poczatku wrzesnia bede mogl do Was dolaczyc.

 

A do konca roku powinienem znowu byc na biezaco z watkiem ;-)

 

Dalekich obserwacji zycze i pozdrawiam serdecznie z Pekinu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dochodzi 3:45. Siedze sobie w pekinskiej kafejce przy komputerze z zepsuta myszka i czytam najdluzszy watek swiata. Probuje nadrobic zaleglosci nagromadzone od polowy kwietnia, ale biorac pod uwage, ze za 3 godziny wychodze na pociag, raczej mi sie to nie uda...

 

Milo poczytac Wasze posty i poogladac zdjecia. Co tu kryc, troche zazdroszcze dobrej pogody i dalekich widokow. Bo tu w Pekinie smog zageszcza atmosfere, a w takim Yichengu monsun zamienia powietrze w parowa laznie. Nawet na pograniczu Yunnanu i Tybetu, na wysokosci 3000 m n.p.m., jest duszno i pochmurno, a w zachodnich Chinach pustynny pyl ogranicza widocznosc do kilometra. Nieco dalej mozna popatrzec w Kirgizji i Uzbekistanie, ale kto by sie polapal w tych wszystkich 5-, 6- i 7-tysiecznikach...

 

Jednym slowem, fajnie tam macie, gdzie Sniezka i Pradziad, i Tatry, i Bieszczady. Naprawde ciesze sie, ze juz wracam. Jeszcze tylko dwie Mongolie (Wewnetrzna i ta wlasciwa), Bajkal, transsib, Krym... Raptem jakies 7 tys. km i na poczatku wrzesnia bede mogl do Was dolaczyc.

 

A do konca roku powinienem znowu byc na biezaco z watkiem ;-)

 

Dalekich obserwacji zycze i pozdrawiam serdecznie z Pekinu :-)

Paweł, super że się odezwałeś! :) Trzymamy kciuki za powodzenie Waszej wyprawy. Systematycznie czytam też Twojego bloga. A dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą do czego zdolni są niektórzy dalecy obserwatorzy, to zapraszam w imieniu PPB - klik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! :rolleyes:

 

W dniach 23 - 26 byłem na wypadzie górskim w beskicdach i tatrach. Dokladniej (juszczyna górna) no i samo Zakopane. Zdjęcia z wyprawy dodam jak tylo uda mi się to wszystko posklejać :D

 

Ale nurtuje mnie zachód słońca który widzialem będąc w Juszczynie. Przeczytalem pewien temat -> Burza magnetyczna dodałem tam odpowiedz ze zdjeciem i jestem ciekaw czy to faktycznie mogła być zorza??

 

P.S. Przepraszam za lekkiego offtopa, ale związany pomimo co jest z górami

:Salut:

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to Magurka. Bardzo charakterystyczny (dzięki wieży przekaźnikowej) szczyt na Orawie.

 

Ja mam trzy zdjęcia z wczoraj (obiektyw 300mm):

 

świecąca Lysa Hora:

 

i Skrzyczne:

 

oraz Velky Javornik wystający ponad Palkovicke hurky:

 

Co zdjęcie to lepsze :) Bardzo czysto wychodzą Ci górskie światełka - na jakim statywie focisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zdjęcie to lepsze :) Bardzo czysto wychodzą Ci górskie światełka - na jakim statywie focisz?

 

Mateusz, gdybyś widział w jakich warunkach przyszło mi robić różne zdjęcia na forum, to byś się uśmiał... Podczas mojej bytności tutaj pokazałem zdjęcia chyba z pięciu różnych aparatów, te ostatnie robiłem z pożyczonej D70-tki, statyw no name , stawiany najczęściej na parapecie plus samowyzwalacz no i kilka prób, aż trafi się nieporuszone. A że ten d70 ma mały wyświetlacz jak na obecne standardy to kilka ciekawych motywów z tego dnia mi się zmarnowało. To jak wychodzą światełka zależą chyba od astygmatyzmu i komy, widocznie ten nikkor 70-300 radzi sobie z tym nieźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moge prosic kogos z Szanownego Grona o pomoc w identyfikacji gorek ze zdjecia? Barrrrdzo prosic? :)

Przepraszam za panoramke - posklejana na szybko, dlatego widac laczenia.

 

Miejsce z ktorego robione byly zdjecia to: 49.762159° / 18.465251°

 

zywiecki.jpg

 

Mam jeszcze pytanko, czy ktos z forumowiczow uzywa MacOSa i softu GIS, GRASS? Szukam czegos bedacego odpowiednikiem Kashmira :)

Edytowane przez voytasosuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elcupa & merti wielkie dzieki! Nie mam na maczku softu, ktorym moglbym sprawdzac precyzyjnie co jest co :)

 

Wydaje mi się voytas że tej panorki nie mogłeś robić z tego miejsca co podałeś, bo byś musiał chyba robić te zdjęcia Markiem 1D :P:DDOWÓD

 

Nie bardzo rozumiem, czy chodzi Ci o aparat, czy o to, ze wspolrzedne, ktore podalem wskazuja na srodek skrzyzowania? :)

Aparat Canon 450D obiektyw 500mm. Jesli chodzi o skrzyzowanie, to fotka z linku jest nieaktualna. Teraz tam jest rondo, he he. Na srodku ronda kopczyk i jak sie na niego wejdzie... :)

Ale faktycznie focilem kilkadziesiat metrow dalej na poludnie z dachu. Wspolrzedne sciagnalem na szybko z GE, nie zwracajac uwagi, czy precyzyjnie wskazalem moj dach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, co do soft na MACa, Rafał podał ci podpowiedzi w styczniu. Nic nie znalazłeś, hmm ? A ten Visual Terrain Maker nie pasuje?

