Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


arwe19

Rekomendowane odpowiedzi

Witam bardzo serdecznie na początku chciałbym przeprosić za umieszczenie tematu który był już wałkowany dziesiątki razy :) ale do żeczy , za miesiąc mam urodziny z tego względu że jestem zapalonym obserwatorem nocnego nieba (do tej pory tylko lornetkami ) chciałbym zakupić teleskop , przyznam że ograniczenia finansowe są dosyć spore ale nie zalezy mi na super sprzęcie ( w tym momencie z pewnością już kręcicie nosami :)

Chodzi mi o teleskop z którym mógłbym sobie w samotne wieczory skierować go w niebo i wpatrywać się w blask gwiazd i wyszukać jakieś jaśniejsze obiekty których obserwacja mogłaby sprawić trochę radości , mam trochę pojęcia na temat sprzętu astronomicznego i wiem jak traktujecie teleskopy z allegro za 120 zł ale nie o takim chciałem rozmawiać mam uipatrzone dwa tańsze rozwiązania na montażach paralaktycznych o to one

 

Teleskop Celestron PowerSeeker 80EQ link:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...0a94546330668fa

 

oraz

 

Teleskop Celestron FirstScope 70EQ link:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...0a94546330668fa

 

Wiem że to w zasadzie są zabawki ale ja serio nie potrzebuję sprzętu wysokiej klasy bo jestem naprawdę skromnym człowiekiem :) i będę bardzo uszczęśliwiony jeśli dzięki któremuś z wyżej wymienionych modeli uda mi się coś ciekawego zaobserwować a z czasem w przyszłości mając stabilność finansową zakupić konkretniejszy sprzęcik , oczywiście jeśli uznacie że któryś z tych teleskopów nadaje się do szczątkowych obserwacji to od razu inwestuje w lepszy okular a jaki to zależy od was fachowców :) moim osobistym zdaniem lepszy jest ten drugi model mimo mneijszej srednicy obiektywu co sądzicie ? Co da się zaobserwować przez takie zabawki hmmm?

 

Czekam na wasze opinie i doswiadczenia i za wszystkie z góry dziękuję i przepraszam za umieszczenie tego posta :)

 

ps. Jesli ktos probowal fotografować jakies obiekty z tych modeli teleskopow to bede wdzieczny za umieszczenie linka tutaj

 

POZDRAWIAM SERDECZNIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być na paralaktyku?

 

No i sorry , standrdowy zestaw pytan "nadzieńdobry"

 

Ile chcesz wydać?

Skad będziesz obserwował?

Co preferujesz w obserwacjach?

Czy gabaryty maja znaczenie?

 

Powiem tak. piszesz, że "z tego względu że jestem zapalonym obserwatorem nocnego nieba (do tej pory tylko lornetkami ) " przedsiadka na tak mały teleskop nie wniesie wiele przy DSach, więcej sięgniesz jedynie przy małych jasnych obiektach jak mgławice planetarne lub gromady kuliste (bo bedziesz mógł w przeciwieństwie do lorneki manewrować powiększeniem). Rozległe DSy moga wypasć nawet słabiej, bo lornetka np 25x70 pokaże je w większym polu niz refraktor 70/700...

 

Czekamy na doprecyzowanie solucji.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja po raz kolejny przedstawię swoją propozycję: zainteresuj się używanym sprzętem, np. takim.

 

