Skocz do zawartości

Saturna czas zacząć.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś o 1:00 obserwowałem Saturna, moją szcególną uwage zwróciła słabo widoczna gwiazdka zaznaczona strzałka ( zdjęcie zaporzyczone od Artura).

 

Czy to była gwiazdka w tle czy księżyc Saturna ?-z góry dzięki za odpowiedź Janusz .

vid32d_1.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się mylić, ale dziś doliczyłem się trzech księżyców Saturna- oprócz Tytana były co najmniej widoczne dwa, ale nie wiem które :rolleyes:

Gdzie to zdjęcie Astrokosmo?

Chętnie też poczytam, co odpowiedzą bieglejsi "planeciarze". Obserwowałem go w sumie krótko, Syntą, z powerami 80, 133, 150, 240 i 300 (z Barlowem).

 

Jest i fotka, po edycji ;)

Tak, to jeden z "podejrzanych". Tytan był wyżej po (chyba) prawej, ale niżej po lewej był jeszcze jeden (?).

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrzut z CdC z wyjaśnieniami :

 

post-2472-1168775902_thumb.jpg

 

Zaraz widać co i jak. Jest jeszcze w CdC Hyperion, ale zobaczenie go w 8" chyba graniczyłoby z cudem, więc go odpuściłem. Tak więc prawidłowo sklasyfikowałem wczoraj jako księżyce: Tytana, Tethys i Dione. Ale przeoczenie Rhei uważam za "wtopę" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, może się mylę ale wg Sky Map Pro 11 i Stelalrium Rhea powinna być po drugiej stronie Saturna (z innej strony niż Titan)

 

 

* Titan

 

 

 

@ Saturn

 

* Rhea

 

 

 

 

 

* Iapetus

 

Tak wynika z tych dwóch programów (titan i rhea nieco wyzej niż Saturn) - tak też wynikało z mojej obserwacji wczoraj 21:00 - 2:00 - może się mylę bo jestem początkujący i napewno nie tak doświadczony jak saywiehu.

Edytowane przez Biohazard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Doświadczony" - a weź przestań !

Masz rację! Hmmm- mój zrzut robiłem na godz. 23.00, CZTERNASTEGO stycznia, czyli dzisiaj :rolleyes:

Przynajmniej będzie aktualny dla tych, którzy chcą dziś sie pobawić w wynajdywanie księżyców Saturna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinienem pokazywac tych zdjęć ale co tam: :lol:

saturnsyntaik9.jpg

Synta 200/1200 + Vesta 680K. Saturn przepuszczony przez pole :P

 

 

saturnoptisanfq4.jpg

Optisan (uniwersałowy) 114/900 na Eq-5(prowadzenie ręczne) + barlow 2x Vixen.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wykorzystałem pogodną poniedziałkową nockę. Aviki nagrywane ok. 1.30 tuż przed górowaniem Saturna. Toucam 840II, 320 klatek, seeing chwilami niezły.

 

 

 

Niesamowity Saturn, może lekko za miękki jak dla mnie. To efekt obróbki ?

 

 

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowity Saturn, może lekko za miękki jak dla mnie. To efekt obróbki ?

 

Ori

 

Raczej efekt resamplingu i trochę za małej ilości klatek w sumie 19/20 klatek odrzucałem.

Obróbkowo oczywiście to efekt masek w ps, ale chciałem wyeksponować pierścień krepowewy,

który znika po "ostrej" obróbce.

Majaczy sobie (pewna doza dobrej woli) Ence minima, ale o samej przerwie można sobie tylko pomarzyć <_<

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec mała próbka złożenia kilkuset klatek dla ustawień webcama 25 fp/s (!). Skalowanie w dół w celu zredukowania szumu (kompresja potworna wręcz na pojedyńczych klatkach). Nie wiem jak to się dzieje ale przy tej samej migawce klatki są wyraźnie równiejsze od tych dla 10 fps. Tak jakby soft "sam z siebie" w sensie pozytywnym tracil podczas kompresji wszelkie odchylenia przez skracanie czasu naświetlenia. Dziwna sprawa. Nagrywam w k3ccd.

sat160107c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepiękny Andrzeju

a może komputer, dysk, lub port usb nie wyrabia się z transferem i zmniejsza fps, żeby nadążyć z rejestracją?

 

Bardzo prawdopodobne - mam bardzo leciwego laptpopa w dodatku jest naładowany wszelakimi odmianami call of duy moich pociech :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy najładniejszego Saturna w tym sezonie, a ja przegapiłem tę nockę.

 

Leszek myślę że aperturą w Twoim meade można wyciągnąć o wiele więcej tylko czemu uparłeś się na webcama logitecha???? Webcam phillipsa 740 lub wyższa to koszt rzędu 150-200 zeta (czasami na allegro są). To jest zupełnie inna kamerka i zupełnie inne mozliwości. Balans barw, większe możliwości ustawienia parametrów i sama matryca! Wiem co pisze ponieważ 3 lata temu nagrywałem na veście i różnica jest przytłaczająca.

Nie wiem jaki wymiar pixela ma logitech ale przy (zdaje się) 5,6nm w philipsach (możliwość resamplingu obrazu do 1024 jest sciemą w philipsie to tylko softowe rozszerzenie wymiaru obrazu) dla przeciętnych ogniskowych 2m w sct lub jak u mnie w dall-kirh. to jest najlepsze wyjscie z użyciem barlowa 2x.

Dopasowanie kamerki (rozmiaru pixela) w stosunku do rozdzielczości telpa to podstawowa sprawa, tak samo ważna jak super dokładna kolimacja i koniecznośc wystudzenia sprzętu do maximum (w moim przypadku studzę telp 4 godziny, a to przecież otwarta konstrukcja).

Pozdrawiam i zyczę powodzenia w walce z saturniastym!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszek myślę że aperturą w Twoim meade można wyciągnąć o wiele więcej tylko czemu uparłeś się na webcama logitecha???? Webcam phillipsa 740 lub wyższa to koszt rzędu 150-200 zeta (czasami na allegro są). To jest zupełnie inna kamerka i zupełnie inne mozliwości. Balans barw, większe możliwości ustawienia parametrów i sama matryca! Wiem co pisze ponieważ 3 lata temu nagrywałem na veście i różnica jest przytłaczająca.

Nie wiem jaki wymiar pixela ma logitech ale przy (zdaje się) 5,6nm w philipsach (możliwość resamplingu obrazu do 1024 jest sciemą w philipsie to tylko softowe rozszerzenie wymiaru obrazu) dla przeciętnych ogniskowych 2m w sct lub jak u mnie w dall-kirh. to jest najlepsze wyjscie z użyciem barlowa 2x.

Dopasowanie kamerki (rozmiaru pixela) w stosunku do rozdzielczości telpa to podstawowa sprawa, tak samo ważna jak super dokładna kolimacja i koniecznośc wystudzenia sprzętu do maximum (w moim przypadku studzę telp 4 godziny, a to przecież otwarta konstrukcja).

Pozdrawiam i zyczę powodzenia w walce z saturniastym!!!

Mam Vestę, ale ona nie chodzi na W 2000 i dlatego używam Logitecha. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.