Skocz do zawartości

Raport - OPZYCJA MARSA


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Jak udały się obserwacje - pokazy Marsa w róznych częściach Polski , gdzie nie zawiodła pogoda , a gdzue jak zwykle aura zepsuła obserwacje.

 

U mnie niestety pogoda była marna , sporo chmur nad horyzontem , zatem obserwacje były bardzo mizerne dużo lepsze były trzy dni temu i mam nadzieje że dziś będą lepsze , a jak u Was ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj wystawiłem sprzęt na balkon w nadziei na dziurę w chmurach. Trochę po północy niebo pokrywał już tylko lekki, wysoki cirrusik. Za to wiało jak cholera - przewracało mi stołek na balkonie! Ale za to powietrze było szalenie przjrzyste - przewiane chyba ;) Takich obrazów Marsa nie miałem jeszcze nigdy dotąd. Spokojnie mogłem użyć pow. ponad 300x (dokładnie 317 z PL 6,3 NPZ), a przy 200x obraz był tak dobry, jak w normalny wieczór przy 80x.

Co dziwne, filmy, jakie robiłem przy okazji wcale nie wyszły jakoś rewelacyjnie. Ale przez okular wyraźnie było widać to, co potem na fotkach: Syrtis Major, Sinus Sabeus i oczywiście Południową Czapkę.

mars_2003.08.27_22h50m_ut.jpg

Tak jak mówiłem - fotka żadna specjalna. Ale widok w okularze był bomba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to ja dalem ciała, bo jak koło 23-ciej wystawiałem rurę na blkon, by wystygła, to wiało okrutnie i chmury, zero Marsa. Odpuściłem od razu, za to rano była ładna pogoda, może przeczekać trzeba było... Ale jeszcze chyba powrotu z Islandii nie odespałem jak należy i to też swoje robi... Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w Międzyzdrojach niebo było piękne.

Tylko sprzętu porządnego zabrakło. ;)

Ale nie narzekam. Jak się bardzo długo przyglądałem to nawet widziałem te ciemniejsze struktury na planecie. Tylko czapy polarnej się nie dopatrzyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, na południowej półkuli Marsa idzie lato, dlatego też czapa się "topi" (dokładniej sublimuje).

Niesamowita jest prędkosc z jaką czapa zanika! Za miesiąc pewnie będzie bardzo trudno ją w ogóle dostrzec, nie ze względu na srednice kątową planety, ale wlasnie na rozmiary liniowe samej czapy.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.