Skocz do zawartości

Merkury dla listopadowych skowronków


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety, nie będziemy świadkami najbliższego przejścia Merkurego na tle tarczy Słońca, ale już wkrótce nadarzy się okazja, aby zaobserwować planetę. Będzie to jedna z niewielu elongacji, w czasie których położenie planety będzie tak korzystne, że będzie widoczna przez dwie godziny przed wschodem Słońca. Można więc wykorzystać czas przed wyjściem do szkoły/pracy i zerknąć na Merkurego, o ile tylko pozwoli na to listopadowa pogoda.

 

różnica - różnica między wschodem Merkurego i Słońca

h - wysokość Merkurego na godzinę przed wschodem Słońca

mag. - jasność Merkurego

 

 

data-wsch.Merk.-wsch.Sł.-różnica-h-mag.

 

10.11 - 6:37 - 6:54 - 0h17m - 00 - +4,6

11.11 - 6:25 - 6:56 - 0h31m - 00 - +3,8

12.11 - 6:13 - 6:58 - 0h45m - 00 - +3,0

13.11 - 6:02 - 6:59 - 0h57m - 00 - +2,4

14.11 - 5:53 - 7:01 - 1h08m - 01 - +1,8

15.11 - 5:44 - 7:03 - 1h19m - 02 - +1,3

16.11 - 5:37 - 7:05 - 1h28m - 03 - +0,9

17.11 - 5:31 - 7:06 - 1h35m - 04 - +0,6

18.11 - 5:26 - 7:08 - 1h42m - 05 - +0,3

19.11 - 5:23 - 7:10 - 1h47m - 06 - +0,1

20.11 - 5:20 - 7:12 - 1h52m - 07 - -0,0

21.11 - 5:19 - 7:13 - 1h54m - 07 - -0,1

22.11 - 5:18 - 7:15 - 1h57m - 07 - -0,2

23.11 - 5:18 - 7:17 - 1h59m - 08 - -0,3

24.11 - 5:19 - 7:18 - 1h59m - 08 - -0,4

25.11 - 5:20 - 7:20 - 2h00m - 08 - -0,4

26.11 - 5:22 - 7:21 - 1h59m - 08 - -0,5

27.11 - 5:25 - 7:23 - 1h58m - 07 - -0,5

28.11 - 5:27 - 7:24 - 1h57m - 07 - -0,5

 

Patrząc na te dane warto zwrócić uwagę, jak małą jasność ma początkowo Merkury (po przejściu na tle tarczy Słońca), oraz jak szybko poprawiają się warunki jego widoczności :)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli którego listopada tak praktycznie planeta zacznie byc widoczna i przez ile dni ? Bo 10 to chyba jeszcze nie będzie widać.

 

Według mnie w miarę dobre warunki obserwacji rozpoczną się około 18 listopada i potrwają około dwóch tygodni. Najlepsze 25, 26 listopada.

 

Trzeba jednak pamiętać, że Merkury jest trudną planetą do obserwacji i przy jej poszukiwaniach bardzo dużo zależy od warunków atmosferycznych, przede wszystkim przejrzystości powietrza nisko nad horyzontem, tam gdzie przebywa planeta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

No to jutro np w Australii szykuje się święto i wielkie lukanie :D

Już widzę te wszystkie sprzęty o raaaaany :blink:

Wielka szkoda że to nie u nas , będziemy jeszcze musieli trochę cierpliwie poczekać bo następne widoczne w Polsce przejście Merkurego przed tarczą słoneczną będzie widoczne jeśli mam dobre info to w 2016 roku czy gdzieś za ok.10 lat:rolleyes:

 

Co do Merkurego to postaram się na niego zapolować , oby tylko pogoda w miarę dopisała.

Oczywiście dziekuję za info w sprawie Merkurego!!.

 

Pozdrawiam! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nareszcie udało mi się dzisiaj zobaczyć Merkurego :szczerbaty: , na którego polowałem już od tygodnia. Dotychczasowe polowania kończyły się na wyłączaniu budzika, spojrzeniu przez okno i kładzeniu się spowrotem spać.

Merkurego obserwowałem przez lornetkę i refraktor 700/60. Było wyraźnie widać małą tarczę planety, ale nie dostrzegłem żadnej fazy (pewnie sprzęt za słaby). W obserwacjach przeszkadzał trochę wiatr.

