Skocz do zawartości

Pytanie


KILLER

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy teleskop którego ognisko gł. obserwujemy w okularze daje obraz odwrócony. Teleskop w systemie Gregoriego posiada za ogniskiem gł. lustro wklęsłe odbijające wiązkę rozbieżną, skupiając ją w drugim ognisku i w tym przypadku obraz jest prosty. Nie jest on stosowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taki "Teleskop w systemie Gregoriego" jest wogóle dostępny do kupienia? Powiem o co mi dokładnie chodzi. Mianowicie jestem na kupnie sprzętu o dużym powiększeniu (od 100x do 200x). Narazie chciałem sie zorientować ile musiałbym wydać na taki sprzęt. Patrzyłem na różne teleskopy i wiem że za 1300 zł można już kupić o takim powiększeniu. Ale mi chodzi o to żeby obraz był "rzeczywisty" a nie odwrócony. A jak wygląda sprawa z takim sprzętem?:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=183

 

Dla mnie najważniejszymi czynnikami są: powiększenie, jasność obrazu (żeby nie był za ciemny) i wspomniane właśnie powiększenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty nie potrzebujesz żadnego "Gregoriego", tylko kątówkę z pryzmatem albo soczewkę obracającą obraz, tym bardziej jeśli chcesz tym sprzętem samoloty oglądać. O, coś takiego 45 stopni: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=134

albo 90 stopni od razu z gwintem do MTO: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=132

A jasność, pamiętaj, zawsze jest odwrotnie proporcjonalna do powiększenia dla danegu sprzętu.

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taki "Teleskop w systemie Gregoriego" jest wogóle dostępny do kupienia? Powiem o co mi dokładnie chodzi. Mianowicie jestem na kupnie sprzętu o dużym powiększeniu (od 100x do 200x). Narazie chciałem sie zorientować ile musiałbym wydać na taki sprzęt. Patrzyłem na różne teleskopy i wiem że za 1300 zł można już kupić o takim powiększeniu. Ale mi chodzi o to żeby obraz był "rzeczywisty" a nie odwrócony. A jak wygląda sprawa z takim sprzętem?:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=183

 

Dla mnie najważniejszymi czynnikami są: powiększenie, jasność obrazu (żeby nie był za ciemny) i wspomniane właśnie powiększenie.

 

1. W zasadzie z każdego refraktora możesz uzyskać obraz prosty stosując odpowiednią złączke kątową.

2. MTO jest obiektywem, a nie teleskopem. Można z niego zrobić teleskop, ale wymaga to:

- zakupu dodatkowych elementów (szukacz, złączka kątowa, okulary, statyw, ewentualnie montaż); w efekcie może się okazać, że teleskop za niecałe osiem stów kosztuje półtora tysiąca albo i więcej

- trafienia dobrego egzemplarza, bo - o czym mowa już była na tym forum nie raz - powtarzalność jakości MTO jest taka sobie; poczytaj ostatnie posty o obiektywie tej samej konstrukcji: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;#entry201513

- przyzwyczajenia się do niewygodnego ustawiania ostrości przy pomocy pierścienia (tak jak to jest w obiektywach).

Zatem - jeśli lubisz ryzyko - to wchodź w MTO

3. Aby osiągnąć dobry obraz przy powerze 200 razy, to :

- musisz mieć dobrej jakości sprzęt o aperturze minimum 100-130 mm (dla optyki bardzo dobrej jakości)

- musisz mieć do tego dobrej jakości okulary

- musisz mieć sztywny statyw z głowicą lub montażem

- musisz mieć dobry seeing

To wszystko tylko po to, aby Cie krew nie zalewała, jak popatrzysz w okular, a obraz będzie migał Ci przed oczami.

Reasumując: czarno widzę 200x za 1300 zł :(

100x - 150x jest realne. Pytanie tylko - z jakim komfortem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem zastanawiałem sie nad lunetą ale jak bym sobie kupił teleskop to równiez mógłbym sobie pooglądać niebo w nocy. Mieszkam na wsi i nie mam żdnego problemu z "lewymi" światłami jakie są w miastach. Mam dość duży ogród i dużo miejsca. Jak jest pogodna noc to widze droge mleczną. Dlatego jestem troche bardziej za kupnem teleskopu. A np jakbym kupił:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=347

 

ten teleskop ma w zestawie nasadke kontową.

