Skocz do zawartości

rozmiar lustra głównego


Michal G.

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc!

Od jakiegos czasu przegladam rozne fora astronomiczne, az w koncu zdecydowalem sie zrobic sobie teleskop. Lustro glowne chcialbym kupic, jednak nie wiem na jaki rozmiar sie zdecydowac: chcialbym cos okolo 200-250mm z przeznaczeniem do wizuala, a jak wreszcie uzbieram na dobry montaz, to do focenia DS'ow.

Takie pytanie mam: ile sie zyskuje w zasiegu na roznicy tych kilku milimetrow srednicy?

 

PS: moj pierwszy post ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc!

Od jakiegos czasu przegladam rozne fora astronomiczne, az w koncu zdecydowalem sie zrobic sobie teleskop. Lustro glowne chcialbym kupic, jednak nie wiem na jaki rozmiar sie zdecydowac: chcialbym cos okolo 200-250mm z przeznaczeniem do wizuala, a jak wreszcie uzbieram na dobry montaz, to do focenia DS'ow.

Takie pytanie mam: ile sie zyskuje w zasiegu na roznicy tych kilku milimetrow srednicy?

 

PS: moj pierwszy post ;)

 

Zastawienia zasiegu w zaleznosci od apertury znajdziesz tu:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?download=42

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=4797

 

Natomiast chyba co innego powinno byc dla ciebie problemem - masa budowanego teleskopu.

 

To naprawde wiele zmienia czy kupisz 200 czy 250mm lustra. Z 8" ATMowej tuby masz szanę zmieścić się w masie ok. 8kg. Przy 250mm nie zejdziesz poniżej 10kg a raczej tuba bedzie oscylowac w okolicach 12kg. To cholernie duza róznica dla montażu paralaktycznego który zamierzasz jak pisałes nabyc w przyszłosci. Do tej pierwszej masy od biedy poradzi sobie cos z klasy EQ5 do tej drugiej juz nie.

 

Jeżeli masz zamiar równierz fotografować tą tubą w przyszłosci - a wspominasz o tym to srednica niesie za soba minimalna ogniskową. Dla 200mm będzie to 0,8m dla 250 juz metr. A to spora róznica w astrofoto, a raczej nie tyle w astrofoto co w jakosci prowadzenia podczas ekspozycji.

 

Przemyśl to dokładnie. Tu masz jeszcze wątek opisujacy walke z budowa takiego teleskopu (minimalnie wiekszego - 270mm)

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11477

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11127

 

Zoriętujesz się tu że rozmiar lustra pociąga za soba wiele innych elementow - rodzaj materiału na tube, rodzaj LW itd.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Witaj na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz sobie jak wzrasnie powierzchnia lustra gdy bedzie o te iles tam mm wieksze. Tak w 1 przyblizeniu oszacujesz ile wiecej swiatla zbierze. A ile odbije to zalezy od sprawnosci bywa 86- 96%.

Wielkosc lustra z zakresu 20-25 cm wybierz poprzez dostepnosc materialu na tube, mozliwosci przechowywania takiej rury, jej ciezaru i sztywnosci bo inaczej na paralaktyku nie powiesisz . Do tego Newtony, refraktory o ogniskowej powyzej 1 m wymagaja bardzo solidnych montazy= drogich jak ma byc paralaktyczny bo do focenia. Mam 235/1300 i ta ogniskowa juz jest za dluga do popularnych montazy. Moja kompletna tuba wazy z zelaznymi obejmami 9,5 kg ale to z pogranicza minimum . Pewnie z 14kg smialo moze wyjsc.

Poczytaj inne posty, w ktorych walkuje sie co na balkon kupic, co warto polecic gdy w jakis tam warunkach sa obserwacje itp.

Moze sie okazac, ze masz za jasno aby wieksze lustro kupowac.

Sadze tez , ze drozej wyjdzie kupic lustro glowne, wtorne, pajak, wyciag , tuba , obejmy , cele pod lustro , montaz niz kupic calosc . Nawet to co sam zrobisz nie zrekompensuje straty. Ale jak bedziesz dokladnie wiedzial jaki chcesz miec i podobnego nie bedzie, to warto samemu . Duzo zabawy, ale mozesz tez nie do konca poprawnie zlozyc telep - to wtedy pomozemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki!

z tym lustrem to mam tak, ze chcialbym jak najwieksze, ale znowu zeby cena nie powalala... Dlatego pytam bardziej doswiadczonych, gdzie pierwsza pochodna funkcji oplacalnosci sie zeruje ;p

 

Tube myslalem zeby zrobic z aluminium, wlasnie ze wzgledu na mase. Nie wiem tylko ile moze wazyc lustro.