 

 

Niestety Visual Terrain Maker to program PCtowy. Znalazlem taka stronke, na ktorej jest rozny soft, maczkowy rowniez. Ale nie moge sobie z nim poradzic. Stronka naprawde ciekawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wybrałem się wczoraj na Pradziada z nadzieją, że uda się "złowić" Śnieżkę. Niestety widoczność była typowo letnia, tak gdzieś do 40 km, więc nie przywiozłem żadnych ciekawych zdjęć. Zamieszczam jedną panoramkę.

 

http://zapodaj.net/595e56efe2d4.jpg.html

 

I dodatkowo dodaje zdjęcie ze Śnieżnika na Karkonosze zrobione dzień wcześniej przez mojego wujka:

 

7797dc9153a7d181m.jpg

Edytowane przez elcupa
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Panowie takie pytanko: Czy ktoś może mi napisać czy Komin KWK Knurów ( lub jakiś w Knurowie ) ma nowe jasne oświetlenie? Tak samo jeśli chodzi o KWK Budryk Ornontowice no i KWK ZMP Żory?

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam z ostatniej niedzieli na Szarlocie

 

Maszt w Chrzelicach

 

Maszt w Chrzelicach bs.JPG

 

Hałda Skalny

 

Skalny bs.JPG

 

Łaziska i coś po prawej majaczy, nie wiem czy nie dowalę jak napiszę że to może Siersza - Marcin pomóż

 

Łaziska siersza bs.JPG - zoom 300mm/450mm

 

i w max zoomie.

 

siersza bs.JPG - zoom 1000mm/1500mm

 

W mieście elcupy remontują w końcu ten szpital górniczy...

 

remont szpitala JZ s.JPG

 

... i usypują nową hałdę przy Jas-Mosie

 

nowa hałda jasmos bs.JPG

 

Z hałdy widać też fragment budowanego skrzyżowania A4/A1 pod Gliwicami.

 

fragm A! most bks.JPG

 

I światełko na kominie el. Opole

 

światło na kominie el Opole s.JPG

 

Jak schodziłem ze stożka oświeciło się światełko na Biskupiej Kopie - 22:00 , ale już nie pstrykałem.

 

Myślałem że spotkam na szczycie elcupy bo ostatnio coś wspominał o wypadzie na Szarlotę :Salut:

 

el Rybnik ss.JPG -el Rybnik.

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Benji, bardzo fajne ujęcia Jastrzębia, wcześniej chyba nie robiłeś zdjęć w tym nieszczególnie ciekawym kierunku? Na Szarlotę ostatnio jeszcze się nie wybrałem, ale planuje w najbliższym czasie. Dzisiaj chciałem pokazać co można wyciągnąć z RAWów i 300mm obiektywu z Jastrzębia przy mocno przeciętnej widoczności, jaka była wczoraj (5,5-6-10), na jednym zdjęciu nocnym złapałem światła na Javorovym vrchu, to moja pierwsza taka obserwacja.

 

Czantoria i przed nią Chełm w Goleszowie:

 

bd9f858a3fae3f59m.jpg

 

Skrzyczne, Małe Skrzyczne:

 

e13f77c65018e482m.jpg

 

Równica i Barania Góra:

 

4cef4163364bd4e1m.jpg

 

Javorovy:

 

18dcc7b17a3f347fm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te światełka na Pradziadzie mocno mnie zaintrygowały. O której godzinie wieża jest podświetlana? A czy przypadkiem nie zmieniono oświetlenia w ostatnim czasie? Bo nie chce mi się wierzyć, że przez synte wychodzą takie wyraźne z Gliwic a przez Bino nie widzieliśmy ich z Gsa... No chyba że robiłeś to na na prawde długim czasie?

 

W Czechach nie zauważyłem zmiany świateł na jakimkolwiek objekcie - choć podobno jest to wymóg UE.

 

Witam z ostatniej niedzieli na Szarlocie

 

Łaziska i coś po prawej majaczy, nie wiem czy nie dowalę jak napiszę że to może Siersza - Marcin pomóż

 

post-10260-124912279627_thumb.jpg - zoom 300mm/450mm

 

i w max zoomie.

 

post-10260-124912308827_thumb.jpg - zoom 1000mm/1500mm

 

 

Benji - to na 90% Tychy

Masz może jakieś foty z Szarloty na Wodzisław?

 

 

Dodałem opis do super panoramki Northwood z Biskupiej Kopy. Na różowo jakieś miasto chyba Skoczów lub południowe dzielnice ...Bielska? hmm

Super robota Northwood takie zdjęcia są the best!

Jak coś to piszcie :)

post-17041-12491297335_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.