Wydasz mniej kasy niż za sprzęt nowy, a osiągi takiego instrumentu są zdecydowanie wyższe niż proponowanych przez Ciebie siedemdziesiątek czy osiemdziesiątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Awięc warunki do obserwacji mam swietne , mieszkam na wsi na slasku wystarczy ze postawie teleskop przed domem i niemam zadnych swiatel do okola :) chciałbym pogladac miedzy innymi jowisza itd... i najjasniejsze obiekty mgławicowe i gromaduy wogóle wszystko co jest w zasiegu tej lunetki moje lornety to tez nie jakies super sprzet bo TENTO 14x45 awiec teleskop chyba pokaze wiecej , gabaryty raczej maja znaczenie bo teleskop bede bral na podworze albo ciut gdzies dalej ale jak mowie warunki sa a na okularze 20mm chyba ladnie widac niebo nawet jak sie na chybil trafil patrzy :) z teog co tam wyczytałem to teleskopy dla typowych amatorów zbieraja pozytywne opinie od uzytkownikow nie to co te syfy z allegro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że kiedys taki astronom powiedział mi że na poczatku po przygodzie z lornetka przesiadł sie na tanio lunete o srednicy 50mm heheheh i powiedzial ze jak pojrzal na saturna to mu oczy wyszly a dzisiaj ten widok nierobi na nim zadnej roznicy bo jest denny wg tego obrazu ktory uzyskuje na swoim aktualnym teleskopie ale chodzi o ten pierwszy zarys i radosc jak male dziecki nawet przy takiej malutkiej lunetce i wydaje mi sie ze na poczate przygody ktorys z tych modeli bylby dobrym wyborem napewno niezrazi mnie to do astronomii bo to niejest zabawka z allegro za 85 zl a dla montaz paralaktyczny to podstawa abym plynnie mogl sledzic podstawowe obiekty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czemu zmarnowany wątek kazdy kto ma lunete o tej srednicy te minimum 70mm chwali sobie obserwacje chwala ci ktorzy nie mieli stycznosci z lepszym sprzetem , rozumie was posiadacie takie potwory ze szok ale niestac mnie na to a jestem typem czlowieka ktory nie potrafi trzymac przy sobie kasy heheheh awiec jak juz mam to musze kupic bo przepije hahaha pozatym z takiej lunety takze da sie cos wycisnac kupuja dobre okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czemu zmarnowany wątek kazdy kto ma lunete o tej srednicy te minimum 70mm chwali sobie obserwacje chwala ci ktorzy nie mieli stycznosci z lepszym sprzetem , rozumie was posiadacie takie potwory ze szok ale niestac mnie na to a jestem typem czlowieka ktory nie potrafi trzymac przy sobie kasy heheheh awiec jak juz mam to musze kupic bo przepije hahaha pozatym z takiej lunety takze da sie cos wycisnac kupuja dobre okulary

 

Bo majac "pod nosem" ciemne niebo i ogrodek do dospozycji i pchac sie w zabawke 70mm to straszna marnacja warunkow.

 

Jesli to maja byc po prostu obserwacje wizualne, to zastanow sie nad lustrem ok. 200mm na Dobsonie, a nie pozalujesz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm a moze rozwaze wasze opinie co do synty tak czytami czytami ten teleskop naprawde moze byc ciekawym rozwiazaniem jesli na urodziny bym dostal juz jakas kase to juz jest jakis zaczatek wiadomo 1000 zl takze droga niechodzi ale jakas wygorowana cena takze to niejest w porownaniu do telepow ktore ogladalem , czy zakres obrazu w tej syncie jest szeroki? ze jak wezmy obiore sobie jakis punk na niebie powiedzmy ze przypadkowy to urzeknie mnie ilosc gwiazd na niebie i zakres pola widzenia? , jakie rozmiary ma ta synta ? transport to tylko z domu na podworze :) awiec chyba lajcik , a jak z konserwacja zwierciadeł dlatego takze chcialem sobie kupic refraktorek na paralaktyku bo jest wlasciwie bezproblemowy :)

 

 

