Skocz do zawartości

Fotki z Jezior


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Było mokro, bardzo mokro. Skraplająca się rosa skutecznie utrudniała robienie ekspozycji. W ramach edukacji nie poddawałem się i strzeliłem pare obiektów.

 

M42 (4 x 5 min ISO800)

 

m42color.jpg

 

M45 (7 x 5 min ISO800)

 

m45.jpg

 

M81,82 (6 x 3 min ISO800)

 

m81.jpg

 

We wszystkich zdjęciach za mało materiału, żeby zrobić coś lepszego. Ale każdy czas przeznaczony na astrofoto nie jest czasem straconym. Wręcz przeciwnie.

 

Co istotne, wszystkie ekspozycje bez guidowania!

 

Czekam na prezentacje zdjęć z przerobionych Canonów (Waldek, Lotar)... Będzie masakra - coś czuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było mokro, bardzo mokro. Skraplająca się rosa skutecznie utrudniała robienie ekspozycji. W ramach edukacji nie poddawałem się i strzeliłem pare obiektów.

 

Pozadni astronomowie nie obserwuja gdy wilgotnosc przekracza 85-90% Szkoda niszczyc aluminium a i droga elektronike moze szlag trafic. Wezcie to pod uwage.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, nawet fajnie to wyszło, ale z st4 to chyba jednak będziesz musiał się przeprosić ;) .Czekam co pokaże Lotar z edka i przerebionego canona.

 

Hehehe, no pewnie będę używał, bo po coś kupiłem. Mam sporą komę, która wali jeszcze bardziej, bo środek matrycy nie jest środkiem krążka światła - jest przesuniety sporo. Dlatego koma z jednej strony jest 3x większa. Być może mam nieosiowo wyciąg. Trzeba będzie to posprawdzać.

 

Większość odrzutów nosi ślady dziwnych "wstrząsów", czego powodem mogą być tylko ludzie. A jak wiemy, ruch był spory ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam poważny problem z tą optyką. Wg mnie problemem jest nieosiowo zamontowany wyciąg, a być może także niedokładna odległość korektora od matrycy.

 

Zobaczcie tę klatkę na której zrobiłem lekko rozogniskowane gwiazdki. To chyba nie powinno tak wyglądać? Zobaczcie, że środek pola wskazywany przez kąt gwiazdek nie jest na środku matrycy.

 

Co ciekawe, teleskop jest idealnie skolimowany z tym wyciagiem (wyskość lusterka także). Więc jedyna możliwość to taka, że coś tu jest krzywo.

 

Może ktoś już przerabiał ten problem?

CRW_1338.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważcie, że elipsa krążków gwiazd jest inna w górnej części pola (w stosunku do dolnej). Na górze elipsy układają się wzdłuż "lini" ciągniętych od środka. Natomiast w dolnej części elipsy są prostopadłe. To chyba dowodzi teorii, że aparat z korektorem nie jest prostopadły do linii optycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem

Tak na szybko wstawiam M42.

Kilka wniosków:

 

1. Z przerobionego Canona jestem bardzo zadowolony. Ci którzy nie są jeszcze zdecydowani powinni uczynić to jak najszybciej :)

2. Za mało materiału zrobiłem M42 (zamiast gadać trza focić), ale jak tu nie gadać o astro w Jeziorach :):)

3. Nie zrobiłem przyzwoitego materiału na przepalony środek mgławicy

 

Skład: SW80ED+Flattener0,8+GPD2+8klatekx180sek/800ISO

 

m42-jeziory.jpg

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Lotar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlot to nie jest dobre miejsce do robienia astrofoto, np. zapomniałem darków zrobić. Mimo wszystko i tak wyszło całkiem nieźle.

W każdym razie atmosfera na placu boju była fantastyczna.

17 x 240sek iso800, 350d modyfikowany, Tak FS-128 f6, NJP bez guidowania.

 

plejadymax1000.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam poważny problem z tą optyką. Wg mnie problemem jest nieosiowo zamontowany wyciąg, a być może także niedokładna odległość korektora od matrycy.

 

Zobaczcie tę klatkę na której zrobiłem lekko rozogniskowane gwiazdki. To chyba nie powinno tak wyglądać? Zobaczcie, że środek pola wskazywany przez kąt gwiazdek nie jest na środku matrycy.

 

Co ciekawe, teleskop jest idealnie skolimowany z tym wyciagiem (wyskość lusterka także). Więc jedyna możliwość to taka, że coś tu jest krzywo.

 

Może ktoś już przerabiał ten problem?

Może któreś z luster jest mocno ściśnięte i deformuje obraz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gały już mi wychodzą od tego lampienia w monitor. Niestety prawdopodobnie materiał Californii i sam obrabiający jest do du.... Nie jestem zadowolony z końcowego wyniku, ale cóż próbować trzeba dalej.

 

Skład zestawu:SW80ED+Flattener0,8+GPD2+8klatekx180sek/800ISO

 

california-jeziory.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gały już mi wychodzą od tego lampienia w monitor. Niestety prawdopodobnie materiał Californii i sam obrabiający jest do du.... Nie jestem zadowolony z końcowego wyniku, ale cóż próbować trzeba dalej.

 

Skład zestawu:SW80ED+Flattener0,8+GPD2+8klatekx180sek/800ISO

 

california-jeziory.jpg

 

Ale wiesz, nie ma tak naprawdę straconego czasu w astrofoto. Zawsze coś zostaje. Jak nie ekspozycje, to doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było mokro, bardzo mokro. Skraplająca się rosa skutecznie utrudniała robienie ekspozycji. W ramach edukacji nie poddawałem się i strzeliłem pare obiektów.

...

 

Adam, sorry za pytanie ale ostatnio nie jestem w stanie śledzić dokładnie forum i ta informacja mi umknęła. Mógłbyć napisać przez co i na jakim montażu to robiłeś? Z postów wnioskuje, że wszystko było guidowane st4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.