Skocz do zawartości

Celestron C8-NGT i Olek e-300


ridd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich! Posiadam aparat Olympus 300-E, chciałbym tez kupić "Pierwszy Teleskop" :) Zdecydowalem ze będzie to Celestron C8-NGT http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...066cde20875efb2

 

Teraz moje pytania, czy będzie to "dobra para"? Co jeszcze bedzie mi potrzebne do robienia zdjęć DS? Jeśli coś jest niejasne w moich, proszę pisać. Dzięki, pozdrawiam jako początkujący astro amator :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojej, na tym montażu za dużo nie pofocisz taką krową! A w każdym razie nie obiekty wymagające długich czasów - czyli prawie wszystkie DS-y

Poza tym filtry potrzebujesz, bo wiele obiektów wymaga wzmocnienia pewnych linii emisyjnych. Jeśli chcesz focić pod jasnym niebem- na pewno filtry LP. Do tego choćby H-alpha.

 

Poczytaj najpierw na spokojnie na forum o astrofoto, żebyś wiedział w co się pakujesz. Jak dla mnie, sensowna zabawa takim sprzętem wymaga dołożenia co najmniej kilku tysięcy na stabilniejszy montaż. 1000 mm ogniskowa to bardzo wymagający przeciwnik :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie , co kupić aby moc pstrykać fotki DS w parze z Olkiem E-300? Coś do 5 tys zł. Z tej recenzji

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...ic=8877&hl= że jednak można pstrykać fotki, hmmm :huh:

 

Dodam ze sprzęt będzie stal w jednym miejscu, na strychu. Mieszkam w szczytnie,"mazury" jest to małe miasteczko, praktycznie w szczerym polu. Może mazury to nie jest najlepsze miejsce na obserwacje, ale czasami niebo jest tak przejrzyste że gołym okiem patrząc na gwiazdy aż dech zapiera. Proszę pomóżcie :)

Edytowane przez ridd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego aparatu, ale jeśli to lustrzanka cyfrowa, to się nadaje do wszelkiego astrofoto, tyle że trudno jest zaczynać od tak dużego sprzętu fotografię na długich czasach z prowadzeniem. Zacznij od posadowienia aparatu na tubusie z obiektywem stnadartowym, to nie wymaga super prezyjnego montażu, a w miarę nabierania doświadczenia i wiedzy poczynisz dalsze korki. Możesz kontrolować ekspozycję w okularze teleskopu, a nawet bez tego montaż sobie poradzi z krótką ogniskową obiektywu. Nie sądzę jednak by tak dobrze poszło gdybyś podłączył go do wyciągu okularowego. W prawdzie fotki cyfrą robi sie seriami i nie zbyt długo naświetla, ale ogniskowa bliska metra to nie przelewki i trzeba tu trochę wiedzy i doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównaj fotki Plejad: PIERWSZA, z podanego przez ciebie tematu, i DRUGĄ, z TEGO tematu. To kwestia oczywiście sprzętu za dużo większa kasę niz dysponujesz, no ale ogląda się inaczej. Fotki wsadziłem bez żadnego wyszukiwania, tak na "machniom".

 

Ja pewno zaczynałbym przygodę z astrofoto od jakiegos ED-ka 80 mm na montażu GPD Vixena. Ale może i HEQ5 by starczył. Taką małą "bestię" łatwiej poskromić, a fotki z EDków są całkiem przyzwoite ;)

 

Może skontaktuj się na PW z którymś z naszych speców od astrofoto. Za 5000 zł pewno i coś się pofoci :szczerbaty:

Do tego wszystkiego, o czym pisał Lemarc dopowiem jeszcze umiejętność obróbki, która też wymaga sporego zasobu wiedzy i doswiadczenia.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaz to CG5 i do wizuala spokojnie sobie z tą tuba poradzi, do foto wypadnie słabiej, ale tez coś tam pociągnie. Kilku minutowe sesje przy takiej ogniskowej powinny byc w zasięgu.

 

Ale przy astro foto DS na poważnie chyba poszukaj tuby o krótszej ogniskowej i lepszego montazu. Łatwiej będzie na początku opanować sprzęt.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O szczegóły pytaj Hansa, Lemarca, Heńka, Emdego, Waldka, Jesiona, Jacka Palę i... innych (nie obraźcie się nie wymienieni! ) a nie mnie ;)

Poprzeglądaj ze spokojem dział Astrofoto, znajdziesz tam chyba wszystko. Tyle, że trzeba się naszukać.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównaj fotki Plejad: PIERWSZA, z podanego przez ciebie tematu, i DRUGĄ, z TEGO tematu. To kwestia oczywiście sprzętu za dużo większa kasę niz dysponujesz, no ale ogląda się inaczej. Fotki wsadziłem bez żadnego wyszukiwania, tak na "machniom".

