Skocz do zawartości

Statyw pod Taige 16x80


grzybek80

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem aluminiaki nie nadają się pod lornetkę.

 

Zapoluj lepiej na statyw drewniany, najlepiej z wysuwaną głowicą.

 

Nie zgadzam się! Przed dawaniem takich rad należałoby zadać fundamentalne (i wałkowane po 1000 razy) pytanie: skąd zamierzasz obserwować?

 

Sam mam tak pogardzanego "aluminiaka" i wiesz co? Jak mam trochę czasu na spacer to wkładam go do pokrowca, przewieszam przez ramię i idę na pobliską górkę skąd jest fantastyczny widok. Stawy waży tyle, że wcale tego nie czuję. Oczywiście, z balkonu albo własnego ogródka najlepiej lukać z drewnianego Goliata. Ale jak się ma mały samochód i jedzie na obserwacje z Syntą (+olulary i duperelki) to wątpię, by komuś chciało się jeszcze taszczyć Goliata. A porządny aluminiowy statyw zwasze można gdzieś upchnąć i potem postawić obok Synty, żeby w razie polowania na szczególnie trudne do namierzenia obiekty luknąć sobie od czasu do czasu przez Biny. A i osoba towarzysząca, z którą lukamy na zmianę, nie będzie się wtedy nudzić.

 

Jeżeli idzie o ten konkretny zaproponowany statyw, to raczej bym go nie wziął ze względu na głowicę kulową, której użycie z lornetką nie będzie tak wygodzne jak z tradycyjnej.

 

Pozdrawiam B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepisane z danych z aukcji:

Max. wysokość pracy 1405 mm

 

więc jak sobie wyobrażasz obserwacje?

Musze bardziej sprecyzować pytanie, na które częściowo już dostałem odpowiedz. Zastanawiam się czy tego typu statywy ( mocne aluminiowe, kulowe) nadają się do wyżej wymienionego zastosowania. Zdaje sobie sprawę że 140cm to za mało tym bardziej że sam mam 190cm :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpada!

-głowica kulowa [nie nadaje się!!!!!!]

-za niski

-za słaby [nogi 22mm]

Jak na statyw pod aparat, to on jest może O.K., bo mimo małych rozmiarów jest dość solidnie zbudowany, sadząc po znacznej wadze jak na statyw tych rozmiarów, bo 2.15 kg to waży znacznie większa i solidniejsza Sherpa Velbona [nogi i kolumna 26mm, wys. 155cm lub coś około]. Ale pod lornetę klasy Taigi 80mm zupełnie sie nie nada. Ja pod 70-tkę o pół kilo lżejszą używam 3kg składaka alu wys. maks. 167cm, nogi przekrój 30mm. I jest tylko -tylko, zwykle nie rozsuwam go do końca. Taiga wymagałaby czegoś solidniejszego, na tym moim Velbonie D700 może i by ją powiesił, ale z bóóóólem. Żaden mały statywik do zabrania pod pachę nie nadaje sie do tej lornety [to do Pepina Krótkiego]. Sam bawiłem sie w górach 50-tką na statywie wagi 0.7kg i wysokosci 1.2m, ale to był hardcore na wyjeździe w góry, dziś zabrałbym do tego statyw o połowę solidniejszy, który mam pod lunetkę 80/400. Waży 1.6-1.7kg i jeszcze podpada pod kategorie 'statywu pod pachę', ale moja 70-tka mogłaby go łatwo przewrócić, a z Taigą nie miałby prawa utrzymać pionu....

Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden mały statywik do zabrania pod pachę nie nadaje sie do tej lornety [to do Pepina Krótkiego].

 

Ale ja wcale nie polecałem "statywiku"! Sam mam Kronosa na aluminiowym Velbonie CX586 i w zupełności wystarcza. A po złożeniu jest lekki i (lekki nie oznacza dla mnie 0,7 Kg) i można go przewiesić przez ramię w specjalnej torbie. Kuba ma Taigę na Sherpie i o ile pamiętam polecał to rozwązanie (co zresztą uwiecznił na swoim avatarze). Dobieranie jak najwyższego statywu jest dla mnie bez sensu. :Boink: Ze wszechmiar wygodniej jest obserwować na siedząco. Ja siadam na stołku, tak że kolana mam pomiędzy rozstawionymi nogami statywu. Na wyjazdy można sobie sprawić taki mały wędkarski składany zydelek (wygląda jak krzesło reżyserskie, ale jest bez oparcia). B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O.K., ten CX586 to będzie dobry pod Kronosa, to już przyzwoity statyw [trochę się orientuje, bo był w kręgu moich zainteresowań jak szukałem statywu pod lunetke -travellera], ale nie pod Taigę -ta ma naprawdę wysokie wymagania. Wiem, jaka była różnica stabilności miedzy moja 60-tką wagi 1.2kg, a 70-tką wagi 1.3kg -niby ważą prawie tyle samo, ale gabaryty zupełnie inne [moment bezwładności!]. Ty porównujesz Kronosa o wadze góra 1.1-1.2kg z lorneta wagi 1.6-1.7kg czyli cięższą o 2/3!

Wreszcie kwestia wysokości -zaszło małe nieporozumienie. Otóż tak samo jak Ty nie wyobrażam sobie innej obserwacji, jak na siedząco -po prostu inaczej sie nie da, z racji stabilności statywu [dotyczy składaków foto] oraz konieczności zadzierania głowy. Ale ze względu na ten ostatni czynnik statyw pod lornetę z okularami na wprost i tak musi mieć potężną rezerwę wysokości [rzędu pewnie 10 - 20 cm nad głowę siedzacego obserwatora] -i to własnie miałem na myśli.

Podsumowując -statyw klasy Sherpa może wystarczy pod Taigę, ale ja bym poszukał czegoś większego dla wygody obserwacji.

Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.