A co do lornetki ktora posiadam tento 14x45 co da sie przez nia zauwazyc jowisza i jego 4 ksiezyce widzialem , saturna takze nawet pierscien w postaci bardzo jasnego paska jesli sie przypatrzec dokladnie hehe co jeszcze ? zanim dozbieral bym kasy na synte to obserwacje lornetkowe to dobry wybor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Awięc warunki do obserwacji mam swietne , mieszkam na wsi na slasku wystarczy ze postawie teleskop przed domem i niemam zadnych swiatel do okola :) chciałbym pogladac miedzy innymi jowisza itd... i najjasniejsze obiekty mgławicowe i gromaduy wogóle wszystko co jest w zasiegu tej lunetki moje lornety to tez nie jakies super sprzet bo TENTO 14x45 awiec teleskop chyba pokaze wiecej , gabaryty raczej maja znaczenie bo teleskop bede bral na podworze albo ciut gdzies dalej ale jak mowie warunki sa a na okularze 20mm chyba ladnie widac niebo nawet jak sie na chybil trafil patrzy :) z teog co tam wyczytałem to teleskopy dla typowych amatorów zbieraja pozytywne opinie od uzytkownikow nie to co te syfy z allegro

 

 

Człowieku jak ja bym miał takie warunki, to przez te wszystkie lata co obserwowałem lornetą nazbierałbym na 12 calowego newtona i nawet bym się nie zastanawiał. Wystarczy że wyniesiesz teleskop przed dom i obserwujesz, czego więcej chcieć? Ja muszę z ponad 26 kilowym sprzętem za każdym razem jeździć w teren i tylko mobilność zawężyła mi aperturę do 10 cali.

Z tą 70 mm to sobie daj spokój, po co wydawać pieniądze na marne. Minimum dla ciebie to 100 mm refraktorek, a optimum to 200mm newton.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BRAŁBYM TO , nie mając absolutnie kasy, a chcąc poprowadzić jakiekolwiek "szczątkowe obserwacje". To dobry sprzęt, który o ile ma przeciętną na swój wiek optykę, będzie na początek całkiem OK. Oczywiście lepiej się wstrzymać i kupić lustro 200 mm, jak radzą inni, bo różnica obrazów jest olbrzymia. Ale różnie z kasą bywa. Choć warto i pół roku zbierać na większy telepior.

W każdym razie na pewno nacieszysz się nim znacznie więcej, niż tymi maleństwami, które chcesz kupować :)

W razie czego byłbym gotów za pół roku, czy więcej, odkupić tego Tała, jeśli się na niego zdecydujesz.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym brał Synte 8"

mam warunki zblizone do Twoich i takze obserwuje Tento z tym że 10x50.

jest mnóstwo fajnych obiektów do obserwacji:oprócz planet mgławice,galaktyki i mnóstwo gromadek :Beer:

 

Co do lunetek/teleskopów to miałem taka "lunetę" przez jakiś czas i Tała 150.

Obraz Jowisza w lunecie niewiele odbiegał od tego który otrzymuje w lornetce.Natomiast w Tale robił wrazenie.Od razu widac pasy.Przede wszystkim Jowisz prezentuje sie jako tarcza a nie jak w "lunetce" i lornetce swiecący punkt.Jak sie przerzucisz na cos takiego to niekoniecznie zobaczysz różnice.niewiele wzrosna rozmiary kątowe i np.zwiekszy sie odległość miedzy ksieżycami galileuszowymi.

 

Ewentualnie mozesz wydać troszke mniej niz na Synte 8" i kupić Synte 6" ale to juz zalezy od Ciebie :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Co do lunetek/teleskopów to miałem taka "lunetę" przez jakiś czas i Tała 150.

Obraz Jowisza w lunecie niewiele odbiegał od tego który otrzymuje w lornetce.Natomiast w Tale robił wrazenie.Od razu widac pasy.Przede wszystkim Jowisz prezentuje sie jako tarcza a nie jak w "lunetce" i lornetce swiecący punkt.Jak sie przerzucisz na cos takiego to niekoniecznie zobaczysz różnice.niewiele wzrosna rozmiary kątowe i np.zwiekszy sie odległość miedzy ksieżycami galileuszowymi.

 

Dosyć nieprecyzyjne stwierdzenie. Co masz na mysli pisząc lunetka? Takie np. Pronto 66/400 to też lunetka a Jowisz w tej lunetce przy powiększeniu 100x to nie jest swiecacy punkt tylko spora tarcza z pasami chmur i sporą ilością detalu. Są lunetki i lunetki. Nie wspomne juz o takich "lunetkach" jak np. Megrezik APO 80...

