Skocz do zawartości

NGC5128


Tadek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam krótkie pytanko: cóz to jest takiego NGC5128??? domyslam się ze jeden obiektów DS ale gdyby ktośmi to opisal dokładniej.... Widziałem zdjęcie tego tworu i szczęka mi opadła - wyglada niesamowicie- to jedna z takich rzeczy, na które mozna się gapić godzinami. Poprosze o jakieś szczegóły tego obiektu -moze odległość, przez jaki sprzęt jest osiagalny itp. Z góry dzięki!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to jakaś urokliwa mgławica albo galaktyka czy jakaś ciekawa gromada, nie mam pod ręką atlasu ani programu, żeby sprawdzić. Ale musisz być świadom jednej rzeczy: tego typu obiekty NIE wyglądają w teleskopie tak, jak na zdjęciach, szczególnie nie ma co liczyć na kolory. Nasze oczy uzbrojone nawet w teleskop nie są w stanie pokazać tego samego, co klisze czy przetworniki elektroniczne [CCD, video] dysponujące długim czasem ekspozycji. Niektórych mgławic nie da się w ogóle dostrzec w teleskopie bez użycia specjalnych filtrów. Galaktyki spiralne strukturę ramion ujawniają dopiero w sporym sprzęcie średnicy rzędu pewnie 300mm i to w dobrych warunkach [np. góry]. To, co będziesz widział, będzie i w dużym, i w małym sprzęcie widoczne przeważnie jako mlecznobiała mgiełka. Ale np. o ile w lornetce gromada kulista M13 jest widoczna jako kulka waty, to w teleskopie można z niej wydobyć pojedyncze gwiazdy. Podobnie jest z niektórymi innymi obiektami, jest więc o co walczyc z tą wielkościa sprzętu, nie mówiąc o tym, że ze wzrostem kalibru naszej "armaty" rośnie tez ilość obiektów, które możemy namierzyć... Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj sobie jakiś program-planetarium. Polecam Cartes du Ciel, ew. SkyMap. Można tam podpiąć katalogi ze zdjęciami. Masz wtedy w zasięgu kilku klikięć informacje o obiekcie i jego ładne zdjęcie.

 

P.S.

NGC to skrót od "New General Catalogue"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniek (jeśli mogę się tak zwracać)- dzięki za informację! Przeglądałem zdjęcia wielu obiektów ale ten zrobił na mnie naprawdę wrażenie. Wiem już, że podobne zdjęcia sa nasycane sztucznie kolorami i nasz wzrok nie zarejestruje takich bajecznych widoków na żywo.... Czy takie zdjęcia gdzie obiekt naprawde widać b. wyraźnie i jest sporej wielkości sa wykonywane wyłącznie przez teleskopy umieszczane na orbicie czy z tych naziemnych jest możliwe uzyskanie takich efektów??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem już, że podobne zdjęcia sa nasycane sztucznie kolorami

Mylisz się bracie. Te kolory na prawdę istnieją. Widzą je jednak tylko czułe detektory i klisze fotograficzne.

Znasz powiedzenie ...W nocy wszystkie koty są czarne?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Adam. Przejrzałem juz link Piotra i Twój. Z angielskim- astronomicznym radze sobie z trudem ale co nieco wyłapałem z opisu na stronie Piotra:-) mam oczywiście tysiac innych pytań ale spróbuję najpierw poczytwć podstawy o galaktykach a potem ew. zabiorę Wam jeszcze czas -teraz zadawałbym pewnie dziecinne pytania ;D Czy niebo nad Australia (poza oczywiście dostępem do obserwacji zupełnie innych obiektów) daje duzo lepsze mozliwościi pogodowo-atmosferyczne??? Pewnie maja mniej zanieczyszzceń, inna wilgotność itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością mają lepiej. Troche może im przeszkadzać piach z pustyń niesiony wiatrem ;). Jeździłem kiedyś troche po Turcji, w środkowej Anatolii [klimaty też trochę stepowo-pustynne] przeważnie piękne, bezchmurne niebo, tylko spore zapylenie nisko nad horyzontem, widać szczególnie, jak się na jakąś samotną górę wyczłapie, np. na jaki wygasły wulkan ze 3tyś. metrów ;) Ale niebo może byc niesamowite, to fakt.

Wracając do kwestii kolorów mgławic: one są prawdziwe, tylko jak Piotr napisał nasze oczy są za słabe by je dostrzec, nawet wzmocnione teleskopem, po ciemku widzimy wszystko szare i kropka. Inna sprawa, że "sztuczne" detektory mogą mieć różna charakterystykę widmową, więc na wyjściu możemy otrzymać nieco różne zabarwienie np. używając różnych klisz, inaczej naświetlając itp. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.