Skocz do zawartości

Celestron C8-NGT i Olek e-300


ridd

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie, coś takiego fajnie kupić do obserwacji, dokupując lekką tubę, którą można wykorzystać w astrofoto.

 

Dokładnie! Nie da się pogodzić tych dwóch kwestii - chyba że kupisz montaż za 10 tys euro. Wtedy można sobie zaczepić większego newtona, choć też nie jest tak łatwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec zrobiłem tak jak poradziliście, na początek kupiłem C8-N i napęd w dwóch osiach, później dokupię coś do astrofoto. Nie wiem czy to dobry wybór, ale dla amatora myślę ze wystarczy. Możecie pisać jeśli potrzeba coś dokupić aby móc komfortowo podziwiać uroki nieba. Dzięki wszystkim i Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No tak, ale pamiętaj, że do astrofotografii nie będziesz "dokupywał", a kupował od nowa. To zasadnicza różnica. Wszedłeś w nierozwijalną ścieżkę.

 

Przy okazji zauważyłem pewną prawidłowość. Początkujący zadają pytanie, czy sprzęt X będzie OK do Y.

 

Przykład: "Teraz moje pytania, czy będzie to "dobra para"? Co jeszcze bedzie mi potrzebne do robienia zdjęć DS".

 

Przez kilka stron dostają bardzo konkretne i wartościowe porady, które pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze. A w efekcie i tak zawsze kończy się to na "pierwotnym", własnym wyborze.

 

W takim razie pytam, po co w ogóle dyskutować? Czy wałkowanie takiego tematu 100x z tym samym efektem ma jakiś sens?

 

Czy może jest tak, że każdy musi przejść swoją "błędną" drogę?

 

Podsumowując - z tej krowy na słomianych nogach mleka nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale pamiętaj, że do astrofotografii nie będziesz "dokupywał", a kupował od nowa. To zasadnicza różnica. Wszedłeś w nierozwijalną ścieżkę.

 

Hihi, po kilku próbach widzę taki scenariusz:

 

1. do tego co mamy kupujemy mały światłosilny refraktor, bo fotki z C8N sa takie sobie.

2. na refraktorku sporo się uczymy i zaczynamy dostrzegac w czym problem.

3. Kupujemy nowy sensor.

4. kupujemy nowy montaz.

5. Kupujemy guiding.

6. Kupujemy całe wiadro filtrów, konweretów , extenderów, korektorów.

6. Mały refraktor na nowym guideowanym montażu wypala via korektory naszym nowym sensorem masakryczne fotki, a my w międzyczasie obserwujemy sobie niebo C8N na CG5 :)

 

aaaa! po drodze kupujemy kilka przyzwoitych okularów

 

;)

 

Pozdrawiam.

 

PS.

 

Moze sie okazać, że jeszcze tym C8N wypalimy niejedną powalajaca fotke posiadając całą wiedzę nabytą w w/w. kieracie B)

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adaś, pieniądze to rzecz nabyta, także uzbiera się i na astrofoto. Jak będę kupował poradzę się fachowca :Beer: Na razie sprobuje poznać kawałek "nieba" jestem 100% amatorem wiece i tak będę miał dużo frajdy :) Telep przyjedzie w poniedziałek, mam nadzieje ze wreszcie zobaczę kawałek czystego nieba, wczoraj jedynie 20 minut widziałem gwiazdy :/ A i jeszcze jedna sprawa, co myślicie o moim miejscu zamieszkania, ciężko będzie? Mazury, szczytno http://mapa.szukacz.pl/

Edytowane przez ridd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adaś, pieniądze to rzecz nabyta, także uzbiera się i na astrofoto. Jak będę kupował poradzę się fachowca :Beer: Na razie sprobuje poznać kawałek "nieba" jestem 100% amatorem wiece i tak będę miał dużo frajdy :) Telep przyjedzie w poniedziałek, mam nadzieje ze wreszcie zobaczę kawałek czystego nieba, wczoraj jedynie 20 minut widziałem gwiazdy :/ A i jeszcze jedna sprawa, co myślicie o moim miejscu zamieszkania, ciężko będzie? Mazury, szczytno http://mapa.szukacz.pl/

 

Amatorem? No to tak jak każdy z nas. No może jest kilku astronomów, ale dosłownie kilku. :)

 

A powiedz mi, czy ty już coś obserwowałeś przez teleskop? Czy to pierwszy twój sprzęt?

 

PS. Sam kiedyś zafiksowałem się (w początkach drogi) na 150 mm refraktor. Co z tego, że wszyscy odradzali, ale ja i tak po swojemu zrobiłem, mimo że wątek ciągnął się pewnie z 5 stron. Niestety - po pierwszych zabawach z 6" refraktorem frustracja spowodowała, że pewnie przez ponad rok leżał w koncie. Montaż to podstawa, a mój refraktor z ogniskową 1200 wisiał na CG5 :( TRAGEDIA!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, to mój pierwszy telep i nigdy wcześniej nie patrzyłem przez teleskop :szczerbaty: , ale jednak jestem dobrej myśli, ponieważ wszyscy mówią ze mam cierpliwość do "dupereli" czyt: dokładny :) Najważniejsze ze będę mógł sobie popatrzeć. Cieszy mnie również jeszcze jedna sprawa, będę mógł wreszcie oderwać się od komputera, zamiast siedzieć wieczorami przy tej skrzynce złomu, wole popatrzeć w niebo.

 

No i jeszcze ważna sprawa, dam rade samemu "skolimować" tego "sprzęta", coś jeszcze muszę dokupić? No i jak to zrobić, bo jeśli przyjedzie rozregulowany to :/

Edytowane przez ridd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.