Skocz do zawartości

Vixen, Celestron - czy to jeden ciort?


Jap

Rekomendowane odpowiedzi

Hi.

Poszukuję taniuśkich okularów ok10mm i 25mm do mojej konstrukcji. Marzy mi się także jakiś ze zmienną ogniskową. W związku z tym mam pytanie do praktyków: czy istnieje jakakolwiek różnica jakości pomiędzy okularkami plosl Vixena (po99PLN/szt) a Celestrona (po 105PLN/szt) ? Czy podaczas użytkowania tych okularków pojawiają się jakieś problemy (coś się zaczyna łuszczyć, matowieć etc)?

 

Swego czasu widziałem gdzieś (chyba w deltaoptical) vixeny po 85PLN/szt – czy może widział ktoś gdzieś jakąś promocję – rozpaczliwie przeglądam strony z okularkami ale ciągle ceny są na poziomie 100PLN (nawet na allegro!). Myślę, że przy 85PLN/szt nie opłaca się pakować w używane plosle po 60PLN dostępne na allegro czy w dziale sprzedam :Boink: – co nie?

Pozdrawiam

Jap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że sprzedają je za 20PLN taniej niż nówki hehe - gwarancji brak, no i kupuje się kota w worq jakby nie patrzeć....

 

A jaki polecacie zoom? (jaka kwota?) zaznaczam, że nie jestem wyczynowcem :Boink: i nie chciałbym przeznaczać więcej niż 250PLN na okulary (bo będą droższe niż mój telep :o) ). Jeszcze nie czas na zabawki Hi End :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj. Jak ktoś siedzi na forum od dawna to po jakiego czorta miałby Cię teraz oszukiwać na te parę złotych? A zoom za 250PLN? Hmm, to sprzedają gdzieś takie tanie? :) Jak nie masz kasy to kup ze dwa plossle albo trzy i będziesz miał wtedy pokryty cały potrzebny zakres powiększeń. Potem tylko na pole i korzystać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. w TS są do kupienia zoomy 7-21 mm za 69 Euro. Pewno o takie "cuś" tu chodzi. Rzeczywiście ktoś może ma na sprzedaż. Tym bardziej, że piszą :

"Please accept one final warning: Zoom eyepieces can by default not reach the same high performance than fixed focal length eyepieces do. In direct comparison you will always notice slightly more details in a good quality Plossl than in any zoom ocular. "

 

Jak kto chce sobie tego zooma obglądnąć- LINK

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w którą stronę celować - Celeron, Vixen? bardziej podoba mi się druga nazwa :ha:

A znacie jakieś tanie okularki ze zmienną ogniskową 8-20 (czy idzie taki kupić do ok 250 - 300PLN?)

W temacie tych lornetek się nie szczególnie nie orientuję ale wiem, że jeśli znajdziesz gdzieś zooma za 300zł to można go doprowadzić do porządku tą samą metodą, jaką kiedyś Emcekwadrat polecił Pauli: http://www.hermes.net.au/bayling/repair.html

Jedyne sensowne zoomy o jakich słyszałem to lantany 8-24mm (Soligor, Vixen, TeleVue) albo Nagler 3-6mm ew. Antares 5-8mm też zbiera nienajgorsze opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że sprzedają je za 20PLN taniej niż nówki hehe - gwarancji brak, no i kupuje się kota w worq jakby nie patrzeć....

 

A jaki polecacie zoom? (jaka kwota?) zaznaczam, że nie jestem wyczynowcem :Boink: i nie chciałbym przeznaczać więcej niż 250PLN na okulary (bo będą droższe niż mój telep :o) ). Jeszcze nie czas na zabawki Hi End :Salut:

 

 

A po co ci gwarancja na okular?? Nie wiem co tam ci się może popsuc :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz - jestem zdania, że jak coś jest tknięte to przynajniej o 30 - 40% tańsze - inaczej nie ma sensu się w to pakować. Po co mi gwarancja? - dla mojego spokoju.... lubię mieć nowe zabawki na gwarancji...

Zbig pisał mi kiedyś, że kupując śmigane okulary kilka razy się nadział (uszkodzenia np po obserwacji słonka). Także za śmiganki mogę dać maxa 130PLN za 2 szt Plossli.... skoro nówki można kupić za 200-210PLN to szkoda ryzykować i kupować coś dotkniętego za powiedzmy 190PLN... :huh:

Co do zooma to już mi wyjaśniliście, że trza parę łądnych groszy przeznaczyć na coś co będzie działało OK - więc na razie dziękuję - pozostanę przy Plosslach (może kiedyś - jak astro stanie się no 1 lub 2 :-) - na razie chcę tylko pokukać przez sprzęta - bardziej z ciekawości niż z miłości do astro :rolleyes: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jap: jeśli chcesz kupować używki, to nie narzekaj na ich cenę. Albo nie myśl o tych, które mają taką cenę, albo poczekaj- może ona zejdzie niżej. Komentowanie jest niesmaczne.

Twoje posty zrozumialem tak:

chcę się pobawić- nie mam czym - szkoda mi kasiory - dawać no mi tu szybko na moich warunkach !

 

Nic do ciebie nie mam- ale chyba nie tędy droga. Okazje się trafiają, ale trzeba na nie wyczekać. Ale na pewno nie krytykować innych przy tej okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie Kellner 20 mm co kiedys byly w zestawach Synty sa duzo lepsze od 20 mm plossla . Pole cos z 52 st. Takie okulary bywaja po 40 zl . 10 mm z tego zestawu juz wykazuje lekka aberacje chromatyczna .

Sa to jasne okulary i do DS pasuja.