 

Albo np ten:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=406

 

i do niego mógłbym dokupic nasadke kontową.

 

Narazie chce sie dowiedzieć od Was fachowców co mógłbym kupić i nie być zawiedziony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem zastanawiałem sie nad lunetą ale jak bym sobie kupił teleskop to równiez mógłbym sobie pooglądać niebo w nocy. Mieszkam na wsi i nie mam żdnego problemu z "lewymi" światłami jakie są w miastach. Mam dość duży ogród i dużo miejsca. Jak jest pogodna noc to widze droge mleczną. Dlatego jestem troche bardziej za kupnem teleskopu. A np jakbym kupił:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=347

 

ten teleskop ma w zestawie nasadke kontową.

 

Albo np ten:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=406

 

i do niego mógłbym dokupic nasadke kontową.

 

Narazie chce sie dowiedzieć od Was fachowców co mógłbym kupić i nie być zawiedziony.

 

Mak chyba łatwiejszy w użyciu do spottingu samolotów. Ale nasadka potrzebna Ci będzie pryzmatyczna, a tam w zestawie jest lustrzana, ona nie obraca góra-dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Killer jednym sprzetem pogodzic 2 sprawy ;samoloty i astronomię bedzie naprawde ciężko.

W 2 poscie kładziesz największy nacisk na powiększeniei to jest błąd.

Pamiętaj nigdy niekupuj teleskopu pod dzględem powiekszenia.

Na teleskopy to patrzyłes z boku , popatrz przez okular i wtey podejmij decyzje[ a moze lornetka]

Ryszard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Killer jednym sprzetem pogodzic 2 sprawy ;samoloty i astronomię bedzie naprawde ciężko.

W 2 poscie kładziesz największy nacisk na powiększeniei to jest błąd.

Pamiętaj nigdy niekupuj teleskopu pod dzględem powiekszenia.

Na teleskopy to patrzyłes z boku , popatrz przez okular i wtedy podejmij decyzje[ a moze lornetka]

Ryszard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że wiem jak wyglądaja zdjęcia samolotów robione aparatem z tym konkretnym teleskopem i nie są złe. Chodzi mi o to że chciałbym również pooglądać baaardzo dalekie obiekty naziemne i dlatego chce sie dowiedzieć czy tą nasadką o której wspomniałem post wyżej da sie obraz ustawić prosto. Co do obserwacji nieba to czuje że mnie to wciąga ponieważ posiadam skromnego Kronosa 20x60 i juz troche miałem okazje pooglądać księżyca i większe gwiazdy i zaczeło mnie to naprawde interesować. Dlatego zależy mi na teleskopie. Niestety nie posiadam kilku-kilkunastu tysięsy złotych na super ekstra sprzęt tak jak np ten za ponad 63 tys zł:

 

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...t=33&page=1

 

Ta osoba która właśnie kupiła ten

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=347

 

teleskop wybrała ten model żeby właśnie połączyć spotting z astronomią tylko on nie kupił żadnej nasadki kątowej i obraz ziemski ma odwrócony a ja bardziej wolałbym żeby ten obraz był prosty i dlatego pytam Was czy ta nasadka bedzie do tego dobra. Cena również by mi odpowiadała więc dlatego jestem dość mocno na niego nastawiony. Wiem że sprzęty tego typu sa bardzo drogie ale każdy kupuje to na co go stać. Chciałem jeszcze zaznaczyć że nie planuje tego zakupu juz w tej chwili, tylko mam zamiar kupić teleskop dopiero na wiosne, bo i tak narazie nie mam całej kwoty na sprzęt a i z pogoda w zimie to wiadomo jak jest. Dlatego mam sporo czasu na poszukiwania odpowiedniego sprzętu.

Edytowane przez KILLER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasadka kątowa 90 stopni daje obraz prosty, ale odwrócony jak w lustrze, lewa strona jest po prawej. Nasadka kątowa 45 stopni daje obraz prosty rzeczywisty, ale przy dużych powiększeniach jakość obrazu może nie być najlepsza. Można sprawdzić w sklepie.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2 poscie kładziesz największy nacisk na powiększeniei to jest błąd.

