Skocz do zawartości

Reduktor ogniskowej do CCD


Rafalizator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :). Zwracam się kolegów z prośbą o pomoc ponieważ nigdy wcześniej nie próbowałem astrofotografii, a ostatnio nadarzyła się ku temu świetna okazja. W naszej szkole od niedawna jest teleskop - konkretnie jest to Meada o ukłądzie schmidta, średnicy lustra 250 mm i ogniskowej 2500 mm (nie pamiętam dokładnie jaki to model). Mamy do dyspozycji dwie kamerki - CCD "Meade" Deep Sky Imager oraz "Meade" Lunar Planetary Imager. Mam dwa pytania dotyczącego tego sprzętu :):

 

Czy obejdzie się bez stosowania reduktora ogniskowej? Obraz jaki udało nam się uzyskać z tej drugiej kamerki miałdość duże powiekszenie i boję się że może być problem z fotografowaniem większych obiektów (np. M31) bądź zjawisk. Jeśli takowy reduktor byłby potrzebny, to czy reduktor ogniskowej do CCD Meade'a będzie w porządku :)?

 

Do czego najlepiej się nadaje każda z tych kamerek? Po nazwach i wstępnym przeczytaniu ich charakterystyk wydaje się że ta CCD to raczej do DS'ów, a ta druga do jakichś jaśniejszych obiektów typu planetki, księżyc i jaśniejsze obiekty mgławicowe. Jeśli się mylę w czymś to niech mnie ktoś poprawi :D.

 

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :). Zwracam się kolegów z prośbą o pomoc ponieważ nigdy wcześniej nie próbowałem astrofotografii, a ostatnio nadarzyła się ku temu świetna okazja. W naszej szkole od niedawna jest teleskop - konkretnie jest to Meada o ukłądzie schmidta, średnicy lustra 250 mm i ogniskowej 2500 mm (nie pamiętam dokładnie jaki to model). Mamy do dyspozycji dwie kamerki - CCD "Meade" Deep Sky Imager oraz "Meade" Lunar Planetary Imager. Mam dwa pytania dotyczącego tego sprzętu :):

 

Czy obejdzie się bez stosowania reduktora ogniskowej? Obraz jaki udało nam się uzyskać z tej drugiej kamerki miałdość duże powiekszenie i boję się że może być problem z fotografowaniem większych obiektów (np. M31) bądź zjawisk. Jeśli takowy reduktor byłby potrzebny, to czy reduktor ogniskowej do CCD Meade'a będzie w porządku :)?

 

Do czego najlepiej się nadaje każda z tych kamerek? Po nazwach i wstępnym przeczytaniu ich charakterystyk wydaje się że ta CCD to raczej do DS'ów, a ta druga do jakichś jaśniejszych obiektów typu planetki, księżyc i jaśniejsze obiekty mgławicowe. Jeśli się mylę w czymś to niech mnie ktoś poprawi :D.

 

Z góry dziękuję

 

Bez reduktora, tymi kamerkami to raczej będzie trudnawo... w cokolwiek precyzyjnie trafić. Malutki czip + duża ogniskowa nie wróży szybkich rezultatów. Możesz zastosować reduktor Celestron'a lub Meade'a 6,3x. Do (Twoich) małych czipów możesz z powodzeniem zaopatrzeć się w telekompresor (to jest to samo) Meade'a 3,3x. Pokryje obrazem cały czip, zwiększy jasność ~1:3,3 i z ogniskową ~825mm powinieneś na dobry początek czegoś dokonać.

Kolega dysponuje pierścieniami pośrednimi do tego telekompresora i poszcz. konfiguracje pierścieni pomiędzy telepem a czipem, pozwalają uzyskać różne skale kompresji!

Dobrej zabawy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli bez tego reduktora ogniskowej, raczej nie osiągnę niczego ciekawego na DSI :)? Prosiłbym jeszcze w takim razie o ocenę sprzetu nad jakim się zastanawiam - Soczewka Barlowa "Antares" 2x / 1,25" i ten reduktor

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=329 (nie chciałbym zostać posądzony o kryptoreklamę, ale to chyba jedyna możliwość żeby sprecyzować o co mi chodzi :P). Może ktoś korzysta z podobnych sprzętów innych firm i może polecić coś ciekawszego (oczywiście najlepiej w miarę tanie i dobrej jakości :D).

