Skocz do zawartości

EM200 HEQ5 - amatorski test montaży


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Sumas,

jak pisalem post wyzej, na balkonie, ale mam taki maly balkon, ze nie musialem nawet na niego wychodzic zeby obslugiwac kompa, wiec drgania raczej nie zachodzily :szczerbaty:

Zreszta kto wie...

 

Hans,

calosc byla dosc dobrze wywazona, jak zawsze od poltora roku, ale obiecuje przylozyc sie do testow w szczerym polu i ze szczegolnym wywazeniem :)

 

Natomiast wynik daje juz jakis poglad na monta ;)

Ciekawe jak wyjda inne EQ3-2...

 

Mi do wizuala wystarczy jak mont trzyma obiekt w polu, bez szczegolnych obostrzen fluktuacji :)

A trzyma!

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co dziwic że EQ3-2 ma takie duże PE. Mozna się było tego spodziewć w przypadku montażu za całkiem małe pieniądze. Na pocieszenie moge dodać że mój były montaż miał coś w granicach +/-100" :)Podobno dało się to wyregulowac ale ja już tego nie sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pocieszenie moge dodać że mój były montaż miał coś w granicach +/-100" :)

 

Tos mnie pocieszyl :szczerbaty:

 

Zreszta nadmienie, ze 90% dni w roku moj mont ma idealne PE 0". W czasie zachmurwienia takie ma ;)

I mam monta z gorszym wynikiem - Dobsa!

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tos mnie pocieszyl :szczerbaty:

 

Zreszta nadmienie, ze 90% dni w roku moj mont ma idealne PE 0". W czasie zachmurwienia takie ma ;)

I mam monta z gorszym wynikiem - Dobsa!

 

Sinusoidę masz w miarę gładką, z guidingiem dałoby się zejść do poniżej +/- 10" na pewno.

No na pogode to raczej nie ma co liczyć o tej porze roku, chociaz temperatura dopisuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Przez długi czas żyłem w przeświadczeniu, ze mój montaż LXD-75 ma błąd okresowy rzędu 100 sekund i w związku z tym nie ma co marzyć o dłuższych ekspozycjach w przypadku zabawy w astrofotografię. Pierwsze moje pomiary PE tego montażu można znaleźć na stronach Astronocy i Astromaniaka (np. http://www.astrokrak.pl/forum/viewtopic.php?p=19629#19629 ) testy innego egzemplarza zostały przedstawione tutaj przez Pawla (TUR). Ostatnio znowu wróciłem do tej tematyki, gdyż powoli myślę o niezobowiązującej zabawie w astrofotografię, a ponadto pojawiły się moim zdaniem nowe, interesujące fakty.

 

Na początek przedstawię zrobiony niedawno wykres PE tego montażu bezpośrednio po podłączeniu go do źródła zasilania.

 

pe_raw.gif

 

Na pierwszy rzut oka zmian jakościowych nie widać. Na szczęście jak sie okazuje mój montaż stać na zdecydowanie lepsze wyniki. Po pierwsze w pilocie do montażu - Autostar 497 jest kilka opcji, które pozwalają poprawić prace montażu. Jedną z nich jest opcja „Calibrate motors”. W wyniku jej działania silniki obu osi uruchamiają się na około sekundę. To wszystko! W instrukcji nie ma wiele napisane na jej temat, poza tym ze należy ją wykonać przy pierwszym podłączeniu pilota do montażu. Przeglądając uważniej materiały w internecie można przeczytać, że zaleca się wykonanie tej funkcji przy zmianie źródła zasilania (nowe baterie, naładowany akumulator). Moje doświadczenia wskazują jednak, że kalibrację należy wykonać na początku każdej sesji obserwacyjnej lub fotograficznej. W zamian błąd okresowy montażu maleje ponad dwukrotnie!

 

pe_calibrated.gif

 

Dla bardziej dociekliwych dodam, że dzięki enkoderom wbudowanym w mechanizm napędowy, montaż LXD75 potrafi mierzyć ilość obrotów silnika. Kalibracja zaś polega na znalezieniu takiego prądu, który spowoduje, że silnik będzie obracał się równomiernie oraz, że obróci się tyle, ile powinien w określonej jednostce czasu (przynajmniej ja tak to rozumiem).

 

Ostatni test to błąd prowadzenia podczas guidingu. Co prawda jeśli chodzi o parametry guidingu jestem zupełnie zielony, jednak na szczęście (albo nieszczęście) dla takich jak ja napisano darmowy program PHD Guiding. PHD ponoć w tym wypadku pochodzi od zwrotu „Push Here Dummy”. I Rzeczywiście, aby użyć tego programy wystarczy praktycznie wcisnąć po kolei cztery przyciski.

Efekt jest następujący:

 

pe_guided.gif

 

Co prawda nie jest to wielki wynik, ale myślę, że jak na montaż klasy EQ5 akceptowalny. Być może z czasem i Waszą pomocą, zrozumiem dokładniej działanie guiding'u i nie będę ograniczał się jedynie do wciśnięcia tych czterech przycisków, a wtedy efekty znowu się poprawią.

Na zakończenie dodam, że pomiędzy wykresem prezentowanym na Astronocach oraz w wątku na Astromaniaku, a wynikami pokazanymi tutaj, montaż przeszedł przez ręce i warsztat Janusza Płeszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.