 

Montaz na razie zrobilbym Dobson, a do paralaktycznego juz zaczalem zbierac, celuje w jakies HEQ-5, moze nawet EQ-6...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyłem sobie ceny z oferty DO : lustra głównego 8", wtórnego, szukacza 9x50 z montażem i wyciągu 2". Wyszło mi 965 zł. Dodając do tego koszt tuby, montażu, okularków, pająka itd. wyjdzie naprawdę sporo.

Chyba obecnie opłaca się klecenie samemu Newtona w dwóch przypadkach. Pierwszy to naprawdę duża apertura, drugi- gdy naprawdę MUSIMY coś sami zrobić.

Na "pierwszy rzut oka" z kolei wydaje mi się sensowne klecenie refraktorka 80 ED z podzespołów z oferty DO. Jeśli tak nie jest- poprawcie, nie liczyłem.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli kupisz lustro 200, to EQ5 napewno starczy. Jeśli właśnie w niego zainwestujesz to zmieścisz sie w tysiaku. A jesli pomyślisz o czymś większym, to "szustka" się kłania a to jest wydatek rzędu 3000zł. Oczywiście nie mówimy tutaj o HEQ6 tylko EQ6 :D

Pozdrowienia :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyłem sobie ceny z oferty DO : lustra głównego 8", wtórnego, szukacza 9x50 z montażem i wyciągu 2". Wyszło mi 965 zł. Dodając do tego koszt tuby, montażu, okularków, pająka itd. wyjdzie naprawdę sporo.

Chyba obecnie opłaca się klecenie samemu Newtona w dwóch przypadkach. Pierwszy to naprawdę duża apertura, drugi- gdy naprawdę MUSIMY coś sami zrobić.

Na "pierwszy rzut oka" z kolei wydaje mi się sensowne klecenie refraktorka 80 ED z podzespołów z oferty DO. Jeśli tak nie jest- poprawcie, nie liczyłem.

 

:Beer:

 

ja tez się kiedyś zastanawiałem nad budową własnego ażurowego newtona (i nadal zastanawiam;) ). moim zdaniem warto się samemu podjąć złożenia sprzętu z gotowych elementów w wypadku, gdy od razu inwestujemy w lepsze części: lustro Synty, ale LW np. antares 96%, wyciąg Baadera. Pewnie, że tak wyjdzie drożej niż Synta ze sklepu, ale wiadomo co zyskujemy ;). podobnie się ma chyba rzecz z budową 80ED

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz lepsze lustro to z pyreksu i najlepiej zrobione przez uznana osobe. Kupowac czesci z danej firmy aby zlozyc drozej telepa niz w calosci ta firma oferuje to bez sensu.

Kiedys kupowane czesci do smochodu warszawa to byly tylko odrzuty jakosciowe z fabryki . Dochodzilo do tego, ze fabryczne drzwi kupione w Polmozbycie nie miescily sie do otworu na nie w karoserii .

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania mojego wyliczenia dodam cenę samej tuby Messiera N-203 w FotoClassicu: 1399 zł. W cenie: 3 Plossle, Barlow 2x, szukacz z podświetlanym krzyżem. Na www.emarkt24.com taki sam kompletny Messier (z EQ5 i latareczką) jest za 399 jułro. No i nieśmiertelna cena Synty z 2 okularami i Dobsem - 1099 zł.

Rzeczywiście, warto budować Newtona na lepszym szkle, chcąc uzyskać dużo wyższą jakość optyki, co pewno jest mozliwe, choć trudne. A zwłaszcza trudne na początek.

Zresztą nie wiem, czy np. 3 500 zł wolałbym włożyć w pojedynczą tubę, czy składając bino z dwóch fabrycznych tub (choć to też może okazać się b. trudne- chodzi o dokładność wykonania luster).

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jedna ogromna zaleta budowania takiego teleskopu samodzielnie, z gotowych elementow lub zamawiania konkretnych dedykowanych maszyn pod wymiar. Jaka? To TY decydujesz jaka bedzie miał specyfikację.

 

- jaką będzie mial swiatlosiłe

- ile będzie wazył

- co jest dla ciebie wazniejsze, rozmiary obstrukcji centralnej czy winietowania pola

- jakiej klasy optyke i mechanike chcesz miec w tubie (wyciąg, lustro, obiektyw etc.)

- jakie specyficzne "wodotryski" chcesz w nim miec (laserpointer zamiast szukacza, rodzaj ASCT, robofocuser, etc...)