Edytowane przez Rafalizator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc możesz fotografować nawet bez barlowa i efekty powinny być dobre, natomiast z barlowem 2x seeing powinien być na dobrym poziomie, inaczej nie bedzie wielkiej różnicy w rozdzielczości obrazu. Mam podobny telep i wiem jak to jest. Sam barlow nie musi być wyszukany, chyba że jest kasa na jakiś apo, ale myślę że ten wystarczy. Reduktor ogniskowej pozwala na objecie większego pola, bez niego też da się focic, ale tylko małe fragmenty nieba, a raczej małe obiekty DS, jak np. mgławice planetarne. Najpierw jednak trzeba potestowac sprzęt z reduktorem, a z czasem przyjdzie ochota na fotki bez niego, ale raczej przy dobrym seeingu. Montaże widłowe nie słyną z perfekcyjnego prowadzenia, dlatego reduktor pozwala skrócić ekspozycje i uniknąć wpływu słabego PE, jeśli takie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Meada o ukłądzie schmidta, średnicy lustra 250 mm i ogniskowej 2500 mm (...). Mamy do dyspozycji dwie kamerki - CCD "Meade" Deep Sky Imager oraz "Meade" Lunar Planetary Imager. (...)

 

Czy obejdzie się bez stosowania reduktora ogniskowej? Obraz jaki udało nam się uzyskać z tej drugiej kamerki miałdość duże powiekszenie i boję się że może być problem z fotografowaniem większych obiektów (np. M31) bądź zjawisk. Jeśli takowy reduktor byłby potrzebny, to czy reduktor ogniskowej do CCD Meade'a będzie w porządku :)?

 

Do czego najlepiej się nadaje każda z tych kamerek? Po nazwach i wstępnym przeczytaniu ich charakterystyk wydaje się że ta CCD to raczej do DS'ów, a ta druga do jakichś jaśniejszych obiektów typu planetki, księżyc i jaśniejsze obiekty mgławicowe. Jeśli się mylę w czymś to niech mnie ktoś poprawi :D.

 

Z góry dziękuję

 

Po kolei. DSI to kamerka którą pofotaografujesz zarówno Obiekty DS jak i planetki oraz Łysego. Problemem bedzie niewielkie pole obejmowane przez kamerkę. O czym wspomnieli juz przedmówcy.

Możesz dokładnie wyliczyc pole jakie obejmie chip spec. softem dostepnym tu:

 

http://www.newastro.com/newastro/book_new/camera_app.asp

 

A jak to wyglada w praktyce? Ponizej fotka dla ogniskowej 1200mm

 

m13a.jpg

 

To nieudana fotka M13. Załadowałem ja nie po to aby pokazac możliwosci kamerki (to jedna z pierwszych moich prób nauki DSI) ale aby pokazac ci, że z ogniskowa 2500mm M13 moze miec problem ze zmieszczeniem sie w kadrze! Tak więc reduktor to nie kwestia nice to have a raczej have to be.

 

Sama kamerka potrafi sporo i z lustrem 250mm z pewnoscią poszalejecie to co poniżej jest z malutkiego refraktorka achromatycznego i sumarycznych czasach naswietlania w okolicach 20-30minut:

 

m51_1.jpg m56.jpg

m57_3.jpg 4last.jpg

m27_log.jpg last1.jpg

 

Mozna tą kamerka także poszalec na planetkach i Łysym ale tu juz trzeba wiedziec gdzie jej przykręcić sruby bo czuła jest cholera i natychmiast wszystko przepala:

 

jupiter.jpg moonmoz2.jpg

 

Zobacz, że juz przy ogniskowej 500mm z której pochodza te fotki miałem problem z rozmiarami Łysego w trakcie zaćmienia i musiałem uciec się do mozaiki.

 

Myslę, że na razie walczcie bez barlowa. Gdy okiełznacie sprzęt będzie można zacząć kombinować. 2,5m ogniskowej to cholernie dużo. 5m to już totalna ekstrema!

 

LPI to uboższy brat DSI, inna matryca, inne mozliwości, do czego innego jest dedykowana. Tak naprawde możecie sie pokusić o kręcenie via LPI całkiem fajnych avików planetek i stackowanie ich do całkiem przyzwoitych fotek planetarnych. Radzę odwiedzic strony Meade i pomyszkować w opisach LPI i DSI. Znajdziecie tam dobre tutoriale i manuale do tych sprzęcików.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.