Skocz do zawartości

w październiku też latają ...


meteorit

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

wlasnie kolega zaobserwowal ładnego bolida w granicach -7/-9 (lekkie chmury, obserwowany przez okno z jasnego pokoju). Kolor biały, nastąpiła defragmentacja na kilka kawałków.

Miejsce obserwacji: Warszawa, z okna Wydziału FIzyki UW na Hożej. Przelot bolidu trwał około 1-2 sek i zniknął za budynkiem. Spadek pod kątem prostym w kierunku południowym. Godzina 19:43 czasu miejscowego. Ktoś może obserwował to zjawisko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) mam nadzieje, ze cos go zlapalo z pfn'u i jutro bedzie fotka :D

 

No w tej częsci Polski jest kilka stacji

 

http://pfn.pkim.org/?q=pl/node/200

 

Szkoda ze niezrobiliscie po obserwacji szkicu na tle gwiazd..

Tak jak obserwator tego jasnego zjawiska 20 minut po Waszym bolidzie..

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=14098

 

Z pewnoscią było by to pomocne..

Znajac zycie ciężko to już po tym czasie odtworzyć z pamięci..

 

Edit:

 

Zjawisko to widziała juz 4 osoba z centrum Warszawy.

 

 

Krzyś ;)

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis Justyny Cholki z Warszawy:

 

Dzisiaj (16.10.2006) o godzinie 17:43 czasu UT będąc w centrum Warszawy zauważyłam bolida na południowym wschodzie. Niestety nie widziałam początku zjawiska, maksimum blasku miało miejsce na wysokości okolo 50 stopni, meteor

osiągnął mniej więcej -6 mag. Zakończył się fragmentacją na wysokości ok. 40 stopni.

 

Arek

Edytowane przez Arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany, to sporo osob go widzialo!

Jak dlugo trwal przelot? kolega obserwowal tylko fragment lotu... ciekawe czy sa szanse na spdek?

 

Szkoda ze niezrobiliscie po obserwacji szkicu na tle gwiazd..

Tak jak obserwator tego jasnego zjawiska 20 minut po Waszym bolidzie..

W Warszawie w dalszym cigu nie ma szans na gwizdy... totalny ciff na niebie... śladu tez nie bylo widac :-(

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany, to sporo osob go widzialo!

Jak dlugo trwal przelot? kolega obserwowal tylko fragment lotu... ciekawe czy sa szanse na spdek?

(...)

 

Zjawisko to raczej nie było zbyt jasne aby mozna mówic o spadku...

Przydałoby się ponad 10 na minusie...

 

A warto wspomnieć iż Justyna jest członkiem PKiM..

Więc określenie jasności jest z pewnością dość dokładne..

 

Więc - 6 to za mało aby mówic o spadku.

 

......ale przyjdą Taurydy...

...bedzie na co jeszcze popatrzeć niedługo...

 

 

ps. Można by było prosic moderatora o wydzielenie wątku z tego tematu..

Bo to się ma nijak do tytułu "wrześnień obfituje..."

Wkońcu ani to wrzesień ani ... ;)

 

Krzyś ;)

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

ps. Można by było prosic moderatora o wydzielenie wątku z tego tematu..

Bo to się ma nijak do tytułu "wrześnień obfituje..."

Wkońcu ani to wrzesień ani ... ;)

 

Krzyś ;)

 

zrobione, mam nadzieję, że teraz, tytuł będzie Ci odpowiadał :rolleyes:

ale jak nie, to naturalnie zmienię

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są pierwsze dane. Stacja w Łodzi kierowana przez p. Iwonę Birecką i jej uczniów złapała opisywane powyżej zjawisko. Efektowne bydle :)

 

Sprawdziłem plik inf.

Widać ze ten bolid ogłupił MetReca..

I prócz ładnego zdjęcia nie zostały żadne dane :(

 

zrobione, mam nadzieję, że teraz, tytuł będzie Ci odpowiadał :rolleyes:

ale jak nie, to naturalnie zmienię

pozdrowienia

 

Dzięki

 

 

Pozdrawiam Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

to ja jestem tym kolegą o którym pisał Zbyszek (meteorit) w pierwszej wiadomości :-). Chciałem tylko doprecyzować, póki jeszcze pamiętam:

- 2 sek to nie był czas przelotu ale czas, przez który go oglądałem (gdy pokazał się w oknie i zniknął za budynkiem). W tym czasie zrobił na niebie jakieś 20 stopni.

- w Wawie były chmury i nie było widać ani jednej gwiazdy więc ciężko z określeniem pozycji ale to już chyba nie istotne bo złapała go stacja bolidowa :-)

- nie jestem przekonany co do defragmentacji ale chyba była (tak na 70%). Pod koniec obserwacji błysnął jak flara po czym zniknął za budynkiem.

- bolid przeleciał w momencie gdy w gronie: Zbyszek Tymiński, Tomek Kubalczak i ja (Marcin Stolarz) oglądaliśmy meteoryty przywiezione przeze mnie z Maroka i chwilę przed tym jak przeszlifowaliśmy jeden "inczej wyglądający", który wydaję się być 50 gramowym, pięknym chondrytem węglistym. To się nazywa mieć farta zobaczyć takiego bolida w takim momencie! :-))

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, mam 29 wiosen i mieszkam w Brodnicy w KUJ-POM

 

wczoraj widziałem "wypasionego" bolida... zauważyłem go jak minął gwiazdozbiór Orła a dopalał się dopiero w okolicach Strzelca. Działo się to równo o 20:30 i trwało dobre 3 sekundy.

Z powodu poświaty od odświetlenia ulicznego widziałem tylko jasny punkt... bez szczegółów typu rozpadanie się na części

 

coś cicho tu jeszcze o tym zjawisku... czyżbym tylko ja go widział ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, mam 29 wiosen i mieszkam w Brodnicy w KUJ-POM

 

wczoraj widziałem "wypasionego" bolida... zauważyłem go jak minął gwiazdozbiór Orła a dopalał się dopiero w okolicach Strzelca. Działo się to równo o 20:30 i trwało dobre 3 sekundy.

Z powodu poświaty od odświetlenia ulicznego widziałem tylko jasny punkt... bez szczegółów typu rozpadanie się na części

 

coś cicho tu jeszcze o tym zjawisku... czyżbym tylko ja go widział ?

Witaj.

Ja z Torunia go nie widziałem. Ale to pewnie przez kometę, od której trudno oderwać wzrok. A z balkonu miałem też widok na Orła. Niestety miejsce bardzo zaświetlone i pewnie na chwilę odwróciłem wzrok albo byłem przyssany do lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.