Co do odkupowanych okualrow to kilka razy kupilem dobre, ale tez bywalo odwrotnie. Kupilem jakis za 130 a nowy 190. Nie warto bylo zaoszczedzic te 60 bo stracilem 130. Sadze, ze sprzedajacy czasem nie orietuje sie, ze okulary sa zle. Ma zly obraz i sprzedaje. Mogl wczesniej porozkrecac , albo ktos jeszcze wczesniej itp.

W x14 rosyjskim brakowalo 1 soczewki . Z takimi wpadkami trzeba sie liczyc .

Malo kto napisze, ze ma problemy wyostrzyc sprzedawanym okularem, czy jakies paprochy widzi, albo wysle do sprawdzenia. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

saywiechu!

 

Moje posty powinieneś rozumieć tak:

 

chcę się pobawić 2 razy w miesiącu - nie mam czym - szkoda mi kasiory bo nie wiem co przez pierwsze w życiu lustro zobaczę - dawać no mi tu coś na moich warunkach (może być powoli - nie śpieszy mi się)! :D

 

Nie krytykuje kogoś kto wystawia śmigany sprzęt za cenę sklepową - bo może np okularu doknął sam Elvis Presley i zaczyna nabierać wartości... :ha: po prostu wyraziłem swoją opinię ... Każdy ma prawo żądać za towar ile chce - toż to jeo własność...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukujesz taniutkich i dobrych okularów? Te dwa słowa w astronomii nigdy nie idą w parze :-)

Okular dobrej jakosci ( piecio, albo szescioelenentowy) musi kosztować powyżej dwóch stów, tu naprawdę płacisz za jakość. Natomiast jesli chodzi o plosle to zdecydowanie najlepszy stosunek jakości do ceny

wszystkie plosle mają taki sam symetryczny układ soczewek, różnica tkwi w jakosci saczewki i użytej powłoce, dlatego warto kupować okulary prestiżowych firm, Vixen i Celestron są ok - pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukujesz taniutkich i dobrych okularów? Te dwa słowa w astronomii nigdy nie idą w parze :-)

Okular dobrej jakosci ( piecio, albo szescioelenentowy) musi kosztować powyżej dwóch stów, tu naprawdę płacisz za jakość. Natomiast jesli chodzi o plosle to zdecydowanie najlepszy stosunek jakości do ceny

wszystkie plosle mają taki sam symetryczny układ soczewek, różnica tkwi w jakosci saczewki i użytej powłoce, dlatego warto kupować okulary prestiżowych firm, Vixen i Celestron są ok - pozdro

 

 

Okular przeciętnej jakości kosztuje około 200zł :Boink: , bardzo dobrej jakości okulary to koszt od około 400zł do 800zł a praktycznie idealne okulary, takie które podczas obserwacji przywracają nas o zawrót głowy kosztują około 1tys i wzyż :Beer: . Nietety za jakość trzeba zapłacić, lepiej mieć dwa bardzo dobre okulary niż wiaderko szkła ale słabej jakości.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular przeciętnej jakości kosztuje około 200zł :Boink: , bardzo dobrej jakości okulary to koszt od około 400zł do 800zł a praktycznie idealne okulary, takie które podczas obserwacji przywracają nas o zawrót głowy kosztują około 1tys i wzyż :Beer: . Nietety za jakość trzeba zapłacić, lepiej mieć dwa bardzo dobre okulary niż wiaderko szkła ale słabej jakości.

Pozdrawiam.

 

 

Jeśli obserwujesz Naglerem, to faktycznie chyba wiesz o czym mówisz :-) pozdro, i najlepszego seeingu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obserwujesz Naglerem, to faktycznie chyba wiesz o czym mówisz :-) pozdro, i najlepszego seeingu

 

 

Kiedyś byłem na pewnym zlocie i razem zemną był mój tata kytóry o astronomi wie niewiele i na sprzęcie niezbyt się zna. Tak sie akurat stało że stały obok siebie dwa takie same teleskopy, różnica polegala tylko na tym że w wyciągu jednego znajdowałs się Nagler a w wyciągu drugiego Poolsl, okular miały taką samą ogniskową. Tato zobaczył przez dwa teleskopy nie wiedząc że są w nich inne okulary i powiedział mi " ten twój teleskop jest jakiś lepszy, obraz jest dużo brdziej kontrastowy i te gwiazdy są jakies bardziej punktowe" :Boink::Boink::Beer::Beer:

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda. Nie wszystkie plossle są symetryczne. Więc różnic jest więcej.

 

 

Cytat z fachowej literatury:

''Plossl - jest nazywany okularem symetrycznym, gdyż składa się z dwóch jednakowych dubletów achromatycznych, zwróconych do siebie soczewkami dodatnimi, ma on dość dobrze skorygowaną sberrację, a jego pole wynosi około 50 stopni'' - tak są skonstuowane klasyczne plossle

Pisząc że nie wszystkie plossle są symetryczne , pewnie miałeś na mysli super plossle, pięcioelementowe

okulary, które z klasycznymi plosslami nie mają nic wspólnego (po za drugim członem nazwy, oczywiście)

Ale super plossle to już całkiem inna bajka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mało fachową literaturę cytujesz :) Układ symetryczny jest szczególnym przypadkiem 4-elementowego plossla. Są jednak 4-elementowe plossle niesymetryczne. A układy 5-elementowe to już inna bajka.

 

W związku z tym że masz na koncie 1600 postów, i zapwene sporoą posiadłes wiedzę na owy temat, wyjaśnienia przyjmuję z pochyloną głową. pozdr. życzę pogodnego nieba i okularów nie gorszych od Naglera :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.