Skocz do zawartości

jak wpływaja zacieki na....i.......


heweliusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę mi odpowiedzieć jak wpływają zacieki (i brud przez nie pozostawiony) na jakoś obrazu(z tego co wiem nie zawiele i nie warto sie mocno tym przejmować)?

Wiem ze mozna myć lustro rozpuszczalnikami ogranicznymi(aceton chloroform)-jak te odczyniki wpływaja na powierznie lustra(warstwe odbijajaca swiatło)jak wogóle mycie włpywa na warstwy na lustrze?

Gdzie moge naparować lustro?

Po wkreceniu samej soczewki z barlowa 2x mam powiekszenie 1.5x czy 1.6x

Dziekuję

Proszę o odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę mi odpowiedzieć jak wpływają zacieki (i brud przez nie pozostawiony) na jakoś obrazu(z tego co wiem nie zawiele i nie warto sie mocno tym przejmować)?

Wiem ze mozna myć lustro rozpuszczalnikami ogranicznymi(aceton chloroform)-jak te odczyniki wpływaja na powierznie lustra(warstwe odbijajaca swiatło)jak wogóle mycie włpywa na warstwy na lustrze?

Niewielkie zabródzenia i zacieki nie maja wiekszego znaczenia. A jak myc lustro masz dobre gotowe art. na forum (wyszukiwarka forumowa, wynik 5 sek.) np. tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=10834

Gdzie moge naparować lustro?

Wyszukiwarka forumowa, wynik w 5 sek. np. tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...203

Po wkreceniu samej soczewki z barlowa 2x mam powiekszenie 1.5x czy 1.6x

O to juz pytałeś i dostałeś odpowiedz. A pytałes tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=14526

 

Zalecam zaznajomic sie z opcja "szukaj" na forum. Zalecam czytać odpowiedzi na własne posty.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za odp

Jeśli ma sie niedosyt informacji pyta sie dalej...im wiecej pytasz wiecej sie uczysz

 

heweliusz, bez obrazy, ale im wiecej sie szuka tym wiecej się dowiaduje. Opcja szukaj to kopalnia... bardzo szybka i bogata. Zadając to samo pytanie pytanie prędzej zniechęcisz ludzi niż uzyskasz wiecej informacji. Nawet gdy coś jest niejasne zadawaj dodatkowe pytania w istniejącym juz wątku, nie generuj nowych. Dzięki temu kolejnym userom opcja "szukaj" da precyzyjniejszą i szybszą odpowiedź.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo chciałem napisać co Hans. Tym bardziej, że całkiem niedawno był założony nowy temat o czyszczeniu lustra i masz tam sporo informacji.

Heweliusz : :Beer:

Podoba mi się twoja dociekliwość obserwacyjna.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze dyskusja nt. czy 1,5x czy 1,6x jest czysto akademicka.

 

Szczegolnie, ze i tak nie wiesz jaka dokladnie ogniskowa ma okular z ktorym uzyjesz barlowa. A tu moze byc rozrzut w obie strony 1-1,5mm.

 

Po co sie stresowac dokladnymi obliczeniam teoretycznymi jak mozna sprawdzic naocznie i stwierdzic czy dane powiekszenie nas zadowala czy nie.

 

EDIT: natomiast w poprzednim Twoim watku o barlowie ktory sie dosc rozrosl jakos nie widzialem Cie jako czytajacego, a zagladalem tam dosc czesto...

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okulary są generalnie nieparafokalne(czyli maja diafragmy w róznych miejscach tulei). krotność zalezy od odległosci barlowa do diafragmy. wiec 2x znaczy OKOŁO 2x a 1,5 znaczy OKOŁO 1,5x.

 

1,5-1,6x to różnica w jasności obrazu 13%. Taką róznicę widziały by tylko dzieci z autyzmem, shizofernią i podobnymi nadwrazliwosciami :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.