 

To wszystko często jest nieosiągalne na rynku. Przykladem moja krowa. Miała byc maksymalnie wielka, jadnak taka aby dało sie ją sadzać na paralaktyku.

 

Powstało 270/1200 w sztywnej tubie ważące 13kg, posadzone na paralktyku który sobie z tym radzi. - Nie do kupienia w ofercie seryjnej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W astrokraku sa 2 spore lustra, nad ktorymi sie zastanawiam: 250mm - za 950PLN i 270mm - za 1200PLN.

seria pytan, w zwiazku z tym: ;)

 

Do obu tych luster jestem w stanie uzbierac pieniazki, ale czy ktores z nich to bylby sensowny zakup?

 

Czy dodanie 20mm srednicy warte jest tych 250PLN?

 

Jak w ogole jest z jakoscia tych luster?

 

A moze polecacie jakies miejsce gdzie warto sie wyposazyc w takie cus?

Samodzielne wykonanie takiego lustra raczej u mnie odpada, bo nigdy tego nie robilem, a chcialbym miec teleskop, ktory mi wystarczy na dlugie lata...

 

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W astrokraku sa 2 spore lustra, nad ktorymi sie zastanawiam: 250mm - za 950PLN i 270mm - za 1200PLN.

seria pytan, w zwiazku z tym: ;)

 

Do obu tych luster jestem w stanie uzbierac pieniazki, ale czy ktores z nich to bylby sensowny zakup?

 

Czy dodanie 20mm srednicy warte jest tych 250PLN?

 

Jak w ogole jest z jakoscia tych luster?

 

A moze polecacie jakies miejsce gdzie warto sie wyposazyc w takie cus?

Samodzielne wykonanie takiego lustra raczej u mnie odpada, bo nigdy tego nie robilem, a chcialbym miec teleskop, ktory mi wystarczy na dlugie lata...

 

Pozdro!

 

Bezpośrednio nie odpowiem. Ale moge podac kilka inforamcji które nalezy miec na uwadze dobierajac rozmiar lustra.

 

1. Ogniskowa. 250tka ma 1200mm ogniskowej. 270tka juz 1500mm Co to oznacza? ok 30cm dłuzsza tube, i ok. 5kg wieksza mase tuby. Czy ty na pewno wiesz ile bedzie kosztował dobry montaz do focenia DSow który uprowadzi 1,5 metra ogniskowej o takiej masie?

 

2. Koszt LW. Do 270tki bedziesz musiał kupic gdzies LW 80tke, Do 250tki powinna wystarczyć 64 z AK. Ale to skontroluj jeszcze pod newtwinem pod katem obstrukcji i winietowania, rozmiary podałem z głowy. Jednak jezeli zdecydujesz sie na 270tke to możesz miec problem ze złapaniem LW o odpowiednich rozmiarach u polskich dystrybutorów (może najpierw zadzwoń do AK lub DO czy i NA KIEDY takie LW mogliby dla ciebie sciągnać).

 

3. Jakośc luster powinna być bardzo dobra. Teleskopy z AK, (Antares, Arkktur, Syriusz) maja bardzo dobre opinie i znane sa z przyzwoitych obrazów.

 

4. Rozmiar lustra podany na stronie AK nie jest jego realnym rozmiarem powierzchni zbierajacej. Piszę na podstawie mojego lustra. 270tka to wrealu będzie 261-263mm, 250tka bedzie w okolicach 241-243mm. Sorry Winnetou jezeli właśnie zrujnowałem jakieś twoje obliczenia, ale real u polskich dystrybutorów nie jest takim realem jakiego normalny człowiek może sie spodziewac w normalnym kraju.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak wieksze lustro = wieksze koszta! To chyba zmora astronowmow amatorow. Do pewnego mometu jest fajnie, ale jesli chce sie czegos wiecej to sie poteguje ceny :szczerbaty: . Pomijam fakt okularow bo one praktycznie na cale zycie zostaja. Najpierw 20cm, 25cm, 30 ..... a mataze do nich to istny obled :blink: . Z tego co mi wiadomo to moja 8`` moge ustawic na HEQ5 ale po wzmocnieniu tuby ... a to kosztuje :/

Ze wzgledow czysto cenowych to bardziej oplaca sie kupic mniejsze lustro a nastepnie ustawic je na paralaktyku. Ta 270 to chyba tylko na dobsa sie nadaje(albo na kolyske). Oczywiscie zostaje tez opcja kupna 200 :) - tez cieszy oko :) a cena ne powoduje migreny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.