 

Ja pewno zaczynałbym przygodę z astrofoto od jakiegos ED-ka 80 mm na montażu GPD Vixena. Ale może i HEQ5 by starczył. Taką małą "bestię" łatwiej poskromić, a fotki z EDków są całkiem przyzwoite ;)

 

Może skontaktuj się na PW z którymś z naszych speców od astrofoto. Za 5000 zł pewno i coś się pofoci :szczerbaty:

Do tego wszystkiego, o czym pisał Lemarc dopowiem jeszcze umiejętność obróbki, która też wymaga sporego zasobu wiedzy i doswiadczenia.

 

Porównywanie tych 2 fotek to nadużycie. Moaja fotka to tylko 1 klatka!!!!!!

 

To tak samo jak by porównywać czasy 2 kierowców 1 ma dość dobry sprzęt, który odpowiednio użytkowany da zadowalający rezultat, inny ma lepszy sprzęt i na dodatek trasę na którym się sciga z pierwszym przejechał już 30 razy... :rolleyes:

 

Na prawdę na tezę saywiecha można w necie wyserchować wiele przeczących przykładów.

 

Nie bronię swojego zdjęcia czy sprzętu. Ja nie jestem i nie byłem nastawiony na astrofoto. Jeśli jednak ja laik astrofoto potrafiłem nieruszone dobre fotki na tym moncie z głównym działem, bez guidera (który ten montaż obsługuje seryjnie) robić przy 90 sekundach to każdy kto się nieco bardziej zaangażuje da radę zrobić to lepiej. Dodam, że nie posiadam lunetki polarnej i mont ustawiałem do fotek dryftując zgrubnie...

 

Jeśli twoim celem jest astrofoto to zmień aparat i zainwestuj w inny sprzęt jeśli jednak chcesz komfortu obserwacyjnego i czasem pofocenia kup ten telep a zmień tylko aparat.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam ze sprzęt będzie stal w jednym miejscu, na strychu. Mieszkam w szczytnie,"mazury" jest to małe miasteczko, praktycznie w szczerym polu. Może mazury to nie jest najlepsze miejsce na obserwacje, ale czasami niebo jest tak przejrzyste że gołym okiem patrząc na gwiazdy aż dech zapiera. Proszę pomóżcie :)

Czy chcesz robić zdjęcia ze strychu? Dobrze zrozumiałem? Jeżeli tak to od razu wybij to sobie z głowy, chyba że masz przesuwany dach w domu :Boink: .

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bemko, nie mam, ale mam za to duże okno na strychu, 2-piętrowy dom i chce go wreszcie do czegoś wykorzystać :) . Ta "astrofotografia" to tak naprawdę rzecz drugoplanowa, ale chciałbym pokazać też ludziom co widziałem, szkoda ze nie mogę połączyć tych dwóch działów ze sobą za te pieniądze które przeznaczyłem :/ Może w przyszłości kupie lepszy aparat i sprzęt do "astrofoto"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, że jest jedna klatka na fotce Pawła. Tak to jest, jak chce się na szybko znaleźć porównanie. Kajam siem i o niski wymiar kary proszem :)

 

Bardziej chodziło mi jednak o zwrócenie uwagi na trudność uzyskania dobrych wyników tak "ciężkim" sprzętem. Przecież Paweł mógł trafić na wyjątkowy montaż- albo to, co się pisze o montach do astrofoto jest mocno rozdmuchane... Ja w każdym razie na pewno wolałbym na początek użyć mniejszego sprzętu, w stylu Newtona 150 lub EDka.

Jeśli twoim celem jest astrofoto to zmień aparat i zainwestuj w inny sprzęt jeśli jednak chcesz komfortu obserwacyjnego i czasem pofocenia kup ten telep a zmień tylko aparat.
A pod tym to się wszystkimi czterema łapami podpisuję.

 

:Beer:

 

Aaaa... z okna strychu to za to ani astrofoto, ani sensowne obserwacje nie wyjdą. Turbulencje powietrza zabiją każdy obraz. Zapomnij.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak powiedział Saywiechu, przez okno nie da się prowadzić sensownych obserwacji. Zamknięte zupełnie wytraci kontrast i jakość obrazu, a otwarte spowoduje okropne turbulencje. Obserwacje ze strychu odpadają. Najlepiej będzie się nadawał ogródek lub ewentualnie balkon.

