Skocz do zawartości

Zakrycie Plejad.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Księżyc wzeszedł przytłumiony mocno barwy ciemno pomarańczowej i wiedziałem że początek rejestrowania gwiazd będzie problematyczny. W miarę jak satelita wznosił się ponad te opary nabierał jasności i do czasu zakrycia pierwszej z jasnych gwiazd, nadawał się ten zestaw do utrwalenia cyfrą. Użyłem obiektywu Sonnar 300/4, który zwyczajnie oparłem o framugę okienną i dobrze docisnąwszy pstrykałem na czasie od 1 do 2 sekund. Balkon mam po przeciwnej, południowo zachodniej stronie mieszkania, więc tylko taka metoda wchodziła w grę. Prezentowane fotki to ekspozycje 1,3 sek. na ISO 400, które w zasadzie nie wiele różnią się wartością od pozostałych jakie zrobiłem, mimo że wcześniejsze mają jaśniejszy i cieplejszy zafarb tła od sodowek. Nie obserwowałem zakrywania i odkrywania składników gromady, skupiwszy się na samych zdjęciach, gdyż trudno zrobić dobrze dwie rzeczy jednocześnie, zresztą bez służby czasu nie ma to większego sensu, poza podziwianiem jak gasną i zapalają się poszczególne gwiazdki. Mimo wszystko zjawisko było piękne i zrobiło wrażenie na tych, którzy mieli okazję zobaczyć to po raz pierwszy.

ZAKRYCIEPLEJAD_1.jpg

ZAKRYCIEPLEJAD_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o to prawda, ja niestety próbowałem na metrowej ogniskowej, więc efekty są bardzo kiepskie,

 

_MG_7193_f.jpgods_oni_cie_Merope.jpg

 

a obserwując, to światło popielate było widać, ale dopiero jak pole widzenia okularu ustawiło sie po ciemnej stronie terminatora, przynajmniej w jasnym newtonie tak było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też obserwowałem przejście Księżyca na tle Plejad.

Najbardziej podobały mi się odkrycia gwiazd, te czekanie na gwiazdę :)

I nagle, myk pojawia się w ułamku sekundy.

 

W czasie całego zjawiska, nad ziemią unosiła się dość gęsta mgła.

 

20060912213006na5.th.jpg 20060912213107ze7.th.jpg 20060912213151ue1.th.jpg

 

 

 

Nasz naturalny satelita wyglądał tak ...

(12.09.2006 r. 22:08:16 CEST)

20060912220816mo6.th.jpg

 

 

 

 

... i znajdował się w tym czasie w Plejadach :D

(12.09.2006 r. 23:43:46 CEST)

 

20060912234346hy4.jpg

PS. tu źle podpisałem zdjęcie. Robiłem je samy m aparatem nie używając Uniwersała 150/900 !

 

 

W nocy miałem niespodziewaną wizytę. Odwiedził mnie ten "gość" :D

 

20060912223236fg2.th.jpg

 

 

A następnego dnia znów było słonecznie i pięknie.

Nie mogłem przejśćobok Słońca obojętnie, hehe

 

(13.09.2006 r. 08:21:01 CEST)

 

20060913082101bha4.th.jpg

 

 

Jestem zadowolony z obserwacji przejścia Księżyca na tle Plejad :)

Czekam z niecierpliwością na kolejne tego typu zjawiska !

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety chwilowo mam mało czasu więc tak na szybciora wrzucam swoje zdjęcia z tego pięknego zjawiska. Wszystkie fotki robione Pronto PZO+300D

 

crw_3001.jpg

 

crw_3002.jpg

 

Kolejne zdjęcie to wynik zabawy w HDR ale szczerze mówiąc nie wiem czy jest ono w czymś lepsze od tamtych poprzednich, które były właściwie surówkami, jeśli nie jest gorsze:

2006-09-12_23-27-32_ksiezyc_plejady.jpg

 

I na koniec animacja. Niestety mój gif wyszedł słaby na i na sąsiednim forum w wątku dotczyącym Księzyca i Plejad http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=8841.0 kolega astroccd poprawił ją. Pozwalam więc sobie wrzucić linka do jego wersji:

 

UWAGA!!!Każdy z poniższych gifów ma ponad 5MB

 

http://www.piotrkow.net.pl/~astroccd/Prywatne/Ple60.gif

 

Moja wersja to Animacja Księżyca na tle Plejad, postaram się ja poprawić jak będę miał trochę czasu. Mam jeszcze jakiś materiał z odkrycia Alcyone i również postaram się to zapodać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

animacje wyszły fantastyczne :helo:

 

a Tomku HRD'a to sie tak używa, żeby widać było nie przepaloną tarczę Księżyca i jednocześnie gwiazdy,

z eksperymentów, to wychodzi, że największy problem, to wyrównać zdjęcia, bo automat, na tej operacji zupełnie głupieje, a potem tak dobrać zakres dynamiki, zeby nie było przepalonych miejsc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po północy, przy okazji fotografowania światła popielatego Księzyca Sonnarem 300/4, sfociłem odkrycie slabej gwiazdy ZC 1042 (6,7 mag.) Sprawdzając fotkę na podglądzie w pierwszej chwili pomyślałem że coś rąbnęło w jego powierzchnię, ale zaraz zrobiłem kolejną i też tam było, ale już nieco odsunięte. :Boink:

(czasy na fotkach z zegara aparatu)

ODKRYCIE160906.b.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.