Skocz do zawartości

Lornetka.


DziOOba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem nowicjuszem na waszym forum i jako nowicjusz chcialam sie was poradzic .

Postanowilam sobie zakupic pierwsza w swoim zyciu lornetke.

Po wstepnej analizie funduszy i zasobow naszego serwisu "alledrogo":)

Wybor padl na lornetke Lornetka Berkut BPC 20x50.

Lornetka ta mi sluzyc do dziennych obserwacji przyrody.

Koniecznie zalezy mi na jak najwiekszym przyblizeniu i interesuje mnie czy owa lornetka ma faktycznie jak to ladnie sobie reklamuja przyblizenie az 20 razy.

Z gory dziekuje za odpowiedzi a rowniez czekam na sugestie co jesli nie Berkut :)

Pozdrawiam wszystkich forumowiczow i wszsytkie forumowiczki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berkuta 20x50 wlasnie niedawano mialem (kupilem w prezencie wlasnie

dla osoby, która chciala miec duuuuze powiekszenie).

 

Zalety:

- lekka i poręczna

- duże powiększenie faktycznie jest

- w dzień ok

- punktowe obrazy gwiazd i dobra kolimacja (ale to wiadomo,

zależy od egzemplarza). Jednak lornetka do mnie przyszła

pocztą zapakowana tak, że np. Meade Lidlowe przy tym to

by przyszedl w kawałkach, Berkut doszedl cały i poprawnie

skolimowany (dziwne...)

 

Wady:

- za małe obiektywy, 50mm dla 20x to za mało, obraz jak dla mnie

trochę za ciemny w nocy, ale księżyc wygląda niezle :)

- małe pole widzenia, mniej niż Tento 20x60, z tego co pamietam to

Berkut 20x50 ma chyba z 52 m/1000m, Tento 62m/1000

- jakoś jej budowa nie wygląda na super solidną, stanard zwykłego Tento 10x50

(pomimo plusu, że doszedł cały pocztą to jednak mam jakieś opory...)

 

Tyle bo krótko ją miałem i nawet dokładnie nie sprawdzałem,

ale ogolnie wywarła dobre wrażenie (ale miałem model praktycznie nie

używany)

 

Reasumując:

Jak szukasz czegoś do obserwacji w dzien to może byc, zalezy za ile ją kupisz,

jesli do 100 to ok, powyzej to juz lepiej dolozyc kilkadziesiat zlotych i kupic

Tento 20x60. Jeśli masz nadmiar gotówki to z takich małych a o w miarę dużym

powiększeniu polecam Zeissa Pentekarem 15x50. To juz inna półka cenowa i jakościowa,

ale mi przypadła do gustu.

 

Ps. Bez statywu to przez lornetkę 20x zobaczysz mniej niż przez 10x :)

Edytowane przez mbodek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybor padl na lornetke Lornetka Berkut BPC 20x50.

Lornetka ta mi sluzyc do dziennych obserwacji przyrody.

 

Nie wiem dlaczego, ale większość początkujących osób ma strasznie ciśnienie na powiększenie. Sam to przechodziłem lata temu, kiedy ciężko zebrane pieniądze (w czasach późnego PRL-u zdobyte dzięki zbieraniu butelek) wydałem na lunetę Tourist 20x30. Już miałem w rękach model 10x30, ale widok dwa razy większego powiększenia spowodował, że chwyciłem 20x. Teraz pluję sobie co jakiś czas w brodę, że nie wybrałem 10x, bo miałbym małą lunetkę do podglądania ptaków w parku, a tak mam lunetę do leżenia w szufladzie.

 

W każdym razie jeżeli chodzi o obserwacje przyrody to szczerze odradzam kupowania takiego kloca o takim powiększeniu. Dużo, dużo lepszym wyborem będzie kupno BPC 10x50. Lornetka 20x50 będzie po pierwsze ciemna. Po drugie przy jej polu widzenia 60/1000 można oglądać kwiatki, a nie przyrodę, która się rusza. Do kwiatków lepiej podejść. Po trzecie najdalej za pół roku wyląduje w szufladzie i już stamtąd nie wyjdzie.

 

Jeżeli powiększenie jest absolutnie kluczową sprawą to większość osób zajmujących się oglądaniem przyrody jednoznacznie stosuje w tym momencie lunetę. Przy maksymalnie ograniczonym budżecie jest do kupienia monokular MP 20x60 czyli połówka Kronosa, który można traktować jak lunetę. Przy odrobinę większym można już wybrać Tourista 10-40x60, ZRT 457 i tak dalej.

 

PS. Witam po raz drugi użytkowników forum. Niestety moje konto się zepsuło, a na reakcję administracji się nie doczekałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzi00ba,

 

akurat ta lornetka nie jest dobrym wyborem :(

 

Kolega "rozpracował" BPC20x50 i okazało się, że ma ona wbudowane dodatkowe soczewki (coś jakby Barlowy). Powodują one znaczne pociemnienie obrazu, co nie jest rzeczą pożądaną.

 

Poprę wypowiedź Miernika - POWIĘKSZENIE JEST JEDNYM PARAMETRÓW LORNETKI, który ma wpływ na inne cechy (źrenica wyjściowa, kąt widzenia), a te z kolei - na komfort obserwacji.

Nie ekscytuj się więc TYLKO powiększeniem.

Jeśli masz obserwować KOMFORTOWO z ręki - weź bino z powiększeniem od 7 do 10 razy (maksimum 12x).

Jeśli mają być to obserwacje TYLKO dzienne, pomyśl o obiektywach 40-50 mm.

Gdybyś chciał prowadzić obserwacje przed świtem lub po zmierzchu, to celuj w 50 mm, która jest instrumentem jaśniejszym.

Co do zakupów na allegro - można kupić po przyzwoitych pieniądzach fajną lornetkę, ale możesz dostać też lornetkę rozjustowaną (dającą "podwójny" obraz) lub z inną usterką, której usunięcie może kosztować więcej niż sama lornetka. Generalnie nie powinno się kupować lornetek bez uprzedniego oglądnięcia ich. Tym bardzie będzie to trudne dla Ciebie, który - jak rozumiem - nie miał do czynienia z lornetkami.

 

To, co proponuję: dozbieraj parę złociszy i kup nową lornetkę z gwarancją w dobrej firmie. Np. w http://deltaoptical.pl kupisz już lornetki serii TAIGA (dla początkującego będzie jak znalazł) z obiektywem 40 mm w okolicach 160 zł, a z 50 mm nieco ponad dwieście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z tą dodatkową soczewką do by się nawet zgadzało,

podejrzanie ciemna jak na ten typ lornetek, w dzien

nie przeszkadza, w nocy tak-mało widać.

Nie jest ogolnie zła (małe odblaski, ostrość, itp),

Niemniej o dziwo aktualny uzytkownik bardzo zadowolony (bo duze powiekszenie

i dobra ostrosc...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.