 

Mam jeszcze pytanie czy Merkury był widoczny w zeszłym roku w Lipcu lub Sierpniu ?

Bo wtedy chyba też widziałem Merkurego, ale nie mam 100 % pewności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było wyraźnie widać małą tarczę planety, ale nie dostrzegłem żadnej fazy (pewnie sprzęt za słaby).

paradoks :szczerbaty:

 

 

 

ja dziś też patrzyłem w niebo ale nie znalazłem go :blink: myśle że to przez chmury ktróre akurat były tylko na poludniowym wschodzie :szczerbaty:

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merkurego obserwowałem przez lornetkę i refraktor 700/60. Było wyraźnie widać małą tarczę planety, ale nie dostrzegłem żadnej fazy (pewnie sprzęt za słaby). W obserwacjach przeszkadzał trochę wiatr.

 

Mam jeszcze pytanie czy Merkury był widoczny w zeszłym roku w Lipcu lub Sierpniu ?

Bo wtedy chyba też widziałem Merkurego, ale nie mam 100 % pewności.

 

Rano Merkury miał fazę 60% i średnicę tarczy około 6,5". Tak więc przez niewielki instrument mogłeś mieć problem z zaobserwowaniem fazy. Podpowiem tylko, że fazy Merkurego i Wenus są łatwiej zauważalne na jasnym, niż ciemnym niebie, ale oczywiście w przypadku tego pierwszego przy dość dużym powiększeniu.

 

W ubiegłym roku dość dobre warunki obserwacji Merkurego wystąpiły na przełomie czerwca i lipca wieczorem oraz w drugiej połowie sierpnia rano.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie udało mi się dzisiaj zobaczyć Merkurego :szczerbaty: , na którego polowałem już od tygodnia. Dotychczasowe polowania kończyły się na wyłączaniu budzika, spojrzeniu przez okno i kładzeniu się spowrotem spać.

Merkurego obserwowałem przez lornetkę i refraktor 700/60. Było wyraźnie widać małą tarczę planety, ale nie dostrzegłem żadnej fazy (pewnie sprzęt za słaby). W obserwacjach przeszkadzał trochę wiatr.

 

Mam jeszcze pytanie czy Merkury był widoczny w zeszłym roku w Lipcu lub Sierpniu ?

Bo wtedy chyba też widziałem Merkurego, ale nie mam 100 % pewności.

 

 

 

zciągnij sobie ten programik http://www.m31.spb.ru/StarCalc/main.htm cofnij date na interesujący cię dzień i będziesz wiedział inaczej nie dam rady odpisac bo nie korzystam ze swojego kompa, a tu nie ma starcalc'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu myślałem znów zobaczyć Merkurego. Dzisiaj nie chciało mi sie więcej spać, a że było dopiero przed 6:00 więc szybko sie ubrałem i wyruszyłem na łowy...

 

Dorzucam fotke. Nic specjalnego, ale planetka ładnie świeci...

post-2563-1165041247_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano byłem na polowanku na Merkurego, ale to co uważałem za Merkurego patrząc przez lornetkę 8x

w teleskopie o powiększeniu 175x wyglądało tak samo, czyli jakaś gwiazdka, która migała na niebiesko i czerwono.

Obiekt zauważyłem po 6:00 więc już jaśniało. Horyzont w miejscu obserwacji był do około 4* zasłonięty przez budynki

więc gdzie ten Merkury ? bo według programu powinien być na 9* nad horyzontem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dziś rano byłem na polowanku na Merkurego, ale to co uważałem za Merkurego patrząc przez lornetkę 8x

w teleskopie o powiększeniu 175x wyglądało tak samo, czyli jakaś gwiazdka, która migała na niebiesko i czerwono.

Obiekt zauważyłem po 6:00 więc już jaśniało. Horyzont w miejscu obserwacji był do około 4* zasłonięty przez budynki

więc gdzie ten Merkury ? bo według programu powinien być na 9* nad horyzontem.

 

Dopiero teraz zauważyłem ten post, wiem, że późno, ale się do niego odniosę.

 

Jeżeli obserwowałeś 3 grudnia rano w Zamościu, to Merkury o godzinie 6:00 był zaledwie około 4° nad horyzontem. A więc mógł być jeszcze zasłonięty przez wspomniane przez Ciebie budynki.

 

Natomiast do zdjęć Grzegorza się nie odniosę, bo już wcześniej napisałem (na innym forum), że podobają mi się takie ujęcia :)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.