 

Jeżeli chodzi o wybór sprzętu to do 5000zł do astrofoto można skompletować naprawdę niezły zestaw. Nawet EQ-5 można robić przyzwoite zdjęcia pod warunkiem, że się go nie przeciąży i nie będzie problemów z drganiami. Guiding można robić przecież "ręcznie", czyli kontrolując napęd w drugim teleskopie(lunetka 70-80mm) okularem z krzyżem (można zrobić samemu). Pewnie zaraz zostanę zasypany odpowiedziami, że komu chce się to robić. Dla mnie właśnie taka własnoręcznie prowadzona fota jest najbardziej wartościowa, automaty to wg. mnie przerost formy nad treścią. Od czego w końcu mamy oczy i ręce?

Przy takim podejściu do sprawy można nawet zainwestować w zestaw EQ-5 + 100ED + SkyLux/MTO do prowadzenia.

 

Nie wiadomo jeszcze jak w tym Olku z szumami, ale chyba nie powinno być najgorzej.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Turbulencje powietrza zabiją każdy obraz" Serio? Nawet o tym nie pomyślałem <_< Czyli bede musial wynosić na taras? hmmm, to zmienia postać rzeczy :szczerbaty: To tak jak z Rosjanami i Amerykanami w kosmosie. Amerykanie pracowali nad długopisem który będzie "działał" w stanie nieważkości, wydali grube pieniądze na badania, a ruski wzieli ołówek :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Turbulencje powietrza zabiją każdy obraz" Serio? Nawet o tym nie pomyślałem <_< Czyli bede musial wynosić na taras? hmmm, to zmienia postać rzeczy :szczerbaty: To tak jak z Rosjanami i Amerykanami w kosmosie. Amerykanie pracowali nad długopisem który będzie "działał" w stanie nieważkości, wydali grube pieniądze na badania, a ruski wzieli ołówek :D
Ruskie wzięli ołówek, tylko nie powiedzieli ile się naparacowali nad temperówka do niego. <_<
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak powiedział Saywiechu, przez okno nie da się prowadzić sensownych obserwacji. Zamknięte zupełnie wytraci kontrast i jakość obrazu, a otwarte spowoduje okropne turbulencje. Obserwacje ze strychu odpadają. Najlepiej będzie się nadawał ogródek lub ewentualnie balkon.

 

Jeżeli chodzi o wybór sprzętu to do 5000zł do astrofoto można skompletować naprawdę niezły zestaw. Nawet EQ-5 można robić przyzwoite zdjęcia pod warunkiem, że się go nie przeciąży i nie będzie problemów z drganiami. Guiding można robić przecież "ręcznie", czyli kontrolując napęd w drugim teleskopie(lunetka 70-80mm) okularem z krzyżem (można zrobić samemu). Pewnie zaraz zostanę zasypany odpowiedziami, że komu chce się to robić. Dla mnie właśnie taka własnoręcznie prowadzona fota jest najbardziej wartościowa, automaty to wg. mnie przerost formy nad treścią. Od czego w końcu mamy oczy i ręce?

Przy takim podejściu do sprawy można nawet zainwestować w zestaw EQ-5 + 100ED + SkyLux/MTO do prowadzenia.

 

Nie wiadomo jeszcze jak w tym Olku z szumami, ale chyba nie powinno być najgorzej.

 

Pozdrawiam

Michał

 

Rozumiem, że już z 50 fot zrobiłeś ręcznie prowadząc?

 

Każde zdjęcie potrzebuje sumarycznych ekspozycji >1 godziny. Taka sesja z ustawianiem etc. wydłuża się min. do 3 godzin. W rzeczywistościa nawet dłużej. Ciekawe na ile zdjęć starczy ci energii i "kręgosłupa"?

 

Co innego kiedyś, kiedy nie było innych rozwiązań (cenowo dostępnych). Jeżeli jednak człowiek chce przeznaczyć 5 tys. to dla mnie sprawa jest prosta.

 

1. Vixen GPD2 ze sterownikiem min. w jednej osi (1x silnik MT1)

2. Newton 6" (150) f5

3. MPCC korektor

4. Wyciąg Baadera 2"

 

W opcji bogatszej:

 

5. drugi silnik i sterownik w dwóch osiach

6. guide scope - 70/500 refraktorek

7. Webcam do guidingu

8. duperele żeby to połączyć

 

Nie chce mi się liczyć, ale w opcji econo zmieści się w 5 tys. Powiem więcej, jest to chyba najtańszy zestaw, którym można już naprawdę komfortowo robić dobre zdjęcia. Oczywiście wiele nauki przed kolegą, ale warto.