 

Ewentualnie mozesz wydać troszke mniej niz na Synte 8" i kupić Synte 6" ale to juz zalezy od Ciebie :szczerbaty:

 

Może poczekajmy na kwote którą nasz kolega ma zamiar wydać? Tak w ciemno, to bez sensu.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisales, ze jestes skromnym czlowiekiem i potrzebujesz skromnego teleskopu. To fajnie ale prawda jest taka, ze przez skromny teleskop obraz Jowisza ucieszy cie tylko pierwsze kilka razy a po roku bedziez juz sie tylko wkurzal, ze nic nie widac.

I tak jestes w swietnej sytuacji bo ja na mojego pierwszego Uniwersala 9cm wydalem wiecej niz teraz kosztuje lekko uzywana Synta 8".

Wiec radze Ci, bez pospiechu. Lepiej poczekac i kupic cos porzadnego niz jakis bubel, ktory za rok bedzie nic nie wart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz te 1000zł tylko filozoficznie niechciałbyś ich wyadać, bo wolisz 558,69zł to jest to właśnie sedno wylania dziecka z kąpielą, nie znalezienie wewnętrznego fuj w starym telefonie i wogóle :rolleyes:

 

ps. twoje pytania wskazują ze sie nie orientujesz o co w obserwacjach chodzi.

 

zakres widzenia i takie tam inne.... Nie o to chodzi, chodzi o jasność obrazu obiektów.(mgławic, galaktyk) oraz zasięg czyli widzialność słabych gwiazd (nie widocznych gołym okiem) np gromady kuliste gwiazd, które w małym teleskopie widac jako szarą plamke a w duzym jako kulke gwiazd. róznica jest dramatyczna.

 

ps2 oczywiście pole widzenia nieba spada wraz z powiekszeniem.

 

ps3. musisz WIEDZIEĆ NA CO PATRZEĆ. planetarium na komputerze wiedza gdzie co jest OBOWIĄZKOWA! np. Cartes Du Ciel.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To krótkie refraktorki które niestety przy takiej światłosile będą waliły aberą. Jak masz ciemne niebo to bierz Newtona co najmniej 8" pokażę ci zdecydowanie więcej od takiego refraktorka.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosyć nieprecyzyjne stwierdzenie. Co masz na mysli pisząc lunetka?

oj zgodze sie z ta nieprecyzja moja :szczerbaty:

na poczatku zainteresowan niebem pozyczyłem jakis słaby refraktorek.parametrów nie znam.wówczas było najwazniejsze by ogladac niebo.po wycelowaniu na Jowisza zobaczyłem co wyzej opisałem.rewelacji nie było wiec i odczucia nienajlepsze,stąd ta moja subiektywna opinia.

Zgodze sie z tym ze popełniłem bład bo ogolnie "krytyka" poleciała w refraktory z nizszej półki.

 

Może poczekajmy na kwote którą nasz kolega ma zamiar wydać? Tak w ciemno, to bez sensu.

Pozdrawiam.

no ale niech sie troszke juz orientuje co i jak :) a nie tak w ciemno zbierać kase.. :Beer:

P.S.Hans zauważ prosze ze kazdy moze pisac swoje wlasne refleksje :Beer:

rowniez pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki , moja cena ktora ustalilem i niechce przekroczyc jej progu to ten tysiak ale ciezko bedzie :) wiecie jak w polsce z kasa ogolnie stoi ale mysle ze jak na urodzinki dostane juz jakas kabonke to potem juz pojdzie z gorki bo juz cos bedzie w portfelu oczywiscie maminym portfelu bo jakby bylo u mnie to by mi moglo piwo za bardzo zasmakowac :) awiec jaki wybor wg was? i jakie odczucia z tym zwiazane moze jakies zdjecia z teleskopu o tej srednicy zwierciadla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.