Pamiętaj nigdy niekupuj teleskopu pod dzględem powiekszenia.

to jest blad jesli chodzo o astronomie. ale jesli chodzi o obserwacje dzienne dalekich obiektow i samolotow oczywistym wydaje sie wybór najwiekszego mozliwego powiekszenia, ktore pozwoli na sensowne utrzymanie obiektu w okularze. a swiatla i tak jest pod dostatkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi że nie potrzebuje większego powiększenia niż 200x do obiektów ziemskich, a co do obserwacji gwiazd, czy księżyca wydaje mi sie że te 200x też spokojnie wystarczy. A tak o to wygląda zdjęcie samolotu na przelotówce zrobione aparatem połączonym z tym teleskopem:

 

http://img246.imageshack.us/img246/5337/13qq02om8.jpg

 

Ten samolot leciał ok 15 km od obserwatora. A ja bede obserwował samoloty jeszcze w większej odległości niż ta.

Edytowane przez KILLER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wyzwanie! :szczerbaty:

Połączyć dwie na pozór sprzeczne żeczy, nie znam sie na tym dokładnie ale jeżeli chodzi o maksymalne sensowne powiększenie dla teleskopu to możemy chyba podwyższyć jego granice, wkońcu mamy pod dostatkiem światła, aż do uzyskania obrazu który ukazuje wady optyczne sprzętu...

Bedziesz musiał się nieźle wygimnastykować aby podążać za takim specyficznym obiektem ;)

 

Ale to jest zdanie niedoświadczonego amatora

 

Pozdrówko i dobrego wyboru!! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile te wszystkie "odwracacze obrazu" wpływają na obraz. W każdym razie taka soczewka, jaka jest dołączana do Skyluxów- psuje bardzo. Na tyle bardzo, że ja jej po prostu nie używam, chcąc polukać sobie np. ptaszki na jeziorze. Do obserwowania obiektu tak jak pokazuje to telep i podążania za nim można się przyzwyczaić. A fotki? Wystarczy jakikolwiek program graficzny i jest "prosto" :D

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o astro to co jestem wstanie zobaczyć przez ten teleskop ""Synta/Sky-Watcher" MAK102 EQ2"?? Ewentualnie czy jesct możliwe połączenie tej nasadki lub innej do tego teleskopu?? http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...a5a418823c85f4c

 

lub taka:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ec1496f615f6409

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kil,

Przez Mak-a o średnicy 10 cm można zobaczyć dużo, ale nie jestem pewien, czy akurat 200x da się komfortowo wyciągnąć. Być może, jeśli optyka jest dobra i kupisz dobrej klasy okulary, to jest to w jego zasięgu.

Przeczytaj to: http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/...a%C4%87_okulary

 

Dowiesz się stamtąd m.in, że:

- co do powiększeń podawanych przez sprzedawców: pamiętaj, że z dowolnego teleskopu możesz wyciągnąć dowolnie wielkie połączenie. To tylko kwestia zakupu odpowiednich okularów. Problem z tym, że powyżej granicy 1,6-2x średnica obiektywu w mm obraz staje się niewyraźny i nie przeskoczysz tego, takie są prawa optyki.

Żeby obliczyć powiększenie musisz podzielić ogniskową aparatu przez ogniskową okularu. Czyli okular 10 mm z ogniskową 1300 mm tej Synty da Ci powiększenie 130x. Żeby usiągnąć 200x musiałbyś wziąć okular 6 mm. Im krótsza ogniskowa tym lepsze okulary są potrzebne dla komfortowej obserwacji (poczytaj fragment o ER).

 

Nawiązując do Twojego pytania,zwróć uwagę na średnicę wyciągu. Są, ogólnie dwie, 1,25 cala i 2 cale. Do wyciągu 1,25 cala pasuje każdy okular, każda przejściówka kątowa, każda nasadka bino (w tym te, która zalinkowałeś), filtr, przedłużka itede, byle też była w standardzie 1,25". Dwa cale raczej nie będą Ci do samolotów potrzebne, a wszystko jest wtedy droższe.

 

Ale nie wydaje mi się, żeby połączenie nasadki bino z kątówką odwracającą było szczególnie dobrym pomysłem - za dużo pryzmatów po drodze. Może kup jakąś dużą lornetkę z wymiennymi okularami?

