Jump to content

NGC5128


Tadek
 Share

Recommended Posts

Mam krótkie pytanko: cóz to jest takiego NGC5128??? domyslam się ze jeden obiektów DS ale gdyby ktośmi to opisal dokładniej.... Widziałem zdjęcie tego tworu i szczęka mi opadła - wyglada niesamowicie- to jedna z takich rzeczy, na które mozna się gapić godzinami. Poprosze o jakieś szczegóły tego obiektu -moze odległość, przez jaki sprzęt jest osiagalny itp. Z góry dzięki!!!

Link to comment
Share on other sites

Pewnie to jakaś urokliwa mgławica albo galaktyka czy jakaś ciekawa gromada, nie mam pod ręką atlasu ani programu, żeby sprawdzić. Ale musisz być świadom jednej rzeczy: tego typu obiekty NIE wyglądają w teleskopie tak, jak na zdjęciach, szczególnie nie ma co liczyć na kolory. Nasze oczy uzbrojone nawet w teleskop nie są w stanie pokazać tego samego, co klisze czy przetworniki elektroniczne [CCD, video] dysponujące długim czasem ekspozycji. Niektórych mgławic nie da się w ogóle dostrzec w teleskopie bez użycia specjalnych filtrów. Galaktyki spiralne strukturę ramion ujawniają dopiero w sporym sprzęcie średnicy rzędu pewnie 300mm i to w dobrych warunkach [np. góry]. To, co będziesz widział, będzie i w dużym, i w małym sprzęcie widoczne przeważnie jako mlecznobiała mgiełka. Ale np. o ile w lornetce gromada kulista M13 jest widoczna jako kulka waty, to w teleskopie można z niej wydobyć pojedyncze gwiazdy. Podobnie jest z niektórymi innymi obiektami, jest więc o co walczyc z tą wielkościa sprzętu, nie mówiąc o tym, że ze wzrostem kalibru naszej "armaty" rośnie tez ilość obiektów, które możemy namierzyć... Pozdrawiam

-Jarosław

Link to comment
Share on other sites

Zainstaluj sobie jakiś program-planetarium. Polecam Cartes du Ciel, ew. SkyMap. Można tam podpiąć katalogi ze zdjęciami. Masz wtedy w zasięgu kilku klikięć informacje o obiekcie i jego ładne zdjęcie.

 

P.S.

NGC to skrót od "New General Catalogue"

Link to comment
Share on other sites

Heniek (jeśli mogę się tak zwracać)- dzięki za informację! Przeglądałem zdjęcia wielu obiektów ale ten zrobił na mnie naprawdę wrażenie. Wiem już, że podobne zdjęcia sa nasycane sztucznie kolorami i nasz wzrok nie zarejestruje takich bajecznych widoków na żywo.... Czy takie zdjęcia gdzie obiekt naprawde widać b. wyraźnie i jest sporej wielkości sa wykonywane wyłącznie przez teleskopy umieszczane na orbicie czy z tych naziemnych jest możliwe uzyskanie takich efektów??

Link to comment
Share on other sites

Wiem już, że podobne zdjęcia sa nasycane sztucznie kolorami

Mylisz się bracie. Te kolory na prawdę istnieją. Widzą je jednak tylko czułe detektory i klisze fotograficzne.

Znasz powiedzenie ...W nocy wszystkie koty są czarne?

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Adam. Przejrzałem juz link Piotra i Twój. Z angielskim- astronomicznym radze sobie z trudem ale co nieco wyłapałem z opisu na stronie Piotra:-) mam oczywiście tysiac innych pytań ale spróbuję najpierw poczytwć podstawy o galaktykach a potem ew. zabiorę Wam jeszcze czas -teraz zadawałbym pewnie dziecinne pytania ;D Czy niebo nad Australia (poza oczywiście dostępem do obserwacji zupełnie innych obiektów) daje duzo lepsze mozliwościi pogodowo-atmosferyczne??? Pewnie maja mniej zanieczyszzceń, inna wilgotność itd?

Link to comment
Share on other sites

Z pewnością mają lepiej. Troche może im przeszkadzać piach z pustyń niesiony wiatrem ;). Jeździłem kiedyś troche po Turcji, w środkowej Anatolii [klimaty też trochę stepowo-pustynne] przeważnie piękne, bezchmurne niebo, tylko spore zapylenie nisko nad horyzontem, widać szczególnie, jak się na jakąś samotną górę wyczłapie, np. na jaki wygasły wulkan ze 3tyś. metrów ;) Ale niebo może byc niesamowite, to fakt.

Wracając do kwestii kolorów mgławic: one są prawdziwe, tylko jak Piotr napisał nasze oczy są za słabe by je dostrzec, nawet wzmocnione teleskopem, po ciemku widzimy wszystko szare i kropka. Inna sprawa, że "sztuczne" detektory mogą mieć różna charakterystykę widmową, więc na wyjściu możemy otrzymać nieco różne zabarwienie np. używając różnych klisz, inaczej naświetlając itp. Pozdrawiam

-Jarosław

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.