 

Największy problem w tym zestawie to:

1. Wymiana wyciągu - wbrew pozorom nie jest to takie proste

2. Przeróbka sterownika żeby wpiąć się z guiderem - do zrobienia.

 

Policz sobie opcje droższą i zobacz, czy cię na to stać. Jeżeli chcesz się uczyć astrofoto, to nie masz wyjścia - zacznij od tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym startową ogniskową z proponowanych przez Adama 750mm skrócił jeszcze bardziej. Im dłuższa ogniskowa tym wiecej wymaga od sprzętu i usera. Cięzko się uczyć gdy wymagania sprzętu ze standardowych 4-5 czynników utrudniających (PE, pole, ostrość, sterowniki, obróbka) dzięki dużej ogniskowej wprowadzaja kolejne 3 czy 4 utrudniajki (jeszcze więcej problemów z PE, jeszcze wiecej problemów z ustawianiem ostrości, protesty montażu, niemieszczące sie w poj. kadrze obiety, itp.)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a co powiecie o tym?

Teleskop "Meade" SN LXD-75 8

 

Ten się nadaje do astrofoto i obserwacji?

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=250

 

 

Przy obserwacjach z tak duużą światłosiłą musisz wziąść pod uwagę to że okulary będą cię sporo kosztowały jeśli oczywiście chcesz mieć obraz w większości pola widzenia pozbawiony wad.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rammstein, a co powiesz o tym korektorze komy w SN ? ;)

Czy naprawdę te teleskopy mają takie wady jak "normalne" Newtony?

Dobrze by było, żeby wypowiedział się ktoś, kto miał z tym sprzętem do czynienia. Chodzi mi też o dokładnosć montażu.

 

W kazdym razie Ridd dalej celuje w duży, ciężki sprzęt. Jak dla mnie, coś takiego fajnie kupić do obserwacji, dokupując lekką tubę, którą można wykorzystać w astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rammstein, a co powiesz o tym korektorze komy w SN ? ;)

Czy naprawdę te teleskopy mają takie wady jak "normalne" Newtony?

Dobrze by było, żeby wypowiedział się ktoś, kto miał z tym sprzętem do czynienia. Chodzi mi też o dokładnosć montażu.

 

W kazdym razie Ridd dalej celuje w duży, ciężki sprzęt. Jak dla mnie, coś takiego fajnie kupić do obserwacji, dokupując lekką tubę, którą można wykorzystać w astrofoto.

 

 

Co prawda pytanie nie do mnie ale dorzuce 3 grosze

 

na CN znalazłem taki praktyczny opis 10"SN LXD75

 

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1048

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym startową ogniskową z proponowanych przez Adama 750mm skrócił jeszcze bardziej. Im dłuższa ogniskowa tym wiecej wymaga od sprzętu i usera. Cięzko się uczyć gdy wymagania sprzętu ze standardowych 4-5 czynników utrudniających (PE, pole, ostrość, sterowniki, obróbka) dzięki dużej ogniskowej wprowadzaja kolejne 3 czy 4 utrudniajki (jeszcze więcej problemów z PE, jeszcze wiecej problemów z ustawianiem ostrości, protesty montażu, niemieszczące sie w poj. kadrze obiety, itp.)

 

Pozdrawiam.

 

No to w tej mojej propozycji może zacząć od obiektywu jakiegoś - np. 300 mm. Odpada przy pierwszym zakupie guider, drugi silnik etc.

 

Mi chodzi głównie o to, zeby nie marnować pieniędzy na "nieprzemyślane" strzały. Montaż od razu proponuje kupić Vixena, odpadnie pare "przeszkadzajek", jak to ująłeś. Potem dokupi Newtona, lub ED-ka i zrobi next step. Następnie opanuje montaż, to dorzuci guider. I tak może już pracować nad efektami.

 

Potem już trzeba lepszego montażu. Zauważ, że kolega wyraźnie mówi, że ma budżet. Więc nie ma sensu kopować chińskiego montażu, jeżeli może zacząć od japońskiego.

 

Ale jak znam życie, to skończy się to na lepszej optyce i tandetnym tanim montażu. Standard, każdy jak widać musi przez to przejść.

 

U mnie wartość optyki w stosunknu do reszty wynosi pewnie max 5%. U początkujących optyka wynosi 90%, 10% montaż ;) Nie ma nic bardziej błednego. Ślepa uliczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a co powiecie o tym?

Teleskop "Meade" SN LXD-75 8

 

Ten się nadaje do astrofoto i obserwacji?

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=250

 

No i to jest dowód na to, co pisałem w poprzednim poście.

 

NIE NADAJE TO SIĘ DO ASTROFOTOGRAFII.

 

Montaż klasy EQ5 i tuba 8" - do tego SN, czyli ciężkie lustro + ważący swoje korektor Schmita. To do wizuala jest na granicy sensowności, a do astrofoto daleko, za daleko.

 

Kup montaż odpowiedni, a wtedy byle czym zrobisz zdjęcie i będziesz miał satysfakcję. Zaczepisz na tym aparat z obiektywem 300 mm i zrobisz bardzo dużo. Kupisz taki zestaw jak zaproponowałeś - i nie zrobisz nic!

 

Przekonasz się o tym szybciej, niż myślisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.