Skocz do zawartości

[News]_Planet jest osiem


Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie pomyśleli o jakiejś zmianie, Pluton już od chwili odkrycia (1930r) był kontrowersyjnym ciałem. Ostatnio zaczęto odnajdywać nowe skałki (Ceres, 2003UB313, Sedna itp.), Układ Słoneczny zwiększyłby ilośc planet do ponad 12, a biedni uczniowie uczyliby się o kilkanaście nazw więcej :D . Rezolucja ta jest jak najbardziej na miejscu, "obiekty plutonowe" zostały zdegradowane, i w końcu nie będzie kłótni w tej sprawie. :icon_evil:

 

 

Pozdrawiam...

-----------------------------------------------------

Telep ??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście ciesze się, że Pluton nie jest planetą ale... :helo:

Czy pamiętacie misję Voyagerów, na jednym z nich umieszczono tabliczkę z informacją o położeniu Ziemi , no więc na tej tabliczce umieszczono również Plutona. Ale się zdziwią ufoki, jak ją zobaczą.

Pomyślą, durni ci Ziemianie, :Boink: faworyzują jakąś malutką planetkę, a w około aż roi się od większych ciał.

No i niedawna misja do Plutona, jako planety. Skoro juz nie jest, to może zawrócą :szczerbaty:

 

Pozdrawiam

 

Orion1410

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Plutem jest zamieszanie miedzy innymi dlatego, ze w momencie odkrycia (i jeszcze przez wiele nastepnych lat) sadzono, ze jest conajmniej rozmiarow Ziemi. Dlatego dolozono Pluta do planetarnego klubu.

 

A potem Pluto zaczal sie zmniejszac i zmniejszac, i jeszcze zmniejszac - nastepnie okazalo sie, ze sa jeszcze wieksze obiekty od niego, co kraza jeszcze dalej i dalej. Jednak nadal rozmiary tych obiektow sa male - nawet w porownaniu do naszego podworka, czyli Ziemi.

 

Zaszla wiec potrzeba modyfikacji definicji - co jest logiczne w miare powiekszania wiedzy tak czesto sie dzieje.

 

Dlatego wprowadzenie klasy 'karlowatej' jest bardzo dobrym posunieciem - jest czyms pomiedzy planetoida a planeta - pokazuje, ze sa w naszym Ukladzie Slonecznym obiekty, co maja mniejsze wymiary od 'zwyklych' planet - aczkolwiek maja kilka cech 'planetarnych'.

 

Heh, nawet widze pewna analogie z zakresu biologii - czyli wirusy. Czy sa zywe czy nie??

Tak samo w tym przypadku - czy Pluto, Sedna, Orcus, Quaoar, Varuna czy Ixion to planety czy nie?? ;)

Najlepiej powiedziec ze sa czyms 'pomiedzy' i tak zakonczyc ten spor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, wszystko ladnie pieknie, tylko ze ja pisze mature w przyszlym roku z fizyki i wolalbym ze MEN sie ustosunkowal w kwestii tak powaznych zmian, bo nawet jedno pytanie typu "ile planet ma uklad sloneczny" to 1 punkt, a punkty sa wazne !

A do czego to MEN mialby sie ustosunkowywac? Jest 8 planet i temat zamkniety. Powiedzialbym nawet ze sprawa sie rozjasnila. Do tej pory bowiem mozna by roscic pretensje w sytuacji kiedy odpowiedz osiem nie bylaby respektowana; moze dlatego nigdy podobne pytanie sie nie pojawilo... Teraz jest wszystko jasne i nie zdziwilbym sie gdyby na poziomie podst, w przyszlym roku wsrod pytan zamknietych znalazlo sie to o ilosc planet w ukladzie slonecznym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie!

Takie pytanie nie może się w najbliższym czasie znaleść na egzamine !

Przecież WSZYSCY by w tym popełnili błąd!

Bo niby z kąd to mają wiedzieć jezeli w telewizji nic się nie słyszy, podreczniki zanim się "przestawią" minie troche czasu a tak większość używa starych kupionych od starszych klas ... w którym jak byk pisze że planet jest 9!

Według mnie "uświadamianie" społeczeństwa jeszcze troche potrwa ... <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego to MEN mialby sie ustosunkowywac? Jest 8 planet i temat zamkniety.

Nie byłbym taki pewny, dzisiaj w "Wyborczej" czytałem, że Amerykanie chcą wnieść oficjalny protest przeciwko takiemu a nie innemu wynikowi głosowania, a głównym "prowodyrem" jest szef misji New Horizons B)

 

A co z pamiętnym wierszykiem "Moją Wolę Znaj Matole, Jak SUprę Nie Pozwolę" ??

 

Dla niewtajemniczonych wierszyk ułatwiał w podstawówce zapamiętać kolejność, ale żeby nie było, ja go nie potrzebowałem ;P :szczerbaty::banan::Reege:

Nie znam tego, ale słyszałem, że studenci w Stanach mają taki "wierszyk": Oh, Be A Fine Girl, Kiss Me", pozwala im zapamiętać kolejność typów widmowych gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie było wczoraj w Radiu Planet i Komet.

Jeśli planetą ma być obiekt, który czyści orbitę z innych obiektów, to Jowisz odpada :szczerbaty:

w końcu po orbicie tej planety (?:szczerbaty:) krążą Trojańczycy :Boink:

co z księżycami? czy naturalne satelity planet karłowatych i planetoid to księżyce, czy już nie? co z Idą i jej księżycem? :szczerbaty:

okazuje się, że w głosowaniu brało udział tylko 500 astronomów, a Pluton przepadł małą różnicą, czyli taką decyzję podjęło niespełna 300 osób :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z pamiętnym wierszykiem "Moją Wolę Znaj Matole, Jak SUprę Nie Pozwolę" ??

Dla niewtajemniczonych wierszyk ułatwiał w podstawówce zapamiętać kolejność, ale żeby nie było, ja go nie potrzebowałem ;P :szczerbaty::banan::Reege:

Wystarczy prosta modyfikacja:

"Moją Wolę Znaj Matole, Jak SUprę Napier...lę "

:banan::ha::banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.