Skocz do zawartości

Ciekawostki geograficzne i rekordy na Ziemi


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

A skoro spadnie już deszcz, to powstaje rzeka :). Czym jednak są nasze krajowe rzeki w porównaniu do światowych. Nawet nasza "królowa rzek" prowadzi przy ujściu jedynie (średnio) 1080 m3 wody na sekundę.

 

Dla porównania Amazonka 175 000 (maksymalnie 280 000), Kongo 42 000, a Jangcy 35 000. Nil, przepływający przez Saharę jest ubogi w wodę. Najmniejsze przepływy ma w czerwcu, ok. 400 m3, a największe ok. 7500 m3 we wrześniu. To mniej więcej tyle co maksymalne przepływy Wisły (przy ujściu) w czasie największych powodzi.

 

Ciekawostką jest fakt, że Rzeka Żółta prowadzi rocznie ponad 1000 mln ton (!) zawiesin rocznie. Ale i tak nie jest rekordzistką, gdyż Ganges z Brahmaputrą wprowadzają do wspólnej delty 1,5 raza więcej! To wynik intensywnych monsunowych opadów i tego, że większą część zlewni stanowią grunty orne, które nieodpowiednio uprawiane są "spłukiwane" do rzek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę parę ciekawostek do tego co podał Robert.

Najszybszy spadek temperatury powietrza w ciągu 24 godzin: z +7 do -49*C, Montana, USA, 23-24.01.1916

Najszybszy wzrost temperatury powietrza (w ciągu 3 minut): z -39 do +8*C, Płd. Dakota, USA, 26.01.1933 :blink:

Najwyższa dobowa suma opadów: 1870 mm, wyspa Reunion, 15.03.1952

Najwyższa roczna suma opadów: 23,000 mm, Cherrapunji, Indie (na pdn. stokach Himalajów), 1981

Najwyższe ciśnienie (zredukowane do poziomu morza): 1084 hPa, Agata, Syberia, 31.12.1968

Najniższe ciśnienie: 870 hPa, w oku tajfunu Tip na Oceanie Spokojnym, 12.10.1979

Największa zmierzona prędkość wiatru: 372 km/h, Mount Washington, New Hampshire, USA, 12.04.1934 ...

 

...wspomnienia ludzi, którzy siedzieli wówczas na szczycie i zmierzyli ten rekordowy wiatr, można przeczytać na stronie obserwatorium Mt Washington, polecam, fajnie się czyta ze szklanką ciepłej herbaty w ręce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wikipedia tak twierdzi, chociaż ja wcale się nie upieram jak czasami niektórzy, że jest bezbłędna :) Poza tym w kilku prognozach pogody w TV obiło mi się o uszy podobne stwierdzenie.

 

Rozbieżności mogą wynikać z okresu pomiarowego. Często w opracowaniach oblicza się średnie wartości dla 30 lat. I sytuacja zmienia się w następnym trzydziestoleciu.

 

Tak więc kandydatury do miana "najcieplejsze miasto w Polsce" - Tarnów, Słubice :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najszybszy wzrost temperatury powietrza (w ciągu 3 minut): z -39 do +8*C, Płd. Dakota, USA, 26.01.1933 :blink:

 

Szokujące.

 

U nas czasami halny robi podobne cuda, ale w mniejszym zakresie. Pamiętam taki ciepły podmuch wiatru od gór u siebie. Wiem, że było to 14 października, ale nie pamiętam roku. W dzień było +21°, potem temperatura zaczęła spadać i około godziny 22 powiało :). Temperatura w połowie października, późnym wieczorem wzrosła do +24°!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd przypływu cofa niemal wszystkie rzeki (chyba ze się mylę?). Podczas pływów syzygijnych (no, tych największych), wody La Platy cofają się na dystansie ponad 200 km.

Tyle mam w głowie. Zresztą sprawdzę... w porządnych drukowanych ksiażkach... nie w necie jakimś :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kanału Discovery, wiem że w Azji jest taka rzeka, która się cofa. Woda z rzeki cofa się, wraz z przypływem morza, czy też oceanu.. Wie ktoś może jaka to rzeka?

 

Nie wiem, o której konkretnie rzece była mowa w programie, ale takich rzek na świecie jest wiele. Wszędzie tam, gdzie występują duże amplitudy pływów morskich. Nawet wielka Amazonka "cofa się" w dolnym biegu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to ta La Plata... Hmm... Z tym, że wysokość wody tej rzeki wzrasta o kilka metrów, i ludzie stojący za betonowym wałem, są "zmywani" z powierzchni wału... A teraz jakby ktoś nie zrozumiał, fala przypływowa jest tak "silna" że "wyskakuje" nad ten wał, i zmywa ludzi : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę dodam, że zdarza się, iż rzeki polskie również podczas sztormów mają tę tendencje.

Zresztą byłem takiego cofania się świadkiem w okolicach Dąbek małej rzeczki, jak ona się nazywała, zaraz poszukam bo mi wyleciało z głowy, efekt w każdym bądź razie świetny i zaskoczenie pełne jak pływające precjoza zamiast do morza płynęły w góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

La Plata jest w Ameryce Pd.

Jest to w sumie obszar ujściowy Parany i Urugwaju. A jaką siłę musi pokonać ocean, aby cofnąć te wody, trzeba sobie uzmysłowić, że przepływ samej Parany - i to w odległości ok. 1 300 km od ujścia - wynosi przy wysokim stanie wody około 65 000 m3/sek. Przepływ Wisły w Warszawie- ca 500-600 m3/sek !!! Na dokładniejszych mapach jeden z brzegów Parany zaznaczany jest kilkoma liniami kropkowanymi, z rozrzutem do 45 kilometrów!

