Skocz do zawartości

Jaki sprzet na planetoidy ??


Gość Disciple

Rekomendowane odpowiedzi

Sorry za lameriade ale czytajac ksiazke w ktorej jest krociotki rozdzial o planetoidach zaciekawilo mnie jakim sprzetem mozna dostrzec np. te jasniejsze jak Westa czy Pallas ? w mojej ksiazce nie ma o tym neistety nic (lornetka wchodzi w rachube ?). A tak pozatym zna ktos jakies ciekawe strony poswiecone tematyce tych wlasnie malych "kuleczek" ? :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o te jaśniejsze, to jasnosci maksymalne wynoszą :

(4) Westa - 6,2 mag, (2) Pallas - 6,9 mag

(1) Ceres-7,3 mag, (7) Iris - 7,5 mag

(3) Juno - 7,8 mag, (6) Hebe - 8,1 mag

(15) Eunomia - 8,3 mag ,(8) Flora - 8,6 mag

 

Jak widać jest kilka planetoid do których obserwacji wystarcza lornetka (ale koniecznie na statywie !!). Podałem tylko te najjasniejsze, co osiągaja jasnosci powyżej 9 mag, powinny być więc bez trudu widoczne w większej lornetce, np popularnej 20x60.

 

Oczywiście do słabszych planetoid wskazana jest większa luneta lub teleskop - teleskopem np 11-cm sięgnioej już do planetoid 12,5 mag pod ciemnym niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja potwierdzam, że na poczatku lata widziałem Westę jak była w Pannie przy pomocy lornetki 7x50 ze statywu z żurawiem ale przy pomocy mapy na kompie - od gwiazdki do gwiazdki. Była nawet jasna w porównaniu z widocznymi innymi gwiazdkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne asteroidy, jak Vesta są idelnym celem lorneciarza, tym bardziej, że od biedy można na nie polować nawet w mieście - jedyną trudnością jest w tym przypadku słaba widocznośc konstelacji. Najlepiej polowac na nie następująco: robimy mapke z programu planetaryjnego np. HNSKY z położeniem danego obiektu wśród gwiazd i próbujemy po prostu zidentyfikować, która z gwiazd w naszym polu widzenia jest planetoidą. Dla pewności powtarzamy obserwację w ciągu paru dni i wtedy widać, że nasza "gwiazdka" wędruje po niebie, zmieniając położenie. Najlepiej wybrać taki termin, kiedy dany obiekt jest widoczny na tle jakiegoś charakterystycznego, łatwego do identyfikacji układu gwiazd. Rok czy dwa temu Vesta "włóczyła sie" po okolicach Aldebarana i Hiad, będąc doskonałym celem z balkonu w mieście... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.