 

I jeszcze wydaje mi się, że montaż EQ raczej kiepsko Ci będzie do samolotów potrzebny. Może kup oddzielnie tubę optyczną i jakąś mocną głowicę foto lub montaż alt-aZ, lub jakiś montaż widłowy?

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc musiałbym jeszcze do teleskopu dokupić okulary? Czy z tych by sie nadawały jakieś? Które byście polecali? (oczywiście nie mówie tu o "Lantanowe" bo te sa piekielnie drogie)

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...bba877a9e3bec99

 

Przyznam że jestem lekko zdezorientowany. Załużmy że kupiłem ten teleskop i do niego musze dokupić odpowiedni okular, i ewentualnie nasadke kątową żeby mieć prosty obraz? Przepraszam że tak sie dopytuje ale jestem lekko mówiąc "zielony". W sumie koszt nasadki kontowej i okularu nie jest aż taki duży i nie bedzie problemu. Cena łącznie wzrośnie mi o ok 200-250 zł do ceny teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość teleskopów ma jakieś okulary w zestawie, ten Mak, o którym pisałeś miał chyba 10 mm i 25 mm, na początek Ci wystarczą.

 

Ale ja Ci dobrze radzę, poszukaj jakiegoś forum spotterów i tam popytaj, bo moim zdaniem z tym montażem EQ to robisz błąd. Ale tak z tego co pamiętam spoterzy lubią MTO-11, do tego jakaś przejściówka na okular 1,25", okular, najlepiej tego Vixena zoom 8-24 mm, bo na dużym powiększeniu nic nie znajdziesz, a jak zaczniesz je zmieniać to samolot Ci spier... Pamiętaj, że większe powiekszenie to mniejsze pole widzenia.

Oczywiście, zwróć uwagę na opinię Benedykta powyżej. Do rozważenia z tańszych sprzętów są też Rubinary.

 

Alternatywnie, Mak 100-130 mm (sama tuba) i ten sam okular.

 

Do tego głowica foto i mocny statyw. Z czasem doczepisz bez problemu dowolną lustrzankę i będziesz focił.

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teoretycznie musiałbym złożyc sobie tekleskop samodzielnie z części? Ja samodzielnie nie mam możliwości złożyć takiego sprzętu. Musiałbym poprosic o to kogos kto sie naprawde na tym zna. Obawiam sie że musiałbym także z taka osoba jechac do sklepu bo pewnie kupiłbym nie to co potrzeba. :mellow: Musze jeszcze dopytac tego gościa co tym teleskopem obserwuje i robi fotki jak to jest. Ale skoro dziennie wystawia na forum po kilkanaście fotek samolotów to chyba nie jest to aż tak trudne. A z tego co wiem to on nie ma żadnych innych okularów ani nasadki kątowej. Wszystko ma tak jak kupił w sklepie bez samodzielnej modyfikacji..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze jeszcze dopytac tego gościa co tym teleskopem obserwuje i robi fotki jak to jest.

O właśnie. Cieszę się, że wreszcie na to wpadłeś.

Ale skoro dziennie wystawia na forum po kilkanaście fotek samolotów to chyba nie jest to aż tak trudne.

Myślę że po zrobieniu pierwszego tysiąca zdjęć, to faktycznie jest całkiem proste.

A z tego co wiem to on nie ma żadnych innych okularów ani nasadki kątowej. Wszystko ma tak jak kupił w sklepie bez samodzielnej modyfikacji..

Owszem, do fotografowania nie jest potrzebny żaden z tych elementów. Potrzebny jest za to aparat fotograficzny, który można przyczepić do obiektywu.

 

Czyżby zbliżał się czas komunii? Eee, raczej Gwiazdka... :)

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pieknie ładnie ale jak mi przyjdzie kupic tube optyczną i cała mase innych podzespołów to ja sie nie zmieszcze nawet w 3 000 zł. Za sam montaż musze dać co najmniej 600 zł, a gdzie tam jeszcze reszta części. To juz nie na moja kieszeń. Cały ten tekleskop kosztuje niecałe 1300 zł, a za kolejne 1500 to wolałbym sobie kupic dobry aparat fotograficzny. Ja wiem że im wiecej kasy sie przeznaczy na sprzęt tym lepiej no ale nie każdy ma worek pieniędzy na sprzet. Jakieś granice muszą być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.