 

:Beer:

 

P.S. Z pamięci: najwyższa zmierzona fala morska - 56 m wysokości (Alaska). Na oceanie, podczas huraganów, mierzono ze statków podobne wysokości. Najwyższa "kopalna" fala morska (tsunami) - wyrzuciła ok. 1500 lat temu osady na wysokość 200 metrów (wybuch wulkanu Thiry na M. Śródziemnym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rzek wpadających do Bałtyku- wiatr północny powoduje spiętrzenie poziomu morza w pobliżu wybrzeży. Może wówczas dochodzić do groźnych powodzi, zwłaszcza w wąskich zatokach - np. St. Petersburg, gdzie są wybudowane specjalne tamy, zapobiegające takim powodziom.

 

 

Edit: DO SZ.P. MODERATORÓW !!!

Uprzejmie proszę o zastąpienie tego topica w "Hyde Parku" jakimsiś ładnym działem.... gdziekolwiek indziej, bo to, co tu sie wypisuje jest normalnie ASTRONOMICZNIE fajowe :szczerbaty:

A tu pewno mało osób zagląda ze względu na mylący tytuł topika!

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyższa "kopalna" fala morska (tsunami) - wyrzuciła ok. 1500 lat temu osady na wysokość 200 metrów (wybuch wulkanu Thiry na M. Śródziemnym).

Największe tsunami w czasach przedhistorycznych zostało spowodowane przez uderzenie meteorytu w Jukatan 65 mln lat temu. Zdaje się, że osady morskie pochodzące z tego tsunami znaleziono nawet w Oklahomie, setki kilometrów od brzegu Zatoki Meksykańskiej. Bóg jeden wie jaka wysoka była ta fala, mogła mieć pewnie z kilometr wysokości.

 

Natomiast największe (pod względem wysokości) tsunami w czasach historycznych miało miejsce w zatoce Lituya na Alasce 10 lipca 1958. Trzęsienie ziemi spowodowało obsunięcie zbocza i powstanie fali o wysokości ok. 300m, która ogołociła zbocze przeciwległego wzgórza z ziemi i drzew do wysokości 524m. Zginęło tylko kilku ludzi znajdujących się akurat w łodziach zakotwiczonych w zatoce, a kilku innych cudem przeżyło, dzięki czemu wiadomo dokładnie co się wydarzyło.

 

Jeśli chodzi o przyszłe tsunami, to największe niebezpieczeństwo wiąże się potencjalnym obsunięciem części wyspy La Palma na Wyspach Kanaryjskich. Wiele km3 skał jest już przemieszczonych o kilka metrów na skutek poprzedniej erupcji wulkanu Cumbre Vieja. Jest bardzo prawdopodobne, że następna erupcja spowoduje obsunięcie się gruntu na dno oceanu, co może spowodować falę o wysokości setek metrów, która zagrozi wybrzeżom całego Oceanu Atlantyckiego. Nie żartuję ;):szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję się do wiiiny :Cry:

Cóż, myślałem o czasach historycznych, natomiast znakomita książka archeologa, pana De Luce, w której wyczytałem o skutkach wybuchu wulkanu na Thirze zostala napisana... przed rokiem 1958 :D

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Edit: DO SZ.P. MODERATORÓW !!!

Uprzejmie proszę o zastąpienie tego topica w "Hyde Parku" jakimsiś ładnym działem.... gdziekolwiek indziej, bo to, co tu sie wypisuje jest normalnie ASTRONOMICZNIE fajowe :szczerbaty:

A tu pewno mało osób zagląda ze względu na mylący tytuł topika!

saywiehu cierpliwości, tylko Adam Jesion może załozyć nowy dział, więc trzeba troszkę poczekać,

 

a przy okazji mam pytanie: gdzie na świecie jest, lub są miejsca z najmniejszym zachmurzeniem?

i dlaczego nie u nas? :szczerbaty:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba w Chile. Na pustyni Atacama jest takie miejsce, gdzie nie spadła kropla deszczu przez 14 lat z rzędu. A dlaczego nie u nas? Bo wszędzie dobrze gdzie nas nie ma!

 

PS Proponuję nie łączyć tego działu ze zjawiskami atmosferycznymi, bo to jednak trochę inna para gumowców. Zjawiska optyczne nie mają wiele wspólnego z geo, a są na tyle ciekawe, że zasługują na odzielny dział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spoko, poczekamy na dział :) Z drugiej strony zmiana tytułu topica by się przydała.

Mniejsze zachmurzenie jest też gwarantowane w strefie pasatów- noce z reguły gwiaździste! Qrcze... jachcisko zbudować i te południowe konstelacje pooglądać... hula potańczyć... :szczerbaty:

 

Radku - tu akurat zjawiska atmosferyczne są ściśle związane z geografią- np. przed chwilą Monter pisał, że 177P Barnarda dziś oglądał, a moje polozenie geograficzne mi na to nie pozwala ;)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze dla uzmyslowienia co 2 godzinny "deszczyk " moze i to w Polsce.

Widzialem wyplywajace rzeczki z bram domow co na wzgorzach wybudowano. Z kazdego domu na ulico-rzeke wylewaly sie silne strumienie wody wysokie na 10 cm . W dolinkach plynely olbrzymie rzeki. Do domu to juz objazdami moglem dojechac. Przelewajace sie masy wody przejazd uniemozliwialy.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUPER :notworthy:

 

No to na pocieszenie (że u nas chmurwy) ciekawostka z dziedziny opadów. Nie jestem pewien, czy to rekord, ale Wyspy Kerguelena, leżące w strefie konwekcji antarktycznej, słyną z 300 deszczowych dni w roku !

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.