Skocz do zawartości

Jak to jest z soczewkami Barlowa?


Biohazard

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś mógłby mi wyjsnić w praktyce jak stosować soczewki Barlowa? Wiem, że zbliżają i że obraz jest ciemniejszy ale niewiele poza tym. Praktycznie chodzi mi o odpowiedź na pytania:

 

1. Czy jest sens stosowania soczewki Barlowa 3x czy to znacznie pogorszy jakość obrazu (przypuszczam że teoretycznie będzie on 3 razy ciemniejszy) ale np załóżmy jaka jest różnica jeśli mialbym teleskop o ogniskowej 1200mm i założył okular 20mm i do tego barlowa 2x to da 120x a jak damy barlowa 3x do tgo samego okularu to da nam powiększenie 180x. Jaka jest różnica jeśli zastosował bym zamiast 20mm + barlow 2x i 3x odpowiednio soczewek 10mm i 6mm (ok 180x). Czy jest duża różnica czy obraz też jest odpowiednio ciemniejszy?

2. Czy można łączyć soczewki barlowa? Np. 20mm + barlow 2x + barlow 3x teoretycznie powinno to dać 5x czyli ogniskowa 1200 i 20mm + barlow 5x to daje powiększenie 300x? Czy jest to możliwe i czy to w ogóle ma sens?

 

Jestem początkujący - cały czas czekam na zakup telepa (co przy dobrych wiatrach nastąpi w przeciągu miesiąca) i zastanawiam się nad powyższymi pytaniami. Przepraszam za małą wiedzę ale dopiero zaczynam... Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy okazji jeszcze jedno pytanie - okular zoom 8-20 mm znaczy że to jest od 8mm do 20mm czy 8 i 20mm ? i jak to jest w praktyce ? no bo jeśli jest to od do ... to wychodzi o wiele taniejk niż zakup odpowiednich okularów (kilku) i czy można do tego zastowowac barlowa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie o tym?

http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...;products_id=54

warto? czy lepiej zainwestować te 300zł w barlowa i jakiś okular 15mm (do synty 200/1200 - w przyszłości mam zamiar kupić)

Zastanawiam się w takiem razie czemu taki zoom jest tak tani skoro to tyle w jednym - czy jakość obrazu jest sporo gorsza? i czy można do tego stosować barlowa ?

Edytowane przez Biohazard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W barlowa 2" po założeniu przejściówki można wkładać okuary 1,25", po zastosowaniu przejściówki jakość obrazów jest taka sama jak była bez niej.

 

wielkie dzięki za to że walnie przyczyniasz się do uzupełnienia mojej wybiórczej jeszcze wiedzy astronomicznej :-) pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.