Skocz do zawartości

Proszę o pomoc


Baloniq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym kupić jakiś porządny okular do obserwacji mgławic do teleskopu Soligor MT-800... Mam 350 zeta jak na razie :D Czytałem ze najlepiej byłby to 8mm... ale z jakiego rodzaju okularów byłby najlepszy? np. LVW ?? Z tego co widziałem w serii LVW nie ma 2" czyli mam kupic 1,25"?? Byłbym wdzięczny za pomoc...

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeżytym przeze mnie w sobotę "szoku okularowym" spróbuję doradzić ci możliwie jasny okular- choćby dobrej jakości Plossla, jeśli 1,25". A za resztę filtr.

Ale co do ogniskowej... Qrcze, mgławice w 8 mm? To moim skromnym zdaniem fajne np. do gromad kulistych i małych otwartych... chyba, że "mgławice" rozumiesz tak, jak rozumiał je Messier ;)

Może napisz jakie już masz okulary, no i wyjaśnij co chcesz obserwować tym okularkiem.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam miałem niedawno ten problem.

 

Ale ja zainwestowałem w okular długoogniskowy wychodząc z założenia że M-ki najpierw trzeba znależć. O LVW przy kwocie o której mówisz raczej trzeba zapomnieć (koszt ok 750 zł).

 

Wydaje mi sie lepiej wybierac okulary które daja konkretne korzysci. (plossl jest po prostu średniakiem).

 

Ja do swojej synti 200/1000 wybrałem Swana WO 33mm 2', oraz LV 6 mm 1,25 (jako planetarny). W standardzie miałem (10mm i 20 mmSP)

 

pozdrowienia

maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam miałem niedawno ten problem.

 

Ale ja zainwestowałem w okular długoogniskowy wychodząc z założenia że M-ki najpierw trzeba znależć. O LVW przy kwocie o której mówisz raczej trzeba zapomnieć (koszt ok 750 zł).

 

Wydaje mi sie lepiej wybierac okulary które daja konkretne korzysci. (plossl jest po prostu średniakiem).

 

Ja do swojej synti 200/1000 wybrałem Swana WO 33mm 2', oraz LV 6 mm 1,25 (jako planetarny). W standardzie miałem (10mm i 20 mmSP)

 

pozdrowienia

maciej

 

i jak sprawuje ci się WO 33mm w Syncie ?? przymierzam się właśnie do zakupu takiego okularku, ale jeszcze przeglądam opinie o WO 25mm B)

pozdrówka :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swan jest dość dobrym okularem do przeglądu nieba. Ja mam RKE i bardzo sobie go chwalę, pomimo wytwarzanej przez niego w Newtonie zdecydowanie większej komy niż przez Swana. RKE jest po prostu jaśniejszy i łatwiej nim znajduje się słabe DSy. Tyle, że gwiazdy przy krawędziach pola wyglądają jak same DSy :D Ale mam 32 mm i zdecydowałem się na RKE 25 mm. Tzn. jest to wybór "świadomy" ;)

 

Do takich "poszukiwawczych" zadań oblukałem ponadto LWV ... jak dla mnie całkiem za ciemny ;)

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DO MT800 to 16mm to max (4mm źrenica).

 

kupuj LVW! Przy f/4 tylko tak bedziesz miał szerokie pole z jak najmniejszym astygmatyzmem okularu.

 

nie opowiadajcie o swoich okularach przy używaniu ich z innymi światłosiłami to zupełnie inna bajka.

 

ps. wszystko zależy od tła jakie masz. 8mm da ci 2mm źrenicy do mgławic będzie dobrze, ale w zalezności od tła mozna już patrzeć od 12mm. zalezy co kto ma i lubi.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.